خبرگزاری علم و فناوری

برنده نوبل که به نجات لایه ازن کمک کرد مُرد

ماریو مولینا، شیمی دان که با کار بر روی لایه ازن در سال ۱۹۹۵ برنده جایزه نوبل شد، روز گذشته در سن ۷۷ سالگی در مکزیکو سیتی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل ساینس مگ، ماریو مولینا، شیمی دان که با کار بر روی لایه ازن در سال 1995 برنده جایزه نوبل شد، روز گذشته در سن 77 سالگی در مکزیکو سیتی درگذشت.

خانواده مولینا در بیانیه ای کوتاه از طریق موسسه ای که نام این دانشمند را دارد، مرگ وی را اعلام کردند. اما دلیل مرگ اعلام نشده است.

کارهای مولینا برای تصویب پروتکل مونترال در مورد موادی که لایه ازن را از بین می برند در سال 1987 بسیار حیاتی بود و باعث شد وی یکی از مهمترین دانشمندان 50 سال گذشته باشد.

پاول بلدسو، مشاور پیشین آب و هوا در کاخ سفید در زمان رئیس جمهور پیشین بیل کلینتون، که چندین سال با مولینا در ظرفیت های مختلف کار می کرد، گفته است: "او یکی از مهمترین عوامل کمک به حفاظت از آب و هوا در تاریخ جهان است."

مولینا و دانشمند آمریكایی، فرانك شروود رولند مقاله ای را در سال 1974 منتشر كردند كه نشان می دهد كلروفلوئوروكربن ها(CFC) ، مواد شیمیایی مورد استفاده در محصولات مختلف، لایه ازن را از بین می برد.

 

این مطالعه پیشگامانه توسط صنایع شیمیایی مورد تأسف قرار گرفت، اما چشم مردم را به اثرات مضر CFC باز کرد و مستقیماً به پروتکل مونترال منتهی شد.

مولینا در پشت صحنه برای تهیه این پیمان کار کرد، که CFC ها را در سراسر جهان از بین برد و از آن زمان به موفق ترین تلاش بین المللی برای مبارزه با تغییرات آب و هوا و تخریب محیط زیست تبدیل شده است.

دوروود زائلکه، یک وکیل مدافع محیط زیست که طی سالها به طور مکرر با مولینا کار می کرد، گفت: در زمان انتشار مقاله  ، متوسط ​​خانوار آمریکایی دارای 15 قوطی آئروسل بود که حاوی CFC بود.

زائلکه در مصاحبه ای  می گوید: "ماریو در راه تحقق پروتكل مونترال به الهام بخشیدن به تحریم های شهروندان كمك كرد."

در سال 1995، کار مولینا در زمینه از بین بردن ازن باعث شد وی اولین دانشمند مکزیکی برنده جایزه نوبل باشد، که آن را با رولند و دانشمند هلندی پاول کروتزن به اشتراک گذاشت.

در سالهای بعد، مولینا طرفدار ثابت پروتکل مونترال و تبدیل آن از طریق اصلاحات بعدی به پیمان اقلیم بود.

در این توافق نامه اکنون بیش از 100 ماده از جمله گازهای گلخانه ای بسیار قوی با عمر کوتاه مانند هیدروفلوروکربن ها به تدریج حذف شده است.

مولینا در مصاحبه ای در سال 2012 در نیویورک تایمز نوشت: "از آنجا که همین مواد شیمیایی که لایه ازن را از بین می برند، آب و هوا را نیز گرم می کنند، پروتکل مونترال نیز تقریباً 20 برابر پروتکل کیوتو در حفاظت از آب و هوا نقش مهمی داشته است."

 

مولینا نوشت: "این یک معاهده صرفه جویی در سیاره است که از لایه ازن و سیستم آب و هوا محافظت می کند."

 

زائلکه می گوید، نکته قابل توجه در مورد مولینا این است که او یک آقای نجیب زاده بود، علی رغم اینکه سالها پس از انتشار تحقیقات اوزون، توسط صنایع شیمیایی "مورد تحقیر" قرار گرفت.

زائلکه  بیان می کند: "در طول این کار، ماریو هرگز، هرگز تمایل خود را برای جنگیدن و تمایل خود به نجیب زاده بودن را تغییر نداد. این فرد خودش بود." "اگر او این حرفه را بعنوان شغل انتخاب می كرد، یك دیپلمات درخشان بود."

مولینا دکترای خود را در سال 1972 از دانشگاه کالیفرنیا برکلی گرفت و در سالهای بعد به همان سیستم استاد دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو پیوست.

وی چهره برجسته ای در دنیای علمی و سیاسی مکزیک و ایالات متحده بود. مولینا عضو آکادمی ملی علوم بود و در کمیسیون ملی سیاست های انرژی فعالیت می کرد.

مولینا همچنین یکی از 21 دانشمند شورای مشاور رئیس جمهور در زمینه علوم و فناوری باراک اوباما بود. اوباما در سال 2013 به وی مدال آزادی ریاست جمهوری را اعطا کرد.

زائلکه ادامه می دهد مولینا تا آخرین روزهای زندگی خود همچنان مشغول کار است.

زالکه گفت: "ماریو برای حل تغییرات آب و هوایی با کاهش سریع و رویکرد بخشی، یک نقشه راه برای ما در نظر گرفته است."

 

آسوشیتدپرس در این گزارش مشارکت داشته است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.sciencemag.org/news/2020/10/nobel-laureate-who-helped-save-ozone-layer-dies

زمان انتشار: جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵:۵۹

شناسه خبر: 91308

مطالب مرتبط :
آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

گفتگوی علم و فناوری با بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب کشورمان؛

آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

مراقبت و مانیتورینگ اعصاب (IONM) برای جراحی های مغز و اعصاب، ستون فقرات و درمان اسکولیوز که با احتمال معلولیت همراه هستند ضرورت دارد، دکتر حمید آزاده بنیانگذار این رشته در ایران و بلکه در خاورمیانه است چند سالی هم هست پیگیر بود این رشته در ایران راه اندازی شود، در این خصوص،موافقت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بعد هم شورای معین وزارتخانه را گرفته اما شورای عالی برنامه ریزی وزارتخانه نوشتند لزومی به ایجاد چنین رشته ای نیست!، البته شرکتهای خارجی دستگاههای مراقبت و مانیتورینگ را به شرکتهای ایرانی می فروشند و اپراتور هم آموزش می دهند.

طراحی و ساخت قرص سر وقت بیدار شدن

مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران؛

طراحی و نمونه سازی قرص سر وقت بیدار شدن

مهرداد امید سالاری مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، از طراحی و نمونه سازی قرصی تحت عنوان قرص سر وقت بیدار شدن خبر داد و گفت: این قرص در حال حاضر وارد مرحله نمونه سازی شده است.

رتبه چهارم گروه علوم انسانی در کنکور۱۳۹۹؛
توکل به خدا و حمایت های روحی و روانی خانواده به من بسیار کمک کرد

در کنکور۱۳۹۹؛

رتبه چهارم گروه علوم انسانی، توکل به خدا و حمایت های روحی و روانی خانواده به من بسیار کمک کرد

محسن سیاهمرد رتبه چهارم گروه علوم انسانی در کنکور سال۱۳۹۹ در خصوص عامل اصلی موفقیت خود گفت: توکل به خدا وقتی که با تلاش همراه شود می‌تواند هر غیر ممکنی را ممکن کند حمایت های روحی و روانی خانواده نیز به من بسیار کمک کرد.

بیانیه گام دوم ناظر بر حرکت کلان ملت است/دانشگاهیان و نخبگان جایگاه خود را پیدا کنند

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی؛

بیانیه گام دوم ناظر بر حرکت کلان ملت است/دانشگاهیان و نخبگان جایگاه خود را پیدا کنند

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در یک نشست تخصصی، با بیان این که انقلاب اسلامی ایران مظهر دگر اندیشی در جهان مدرن است، گفت: بیانیه ناظر بر حرکت کلان ملت است از استاد تا دانشجو تا نخبگان در رده های مختلف در رسته ها و رشته های گوناگون باید جایگاه خود را پیدا کنند.

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مطرح کرد:

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مطرح کرد:

ما فاقد یک نگاه فعال و مبتکرانه به فضای سیاسی کشور هستیم/ نخبه ها در فضای رسانه ای کشور درست بازنمایی نمی شوند

وحید جلیلی مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در یک نشست تخصصی بابیان این که ما فاقد یک نگاه فعال و مبتکرانه به فضای سیاسی کشور هستیم، گفت: دهها هزار نخبه داریم اما در فضای رسانه ای کشور درست بازنمایی نمی شوند.

حسگر

ابداع حسگر کوچک برای ردیابی محیط زیست

محققان دانشگاه واشنگتن یک حسگر کوچک و جدید ساخته اند که می تواند با یک هواپیمای بدون سرنشین کوچک یا حتی پشت حشره حمل شود تا محیط زیست را ردیابی کند.

۱

روند افزایش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان میبد نگران کننده است

رئیس بیمارستان میبد گفت: در چند روز گذشته شاهد افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا بودیم به طوری که در این هفته شاهد افزایش دوبرابری تعداد بیماران نسبت به هفته قبل هستیم و هم اکنون دو بخش کرونا در بیمارستان میبد فعال شده است.

طی چند روز، حذف پست های ترامپ در فیس بوک و توییتر

طی چند روز، حذف پست های ترامپ در فیس بوک و توییتر

توییتر یکی از پست های ترامپ را حذف کرد و حساب وی را به دلیل انتشار مشخصات شخصی روزنامه نگار به طور موقت مسدود کرد، در حالی که فیس بوک یکی از پست های ترامپ را به دلیل دروغ گفتن آنفولانزا کشنده تر از کووید۱۹ است حذف کرد.

انجمن حمایت از مصرف کنندگان

رئیس صنعت و معدن جهرم خبر داد:

تعویق انتخابات انجمن حمایت از مصرف کنندگان جهرم

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت جهرم از به تعویق افتادن انتخابات انجمن حمایت از مصرف کنندگان شهرستان جهرم خبر داد.

برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰ مشخص شدند

برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰ مشخص شدند:

دو زن از کشورهای فرانسه و ایالات متحده، برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند

امانوئل شارپنتیه از فرانسه و جنیفر دودنا از ایالات متحده در ۷ اکتبر ۲۰۲۰ برنده جایزه نوبل شیمی برای روش ویرایش ژن موسوم به "قیچی" برش دهنده دی ان ای CRISPR-Cas۹ شدند، این نخستین بار است که جایزه علمی نوبل تنها به زنان اختصاص دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب