خبرگزاری علم و فناوری

اقدامات ویژه دستگاه قضایی هرمزگان برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و حمایت از تولید ملی

توقیف دو فروند کشتی حامل ۱۰۰هزارتن سنگ آهن قاچاق

رییس کل دادگستری استان هرمزگان ضمن تشریح اقدامات ویژه دستگاه قضایی این استان برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی در حمایت از صنایع داخلی و تولید ملی اعلام کرد: طی روزهای اخیر ، دو فروند کشتی حامل ۱۰۰ هزارتن سنگ آهن قاچاق با عیار ۶۲ و بالاتر در دریا و قبل از خروج از آب های کشور توقیف و دستور تخلیه محموله آنها صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ علی صالحی رییس کل دادگستری استان هرمزگان طی یک نشست خبری با نمایندگان خبرگزاری ها در بندرعباس عصر امروز

اعلام کرد:در راستای اجرای سیاست های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و همچنین سیاست های ابلاغی دستگاه قضایی به ویژه اولویت اعلام شده از سوی ریاست معزز قوه قضاییه مبنی بر حمایت از تولید داخلی ، با ورود دستگاه قضایی و اقدامات پیچیده اطلاعاتی و عملیاتی شبانه روزی و نیز ؛ بازدیدهای میدانی و انجام آزمایشات و بررسی هایی که راساً توسط دستگاه قضایی استان انجام شده است ، در مجموع از ابتدای امسال تاکنون ، ۶ فقره پرونده در خصوص ۶ فروند کشتی ، مجموعاً به میزان ۲۶۰ هزار تن سنگ آهن ، تشکیل شده است و طی روزهای اخیر ، دو فروند کشتی حامل ۱۰۰هزارتن سنگ آهن با عیار ۶۲ و بالاتر که قصد قاچاق سنگ آهن مذکور را داشتند ، در دریا و قبل از خروج از آب های کشور توقیف و دستور تخلیه محموله آنها صادر شده است.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان هرمزگان با بیان اینکه موارد اقدام شده ، علاوه بر موضوع خام فروشی ، مشمول جرم قاچاق سازمان یافته نیز می باشند، تأکید کرد ؛ خام فروشی حتی اگر در ظاهر هم با قوانین مخالفتی نداشته باشد ، اقدامی پسندیده نیست و این در حالی است که صنایع و شرکت های بزرگ داخلی به شدت به مواد معدنی مذکور نیاز داشته و بعضاً ، بخشی از خطوط تولید آنها به لحاظ کمبود مواد اولیه ، دچار مشکل شده است.

صالحی افزود: طبق مقررات صادرات سنگ آهن ،کنسانتره و گندله آهن منوط به عدم نیاز تولیدکنندگان داخلی است که در پرونده های فوق اکثرا" این موضوع رعایت نشده است . و در مواردی نیز در اظهار عیار سنگ ها تخلفاتی صورت گرفته است.

وی یادآور شد: اقدامات صورت گرفته توسط دستگاه قضایی، علاوه بر رونق تولید و اشتغال صنایع فولاد و ذوب آهن  ، سبب رونق صنایع مصرف کننده فولاد نیز می شود و با صادرات محصولات نهایی ، ارز آوری این صنعت نیز ارتقاء می یابد.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان خاطر نشان کرد ؛ این اقدام دارای جنبه های مختلفی از جمله : مبارزه با قاچاق ، مبارزه با خام فروشی غیرقانونی ، حمایت از تولید داخلی ، حمایت از اشتغال و مبارزه با فساد و رانت خواری بوده که اقدامات جدیدی نیز در حوزه حقوق عامه و پیشگیری از وقع جرم در این راستا در حال پیگیری است و نتایج آن متعاقبا ً به محضر ملت شریف ایران اعلام خواهد شد.

گفتنی است ، مدتی است که به علت عرضه نامناسب مواد اولیه به صنایع پایین دست، خوراک کارخانه‌هایی نظیر تولید میله‌گرد و سایر موارد مشابه تأمین نشده و قیمت این اقلام مورد نیاز مردم در ساخت‌وساز به شدت و به طرز غیرمنطقی افزایش یافته است که از آنجایی که معادن و کارخانه‌های متعددی برای تبدیل سنگ‌آهن در کشور وجود دارند به گفته کارشناسان این مشکل می‌بایست به این شکل رخ ندهد اما به نظر می‌رسد کاهش عرضه مواد اولیه در داخل  کشور و صادرات به شکل خام فروشی و قاچاق ، این معضل را تشدید کرده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۵:۰۷

شناسه خبر: 91262

مطالب مرتبط :
۲

نگاهی به معضل قاچاق سوخت در هرمزگان

اما و اگرهای قاچاق سوخت و تبعات اجتماعی آن

امروزه پدیده قاچاق به عنوان یک تهدید جدی در مسیر شکوفایی اقتصاد کشورها قرار دارد .

ی

جشنواره جهادگران علم و فناوری در ایلام برگزار می شود

مسئول سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان ایلام اظهار کرد : صاحبان طرح ها و محصولات فناورانه می توانند تولیدات خود را تا ۲۵ مهرماه جبه دبیرخانه جشنواره واقع در ایلام ، خیابان امیرکبیر ، روبروی مرکز بهداشت شهرستان ایلام ، موسسه خدمات علمی و آموزشی رزمندگان اسلام –واحد اول ارسال نمایند .

۲

معجزه آبخیزداری برای احیا زندگی

از آنجایی که پیشگیری از وقوع سیلاب ، مقابله با خشکسالی و کاهش هدر رفت آب با ساخت سازه های آبخیزداری میسر می باشد بنابراین احداث سازه های خاکی در مناطق سیل خیز و خشک کشور از جمله جنوب یکی از راه های کنترل سیلاب های تند فصلی و مهار روان ابها و افزایش قدرت نفوذ در خاک و تقویت پوشش گیاهی از جمله مزایای آبخیزداری است.

شناور Apple Marina Bay Sands Store در سنگاپور افتتاح می شود

شناور Apple Marina Bay Sands Store در سنگاپور افتتاح می شود

فروشگاه گنبدی شکل با نیاز به ماسک ، بررسی دما و فاصله اجتماعی از اقدامات بهداشتی پیروی خواهد کرد.

نعیمی

نخبه هرمزگانی :

ورود ماشین آلات به کشور صنعت نیست

محمدرضا نعیمی با بیان اینکه وارد کردن خط تولید از خارج و ماشین‌آلات آن نیاز به دانشگاه ندارد و نام آن «صنعت» نیست، گفت: به این روند می‌توانیم کارخانه بگوییم که از آن محصول خارج می‌شود ولی نیاز به دانشگاه ندارد فقط چند تکنیسین می‌خواهد که اگر قطعه‌ای خراب شد، همان را وارد و تعویض کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب