پس از حواشی سالهای گذشته در بزرگترین جایزه ادبی جهان؛

نوبل ادبیات ۲۰۲۰در دستان شاعر آمریکایی

امسال ،صد وهفدهمین برنده نوبل ادبیات طی مراسمی با حضور محدود رسانه‌ها به‌دلیل شیوع ویروس کرونا معرفی خواهد کرد.

به گـــزارش خبرگزاری علم وفناوری؛ آکادمی سوئدی در اکتبر سال ۲۰۲۰(مهرماه ۹۹ به وقت ایران) ،صد وهفدهمین برنده نوبل ادبیات را طی مراسمی با حضور محدود رسانه‌ها به‌دلیل شیوع ویروس کرونا معرفی خواهد کرد و بنابراعلام سایت نوبل، تعداد محدودی از نمایندگان رسانه‌ها مجوز حضور در ساختمان آکادمی سوئد را برای پوشش خبری اعلام برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۰ خواهند داشت و سایرین باید از طریق مجازی این رویداد را دنبال کنند.

انتخاب جنجالی نوبل ادبی ۲۰۱۹

انتخاب پرحاشیه ی آکادمی نوبل برای انتخاب «پیتر هاندکه» به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۹ موجی گسترده از انتقادات اهالی هنر و ادبیات در جهان را به همراه داشت،از همین‌رو کارشناسان انتظار دارند امسال  در انتظار رای انتخاب دقیق تر و حساب شده تری از آکادمی سوئدی باشند.

منتقدان و معترضین در حوزه ادبیات جهان به انتخاب «هاندکه» به عنوان برنده نوبل ادبیات، حمایت‌های پیشین او از «اسلوبودان میلوشویچ»، رئیس‌جمهور سابق صربستان و همچنین انکار نسل‌کشی سربرنیتسا را از جمله دلایل این انتخاب نادرست دانستند و به سرعت سیلی از اعتراضات به سمت آکادمی سوئدی سرازیرگشت.

همانطور که می دانید جایزه نوبل، معتبرترین جایزه‌ای است که در حوزه‌های علمی به یک دانشمند تعلق می‌گیرد. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصیت کارخانه‌دار و شیمی‌دان سوئدی، «آلفرد نوبل» که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند پایه‌گذاری شد.

واما حواشی سال ۲۰۱۸  نوبل ادبی

پس از انتخاب عجیب و باورنکردنی  باب دیلن ((Bob Dylan اسطوره آمریکایی موسیقی راک به عنوان برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۶، در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ خبر رسوایی جنسی همسر یکی از اعضای این نهاد سوئدی مثل بمب صدا کرد و موجب بهم پاشیدن این مراسم شد. به این ترتیب برای اولین بار در تاریخ ۷۰ ساله نوبل ادبیات، این جایزه در سال ۲۰۱۸ اعطا نشد.

به هر شکل این آکادمی مجددا کار خود را از سرگرفت و تشکیل شد و کمیته نوبل آن از سوی بنیاد نوبل ملزم شد پنج کارشناس خارجی را برای کمک به ارزیابی نامزدهای جایزه سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ جذب نماید.با وجود این، دو نفر از این کارشناسان پس از اعلام جایزه سال گذشته به دلیل آن که به نظراتشان اعتنایی نشده بود، استعفا دادند.

تا به امروز ۱۱۶ نویسنده به عنوان برنده نوبل ادبیات معرفی شده‌اند که در این میان ۱۵ نفر از این برگزیدگان نویسندگان زن در دنیا هستند.

برندگان یک دهه گذشته نوبل ادبی در یک نگاه

   2019: «پیتر هانتکه» از اتریش. برای کار اثر‌گذار در زمینه بررسی تجربیات انسانی و ابتکار زبانی.

   2018: «اولگا توکارچوک» از لهستان. به‌دلیل روایتی خیال‌برانگیز و احساسی از گذر از مرزها به‌عنوان شیوه‌ای از زندگی.

   2017: «کازو ایشیگورو» از ژاپن. به‌خاطر کشف ژرفا و عمق حس خیال‌انگیز ما از مفهوم ارتباط با دنیای پیرامون.

   2016: «باب دیلن» از آمریکا. به‌خاطر ابداع توصیفات جدید شاعرانه در سنت بزرگ موسیقیایی آمریکا.

   2015: «سوتلانا آلکسیوویچ» از بلاروس. به‌خاطر نوشته‌های چند صدایی و چند آوایی خود، که آثاری روایتگر رنج کشیدن و شجاعت در زمانه ما هستند.

   2014: «پاتریک مودیانو» از فرانسه. به‌دلیل دارا بودن حافظه‌ای قوی و به تصویر کشیدن زندگی در دنیای تحت اشغال(پاریس در زمان اشغال نازی‌ها).

   2013: «آلیس مونرو» از کانادا. آکادمی نوبل هنگام اعطای جایزه، وی را استاد نگارش داستان‌های کوتاه در عصر حاضر توصیف کرد.

   2012: «مو- یان» از چین که با رئالیسم خیالی داستان‌های ملی و قومی را با تاریخ و و قایع امروزی درهم می‌‍‌آمیزد.

   2011: «توماس ترانسترومر» از سوئد. به‌خاطر اینکه از طریق تصاویر غنی و نیمه‌شفاف خود، راهی جدید فراروی ما به سمت واقعیت می‌گشاید.

    2010: «ماریو وارگاس یوسا» از پرو. به‌خاطر طرح‌هایش از ساختار قدرت و به‌دلیل تصاویر عمیقی که از مقاومت فردی، شورش و شکست ارائه می‌دهد.

واما رویداد بزرگ جایزه نوبل ادبی جهان

لوییز گلیک، شاعر و نویسنده آمریکایی جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۰ را از آن خود کرد. گلیک ۷۷ ساله جایزه پولیتزر شعر را سال ۱۹۹۳ برده و ملک‌الشعرای آمریکا هم بوده است.

وی این جایزه را برای صدای شاعرانه غیر قابل تردید در اشعارش که به زیبایی ریاضت وجود فردی را جهانی می کند، دریافت کرد. او سابقه بردن جایزه ادبی معتبر پولیترز را نیز در کارنامه ی موفقیت های خود داراست.

 

 

 

زمان انتشار: شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 91288

مطالب مرتبط :
برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰ مشخص شدند

برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰ مشخص شدند:

دو زن از کشورهای فرانسه و ایالات متحده، برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند

امانوئل شارپنتیه از فرانسه و جنیفر دودنا از ایالات متحده در ۷ اکتبر ۲۰۲۰ برنده جایزه نوبل شیمی برای روش ویرایش ژن موسوم به "قیچی" برش دهنده دی ان ای CRISPR-Cas۹ شدند، این نخستین بار است که جایزه علمی نوبل تنها به زنان اختصاص دارد.

نوبل

علم و فناوری گزارش می دهد؛

با برندگان جایزه نوبل در بخش شیمی ۲۰۲۰ آشنا شوید / دلیل انتخاب برندگان جایزه امسال چه بود ؟+فیلم

جایزه نوبل رشته شیمی در سال ۲۰۲۰ به طور مشترک به «امانوئل شارپنتیر» و «جنیفر ای دودنا» برای توسعه روشی برای ویرایش ژنوم (CRISPR/Cas۹) تعلق گرفت.

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ به پیشگامان علوم سیاهچاله اعطا شد

برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۰ مشخص شدند:

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ به پیشگامان علوم سیاهچاله اعطا شد

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ به سه فیزیکدان علوم نجومی اعطا شده است که کمک بزرگی به درک ما از سیاهچاله ها کردند. نیمی از آن به دلیل اثبات اینکه سیاهچاله ها از نسبیت عام ناشی می شوند، به راجر پنروز ارائه شد، در حالی که نیمه دیگر به طور مشترک به راینهارد جنزل و آندره گز برای کشف هیولای فوق عظیم در مرکز کهکشان راه شیری.

۲۵

با توجه به ضرورت و تاثیر شتاب دهنده ها در دستورکار قرار گرفت؛

ایجــاد شتابدهنده تخصصی درحوزه کارآفرینی اجتماعی

تفاهم نامه ای در راستای ایجاد شتابدهنده تخصصی حوزه کارآفرینی اجتماعی در معاونت علمی و فناوری منعقد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب