نظرسنجی WHO: کووید۱۹خدمات بهداشت روانی را در ۹۳٪ کشورها متوقف کرد

، بر اساس یک نظرسنجی جدید سازمان بهداشت جهانی، بیماری همه گیرکووید۱۹ خدمات بهداشت روان را در ۹۳٪ از کشورهای جهان مختل یا متوقف کرده است. نظرسنجی از ۱۳۰ کشور اولین داده جهانی را ارائه داده و نشان دهنده تأثیر مخرب کووید۱۹ در دسترسی به خدمات بهداشت روان و نیاز فوری به افزایش بودجه را تأکید می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال نیوز، بر اساس یک نظرسنجی جدید سازمان بهداشت جهانی، بیماری همه گیرکووید19 خدمات بهداشت روان را در 93٪ از کشورهای جهان مختل یا متوقف کرده است. نظرسنجی از 130 کشور اولین داده جهانی را ارائه داده و   نشان دهنده تأثیر مخرب کووید19 در دسترسی به خدمات بهداشت روان و نیاز فوری به افزایش بودجه را تأکید می کند.

این نظرسنجی پیش از رویداد بزرگ WHO برای سلامت روان، یک رویداد جهانی حمایت آنلاین است که در 10 اکتبر  با حضور رهبران جهان، مشاهیر برگزار می شود و از مدافعان خواستار افزایش سرمایه گذاری های بهداشت روان در پی کووید19 هستند.

سازمان بهداشت جهانی قبلاً كمبود بودجه مزمن بهداشت روان را برجسته كرده بود: قبل از همه گیري، كشورها كمتر از 2 درصد از بودجه ملی بهداشت خود را صرف بهداشت روان می كردند، آنها بیشتر برای تأمین نیازهای جمعیت خود تلاش می كردند.

حالا همه گیری در حال افزایش تقاضا برای خدمات بهداشت روان است. سوگواری، انزوا، از دست دادن درآمد و ترس باعث ایجاد شرایط بهداشت روانی یا تشدید شرایط موجود می شود. بسیاری از افراد ممکن است با افزایش میزان مصرف الکل و مصرف مواد مخدر، بی خوابی و اضطراب روبرو باشند. در همین حال، کووید19 خود می تواند منجر به عوارض عصبی و روانی، مانند هذیان، تحریک و سکته شود. افراد مبتلا به اختلالات ذهنی، عصبی یا مصرف مواد از قبل موجود نیز در معرض عفونت SARS-CoV-2 هستند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای عواقب شدید و حتی مرگ باشند.

 

دکتر تدروس آدانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی می گوید: سلامت روان کاملاً برای سلامتی و تندرستی اساسی است. کووید19 سلامت روان ضروری را قطع کرده است خدمات در سراسر جهان دقیقاً زمانی که بیشترین نیاز به آنها می باشد. رهبران جهان باید سریع و قاطعانه برای سرمایه گذاری بیشتر در برنامه های بهداشت روان در طی همه گیری و بعد از آن  کمک کنند .... "

 

نظرسنجی اختلالات اساسی در خدمات بهداشت روان را نشان می دهد این نظرسنجی از ژوئن تا آگوست سال 2020 در میان 130 کشور در شش منطقه توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شده است. این ارزیابی می کند که چگونه ارائه خدمات ذهنی، عصبی و مصرف مواد به دلیل کووید، و انواع خدماتی مختل شده اند و نحوه سازگاری کشورها برای غلبه بر این چالش ها تغییر کرده است.

کشورها با اختلال گسترده در بسیاری از انواع خدمات حیاتی بهداشت روان را گزارش  می کنند: بیش از 60٪ گزارش اختلال در خدمات بهداشت روان برای افراد آسیب پذیر، از جمله کودکان و نوجوانان (72٪)، افراد مسن (70٪)، و زنان نیازمند به خدمات قبل از زایمان یا پس از تولد (61٪) است. 67٪ اختلالات در مشاوره و روان درمانی را گزارش کرده اند. 65٪ خدمات ضروری برای کاهش آسیب و 45٪ به درمان نگهدارنده آگونیست افیون برای وابستگی به مواد افیونی گزارش شده.

بیش از یک سوم (35٪) اختلال در مداخلات اضطراری را گزارش کرده اند، از جمله مواردی که برای افرادی که دچار تشنج طولانی مدت هستند، است. سندرم شدید ترک استفاده از مواد؛ و هذیان، اغلب نشانه یک بیماری پزشکی جدی است. 30٪ گزارش اخلال مربوط به دسترسی به داروها برای اختلالات روانی، عصبی و مصرف مواد  را گزارش کرده اند. حداقل حدود سه چهارم اخلال در خدمات بهداشت روان در مدرسه و محل كار را گزارش كرده اند (به ترتيب 78 و 75 درصد).

در حالی که بسیاری از کشورها (70٪) پزشکی از راه دور یا تله درمانی را برای غلبه بر اختلالات در خدمات حضوری در نظر گرفته اند، تفاوت های قابل توجهی در جذب این مداخلات وجود دارد. بیش از 80٪ از کشورهای با درآمد بالا گزارش داده اند که برای از بین بردن شکاف در سلامت روان، پزشکی از راه دور و تله درمانی استفاده می کنند، در حالی که کمتر از 50٪ کشورهای کم درآمد از این روش استفاده می کنند.

WHO در طول کووید19 راهنمایی به کشورها در مورد چگونگی حفظ خدمات ضروری - از جمله خدمات بهداشت روان - داده است و به کشورها توصیه می کند منابع را به عنوان مولفه اصلی برنامه های پاسخ و بهبودی خود به سلامت روان اختصاص دهند. این سازمان همچنین از کشورها می خواهد تغییرات و اختلالات خدمات را کنترل کنند تا در صورت لزوم آنها را برطرف کنند.

اگرچه 89٪ از کشورها در این نظرسنجی گزارش داده اند که سلامت روان و حمایت روانی - اجتماعی بخشی از برنامه های پاسخ کووید19 آنها است، اما تنها 17٪ از این کشورها بودجه کامل اضافی برای پوشش این فعالیت ها دارند.

این موارد نیاز به پول بیشتر برای سلامت روان را برجسته می کند. با ادامه بیماری همه گیر، تقاضای بیشتری برای برنامه های بهداشت روان ملی و بین المللی که سالها از کمبود بودجه مزمن رنج برده اند، اعمال خواهد شد. صرف 2٪ از بودجه های بهداشت ملی در زمینه بهداشت روان کافی نیست. تأمین کنندگان بین المللی نیز باید کارهای بیشتری انجام دهند: بهداشت روان هنوز کمتر از 1٪ از کمک های بین المللی را که برای سلامتی در نظر گرفته شده دریافت می کند.

کسانی که روی سلامت روان سرمایه گذاری می کنند، پاداش می گیرند. برآوردهای پری کووید19 نشان می دهد که تقریباً 1 تریلیون دلار آمریکا در بهره وری اقتصادی سالانه فقط به دلیل افسردگی و اضطراب از بین می رود. با این حال، مطالعات نشان می دهد که هر 1 دلار آمریکا برای مراقبت مبتنی بر شواهد برای افسردگی و اضطراب 5 دلار آمریکا برمی گردد.

 

یادداشت در مورد روز جهانی بهداشت روان: بسیج جامعه جهانی برای سلامت روان حرکت کنید

در روز جهانی بهداشت روان (شنبه 10 اکتبر) ، به عنوان بخشی از مبارزات خود حرکت برای سلامت روان: بیایید سرمایه گذاری کنیم، سازمان بهداشت جهانی از جامعه جهانی دعوت می کند تا در رویداد بزرگ سلامت روان شرکت کند، یک رویداد آنلاین بی نظیر مجازی که خواستار افزایش سرمایه گذاری در زمینه بهداشت روان در همه سطوحاز افراد گرفته تا مشاغل تا کشورها تا جامعه مدنی تا جهان که بتواند شکاف های برجسته گزارش امروز را کاهش دهد.

رویداد بزرگ رایگان و برای عموم آزاد است و در 10 اکتبر از ساعت 16:00 تا 19:00 از کانال ها  و وب سایتهای سازمان بهداشت جهانی شامل یوتیوب، فیس بوک، توییتر، تیک توک، لینکدین پخش می شود.

برای کسب اطلاعات به روز در مورد رویداد بزرگ سلامت روان، از جمله آخرین اجراها و شرکت کنندگان، به صفحه وب بزرگ رویداد و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روز جهانی بهداشت روان، به کمپ WHO مراجعه کنید.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.news-medical.net/news/20201005/WHO-survey-COVID-19-halted-mental-health-services-in-9325-of-countries.aspx

زمان انتشار: دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹:۱۸

شناسه خبر: 91243

مطالب مرتبط :
نوجوان

سه پادزهر آسیب‌های روانی در نوجوانان

اگر در کودکی از مشکلات و اختلالات روانی پیشگیری نشود در بزرگسالی چکار باید بکنیم؟

هیچ یک از چهار داروی مورد آزمایش کووید۱۹ باعث افزایش بقا نشد/ از هفته آینده، آزمایش داروی جدید «آکالابروتینیب»

هیچ یک از چهار داروی مورد آزمایش برای کووید۱۹ باعث افزایش بقا نشد

بر طبق مطالعات انجام گرفته هیچ یک از چهار داروی مورد آزمایش کووید۱۹ باعث افزایش بقا نشد و از اوایل هفته آینده ، شرکت کنندگان در همبستگی می توانند آکالابروتینیب را دریافت کنند، این یک داروی سرطانی است که آنزیمی را که نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن انسان دارد مهار می کند.

۱

چطور با اضطراب های ناشی از کرونا برخورد کنیم؟

فارسی نژاد اظهار کرد: معمولاً ما اضطراب‌های خود را سرکوب می کنیم زیرا توان مواجهه با آنها را نداریم و همین مسئله موجب بروز اختلالات روانی می‌شود.

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

آخرین شکست دانشمندان؛

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

دو آزمایش پزشکی مرحله آخر کووید۱۹ در مدت ۲۴ ساعت به دلیل نگرانی های احتمالی در مورد ایمنی موقتاً متوقف شده اند، این آخرین شکست دانشمندان در مبارزه طولانی مدت با بیماری همه گیر است.

آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

گفتگوی علم و فناوری با بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب کشورمان؛

آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

مراقبت و مانیتورینگ اعصاب (IONM) برای جراحی های مغز و اعصاب، ستون فقرات و درمان اسکولیوز که با احتمال معلولیت همراه هستند ضرورت دارد، دکتر حمید آزاده بنیانگذار این رشته در ایران و بلکه در خاورمیانه است چند سالی هم هست پیگیر بود این رشته در ایران راه اندازی شود، در این خصوص،موافقت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بعد هم شورای معین وزارتخانه را گرفته اما شورای عالی برنامه ریزی وزارتخانه نوشتند لزومی به ایجاد چنین رشته ای نیست!، البته شرکتهای خارجی دستگاههای مراقبت و مانیتورینگ را به شرکتهای ایرانی می فروشند و اپراتور هم آموزش می دهند.

طراحی و ساخت قرص سر وقت بیدار شدن

مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران؛

طراحی و نمونه سازی قرص سر وقت بیدار شدن

مهرداد امید سالاری مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، از طراحی و نمونه سازی قرصی تحت عنوان قرص سر وقت بیدار شدن خبر داد و گفت: این قرص در حال حاضر وارد مرحله نمونه سازی شده است.

بیانیه گام دوم ناظر بر حرکت کلان ملت است/دانشگاهیان و نخبگان جایگاه خود را پیدا کنند

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی؛

بیانیه گام دوم ناظر بر حرکت کلان ملت است/دانشگاهیان و نخبگان جایگاه خود را پیدا کنند

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در یک نشست تخصصی، با بیان این که انقلاب اسلامی ایران مظهر دگر اندیشی در جهان مدرن است، گفت: بیانیه ناظر بر حرکت کلان ملت است از استاد تا دانشجو تا نخبگان در رده های مختلف در رسته ها و رشته های گوناگون باید جایگاه خود را پیدا کنند.

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مطرح کرد:

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مطرح کرد:

ما فاقد یک نگاه فعال و مبتکرانه به فضای سیاسی کشور هستیم/ نخبه ها در فضای رسانه ای کشور درست بازنمایی نمی شوند

وحید جلیلی مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در یک نشست تخصصی بابیان این که ما فاقد یک نگاه فعال و مبتکرانه به فضای سیاسی کشور هستیم، گفت: دهها هزار نخبه داریم اما در فضای رسانه ای کشور درست بازنمایی نمی شوند.

برنده نوبل که به نجات لایه ازن کمک کرد مُرد

برنده نوبل که به نجات لایه ازن کمک کرد مُرد

ماریو مولینا، شیمی دان که با کار بر روی لایه ازن در سال ۱۹۹۵ برنده جایزه نوبل شد، روز گذشته در سن ۷۷ سالگی در مکزیکو سیتی درگذشت.

طی چند روز، حذف پست های ترامپ در فیس بوک و توییتر

طی چند روز، حذف پست های ترامپ در فیس بوک و توییتر

توییتر یکی از پست های ترامپ را حذف کرد و حساب وی را به دلیل انتشار مشخصات شخصی روزنامه نگار به طور موقت مسدود کرد، در حالی که فیس بوک یکی از پست های ترامپ را به دلیل دروغ گفتن آنفولانزا کشنده تر از کووید۱۹ است حذف کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب