خبرگزاری علم و فناوری

بیشتر بدانید:

بورسیت چیست؟/ شایعترین مکان برای ایجاد آن در شانه، آرنج و مفصل ران است

بورسیت (bur-SY-tis) یک بیماری دردناک است که کیسه‌های کوچک و پر از مایعات که بورس(bur-SEE) نامیده می‌شوند و بین ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌های مجاور مفاصل قرار می‌گیرند را تحت تأثیر قرار می‌دهد و حرکات آن‌ها را تسهیل می‌کنند و هنگامی اتفاق می‌افتد که بورس‌ها و یا کیسه‌های سینوویال (Bursa or Synovial bursa) ملتهب می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ بورسیت (bur-SY-tis) یک بیماری دردناک است که کیسه‌های کوچک و پر از مایعات که بورس(bur-SEE) نامیده می‌شوند و بین ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌های مجاور مفاصل قرار می‌گیرند را تحت تأثیر قرار می‌دهد و حرکات آن‌ها را تسهیل می‌کنند و هنگامی اتفاق می‌افتد که بورس‌ها و یا کیسه‌های سینوویال (Bursa or Synovial bursa) ملتهب می‌شوند.

انواع متداول بورسیت

از آنجا که 160 بورس در بدن وجود دارد، نواحی مختلف در بدن وجود دارد که می‌توانند در اثر بورسیت تحت تأثیر قرار گیرند. نمونه‌هایی از انواع بورسیت شامل موارد زیر است:

    باسن (بورسیت تروخانتری “trochanteric”)

    شانه (بورسیت ساب کرومیال “subacromial” یا ساب دلتوئید “sub deltoid”)

    آرنج (بورسیت الیکرانون “olecranon”)

    زانو (pes anserine bursitis از جنبه داخلی زانو)

    بورسیت پیش سلولی “Prepatellar” (بالای زانو)

    غده ایشیا “Ischial” در باسن (بورسیت ایسکالی “ischial”)

    پا و پاشنه پا (بورسیت کالکانی “calcaneal”، بورسیت “intermetatarsal”)

    بورسیت infrapatellar – “زانوی کشیش”

علائم بورسیت

بیماری بورسیت دارای علائمی مانند : مفصل دردناک و سخت، درد زیادتر هنگام حرکت مفصل و یا فشار به آن، تورم و قرمزی می‌باشد.

عوامل خطرزا و دلایل بروز نشانه‌های ناشی از بورسیت چیست؟

عوامل خطرزا در ابتلا به بورسیت شامل نقرس، حرکات تکراری و استفاده بیش از حد از مفصل، مشاغل خاص، آسیب‌دیدگی، آرتریت روماتوئید، مشکلات ستون فقرات و شرایط متابولیکی مانند دیابت است. نشانه‌های نقرس می‌توانند یک بورسا را که معمولاً بورس آرنج است به “gouty olecranon”  تبدیل کنند. برخی فعالیت‌ها مانند باغبانی شامل حرکات تکراری است که می‌تواند باعث بروز بورسیت شود. به همین ترتیب مشاغلی مانند فرش کردن از عوامل خطرزا در ابتلا به بورسیت به دلیل آسیب‌دیدگی حرکتی تکراری است. جراحات ارتوپدی مانند کشش مچ پا می تواند مکانیک بدن را مختل کند و باعث بورسیت زانو یا باسن شود. به همین ترتیب مشکلات ضعف در حالت ایستاده و ستون فقرات ممکن است مکانیک بدن را تحت تأثیر قرار داده و مستعد ابتلا به بورسیت نماید.

درمان پزشکی بورسیت

• تزریق کورتیزون: اگر بورسیت، عفونی نباشد، ممکن است پزشک برای کاهش التهاب، کورتیکواستروید در آن تزریق نماید.

• مصرف آنتی‌بیوتیک: اگر بورسیت، عفونی باشد توسط یک سوزن تخلیه می‌شود. پزشک قرص‌های آنتی‌بیوتیک را تجویز می‌کند. اگر عفونت شدید باشد و به آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی واکنش نشان ندهد یا اگر سیستم ایمنی بدن به هر دلیلی ضعیف شده باشد، ممکن است لازم شود که در بیمارستان بستری شده و به شما آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی تزریق شود. البته بیشتر عفونت‌های ناشی از ابتلا به بورسیت در منزل به راحتی مدیریت می‌شوند.

 

• جراحی: گاهی اوقات، ممکن است برای برداشتن بورس یک عمل جراحی انجام شود.

 

درمان‌های خانگی بورسیت

 

درمان‌های خانگی بورسیت شامل محافظت، استراحت، استفاده از یخ، کمپرس کردن، بالا نگه داشتن و دارودرمانی می‌شود.

• برای محافظت از بورس از پد استفاده می‌شود به خصوص برای بورس‌هایی که در نزدیکی سطح پوست زانو و مچ پا قرار دارند.

• استراحت نسبی ناحیه آسیب‌دیده اگر به کاهش علائم کمک کند مفید خواهد بود. فعالیت‌های ورزشی دیگری را انتخاب کنید که در آن حرکاتی که باعث بروز درد می‌شوند وجود نداشته باشد. شنا کردن یک ورزش مفید و مؤثر است.

• استفاده از یخ در کاهش درد و التهاب بسیار مؤثر است. بسته‌های کوچک یخ مانند بسته سبزیجات فریز شده را به مدت 10 دقیقه و حداقل دو مرتبه در روز روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید تا از شدت التهاب آن بکاهد.

• کمپرس کردن و بالا نگه داشتن ناحیه آسیب‌دیده زمانی که امکان کمپرس کردن آن قسمت وجود داشته باشد مفید خواهد بود. استفاده از باندهای الاستیکی به خصوص در زانوها و آرنج‌ها می‌تواند مفید باشد. قسمت آسیب‌دیده را بالاتر از سطح قلب نگه دارید تا از تجمع خون جلوگیری شود.

• داروهایی نظیر آسپیرین یا ایبوپروفن (آدویل) در کاهش التهاب و درد مؤثر هستند. قبل از مصرف این داروها و در صورتی که داروهای رقیق‌کننده دیگر خون مصرف می‌کنید یا سابقه ابتلا به زخم معده یا بیماری‌های کلیوی دارید با پزشک مشورت کنید.

 

شایع‌ترین مکان برای ایجاد بورسیت:  بورسیت شانه

شایعترین مکان برای ایجاد بورسیت در شانه، آرنج و مفصل ران است. اما امکان دارد از ناحیه زانو، پاشنه پا و پایه انگشت شست پا دچار بورسیت شوید. بورسیت غالباً در مجاورت مفاصل رخ می‌دهد که حرکت مکرر تکراری دارند.

 

بورسیت شانه چیست؟

بورسیت شانه به عنوان گرفتگی شانه یا تاندونیت روتاتور کاف نیز شناخته می‌شود. می‌تواند در اثر آسیب، استفاده بیش از حد در شانه ایجاد شود.

وقتی بورس شانه شما ملتهب می‌شود باعث ایجاد بافت زخم شده که این باعث التهاب عضلات و تاندون‌ها می‌شود. نقش آنها حرکت دادن شانه است و التهاب می‌تواند باعث درد و از دست دادن حرکت در شانه شود.

یکی از دلایل عمده بورسیت شانه، استفاده بیش از حد از مفصل شانه است، به خصوص اگر آن فعالیت به صورت تکراری یا انجام شود. اگر در حال انجام ورزش یا کاری هستید که حرکات تکراری را در بر داشته باشد، می‌تواند استرس را بر روی مفصل شانه شما وارد کند.

عواملی که باعث بورسیت شانه می‌شوند

  •     آسیب‌ دیدن شانه، مانند افتادن
  •     عفونت باکتریایی
  •     فشار بیش از حد به شانه، مانند نقاشی کشیدن یا شنا کردن
  •     رشد بیش از حد استخوان‌ها که باعث سائیدگی و تحریک بورس‌ها و تاندون‌ها می‌شود.
  •  

روش های تشخیص بورسیت شانه

پزشک بورسیت شانه را با معاینه، پرسیدن تعدادی سؤال در مورد آسیب‌ وارد شده به شانه و برخی آزمایش‌ها تشخیص می‌دهد. این آزمایش‌ها شامل موراد زیر هستند:

 

    آزمایش خون

    عکس رادیولوژی

    MRI

    ایجاد صدا یا ضربه هنگام حرکت دادن شانه

    برداشتن نمونه از بورس ملتهب شده و ارسال آن به آزمایشگاه

 

بورسیت شانه چگونه درمان می شود؟

        درمان با داروهای ضدالتهاب:

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی یا همان NSAIDها (داروهایی مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن) درد، تب و تورم را کاهش می‌دهند. مصرف نادرست این داروها ممکن است باعث خونریزی معده و مشکلات کلیه شود.

        آنتی‌بیوتیک‌ها

اگر بروسیت در اثر عفونت ایجاد شده باشد باشد مصرف آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت مفید است.

        تزریق استروئید

تزریق داروهای استروئیدی درد و تورم بورسیت شانه را بهبود می‌بخشد.

 

        بورسکتومی

جراحی بورسکتومی بورس‌های آسیب‌دیده را خارج می‌کند. اگر درمان‌های دیگر باعث بهبود این مشکل نشوند جراحی تنها راه حل است.

 

خلاصه کلام

بورسیت یک بیماری دردناک است که هنگام التهاب بورس اتفاق می‌افتد و بورس‌ها در اطراف مفاصل وجود دارند که ممکن است با حفره مفصلی ارتباط داشته باشند یا فاقد ارتباط با آن‌ها باشند. اگر فعالیت‌های تکراری مرتبط با بیماری بورسیت دارید، عدم انجام یا به حداقل رساندن این فعالیتها جهت جلوگیری از عود مجدد بیماری، بسیار مهم و اساسی است. این اقدامات به کاهش فشار روانی و درد در بورس کمک می‌کند.اگرچه تمام انواع بورسیت‌ها قابل پیشگیری نیستند اما می‌توان با اعمال تغییراتی در نحوه‌ی انجام بعضی از فعالیت‌ها، احتمال و وخامت بروز مجدد بورسیت را کاهش داد.

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91330

مطالب مرتبط :
بورس از زیر صفر/ با صبوری و مطالعه به این بازار جذاب واردشوید!

معرفی کتاب؛

بورس از زیر صفر/ با صبوری و مطالعه به این بازار جذاب واردشوید!

ورود به بازار بورس برای هموطنان ما بسیار جذاب شده و شاهد ورود سیل عظیمی از مردم به این بازار هستیم اما اگرکسی در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشد دچار خسارت و زیان بسیاری می‌شود. مجتبی عرب زاده در کتاب بورس از زیر صفر، اطلاعاتی لازم و ضروری جهت آغاز فعالیت در بورس ارائه می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب