خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

تأثیر مصرف ویتامین D بر روی بیماری کرونا / ۸۰ درصد مردم ایران دچار کمبود ویتامین D هستند

تحقیقات دانشگاه لیورپول و مؤسسه «مطالعات طول عمر و پیری» در ایرلند نشان می دهد مصرف ویتامین D می‌تواند به کاهش عوارض جدی در بیماران کرونایی تأثیر بسزایی داشته باشد .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری با شیوع ویروس کرونا در کشور، همه‌ی ما این روزها به دنبال راه‌حلی برای مقابله با این ویروس و در امان ماندن در برابر آن هستیم؛ اما با توجه به اینکه هنوز درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده، بهترین راه برای مقابله با این ویروس، تقویت و بالابردن سیستم ایمنی بدن است. در این زمینه تحقیقات دانشگاه لیورپول و مؤسسه «مطالعات طول عمر و پیری» در ایرلند نشان می دهد مصرف ویتامین D می‌تواند به کاهش عوارض جدی در بیماران کرونایی تأثیر بسزایی داشته باشد .

ویتامین D چیست و چه نقشی در بدن دارد ؟

ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در تعداد محدودی از غذاها وجود دارد و به عنوان مکمل غذایی قابل دسترس است. همچنین زمانی که اشعه ی ماورای بنفش خورشید به پوست می تابد و سنتز ویتامین دی رخ می‌دهد، در درون بدن تولید می‌شود. ویتامین دی حاصل از نور خورشید، غذا و مکمل ازنظر زیستی بی جان است و برای فعال شدن به دو واکنش شیمیایی نیاز دارد.

ویتامین دی باعث جذب بهتر کلسیم در معده می‌شود و سرم کلسیم و تمرکز فسفات را به‌اندازه ی کافی تعدیل می کند تا کانیزایی استخوان به صورت طبیعی اتفاق بیفتد و از بروز تتانی در اثر کمبود کلسیم جلوگیری شود. همچنین برای رشد استخوان و بازسازی آن توسط سلول‌های استخوان‌ساز و استخوان‌شکن، به ویتامین دی نیاز داریم. اگر ویتامین دی کافی در بدن دریافت نشود، استخوان‌ها لاغر، شکننده و بدشکل می‌شود. میزان کافی ویتامین دی مانع از بروز نرمی استخوان در کودکان و استئومالاسی در بزرگسالان می‌شود. ویتامین دی در کنار کلسیم به جلوگیری از بروز پوکی استخوان در افراد مسن نیز کمک می‌کند.

ویتامین دی وظایف دیگری نیز در بدن ایفا می‌کند که از جمله می‌توان به تنظیم رشد سلول‌ها، سیستم عصبی عضلانی و ایمنی و کاهش التهاب اشاره کرد. ویتامین دی وظیفه ی تنظیم ژن هایی را نیز برعهده دارد که کارشان هدایت پروتئین‌هایی است که عمل تکثیر، تفکیک و آپوپتوز سلول‌ها را برعهده دارند. بسیاری از سلول‌ها گیرنده‌ی ویتامین دی هستند.

افرادی که در معرض خطر کمبود ویتامین دی قرار دارند

دریافت ویتامین دی کافی تنها از طریق غذاهای طبیعی دشوار است. اکثر افراد به مصرف غذاهای تقویت‌شده با ویتامین دی و، با اندکی شبهه، قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیاز دارند تا وضعیت ویتامین دی آنها در حالت سالم باقی بماند. برخی برای برآورده کردن نیاز روزانه به ویتامین دی، به مصرف مکمل نیازمندند که از جمله این گروه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. نوزادان شیرخوار

به‌طور طبیعی، تنها با شیر مادر نیاز کودک به ویتامین دی برطرف نمی‌شود. میزان ویتامین دی شیر انسان به وضعیت ویتامین دی در مادر بستگی دارد پس مادرانی که دوز بالایی از ویتامین دی در بدن آنها تامین شده است، میزان بالایی از این ماده‌ی مغذی را در شیر خود دارند. با اینکه خورشید یک منبع بالقوه برای ویتامین دی است، اما به توصیه‌ی آکادمی متخصصان اطفال آمریکا کودکان نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرند و باید بدن آنها پوشیده شود و از ضد آفتاب استفاده کنند.

2. بزرگسالان

خطر بروز کمبود ویتامین دی در بزرگسالان بیشتر است زیرا با بالا رفتن سن پوست نمی تواند به‌صورت موثر ویتامین دی جذب کند، احتمالا زمان بیشتری را در محیط بسته می‌گذرانند و ممکن است به میزان کافی ویتامین دی مصرف نکنند.

3. افرادی که کمتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند

افراد زمین‌گیر، زنانی که به دلایل مذهبی لباس‌های بلند و روسری می پوشند و کسانی که به خاطر شغل خود کمتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرند، ویتامین دی کافی از طریق نور خورشید دریافت نمی‌کنند. از آنجایی که میزان و بسامد استفاده از ضد آفتاب مشخص نیست، نمیتوان به وضوح گفت ضد آفتاب در کاهش جذب ویتامین دی چه سهم قابل توجهی ایفا می‌کند. مصرف میزان پیشنهادی دریافت ویتامین دی از طریق غذا و یا مکمل باعث تامین این ماده‌ی مغذی در این گروه از افراد می‌شود.

4. افراد مبتلا به بیماری التهابی روده و سایر بیماری‌هایی که منجر به سوءجذب چربی می‌شود

از آنجایی‌که ویتامین دی محلول در چربی است، جذب آن به توانایی معده در جذب چربی غذایی بستگی دارد. کسانی که توانایی جذب چربی غذایی در بدن آنها پایین است، باید از مکمل ویتامین دی استفاده کنند. عدم جذب چربی چند علت پزشکی دارد: بیماری کبد، فیبروز سیستیک و بیماری کرون و کولیت زخمی در صورت التهاب ایلئوم ترمینال. به‌علاوه، ممکن است افراد مبتلا به این بیماری‌ها کمتر از غذاهایی مانند فرآورده‌های لبنی که با ویتامین دی تقویت شده استفاده کنند.

5. افراد چاق یا کسانی که جراحی بایپس معده انجام داده‌اند

اگر شاخص توده‌ی بدن بالاتر از 30 یا برابر با آن باشد، این افراد در مقایسه با افراد لاغر دچار کمبود ویتامین دی هستند. افراد چاق برای اینکه میزان ویتامین دی موجود در بدنشان با دیگر افرادی که وزن طبیعی دارند برابر شود، باید بیشتر از حد معمول ویتامین دی دریافت کنند. چاقی به‌روی ظرفیت بدن در جذب ویتامین دی تاثیر نمی‌گذارد اما هرچه میزان چربی زیر پوست بیشتر باشد، مقدار بیشتری از ویتامین متوقف می‌شود و در جریان خون آزاد نمی‌شود. افراد چاقی که تحت جراحی بایپس معده قرار گرفته‌اند، اگر به‌اندازه‌ی کافی از طریق مواد غذایی و مکمل ویتامین دی دریافت نکنند، به مرور زمان دچار کمبود این ویتامین می‌شوند زیرا بخشی از روده‌ی کوچک که محل جذب ویتامین دی است جراحی شده و ممکن است ویتامین دی که از ذخایر چربی به خونابه وارد شده است به مرور زمان جبران نشود.

ویتامین D مورد نیاز بدن را چگونه می توان تأمین نمود ؟

مهمترین نکته درباره ویتامین دی ، اطلاع از منابع حاوی آن است. در ادامه به معرفی تعدادی از منابع مهم تأمین کننده این ویتامین می پردازیم .

1- قرار گرفتن در معرض نور خورشید

هنگامی که پوست شما در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، ویتامین دی تولید می‌شود. درواقع، اشعه فرابنفش موجود در نور خورشید باعث می‌شود پوست شما ویتامین دی بسازد. البته مقدار تولید این ویتامین توسط پوست‌تان بستگی به عوامل مختلفی دارد.

2- مواد غذایی حاوی ویتامین D

بهترین روش جذب ویتامین دی مورد نیاز بدن، خوردن انواع غذاهای سالم از تمام گروه‌های غذایی است. از جمله غذاهایی که دارای این ویتامین هستند می‌توان موارد زیر را برشمرد:

  • ماهی‌های چرب مانند سالمون و تن
  • جگر گاو
  • پنیر
  • قارچ
  • زرده تخم مرغ

3- مکمل‌ها

تعداد غذاهایی که حاوی ویتامین دی هستند، محدود است. به همین دلیل جذب آن فقط از طریق رژیم غذایی چندان آسان نیست. درست است که نور خورشید باعث تولید و جذب ویتامین دی در پوست می‌شود اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. بنابراین ممکن است به مصرف مکمل‌های ویتامین دی نیاز پیدا کنید.

چه عواملی باعث کمبود ویتامین D می‌شود؟

کمبود ویتامین دی در بدن شما می‌تواند عوامل متعددی داشته باشد، از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رژیم غذایی‌تان حاوی مقدار کافی ویتامین دی نیست.
  • مقدار کافی ویتامین دی از غذا جذب نمی‌کنید (احتمالا مشکل سوء جذب دارید).
  • به مقدار کافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرید.
  • کبد یا کلیه‌های شما نمی‌توانند ویتامین دی را در بدن شما به حالت فعالش تبدیل کنند.
  • احتمالا داروهایی مصرف می‌کنید که مانع جذب یا تبدیل ویتامین دی در بدن‌تان می‌شود.

تأثیر ویتامین D بر روی بیماری کروناویروس

بر اساس تحقیقاتی که توسط محققان ترینیتی کالج دوبلین، دانشگاه لیورپول و مؤسسه «مطالعات طول عمر و پیری» در ایرلند در زمینه تأثیر ویتامین دی بر مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ صورت گرفته، نشان می‌دهند این ویتامین می‌تواند به کاهش عوارض جدی در بیماران کرونایی کمک کند.  دکتر ایمون لایرد و پروفسور رز آن کنی، که از سرپرستان این پژوهش هستند اعلام نمودند که ویتامین دی می‌تواند در مبارزه با ویروس سارس-کوو-۲ از چند جهت به کمک سیستم ایمنی بدن بیاید. سارس-کوو-۲ در واقع ویروسی است که کووید-۱۹ جهش‌یافته آن است.

این محققان پس از تحلیل داده‌های ۲۰ سال مطالعه روی ویتامین دی در اروپا و مقایسه آن با آمار کووید-۱۹، نشان دادند که بیشترین نرخ ابتلا و مرگ و میر در جوامعی دیده می‌شود که ویتامین دی کمتری داشته‌اند. اسپانیا و ایتالیا از جمله این جوامع بوده‌اند که علیرغم موقعیت جغرافیایی پایین‌تر و داشتن نور آفتاب بیشتر نسبت به بسیاری از کشور‌های اروپایی، از عارضه کمبود ویتامین دی به شدت رنج می‌برند. در مقابل، در کشور‌هایی نظیر نروژ، فنلاند و دانمارک که در موقعیت جغرافیایی بالاتری قرار دارند، میزان ابتلا و مرگ و میر کووید-۱۹ کمتر و سطح ویتامین دی بالاتر بوده است. این کشور‌ها با این که کمتر در معرض نور مستقیم آفتاب هستند، اما به خاطر رواج بیشتر مکمل‌های غذایی از سطح ویتامین دی بالایی برخوردارند.

محققان این دانشگاه همچنین دریافتند رابطه شدیدی میان سطح ویتامین دی و واکنش طوفانی «سیتوکین» وجود دارد. این واکنش یک حالت التهابی شدید است که به خاطر فعالیت فوق‌العاده سیستم دفاعی بدن ایجاد می‌شود، و در برخی بیماران کرونایی دیده شده است.

50 تا 80 درصد مردم ایران دچار کمبود ویتامین D هستند

با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ، در کشورمان حدود 50 تا 80 درصد مردم از کمبود ویتامین D در بدن رنج می برند. این عامل باعث گردیده، طی سال های اخیر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور، علاوه بر توزیع رایگان قرص‌های ویتامینD در شبکه بهداشتی روستایی و مناطق محروم ، بعضی از برندهای روغن های خوراکی را با ویتامین D غنی سازی نمایند.

اما در شرایط کنونی که در کشور شیوع بیماری کرونا اوج گرفته است اکثر مردم کشورمان نیاز به خوردن کپسول های ویتامین D دارند. البته این آمار با فرارسیدن پاییز و زمستان افزایش خواهد یافت چرا که مردم در این فصل کمتر در معرض نور خورشید که یکی از منابع تأمین طبیعی این ویتامین است قرار می گیرند به همین دلیل توصیه می شود دولت و وزارت بهداشت کشورمان فکری اساسی برای جبران این ویتامین حساس در بدن مردم نمایند .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91132

مطالب مرتبط :
قرص

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛

قرص " D " در مدارس توزیع می‌شود/ کمبود این ویتامین در دختران و پسران ۱۴ تا ۲۰ سال

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهرگفت: با توجه به کمبود ویتامین " D " در دختران و پسران ۱۴ تا ۲۰ سال، طرح مکمل یاری با مگادوز ویتامین " D " برای تمامی دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم الزامی است و در این طرح تمامی دانش آموزان طی سال تحصیلی قرص ویتامین " D " دریافت می‌کنند.

نئاندرتالهای باستانی در کووید۱۹ شدید دست دارند

متخصصان تکامل ژنوم انسانی در دانشگاه اوکیناوا؛

نئاندرتالهای باستانی در کووید۱۹ شدید دست دارند

متخصصان واحد تکاملی ژنوم انسانی در دانشگاه فارغ التحصیلان علوم و فناوری اوکیناوا،بر طبق یک بررسی گزارش کردند: مدتها پیش، در جنوب اروپا، انسانهای مدرن و نئاندرتالها حداقل یک برخورد داشتند که منجر به فرزندانی شد. اما هیچ کس احتمالاً پیش بینی نمی کند که این برخورد ۶۰ هزار سال بعد و در طی همه گیری ویروس کرونا بر جهان ما چنین تأثیر دلخراشی نیاز برای تهویه مکانیکی سه برابر بیشتر و مرگ و میر بیشتر داشته باشد.

۲۲۵

از زبان رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان مطرح شد؛

سمنان| آغاز تزریق واکسن آنفولانزا برای گروه های پرخطر

دکتر دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان:تزریق واکسن آنفلوآنزا در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی این استان برای گروه‌‎‌های پرخطر آغاز شد.

ربات

این شرکت به صورت کامل توسط ربات ها کنترل می شود!

شرکت علی بابا به تازگی به منظور افزایش بازده این شرکت ، از ربات ها برای کنترل و اداره امور استفاده می کند.

سی تی اسکن

یک پزشک متخصص بیماری های داخلی:

هشتاد درصد بیماران مبتلا به کرونا درگیری ریه ندارند

یک پزشک متخصص بیماری های داخلی گفت: هشتاد درصد بیماران مبتلا به کرونا اصلا درگیری ریه ندارند.

ویلچر

با این ویلچر معلولین می توانند به راحتی به هر مکانی که می خواهد حرکت کنند !

به تازگی نوعی ویلچر برقی به نام "Scoozy" ساخته شده است که معلولین به کمک آن می توانند بدون نیاز به کمک کسی به هر مکانی که می خواهند حرکت کند .

نمک

دانشمندان دانشگاه ماساچوست اعلام کردند؛

محلول ید می تواند در مدت ۱۵ ثانیه ویروس کرونا را به صورت صددرصد نابود کند

دانشمندان دانشگاه کانتیکت در ماساچوست آمریکا در تحقیقات اخیر خود به این نتیجه دست یافته اند که ماده یُد موجود در نمک می‌تواند در مدت ۱۵ ثانیه ویروس کرونای موجود در دهان و گلو را از بین ببرد .

مصرف ویتامین D در میزان مرگ و میر COVID-۱۹ نقش دارد

براساس یک تحقیقات دانشمندان،

ویتامین D در میزان مرگ و میر COVID-۱۹ نقش دارد

محققان پس از مطالعه داده‌های جهانی از داستان کروناویروس جدید (COVID-۱۹)، یک رابطه قوی بین کمبود شدید ویتامین D و میزان مرگ و میر کشف کرده‌اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب