گفتگو با مسئول شتابدهنده هانیس در ایلام

نماد جوان موفق فناور در جامعه تداعی شود

احمدرضا کرم الهی اظهار کرد : افراد موفق حوزه اقتصاد مبتنی بر دانش را باید به جامعه معرفی کرد تا نماد جوان موفق به جوان فناور موفق تبدیل شود

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، در دهه اخیر  به دنبال راه اندازی کسب و کارهای نوین ، توسعه کارآفرینی و گرایش نخبگان ایرانی به تجاری سازی ایده های ثروت ساز ، مراکزی تحت عنوان شتابدهنده ها و یا در واقع کاتالیزورهای کارآفرینی روی کار آمدند ، تا ضمن نیازسنجی وضعیت بازار ، حامی استارتاپ ها و تیم های موفق ، در تجاری سازی محصولات دانش بنیان باشند .

شتابدهنده هانیس ، یکی از شرکت های فعال در امر حمایت و هدایت استارتاپ ها در استان ایلام است که بعنوان نخستین شتابدهنده حوزه گردشگری غرب کشور در این استان آغاز بکار کرد. خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان در خصوص روند شتابدهی استارتاپ ها و حمایتهای شتابدهنده ها از  شرکت های دانش بنیان به گفتگو با مسئول شتابدهنده هانیس پرداخته است  

شتابدهنده ها حامی شرکت های نوپا و محصول محور

احمدرضا کرم الهی در ابتدای اظهارات خود ، ضمن تعریفی از شتابدهنده ، این مراکز را  نهادی جهت حمایت از تیم های نوپا و ایده های محصول محور  یا خدمات رسان قلمداد کرد و اظهار داشت : حمایت های مراکز شتابدهنده به صورت تامین سرمایه ، فراهم کردن مکان مناسب جهت فعالیت ، منتورینگ  و خدمات مشاوره ، برای پرورش و رشد ایده های نخبگان و کارآفرینان خواهد بود.

تفاوت های مرکز رشد و شتابدهنده

وی ، در پاسخ به سوال تفاوت مراکز رشد با مراکز شتابدهنده اظهار کرد : مراکز رشد اغلب بصورت دولتی و دانشگاهی اداره شده و اهم حمایت های آنان بصورت تسهیلات و کمک های بلاعوض است و  به صورت مستقیم روی ایده ها و تیم ها سرمایه گذاری نمی کنند ، اما در شتابدهنده ضمن سرمایه گذاری و شراکت در محصولات دانش بنیان مورد حمایت واقع شده ،  بخشی از سهام فعالیت تیم ، به جهت حمایتهایی از جمله مشاوره ، مکان فیزیکی ، منتورینگ و حمایت های مالی ، به شتابدهنده تعلق خواهد گرفت .

تاثیرات مثبت استارتاپ های موفق در جامعه

کرم الهی با بیان اینکه شتابدهنده و تیم های استارتاپی موفق  ، باعث تاثیرات مثبت در جامعه خواهد شد  تصریح کرد : در شرایط کنونی اغلب شتابدهنده های کشور در حوزه IT  و ICT  که رشد آنها سریع بوده و ضمن تعدد مشتریان ، عمق بازار در آنها زیاد است فعالیت دارند ، اما علاوه بر موارد ذکر شده  در حوزه نفت و گاز ، IOT  ، الکترونیک و گردشگری نیز می توانیم موفق عمل نماییم .

فرایند شتابدهی در مرکز شتابدهنده هانیس ایلام

مسئول شتابدهنده هانیس ، در خصوص سوال فرایند شتابدهی در مرکز هانیس عنوان کرد : فرایند شتابدهی بدین صورت است که بعد از انتشار  فراخوان و ثبت نام تیم های آماده  در وب سایت شتابدهنده ،  ایده های رسیده در وب سایت طی دوره خاصی ارزیابی شده و  دفاع از طرح ها توسط مسئول تیم ها صورت می گیرد .

وی ادامه داد : بعد از ارزیابی و ارائه نتیجه ، استارتاپ های موفق ، وارد مرحله پیش شتابدهی شده و  در این مرحله تا سقف 15 میلیون تومان حمایت مالی و تا  سقف 25 میلیون تومان خدمات غیر نقدی  شامل استقرار ، منتورینگ ، کمک نقدی ، تلفن ، اینترنت ، تجهیزات کار و حتی سفرهای آموزشی به تیم ها  ارائه خواهد شد .

نخبه جوان ایلامی خاطرنشان کرد : علاوه بر در نظر گرفتن تجیهزاتی مانند سرگرمی و بازی برای تیم ها ،  پس از مرحله پیش شتابدهی ، مجددا ارزیابی شرکت ها و ایده ها صورت می گیرد و تیم های موفق راه یافته به مرحله شتابدهی ، تا سقف 45 میلیون تومان حمایت خواهند شد.

کرم الهی افزود : از این مرحله به بعد ، از شرکت های حاضر در شتابدهی ، سهام دریافت شده و ایده تیم و استارتاپ که نمونه اولیه محصول را ساخته باشند ، با حضور سرمایه گذاران و ارزیابها مجدداً  داوری خواهند شد که در صورت موفقیت استارتاپ، محصول مربوطه وارد شتابدهی که خدمات آن شامل ارائه به سرمایه گذار ، حمایت نقدی بیشتر از مراحل قبلی ، مشاوره و سایر حمایت های در نظر گرفته شده  است ارائه می شود و بعد از مرحله شتابدهی که 6 تا 9 ماه به طول می انجامد ورود به بازار ، خروج موفق و مرحله پسا خروج رخ خواهد داد که علاوه بر مزیت های قبلی ، بازاریابی ، حمایت و کنترل را برای تیم های موفق به دنبال خواهد داشت.

حمایت شتابدهنده هانیس از ایده های حوزه  it ،  ict  ، iot ، گردشگری و بوم گردی  

کرم الهی ، در ادامه اظهارات خود به فعالیت های شتابدهنده هانیس اشاره کرد و اظهار داشت : شتابدهنده هانیس یک شتابدهنده گردشگری است ، اما در شتابدهنده ها چون باید فرایند نوآوری و نوآفرینی را صورت داد ، این  شتابدهنده به سمت it و ict  و iot هم گرایش پیدا کرده است . بنابراین برای اینکه این ایده ها و تیم ها کاملاً قابل رشد و توسعه پذیر باشند ، از ایده هایی حمایت صورت می گیرد که در قالب فناوری های جدید،  خدمات گردشگری و صنایع دستی را انجام می دهند .

وی ، با بیان اینکه شرکت هایی که در زمینه های it و ict  ، iot ، گردشگری و بوم گردی ایده های خاصی دارند می توانند جهت ارزیابی و حمایت به شتابدهنده هانیس مراجعه کنند تصریح کرد :  ایده های نوآور در حوزه الکترونیک ، کامپیوتر و گردشگری (در صورت رعایت مسئله بین رشته ای ) که منجر به  معرفی استان و منطقه در قالب ict  و iot  شوند مورد حمایت شرکت قرار خواهند گرفت .

حمایت شرکت هانیس از دو تیم موفق استارتاپی

جوان موفق ایلامی بر حمایت از دو تیم استارتاپ موفق استان توسط شرکت شتابدهنده هانیس اشاره کرد و  اظهار داشت:  تیم کلین باکس از تیم های موفق استارتاپی استان ایلام است که توانسته فروش فوق العاده ای در زمینه ارائه دستگاه ضدعفونی کننده دست با آب را داشته باشد ، چراکه  دستگاه وارد شده به بازار ضمن رضایت عامه ی استفاده کنندگان ، اطمینان خاطر مشتریان از خدمات حوزه گردشگری در شرایط کرونایی را دوچندان کرده است .

وی ادامه داد : تیم استارتاپ دوغ ساز کانا که با ساخت دستگاه دوغ ساز محلی توانسته است دستگاهی الکترونیک و تحت اینترنت اشیا ء را تولید کند  نیز با حمایت های شتابدهنده هانیس مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته و محصول این شرکت نیز تجاری سازی شده است .

کرم الهی ، با بیان اینکه چندین طرح استارتاپی با حمایت این مرکز در مرحله پیش رشد قرار دارند اظهار کرد :  حمایت از نخبگان و کارآفرینان صاحب ایده و  دارای ذهن باز  ، هدف اصلی  شتابدهنده هانیس است و در واقع نخبگانی که از قابلیت هایی چون ریسک پذیری ، تفکر فراتر از دنیای محدود کنونی ، ارزش آفرینی ، خلق ارزش برای جامعه و ایده های ثروت ساز برخوردار هستند ، می توانند بر اساس ایده و زمینه فعالیت خود ، از حمایت های شرکت شتابدهنده هانیس بهره مند شوند .

مولفه های تیم موفق از دیدگاه شتابدهنده هانیس

وی ، در خصوص مولفه های تیم موفق عنوان کرد : تیم موفق از نگاه شتابدهنده هانیس ، تیمی است که اعضای آن  با انگیزه ، با مهارت ، ارزش آفرین ، خلاق  و همگن بوده و دنباله رو یک هدف خاص باشند و نه تنها بین آنها تضاد خاصی وجود ندارد  ، بلکه می توانند در هر شرایطی ، تضاد ها را کنترل کرده و با تمام وجود به سمت هدف حرکت کنند .

خدمات شتابدهنده ها برای مردم بازگو شود

مدیر شتابدهنده هانیس در ایلام ، با قدردانی از رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام اظهار کرد :  حامی اصلی شتابدهنده ها در استان ایلام پارک علم و فناوری است که مدیریت پارک علم و فناوری استان ، تمام تلاش خود را متمرکز رونق کسب و کارهای نوین  نموده و در کنار آن، معاونت علمی ریاست جمهوری نیز جهت حمایت از شتابدهنده ها قولهای مساعدی داده است.

وی ، از انتظارش از مسئولان استان سخن گفت و اظهار کرد :  انتظار داریم که خدمات شرکت های شتابدهنده به نحواحسن در جامعه نشان  داده شود و  در راس آنها از  سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان که  فلسفه اصلی شتابدهنده هانیس فعالیت در حوزه گردشگری است انتظار داریم که همراه و همیار شتابدهنده هانیس باشد و در جهت رونق توسعه گردشگری استان با این مرکز در تعامل باشد .

نماد جوان موفق فناور در جامعه تداعی شود

کرم الهی خاطرنشان کرد  : افراد موفق حوزه اقتصاد مبتنی بر دانش را باید به جامعه معرفی کرد تا نماد جوان موفق به جوان فناور موفق تبدیل شود ، چراکه جوانی که صرفا پول داشته باشد یا ثروتی بدست آورد نمی تواند قطعاً جوانی موفق باشد ، اما  جوانی که در تفکر ارزش آفرین بوده  ، کارآفرینی ایجاد کند و با خلاقیت و  علم خود بتواند محصولی را تولید کند که ضمن اشتغال زایی ، مشکلی از مشکلات جامعه را برطرف کند ، قطعا جوان موفقی خواهد بود.

موفقیت کسب و کارهای شتابدهنده ها

نخبه جوان ایلامی تصریح کرد : شانس کسب و کارهایی که در مرکز شتابدهنده حمایت می شود ، طبیعتاً از افرادی که از صفر شروع می کنند بیشتر است ، چرا که  شتابدهنده ها ، از جمله هانیس دارای شبکه هایی  هستند که در بازار و مناطق متعدد فعالیت داشته و می توانند در حوزه های مختلف از جمله  بومگردی ، رستوران ، هتل ، جامعه گردشگری ، جامعه فناوری ، جامعه دولتی و جامعه ادارات به فروش محصولات بپردازند.

مدیر شرکت شتابدهنده هانیس استان ایلام  ، در خصوص اکوسیستم استان ایلام عنوان کرد : متاسفانه استان ایلام اکوسیستم پویا و عمیقی برای جامعه فناوری ندارد  ، اما وجود پلتفرم ها و زیرساختهایی مثل شتابدهنده ها و البته تقویت آنها در راه حمایت از استارتاپ ها می تواند گام بزرگی در این حوزه جهت تبدیل شدن استان ایلام به یک استان شاخص در حوزه فناوری باشد .

نقش رسانه در معرفی شتابدهنده ها و معرفی جوانان موفق

وی در پایان اظهارات خود  با تقدیر از خبرگزاری علم و فناوری و تاکید بر تداوم فعالیت خبرگزاری ها در معرفی جوانان موفق و معرفی کسب و کارهای نوین به جامعه عنوان کرد : نقش رسانه و حامیان دولتی در  اقتصاد پویا و مبتنی بر دانش تاثیرگذار خواهد بود و امیدوارم بتوانیم با همیاری فعالان عرصه رسانه و حمایت نهادهای دولتی ، ضمن معرفی جوانان موفق به جامعه ، تمثیل جوان موفق را به عنوان جوان فناور موفق که دارای مولفه هایی از جمله تفکرسیسمی  ، ارزش آفرینی ، مهارت و حل مشکل است را تداعی کنیم .

انتهای پیام /

خبرنگار: فرشته نیازی 

زمان انتشار: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۳:۴۵

شناسه خبر: 91135

مطالب مرتبط :
شروع فعالیت شتابدهنده بسیج دانشجویی استان قم

شتاب دهنده بسیج دانشجویی بدنبال تبدیل علم به ثروت

شروع فعالیت شتابدهنده بسیج دانشجویی استان قم

معاون عملیات جهادی بسیج دانشجویی کل کشور : شتاب دهنده جهت، جهادگران را به نهادهای حل مسئله پیوند می دهد.

ی

جشنواره جهادگران علم و فناوری در ایلام برگزار می شود

مسئول سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان ایلام اظهار کرد : صاحبان طرح ها و محصولات فناورانه می توانند تولیدات خود را تا ۲۵ مهرماه جبه دبیرخانه جشنواره واقع در ایلام ، خیابان امیرکبیر ، روبروی مرکز بهداشت شهرستان ایلام ، موسسه خدمات علمی و آموزشی رزمندگان اسلام –واحد اول ارسال نمایند .

شیوع آنفولانزا در گرمخانه های تهران

شیوع آنفولانزا در گرمخانه های تهران

سرپرست سازمان رفاه خدمات و مشارکتهای اجتماعی شهرداری تهران از شیوع آنفولانزا در گرمخانه های  پایتخت ابراز نگرانی کرد

ب

زنگ خطر کم آبی در کشور

دکتر سید قدرت اله حسینی اظهار کرد : آمارها گویای این مهم است که کشور ما در وضعیت بحران شدید آب قرار دارد و این خود عاملی است تا تنش‌های اجتماعی ناشی از بحران آب روز به روز بر نقاط مختلف کشور در ابعاد و اشکال مختلف بروز یابد ، چرا که وضعیت بحرانی کشور فقط شامل اعداد و ارقام نیست و جامعه به خوبی متوجه این بحران شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب