خبرگزاری علم و فناوری

طبق مطالعه انجام شده:

مگس پران چشم درمان قطعی ندارد!/ شایع‌ترین علت بروز آن، جداشدگی زجاجیه است

آیا تا به حال به لکه‌های ریز در در میدان دید خود توجه کرده‌اید و فکر کرده‌اید «اینها چه چیزهایی هستند؟» به آنها «مگس‌پران یا لکه‌های شناور چشم» گفته ‌می‌شود،این لکه‌های شناور، ممکن است به صورت نقاطی به رنگ تیره یا خاکستری، به صورت رشته‌ای یا تار عنکبوتی شناور باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ آیا تا به حال به لکه‌های ریز در در میدان دید خود توجه کرده‌اید و فکر کرده‌اید «اینها چه چیزهایی هستند؟» به آنها «مگس‌پران یا لکه‌های شناور چشم» گفته ‌می‌شود، نقاطی هستند که در میدان دید فرد مشاهده می‌شوند. این لکه‌های شناور، ممکن است به صورت نقاطی به رنگ تیره یا خاکستری، به صورت رشته‌ای یا تار عنکبوتی شناور باشند.

 

مگس پران چشم چیست؟

مگس پران چشم گونه‌ای از سایه‌های مزاحم در دید چشمان برخی افراد می‌باشد. شخص مبتلا به عارضه مگس پران، ذرات کوچک غبار مانندی را جلوی چشمانش می‌بیند که بالا و پایین می‌روند و با وجود پلک زدن‌ها همچنان مانند یک سایه کوچک در جلوی چشم‌ها قرار دارند.

مگس پران در حقیقت سایه کدورت‌های موجود در مایع زجاجیه است که روی شبکیه ایجاد می‌شوند و به صورت یک سایه تیره دیده می‌شود. چسبندگی و ضخیم شدن رشته‌های زجاجیه، جمع شدن سلول‌های التهابی در زجاجیه یا خونریزی در درون چشم می‌تواند از عوامل ایجاد مگس پران باشد.

آن‌ها به شکل‌های متفاوتی در دید شخص ظاهر می‌شوند که تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

• نقاط سیاه یا قهوه‌ای رنگ

• خطوط جادویی (پر پیچ و تاب)

• رشته‌های نازک

• شکل‌های حلقه‌ای

• تار‌های عنکبوتی

 

علت ایجاد بیماری مگس پران چشم چیست؟

مگسک چشمی ممکن است که به علت فرآیند عادی پیری و یا نتیجه بیماری‌ها و عوارض دیگر باشد که عبارتند از:

بیماری‌های چشمی مربوط به افزایش سن: با بالا رفتن سن، زجاجیه، مایع شفاف و ژله‌مانندی که کره چشم را پر کرده و به حفظ شکل کروی آن کمک می‌کند نیز تغییر پیدا می‌کند. با گذشت زمان، زجاجیه بیشتر به حالت مایع در می‌آید، این فرایند باعث می‌شود که از پرده شبکیه و اعصاب بینایی جدا شود. با فشرده و منقبض شدن زجاجیه، برخی قسمت‌ها به حالت رشته‌ای در آمده و از ورود برخی نورها به داخل چشم ممانعت کرده و باعث مشاهده سایه‌های کوچک بر روی شبکیه یا همان مگسک‌ها می‌شود.

    التهاب بافت میانی چشم: یووئیت خلفی یا التهاب مشیمیه، در لایه‌ی میانی چشم بروز پیدا می‌کند. این بیماری باعث تجمع سلول‌های التهابی در زجاجیه می‌شود که به صورت مگسک‌ها یا لکه‌های شناور در میدان دید مشاهده می‌شوند.

    خونریزی داخلی چشم: خونریزی داخل زجاجیه دلایل زیادی از جمله دیابت، فشار خون بالا، انسداد رگ‌های خونی و جراحت و آسیب‌دیدگی دارد. همین سلول‌های خونی نیز به شکل مگسک‌ دیده می‌شوند.

    پارگی شبکیه: زجاجیه که حالت مایع بیشتری پیدا کرده، از شبکیه جدا شده و موجب کشیدگی بخشی از آن می‌شود که در نهایت به پارگی یا سوراخ شدن بخشی از شبکیه منتهی می‌شود. در صورتی که پارگی شبکیه درمان نشود، می‌تواند باعث تجمع مایعات پشت شبکیه شده و در نهایت موجب از دست رفتن بینایی بیمار شود.

    عمل جراحی چشم و داروها: تزریق برخی داروها درون زجاجیه موجب ایجاد حباب هوا در آن می‌شود. این حباب‌های هوا پیش از اینکه جذب چشم شوند، به صورت سایه دیده می‌شوند. در برخی عمل‌های جراحی چشم حباب گاز یا روغن سیلیکون تزریق می‌شود که ممکن است به صورت مگسک دیده شود.

 

آیا مگس پران عارضه ای خطرناک است؟

 

این اختلال بینایی در واقع همیشه هم نمیتواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد و می‌توان گفت که به طور کل عارضه مگس پران خطرناک نیست. در صورتی که مایع ژله‍ای زجاجیه چروک شود و اتصال خود را به دیواره چشم از دست بدهد ممکن است که در نهایت یک سوراخ کششی در شبکیه ایجاد شود. این حالت ممکن است که حتی باعث خونریزی های کوچکی هم در چشم بشود که فرد آن ها را به صورت مگس پران های جدید خواهد دید. برعکس مگس پران، سوراخ شدن شبکیه همیشه یک عارضه خطرناک است که می تواند منجر به جدا شدن شبکیه شود.

زجاجیه چیست؟

زجاجیه مایع ژله مانندی شبیه سفیده تخم مرغ خام است كه بخش اعظم داخل كره چشم (از پشت عدسی تا روی شبكیه) را پُر كرده است و به حفظ ساختمان كروی چشم كمك می ‌كند و شبكیه را در جای خودش نگه می ‌دارد. ساختمان زجاجیه از یك شبكه اسفنجی متشكل از رشته ‌های خیلی ظریف است كه مقادیر فراوان آب و مواد محلول را در خود جای می دهد و به آن حالت ژله ‌ای می بخشد. رشته ‌های موجود در زجاجیه در قسمت ‌های خارجی ‌تر زجاجیه متراكم ‌تر هستند و اتصالات نسبتا محكمی به لایه‌ های داخلی شبكیه دارند.

روش‌های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

    زجاجیه‌برداری یا تخلیه زجاجیه: در این عمل جراحی، چشم‌پزشک ابتدا با برشی کوچک زجاجیه را از چشم خارج می‌کند و آن را با سرم نمکی استریل جایگزین می‌کند تا ساختار کروی چشم حفظ شود. عمل جراحی ممکن است که باعث برطرف شدن تمام مگسک‌های چشم نشود و نیاز به جراحی‌های دیگری هم باشد. خطرات این جراحی شامل خونریزی و پارگی شبکیه است.

    عمل جراحی با لیزر: چشم پزشک با استفاده از لیزر، لکه‌های شناور زجاجیه را به تکه‌های ریزتری تجزیه می‌کند تا کمتر مورد توجه قرار گیرند. درمان با لیزر در برخی بیماران موجب بهبود دید، در برخی نیز تاثیر کمتر و همچنین در برخی تاثیری نداشته است. در صورتی که نور لیزر به صورت غیرصحیح به کار رود، ممکن است که باعث آسیب‌دیدگی شبکیه شود. به همین دلیل نیز عمل جراحی با لیزر به ندرت برای درمان مگس پران به کار می‌رود.

 

درمان مگس پران چشم با طب سنتی

از نظر طب سنتی علت بروز بیماری مگس پران چشم سوء عملکرد معده است. در کنار درمان معده، به منظور درمان مگس پران چشم با طب سنتی انداختن چند زالوی ریز در کنار پلک پایینی چشم مفید است.

به منظور درمان گیاهی مگس پران چشم شستشوی چشم با عرق رازیانه، حجامت سر و حجامت ناحیه گیجگاهی توسط طب سنتی توصیه می شود. اما قبل از هر گونه خود درمانی نزد پزشک با تجربه و متخصص طب سنتی بروید و اجازه دهید وی دستورالعمل های فوق را در صورت نیاز تجویز کند.

به طور خلاصه…

  به طور خلاصه می‌توان گفت مگس پران چشمی می‌تواند ناشی از مشکلات جدی چشمی باشد و بسیاری از افراد مدت‌ها مگس ‌پران داشته‌اند و هیچ مشکل خاصی پیدا نکرده‌اند. البته شایع‌ترین علت بروز مگس پران، جداشدگی زجاجیه خلفی است که به خودی خود خطری ندارد، اما گاهی اوقات در حین جدا شدن زجاجیه، بخشی از شبکیه نیز همراه با آن کنده می‌شود و باعث ایجاد سوراخ یا پارگی در پرده شبکیه می‌‌شود که می تواند سبب جدا شدن پرده شبکیه و مشکلات شدید بینایی شود.از سری درمان‌های خانگی این عارضه می‌توان به نوشیدن آب اشاره کرد که سموم بدن را دفع می‌‌کند. انجام تمرینات یوگا و ماساژ دادن شقیقه نیز از دیگر راه هایی است که به شما در مقابله با این عارضه کمک خواهد کرد چرا که استرس را تا سطح بسیار زیادی کاهش می‌دهد و باعث می‌شود تا بتوانید آسان‌تر این اختلال را از بین ببرید.

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 91321

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب