خبرگزاری علم و فناوری

معرفی کتاب:

روانشناسی عزت نفس/ یک نیاز اساسی انسان برای رشد طبیعی و سالم

عزت نفس تجربه‌ای است که در عمق وجود اشخاص قرار دارد و نحوه‌ای است که ما در مورد خودمان می‌اندیشیم و احساس می‌کنیم، چیزی نیست که دیگران بخواهند در مورد آن برای ما تصمیم بگیرند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ یکی از عوامل مهم رشد و شکوفایی انسان که روانشناسان زیاد به آن پرداخته‌اند و تحقیقات زیادی در مورد آن صورت گرفته است عزت نفس یا همان حرمت نفس (Self Esteem) است، که به دلیل اهمیت بالایی که سطح آن در هر فرد برای سلامت روانی او دارد حائز اهمیت است.

ناتانیل براندن، روانشناس معروف کانادایی «در اولین صفحه کتاب خود در بخش مقدمه،‌ عزّت نفس را همان سلامت ذهن می‌داند.»  او معتقد است که  عزت نفس یک نیاز اساسی انسان است و برای رشد طبیعی و سالم ضروری است، و برای زنده ماندن دارای ارزش است و بدون عزت نفس مثبت، رشد روانشناختی متوقف می‌شود. عزت نفس مثبت در واقع به عنوان سیستم ایمنی هوشیاری عمل می کند، مقاومت، قدرت و ظرفیت را برای تولید مجدد فراهم می‌کند.

 

نظریه ناتانیل برندن

از نظر برندن، هم عوامل بیرونی بر عزت‌نفس تأثیر می‌گذارند، هم عوامل درونی. عوامل درونی شامل ارزش‌ها، باور‌ها و رفتارهای فرد هستند و عوامل بیرونی که همان عوامل محیطی هستند شامل والدین، فرهنگ، جامعه و … می‌شوند. عزت نفس تجربه‌ای است که در عمق وجود اشخاص قرار دارد و نحوه‌ای است که ما در مورد خودمان می‌اندیشیم و احساس می‌کنیم، چیزی نیست که دیگران بخواهند در مورد آن برای ما تصمیم بگیرند.

 

معرفی کتاب: روانشناسی عزت نفس

کتاب روانشناسی عزت نفس ترجمه‌ای از کتاب The Six Pillars of Self – Esteem اثر ناتانیل براندن است. کتابی ارزشمند از یک نویسنده خوب که شهرت اصلی‌اش به خاطر کار گسترده‌ای است که روی مفهوم عزت‌نفس (یا حرمت‌نفس) انجام داده است. براندن نخستین بار در دهه‌ی ۱۹۵۰ درباره‌ی عزت نفس و تاثیر آن برا عشق، کار و تلاش برای خوشبختی سخنرانی کرد و مقالات خود را به مرور در همان سال‌ها منتشر کرد.

معرفی نویسنده: ناتانیل براندن

ناتانیل براندن نویسنده کتابهای زیادی در زمینه عزت نفس از جمله کتابهای شش ستون عزت نفس (1995)، عزت نفس یک زن (جوز-باس ، 1998)، و عزت نفس در کار (Jossey) است وی همچنین نویسنده کتاب خاطرات سالهای من با عین رند است (Jossey-Bass، 1999).

محتوای کتاب روانشناسی عزت نفس

همان‌طور که در عنوان کتاب مشاهده می‌کنید، این کتاب در مورد مسائل پیرامون عزت نفس است. عزت نفس فاکتور بسیار مهم در زندگی هر فردی است و ناتانیل براندن تلاش می‌کند در این کتاب مخاطب را با عزت نفس آشنا کند و بعد از اینکه اهمیت آن را شرح داد، تلاش می‌کند تا راهکارهایی برای افزایش آن پیش روی مخاطب قرار دهد و همان طور که خودش در مقدمه اشاره می‌کند، جان کلام کتاب روانشناسی عزت نفس پاسخ به چهار پرسش اساسی است. این چهار پرسش عبارتند از:

    عزت نفس چیست؟

    چرا عزت نفس مهم است؟

    چگونه می توانیم بر عزت نفس خود بیفزاییم؟

    دیگران در ایجاد عزت نفس در ما چه نقشی بازی می کنند؟

 

برای پاسخ به این چهار پرسش، براندن کتاب خود را در ۳ بخش و ۱۷ نوشته است تا مرحله به مرحله جواب پرسش‌های ذکر شده را در اختیار خواننده قرار دهد.

قسمت‌هایی از کتاب روان شناسی عزت نفس

ارزش عزت نفس، صرفا در این نیست که به ما امکان می‌دهد احساس بهتری داشته باشیم، بلکه به ما فرصتی می‌دهد تا بهتر زندگی کنیم. به ما امکان می‌دهد با چالش‌های زندگی بهتر رو به رو شویم و از فرصت‌های مطلوب بهره‌برداری بیشتری بکنیم.

هرچه عزت نفس ما بیشتر باشد، ارتباطات ما آشکارتر، صادقانه‌تر و مناسب‌تر می‌شود زیرا به این نتیجه می‌رسیم که افکاری اندیشمند داریم و به همین دلیل از آشکار شدن‌ها هراسی به دل راه نمی‌دهیم. هرچه عزت نفس ما کمتر باشد، ارتباطمان تیره‌تر و ناآشکارتر می‌شود. زیرا به اندیشه و احساس خود مطمئن نیستیم و از واکنش مستمع خود می‌ترسیم.

خودپذیری، پیش شرط رشد و تحول است. از این رو، اگر با اشتباهی که کرده‌ام رو به رو شوم، اگر بپذیرم که این اشتباه از آن من بوده است، می‌توانم از آن درسی بیاموزم و در آینده بهتر ظاهر شوم. نمی‌توانم از اشتباهی که فکر می‌کنم انجام نداده‌ام، مطلبی یاد بگیرم.

پشت جلد کتاب روانشناسی عزت نفس نیز قسمتی از مقدمه نویسنده آمده است:

 

    عزت نفس متاثر از عوامل درونی و بیرونی است. عوامل درونی عواملی است که از درون نشات می‌گیرد یا خود شخص آن را ایجاد می‌کند، نقطه نظرها، باورها، اعمال یا رفتار.

    عوامل بیرونی یا همان عوامل محیطی هستند که پیام‌‌هایی که کلامی و غیر کلامی انتقال پیدا می‌کنند و تجربه‌‌هایی که بانی و باعث آن، سازمان دهندگان و فرهنگ هستند.

    من عزت نفس را از درون و بیرون بررسی کرده‌‌ام، اینکه نقش فرد در ایجاد عزت نفس خود چه مقدار است و دیگران در آن چه نقشی ایفا می‌کنند. تا جایی که می‌ دانم پیش از این اقدامی تا این حد گسترده در جهت بررسی عزت نفس صورت نگرفته است.

مشخصات کتاب

 

    کتاب روانشناسی عزت نفس

    نویسنده: ناتانیل براندن

    ترجمه: مهدی قراچه‌داغی

    انتشارات: نخستین

    تعداد صفحات: ۳۰۴

  

 

کلام آخر

بدون شک این کتاب از بهترین‌ کتاب‌های روانشناسی است که می‌توانید مطالعه کنید زیرا موضوع عزت نفس چیزی است که همه‌ی ما به آن نیاز داریم و پیشنهاد می‌کنم اگر به بهبود فردی در زمینه‌ها مختلف فکر می‌کنید، حتما این کتاب را مطالعه کنید. این کتاب هدیه بسیار ارزشمندی برای والدین، معلم‌ها، مربیان، مدیران و بخصوص نوجوانان و جوانان خواهد بود.

ترجمه کتاب، یک ترجمه خوب و روان است و کتاب صرفا شامل مباحث تئوری نیست و نویسنده در کتاب قسمت‌های مختلفی برای انجام تمرین قرار داده است و شما می‌توانید به خوبی با کتاب و موضوعات آن درگیر شوید.

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 91265

مطالب مرتبط :
۱

چطور با اضطراب های ناشی از کرونا برخورد کنیم؟

فارسی نژاد اظهار کرد: معمولاً ما اضطراب‌های خود را سرکوب می کنیم زیرا توان مواجهه با آنها را نداریم و همین مسئله موجب بروز اختلالات روانی می‌شود.

۰

معرفی کتاب؛

کتاب خون دلی که لعل شد

کتاب « خون دلی که لعل شد » خاطرات حضرت آیت الله سید علی خامنه ای (مدظله العالی) از زندان ها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی بوسیله دکتر محمد علی اذرشب گردآوری شده است.

بورس از زیر صفر/ با صبوری و مطالعه به این بازار جذاب واردشوید!

معرفی کتاب؛

بورس از زیر صفر/ با صبوری و مطالعه به این بازار جذاب واردشوید!

ورود به بازار بورس برای هموطنان ما بسیار جذاب شده و شاهد ورود سیل عظیمی از مردم به این بازار هستیم اما اگرکسی در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشد دچار خسارت و زیان بسیاری می‌شود. مجتبی عرب زاده در کتاب بورس از زیر صفر، اطلاعاتی لازم و ضروری جهت آغاز فعالیت در بورس ارائه می‌کند.

۰

معرفی کتاب به مناسبت هفته دفاع مقدس؛

وضع نامطلوب مطالعه در کشور

این هفته به بهانه هفته دفاع مقدس یک کتاب از مجموع خاطرات سردار شهید ایلیاتی معرفی می‌کنیم.

«نوجوان بوشهری» منتشر شد/،  اولین نشریه‌ای که تماما توسط دانش‌آموزان تهیه و تنظیم شد

برای اولین بار در سطح کشور:

«نوجوان بوشهری» منتشر شد/، اولین نشریه‌ای که تماما توسط دانش‌آموزان تهیه و تنظیم شده است

بسیج دانش آموزی شهید فهمیده استان بوشهر، اولین نشریه الکترونیکی به نام «نوجوان بوشهری» با هدف ارتقا سطح فرهنگی اجتماعی و علمی دانش آموزان منطقه منتشر کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب