خبرگزاری علم و فناوری

در گفت و گو با یک روانشناس مطرح شد

راه های جلوگیری از جویدن ناخن در کودکان/ به انگشتان کودک فلفل نزنید

پدر و مادرهای عزیز منتظر پاسخ کودکتان که چرا ناخن هایش را می جود نباشید و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید.

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، جویدن ناخن عادت ناپسندی است که علاوه بر از بین بردن زیبایی ناخن سبب بیماری ها و آسیب های دیگری نیز می شود.

حدود نیمی از بچه ها و نوجوانان، ناخن های شان را می جوند، بعضی از آنها دوباره رشد می کنند اما نه به سلامت و زیبایی روز اول، اگر شما یک شخص بالغ هستید که ناخن های تان را می جوید، ممکن است زمانی که جوان تر بوده اید این کار را انجام می دادید و هرگز متوقفش نکرده اید.

جست و جو برای یافتن علل ناخن جویدن

دانشمندان مطمئن نیستند که جویدن ناخن ها ژنتیکی است، اما بچه هایی که والدین آنها هم ناخن های شان را می جویدند، بیشتر احتمال دارد که این کار را انجام دهند، مطالعات نشان می دهد که حتی اگر والدین قبل از تولد فرزندان شان این کار را می کردند، احتمال بروز آن در کودکان شان هم بیشتر است.

در همین ارتباط به سراغ علی شریفی یکی از روانشناسان کشور رفتیم تا توضیحاتی برای جلوگیری از جویدن ناخن ارائه دهد و راهکارهایی را برای والدین بیان کند.

علی شریفی در گفت و گو با خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری با اشاره به برخی از عوامل دخیل در جویدن ناخن توسط کودکان با تاکید بر این نکته که علت را رفع کنید، اظهار کرد: پدر و مادرهای عزیز منتظر پاسخ کودکتان که چرا ناخن هایش را می جود نباشید و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید.

وی با بیان این مطلب که توجه کنید کودک تان در چه موقعیت هایی عمل جویدن ناخن را انجام می دهد، خاطرنشان کرد: جست و جو کنید که چه مسئله ای باعث شده است آرامش و امنیت کودکتان را به هم بزند. آن را دریابید، این تلاش شما برای پی بردن به مشکل کودک و توجه به حل آن می تواند بزرگترین گام برای از بین بردن اختلال ناخن جویدن باشد.

هیچ گاه کودک را به خاطر ناخن جویدن دعوا نکنید

این روانشناس با یادآوری این نکته که ناخن های کودک را کوتاه کنید، تصریح کرد: کوتاه کردن ناخن های بلند به کودکان در زمینه ترک این عادت بسیار کمک می کند. ناخن های کوتاه شده کمتر جویده می شوند، سعی کنید هر چند روز یک بار ناخن های کودک را بگیرید و سوهان بزنید.

شریفی در ادامه سخنان خود با اشاره به عکس العمل های پدر و مادرها در مقابل ناخن جویدن کودکان تاکید کرد: هیچ گاه کودک را به خاطر ناخن جویدن دعوا نکنید بلکه توجه او را از جویدن ناخن دور کنید.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر این نکته که کودک باید احساس خوبی نسبت به خود پیدا کند، اضافه کرد: شرمنده کردن، سرزنش، تحقیر، تهدید و تنبیه کودک هیچ اثری درمانی ندارد بلکه عادت را تشدید می کند و باعث اختلالات دیگر نیز می شود.

این روانشناس با ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از جویدن ناخن توسط کودک خطاب به پدرها و مادرها گفت: به جای سرزنش، تنبیه و تحقیر کودک به او اعتماد به نفس بدهید.

حواس کودک را هنگام جویدن ناخن پرت کنید

شریفی با بیان راه های دیگر برای جلوگیری از جویدن ناخن در کودکان عنوان کرد: پدر و مادرهای گرامی سعی کنید حواس کودک را هنگام جویدن ناخن پرت کنید، از او کارهایی بخواهید که مجبور شود از انگشتانش استفاده کند درست کردن کاردستی یا کشیدن نقاشی روش خوبی برای این کار است.

وی با رد کردن فلفل زدن به انگشتان کودک برای ترک عادت جویدن ناخن تصریح کرد: کارشناسان معتقدند پاشیدن فلفل یا مالیدن مواد تلخ به انگشتان و ناخن کاربردی در درمان این مشکل ندارد.

این روانشناس با بیان این نکته مهم که روش های درمانی مختلفی برای ترک این عادت وجود دارد، خاطرنشان کرد: داروهایی مثل داروهای ضد افسردگی، ویتامین B اینوزیتول و از این قبیل ممکن است برای ترک عادت جویدن ناخن کودکان موثر باشند.

شریفی در توضیح این بخش از سخنان خود تاکید کرد: استفاده از دارو حتما باید با تجویز و اجازه پزشک باشد و پدرها و مادرها نباید خودسرانه به کودک خود دارو بدهند.

رفتار درمانی راهی برای ترک ناخن جویدن

وی رفتار درمانی را یکی دیگر از راهکارهای درمان ناخن جویدن در کودکان عنوان کرد و ادامه داد: برخی کودکان با رفتار درمانی که شامل تمرینات برگرداندن عادت و درمان کنترل محرک است بهبود می یابند.

این روانشناس با توضیح روش های رفتار درمانی برای ترک عادت جویدن ناخن در کودکان به تشریح روش نخست برای این کار پرداخت و بیان کرد: در این روش تمرینات برگرداندن عادت به از بین بردن عادت ناخن جویدن و جایگزین کردن آن با یک عادت مفید و سازنده اقدام می کند.

شریفی در همین زمینه افزود: اما روش دوم، درمان کنترل محرک، به شناختن و ریشه کن کردن محرکی که موجب این عمل می شود، می پردازد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در گفت و گو با خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری برخی از رفتارهای والدین با کودک را برشمرد و در همین ارتباط خطاب به پدرها و مادرها اظهار کرد: هر گاه فرزندتان خواست برای شما چیزی را تعریف کند تمام حواستان به او باشد و سخنانش را با دقت بشنوید.

اجازه دهید فرزندان صحبت کنند

این روانشناس بر توجه به کودکان توسط والدین تاکید کرد و گفت: پدر و مادرهای عزیز وقتی کودک می خواهد صحبت کند کاغذ، کتاب یا تلفن همراه خود را زمین بگذارید و سعی کنید تمام توجه خود را به او و سخنانش معطوف کنید.

شریفی با بیان توصیه هایی برای پدرها و مادرها برای توجه به کودکان خطاب به آنان عنوان کرد: اجازه دهید فرزندان صحبت کنند و مرتب و دائم وسط حرف او نپرید تا به او زندگی را آموزش دهید.

وی در همین زمینه توضیح داد که الان او دارد حرف می ‌زند، وقتی حرفش تمام شد، بگویید: خوب نظرت در مورد این اتفاق چیه؟ تو چه فکری می‌ کنی؟ آیا کار امیرعلی درست بوده؟ و اجازه دهید خودش فکر کند و پاسخ این سوالات را بدهد.

این روانشناس با اشاره به بی توجهی پدرها و مادرها به کودکان و عواقب آن گفت: اکثر والدین وقتی بچه های شان بزرگ می شوند، می‌ گویند که افسوس وقتی بچه هایم کوچک بودند، نتوانستم بیشتر در کنار آن ها باشم و با آنها حرف بزنم و هم صحبت شان باشم!

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۶:۰۰

شناسه خبر: 91117

مطالب مرتبط :
ناخن

بهداشت نامناسب ناخن‌ها احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد!

بلند گذاشتن ناخن ها گرچه ای روزها از معیارهای زیبایی محسوب میشود و طرحها و انواع مختلفی دارد اما میتواند برای افراد خطرناک باشد. پژوهشگران میگویند ویروس کرونای جدید و حتی بسیاری از دیگر از میکروب ها میتوانند زیر این ناخن ها جمع شوند و برای رد خطرناک باشند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب