خبرگزاری علم و فناوری

ابداع پارچه رباتیکی که شکل و سختی آن تغییر می کند

تیمی از دانشمندان در دانشگاه ییل "پارچه رباتیک" جدیدی را ایجاد کرده اند که می تواند شکل و سختی آن را در صورت تقاضا یا با حس محیط آن تغییر دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ تیمی از دانشمندان در دانشگاه ییل "پارچه رباتیک" جدیدی را ایجاد کرده اند که می تواند شکل و سختی آن را در صورت تقاضا یا با حس محیط آن تغییر دهد. این ماده می تواند روزی در لباس های پیشرفته، چادرهایی که خود را برپا می کنند یا چترهای رباتیک استفاده شود.

تیم برای ارائه طیف وسیعی از قابلیت ها، الیافی با توانایی های مختلف ایجاد کرده و آنها را در پارچه های روزمره بافته است. اولین فیبر یک اپوکسی پر از ذرات آلیاژی به نام Field’s metal است که در دمای نسبتاً پایین 62 درجه سانتیگراد (144 درجه فارنهایت) ذوب می شود. این بدان معنی است که می توان آن را به آرامی گرم کرد تا پارچه نرم و قابل انعطاف شود، سپس در دمای اتاق سرد شود تا به شکل خاصی قفل شود.

تراور باچنر «Trevor Buckner» نویسنده ارشد ای ن مطالعه گفت: کامپوزیت اپوکسی فلزی Field ما می تواند به اندازه لاستیک لاتکس یا به اندازه اکریلیک سفت و سخت، بیش از 1000 برابر سفت تر، فقط با گرم کردن یا خنک کردن آن، انعطاف پذیر شود. الیاف بلند این ماده را می توان روی پارچه دوخت و به آن اسکلتی حمایتی داد که می توانیم آن را خاموش و روشن کنیم.

با استفاده از این روش، تیم قادر بود تا بار هوشمند مواد خود را بسازد و وزن 50 گرم (1.8 اونس) را نگه دارد که به طور معمول پارچه ای کاملاً صاف می شود. این تیم همچنین جوهر رسانایی را که می توان روی پارچه رنگ آمیزی کرد، ایجاد کرد و سنسورهایی ایجاد کرد که می توانند تغییرات محیط را تشخیص داده و به مواد اجازه دهند واکنش مناسب نشان دهد.

ربکا کرامر «Rebecca Kramer-Bottiglio» نویسنده همکاراین مطالعه افزود: خود کامپوزیت رسانا در اطراف الیاف جداگانه منعقد می شود و تخلخل پارچه را به میزان قابل توجهی تغییر نمی دهد. سنسورها قابل مشاهده هستند، اما بافت یا قابلیت تنفس پارچه را تغییر نمی دهند، که برای راحتی در کاربردهای پوشیدنی مهم است.

و در آخر، تیم برای تغییر شکل و حرکت، یک آلیاژ حافظه شکل (SMA) اضافه کرد. این موارد را می توان برای "به خاطر آوردن" یک شکل خاص برنامه ریزی کرد، بنابراین پس از تغییر شکل آن می تواند مستقیماً به آن شکل اصلی بازگردد. در این حالت، محققان سیم های SMA را به صورت روبان صاف کردند، بنابراین آنها می توانند پارچه را بر اساس تقاضا به شکل صاف برگردانند.

محققان می گویند که این پارچه رباتیک می تواند در نهایت برای ایجاد چادرهای مستقر یا چتر نجات و لباس های کمکی مورد استفاده قرار گیرد.

این تحقیق در ژورنال Proceedings of the National Academy of Science منتشر شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91146

مطالب مرتبط :

"ربات ماهی مرکب" دقیقاً مانند یک موجود واقعی رفتار می کند!

این ربات با الهام از ماهی مرکب همانند یک فانوس کاغذی و به گونه ای طراحی شده تا انرژی کشسانی را در داخل پوست و مجموعه ای از دنده های انعطاف پذیرش در هنگام جذب آب، ذخیره کند. دنده ها به یک جفت صفحه دایره ای در دو انتهای بدن متصل می شوند که یکی از طریق یک نازل در آب اطرافش کشیده شده و همچنین با انقباض بدن نرمش، آن را بیرون می کشد.

ربات

این ربات پوشیدنی می تواند قدرت شما را چندین برابر افزایش دهد!

به تازگی نوعی ربات پوشیدنی با نام "Sarcos" ساخته شده است که این امکان را برای کاربران خود فراهم می کند تا با کمک آن قدرت خود را چندین برابر افزایش دهند.

ویروس راینوشایع‌ترین علت سرماخوردگی است/ چه عاملی می‌تواند از آلوده شدن مجاری هوایی به ویروس آنفولانزا جلوگیری کند؟

محققان دانشگاه ییل ایالات متحده؛

ویروس راینو شایع‌ترین علت سرماخوردگی است/ چه عاملی می‌تواند از آلوده شدن مجاری هوایی به ویروس آنفولانزا جلوگیری کند؟

محققان دانشگاه ییل ایالات متحده در مجله The Lancet Microbe گزارش دادند: ویروس راینو که شایع‌ترین علت سرماخوردگی است می‌تواند از آلودگی ویروس آنفلوآنزا از طریق راه‌های هوایی پیشگیری کند و دفاعی در برابر این ویروس در بدن ایجاد کند.

اقتصاد مقاومتی

راه اندازی اولین مرکز تخصصی اقتصاد مقاومتی؛

بسیج سازندگی برای ورود به عرصه اشتغال تغییر شکل داد

بسیج سازندگی در راستای آموزش و اشتغال، ۶ دهکده اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی ایجاد می کند.

۱

در پنجمين جشنواره جهادگران علم و فناوري استان اردبيل تحقق يافت؛

اولين نمونه كامل كمباين درو گر حبوبات كشور رونمايي شد

اولين نمونه كامل كمباين دروگر حبوبات كشور كه به دست مخترع بسيجي اردبيلي ساخته شده است، صبح امروز در پنجمين جشنواره جهادگران علم و فناوري با حضور مقامات استاني و كشوري رونمايي شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب