آینده روشن کشور با با وجود جوانان مستعد، متخصص و متعهد

افراد نخبه بسیاری در کشور داریم که باید باتوجه به نیازهای کشور، محدودیت ها و ضربات دشمن، برنامه ریزی های خوب و منسجمی برای بهره گیری از این نخبگان صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، توجه  به اقتصاد کشور آنقدر مهم است که مقام معظم رهبری طی چند سال اخیر عناوین شعار سال را بر پایه اقتصاد، تبین و نامگذاری می‌کنند. امسال نیز در ادامه شعارهای سال با موضوع اقتصاد و توجه به تولید، سال 99 را بعنوان سال جهش تولید نامگذاری کردند.

 باید اندیشید هدف ایشان از افقی که برای اقتصاد کشور برنامه ریزی کردند چیست که هرسال اقتصاد و تولید داخلی را مطرح می‌کنند و شهروندان را به مصرف تولید داخلی و رونق بخشیدن به آن توصیه می‌کنند. در این بخش از نقش مخترعین و نخبه ها در تولید بررسی می‌شود. نقش مهم مخترعان و نخبگان در جامعه بر کسی پوشیده نیست کسانی که با ایده پردازی و تفکر خلاقانه نقش مهمی در توسعه پایدار جامعه ایفا می کنند.

توجه به نیازهای اساسی نخبگان و اتخاذ راهبردها و راهکارهای عملی برای استفاده از این توانایی از اهمیت فراوانی برخورداراست. نخبه ها در پیشرفت جامعه، تحقق رشد اقتصادی کشور نقش  بسیار مهمی دارند و اما موضوع مهم، حمایت از  اختراع برای رسیدن به تولید انبوه است .

براساس تئوری های مختلف اقتصادی، پیشرفت تکنولوژی از عوامل جهش دهنده تولید است که با تاثیر بر ساختار فنی و تابع تولید، منجر به افزایش بهره‌وری و تولید بیشتر با منابع کمتر می‌شود.

با حمایت مدیران دولتی، مخترعین و نخبگان می توانند  با عزمی راسخ به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص جهش تولید را به بهترین شکل کشور عملیاتی کنند و در سنگر تولید همانند سنگر نبرد ایستادگی کنند.

نخبگان از مهمترین اقشار تاثیرگذار در مسیر توسعه و پیشرفت جامعه و در حقیقت توسعه به معنای واقعی خود، زمانی محقق می شود که نخبه ها و مخترعین نقش خود را در ارائه طرح های خلاقانه برای رفع نیاز بخش‌های مختلف به نحو شایسته به انجام برسانند.

 توجه به نیازهای اساسی نخبه ها و اتخاذ راهکارهای عملی برای استفاده از این توانایی ها  و استعدادها از اهمیت فراوانی برخوردار است و باید با برنامه‌ریزی و تدوین دستورالعمل های مورد نیاز، از ایده ها و طرح های نخبه ها بهره برداری کرد.

 

سرهنگ دوم پاسدار مجید علی پور، فرمانده سپاه ناحیه بقیه الله(عج) شیراز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت : مقام معظم رهبری بعنوان دیدبان انقلاب براساس رصد مشکلات و ترسیم سیاست کلی نظام که در قانون اساسی نیز به آن اشاره شده، تعیین شعار سال است.

وی افزود : این  شعار سال با توجه به مشکلات و نیازی که احساس می‌شود و مسیری که بایستی طی شود و برای اینکه دستگاه های مختلف و  متولیان، مجریان خود در تصمیم‌گیری و تصمیم سازی، بتوانند به سمت سیاست های کلی هدایت کنند،  متناسب با آن تعیین می شود.

فرمانده سپاه بقیه الله(عج) شیراز در ادامه موضوع شعار سال گفت: حضرت اقا در سال‌های گذشته تمام جهت‌گیری‌ها و سیاست‌های کلی شان بر مبنای موضوعات اقتصادی و معیشتی و کار و تولید بوده و این نشان می‌دهد که مهم‌ترین مسائل کشور و انقلاب ما، قطعا همین موضوعات می باشد که نام گذاری شده است.

سرهنگ علی پور تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید وکار و تلاش ایرانی، اصلاح الگوی مصرف که همه موارد رنگ و بوی اقتصادی دارد که حضرت آقا ترسیم کردند و هرجا نیز که مسئولین و دستگاه‌هایی که تصمیم ساز و  تصمیم گیر و یا مجری هستند، به این شعارها توجه ویژه ای کردند، در حوزه آن دستگاه اتفاقات خوبی افتاده و هرجا هم غفلت شد شاهد این بودیم که از ظرفیت‌ها درست استفاده نکردیم.

وی با اشاره نقش علم و فناوری  در حوزه جهش تولید  گفت: آنچه چیزی که مورد بحث است، موضوع علم و فناوری می باشد. امروز  در دنیا ثابت شده اگر  واحدهای تولیدی بخواهد روند روبه رشد، نوشوندگی و بروز بودن خودش را حفظ کند، باید از ابزار فناوری استفاده کند. در مجموعه های تولیدی، در همه جای دنیا واحدی بنام تحقیق و توسعه وجود دارد.

سرهنگ علی پور خاطر نشان کرد: مجموعه ای که قرار است کار تولید را انجام دهد و در امر تولید تصمیم گیری کند باید خودش وابسته به ابزار مفید علمی کند.

وی با تاکید بر استفاده از نخبه ها در مسیر جهش تولید گفت: مجموعه  تحقیق و توسعه با در اختیار گرفتن نخبه ها،  تحقیقات و پژوهش‌های بروز از مراکز دانشگاهی که استخراج می شود، در راستای تولید بهتر از محصولات خودش بهره برداری کند.

وی تاکید کرد: این موضوع بسیار اهمیت دارد، در واقع اگر بنا باشد در موضوع جهش تولید توفیقاتی داشته باشیم حتما باید استفاده از ابزار و توان و ظرفیت های علمی کشور را فراهم کنیم.

وی افزود: بحمدالله در کشور ما نیروهای توانمند زیادی داریم. اگر حضرت آقا می فرمایند اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقاومتی یک چیزی است که دست یافتنی است چراکه ما در کشور خودمان ابزارها و داشته هایی را داریم که می توانیم به آن تکیه کنیم که یکی از  اینها همین نیروی انسانی کارآمد می باشد، یعنی نخبگان علمی، جامعه علمی ما، دانشگاه‌های ما و جوانان خوش فکر و جوانان صاحب علم و فناوری در کشور بسیار هستند و اینها  بخشی از مواردی است که اگر در راستای اقتصاد مقاومتی و جهش تولید باید به آن توجه شود.

سرهنگ دوم پاسدار علی پور در ادامه عنوان کرد: قطعا توجه به مجموعه هایی مثل شرکت‌های دانش بنیان که در دنیا در حال حاضر حرف اول را می‌زنند و در حالیکه در کشور ما نخبه های زیادی داریم می تواند در شرایط کنونی که تحت تحریم های شدید هستیم، اثرگذار و مفید باشد.

وی یادآور شد: از این ظرفیت‌ نخبگی و علمی میتوانیم در راستای کم کردن وابستگی و افزایش ظرفیت تولید به جهش تولید استفاده کنیم.

فرمانده سپاه بقیه الله(عج) شیراز در خصوص  فعالیت‌های این ناحیه گفت: مجموعه سپاه بقیه الله(عج) شیراز در کل دارای تمامی اقشار بسیج می باشد که این ظرفیت خیلی خوبی برای ما است.

وی افزود: یکی از اقداماتی که درحال  انجام است، حمایت از پایگاه مقاومت علمی می باشد که در ناحیه بقیة‌الله ۲۱ پایگاه علمی  مردمی داریم که در مساجد، حسینه ها و پایگاه‌های بسیج، پایگاه علمی به صورت خودجوش راه‌اندازی شده که این اقدامات را تسهیلگری، هدایت و تشویق می کنیم. این پایگاه ها به عنوان بازو و ظرفیتی که میتوانند در بالابردن ظرفیت علمی جامعه بسیار موثر باشند.

سرهنگ علی پور اضافه کرد‌: کار دیگر ما در زمینه علمی، راه اندازی مرکزی بنام مرکز رشد علم و فناوری است، هدف این مرکز  با توجه به ظرفیت‌ها، موضوعات آموزشی  و حمایت از  نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان است.

وی یاد آور شد: افراد نخبه بسیاری در کشور داریم که باید باتوجه به نیازهای کشور، محدودیت ها و ضربات دشمن، برنامه ریزی های خوب و منسجمی برای بهره گیری از این نخبگان صورت گیرد.

وی در ادامه گفت: همیشه باید مسئولان اعتقاد داشته باشند که از قشر نخبه حمایت  عملی شود.

 فرمانده سپاه بقیه الله تاکید کرد: موضوع اقتصاد مقاومتی که حلال مشکلات کشور ماست و حضرت آقا برآن تاکید کردند، اگر کشورهایی که امروز به عنوان توسعه یافته و پیشرفته در علم و فناوری هستند وقتی گذشته و عملکرد  این کشورها را بررسی می‌کنیم، این کشورها سیاست‌هایی که اجرا کردند، همان سیاست‌هایی است که برمبنای اقتصاد مقاومتی  رهبر معظم انقلاب می باشد. آنها هم همین کارها را کردند که موفق شدند.

وی یادآور شد: بایستی در عمل، نه در شعار، از این نخبه ها حمایت عملی و دلجویی شود و اگر نیاز باشد تسهیلگری شود تا آنها دلگرم شوند، با انگیزه و با اعتقاد و استقامت در این مسیری که سخت است قدم بردارند.

وی در پایان گفت: جوانانی داریم ک می‌توانند در جایگاه نخبگی تحولی عظیم را در موضوعات مختلف و حوزه های  مختلف جامعه ایجاد کنند. اگر اعتقاد و ایمان لازم در مسئولان و مدیران ما بویجود آید، آنگاه می توانیم امیدوار باشیم که موفقیت را در پیش خواهیم داشت.

 

گزارش از سمن رخ صهبانیا

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91298

مطالب مرتبط :
گیاهان دارویی

فیروزآباد؛ قطب بزرگ تولید گیاهان دارویی اقتصادی

شهرستان فیروزآباد با دارا بودن اقلیمی مناسب و علیرغم توجه نه چندان مدیران و مسئولان به این صنعت، توانسته در سطح بالایی عمل کرده و خوش بدرخشد.

۰

معرفی کتاب به مناسبت هفته دفاع مقدس؛

وضع نامطلوب مطالعه در کشور

این هفته به بهانه هفته دفاع مقدس یک کتاب از مجموع خاطرات سردار شهید ایلیاتی معرفی می‌کنیم.

۰

معرفی کتاب؛

کتاب خون دلی که لعل شد

کتاب « خون دلی که لعل شد » خاطرات حضرت آیت الله سید علی خامنه ای (مدظله العالی) از زندان ها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی بوسیله دکتر محمد علی اذرشب گردآوری شده است.

ی

جشنواره جهادگران علم و فناوری در ایلام برگزار می شود

مسئول سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان ایلام اظهار کرد : صاحبان طرح ها و محصولات فناورانه می توانند تولیدات خود را تا ۲۵ مهرماه جبه دبیرخانه جشنواره واقع در ایلام ، خیابان امیرکبیر ، روبروی مرکز بهداشت شهرستان ایلام ، موسسه خدمات علمی و آموزشی رزمندگان اسلام –واحد اول ارسال نمایند .

اقتصاد مقاومتی

راه اندازی اولین مرکز تخصصی اقتصاد مقاومتی؛

بسیج سازندگی برای ورود به عرصه اشتغال تغییر شکل داد

بسیج سازندگی در راستای آموزش و اشتغال، ۶ دهکده اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی ایجاد می کند.

نخبه

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد؛

نخبگی و شروط آن

در حال حاضر از واژه نخبه بیشتر برای افرادی استفاده میشود که در امتحانات مختلف المپیادها و کنکور رتبه ی بالایی کسب می نمایند و یا رتبه تک رقمی می شوند. درحالی که تعریف نخبه با این مدلی که درحال حاضر متداول هست متفاوت می باشد.

علیپور

فرمانده ناحیه بقیه الله شیراز در نشست خبری:

برگزاری ۱۵۰۰ برنامه ویژه هفته بسیج در شیراز

سرهنگ علیپور از برگزاری ۱۵۰۰ برنامه در شیراز به مناسبت هفته بسیج خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب