عشایر نمادي از همزيستي مطلوب انسان و محيط زيست هستند

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری تداوم همخوانی زندگی عشایری با محیط زیست را در گرو آموزش و به‌کارگیری نگاه علمی و به‌روز و نیز بهره‌برداری پایدار از طبیعت عنوان کرد.

به گزارش  خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری ، در جامعه عشايري بخش عظيمي از آداب و رسوم، باورها و در نهايت فرهنگ، بر محور دامداری استوار است. همچنان كه در جامعه روستايي اين اساس بر پايه آب و زمين و فرآورده هاي ناشي از آن پي‌ريزي شده است. 

شیوه زندگی عشایر مبتنی بر بهره‌برداری مستقیم از امکانات محیط پیرامون خود جهت تامین انرژي است. به همین دلیل، آنان ناخواسته مشکلاتی را براي منابع محیط زیستی و پایداری زندگی خود پدید آورده‌اند. در سالیان اخیر، تغییر اقلیم، افراط در بهره برداري از منابع طبيعي، افزایش تعداد دام، کاهش منابع و...، سبب به هم خوردن تعادل اكولوژيكي محيط زيست و در نتيجه محدوديت در بهره‌برداري از طبیعت توسط عشایر شده است. بر هم خوردن تعادل بين عوامل محيط طبيعي (انسان و محيط) به نابودي هر يك از دو طرف يا در نهايت به نابودي هر دو مي انجامد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری ضمن تبریک روز ملی روستا و عشایر گفت: زندگي عشاير برخلاف جوامع شهري و روستايي به نحوي تنظيم شده كه ضايعات و مواد آلوده اي از خود بجا نمي گذارند و یا به‌سرعت جذب محیط می‌شوند.

وی افزود: از عوامل تخریب محیط زیست، بهره‌برداری بيش از ظرفيت حقيقي از مراتع و چرای زودهنگام را می‌توان نام‌برد که باعث می‌شود مراتع روز به روز فقيرتر شده و قدرت باز توليد آنها كاهش يابد. 

شهرام احمدی اذعان داشت: با توجه به اینکه مسیر ایلراههاي استان از ارتفاعات صعب العبور و پرفراز و نشیب سلسله جبال زاگرس و رودخانه هاي پر آب می‌گذرند، از عوامل ديگر تخريب محیط زیست، احداث راه و دسترسي آسان به جنگل ها و مراتع است نتهاکه لازم است بازسازی یا توسعه این راه‌ها با در نظر گرفتن ملاحظات زيست محيطي انجام شود. 

احمدی با برشمردن تغييرات نحوه زندگي در جهان و از جمله در كشور ما و غلبه ماشين‌زدگي بر مناسبات انساني تصریح کرد: این موضوع بر زندگي عشاير و مناسبات آنها با محيط زيست نيز تأثيرات منفي به جا گذاشته است. وی اذعان کرد: مهم اين است كه عشاير و زندگي متنوع و كوچ نشيني آنها در ساختار اصلي آن همخواني كامل با محيط زيست داشته و حتي نمادي از همزيستي مطلوب انسان و محيط زيست بوده است. 

احمدی تداوم این همخوانی را در گرو آموزش فن آوری و دانش نو به عشایر برای بهره برداری بهینه از طبیعت، بهره برداری اصولی و قانونی عشایر از مراتع و عرصه های طبیعی، جلوگیری از ورود دام قبل از موعد و بیش از ظرفیت به مراتع و پایدار نمودن بیمه جبران خسارت عشایر و دام آنها در مقابل خسارت حیات وحش عنوان کرد. 

وی مواردی همچون آموزش روشهای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب اکوسیستم درکنار استفاده از دانش بومی عشایر در حفاظت و گسترش گونه های گیاهی و جانوری، همچنین آماده سازي زمينه هاي آشنايي عشاير و ايلات با فرهنگ حفاظت از محيط زيست برای جلب مشاركت جوامع محلي و عشاير و ارائه آموزشهای زیست محیطی به دانش آموزان عشایر برای حفاظت از محيط زيست در سالیان اخیر را بسیار موثر دانست. 

عشایر استان چهارمحال و بختیاري از اقوام بختیاري، قشقایی، عرب جرقویه و چهرازي تشکیل شده‌اند و عشایر بختیاري 99درصد عشایر استان را تشکیل داده‌اند.

منبع: روابط عمومی محیط زیست

انتهای پیام/۱۰۲۰

زمان انتشار: سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳:۱۲

شناسه خبر: 91258

مطالب مرتبط :
تجویدی

انعقاد دو تفاهم نامه فی مابین بسیج علمی- پژوهشی و دانشگاه آزاد شهرکرد

مسئول بسیج علمی-پژوهشی چهارمحال و بختیاری گفت: دو تفاهم نامه فی مابین بسیج علمی- پژوهشی و دانشگاه آزاد شهرکرد به‌منظور ايجاد مرکز نوآوري و خلاقيت با موضوع آموزش کسب و کار بسته شد .

دانشگاه

کشت گیاهان دارویی با مدرن ترین روش آبیاری در دانشگاه آزاد شهرکرد

رئیس دانشگاه آزاد شهرکرد گفت: هشت هکتار از زمين‌هاي مزرعه دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد به کشت گياهان دارويي با مدرن‌ترين روش آبياري و با حداقل ميزان آب اختصاص دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب