خبرگزاری علم و فناوری

چگونه آمایش سرزمینی باعث جهش تولید می‌شود؟

المدرسی استاد دانشگاه گفت: به طور کلی هر کشوری که بخواهد از امکانات و قابلیت های مناطق بیشتر استفاده کند به دنبال آمایش سرزمینی می‌رود.

سیدعلی المدرسی دانشیار جغرافیای دانشگاه آزاد اسلامی یزد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری یزد با اشاره به لزوم توجه بیش از پیش به بحث آمایش سرزمینی در استان یزد گفت: آمایش سرزمینی به معنای شناخت ظرفیت ها و توانمندی های بومی و ملی در سطوح مختلف برای تخصیص فضا، شرایط، امکانات و ارائه بهترین عملکرد در هر منطقه است.

وی افزود: در آمایش سرزمینی سه بُعد اصلی جمعیتی، توزیع امکانات و بُعد توزیع فضایی مد نظر قرار می گیرد. به طور کلی هر کشوری که بخواهد از امکانات و قابلیت های مناطق بیشتر استفاده کند تا بتواند تعادل فضایی در پهنه سرزمینی ایجاد کند و همچنین بتواند تلفیق ویژگی‌های فرهنگی منطقه در فرایند ملی-منطقه‌ای را تثبیت و همچنین مناسبات جهانی و منطقه‌ای را وارد برنامه ریزی کند به دنبال آمایش سرزمینی می‌رود.

 این استاد دانشگاه افزود: اگر به برنامه آمایش توجه شده و در نتیجه همه قابلیت ها و امکانات در نظر گرفته می شد دیگر شهرک صنعتی در مسیر باد غالب احداث نمی گردید تا برای جبران آن نیاز به جابجایی صدها میلیارد زیرساختی باشد که امکان پذیر نیز نیست. این یعنی ضربه آمایش غلط برابر با از بین رفتن منابع و امکانات است.

المدرسی آمایش سرزمینی را لازمه جهش تولید دانست و اظهار کرد: برای رسیدن به جهش تولید باید به ارکان هفت گانه منابع و انرژی، نیروی کار و منابع انسانی متخصص، ساختارها و فرآیندها، قوانین مالی و صادراتی، اقتصاد و سرمایه‌گذاری، تکنولوژی و شرایط سیاسی توجه ویژه شود.

وی بر رفع قوانین دست و پاگیر تاکید کرد و افزود: یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد قوانینی است که توسط یک ارگان کشوری تصویب می‌شود قطعاً این روند نمی‌تواند ادامه پیدا کند چون وقتی که شرایط و وضعیت ناحیه به ناحیه در کشور متفاوت است امکان ندارد بتوان همه آنها را با یک قانون اداره کرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 91333

مطالب مرتبط :
۱

مدیرکل دامپزشکی استان یزد:

آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کمین است

مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به کاهش دمای استان گفت: هوای سرد، شرایط مساعدتری را برای ماندگاری و انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می‌کند.

۲

کارآفرینان از کارکرد بازاریابی غافل شده اند

عضو هیات علمی دانشگاه یزد گفت: ما در تولید نگاهمان به تامین کالا و خدمات است ولی در بازاریابی باید هدف ما رضایت مشتری باشد با این وجود کارآفرینان و تولید کنندگان ما بر روی کیفیت تولید تمرکز کرده و از کارکرد بازاریابی غافل شده‌اند.

۱

روند افزایش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان میبد نگران کننده است

رئیس بیمارستان میبد گفت: در چند روز گذشته شاهد افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا بودیم به طوری که در این هفته شاهد افزایش دوبرابری تعداد بیماران نسبت به هفته قبل هستیم و هم اکنون دو بخش کرونا در بیمارستان میبد فعال شده است.

همایش

دومين همايش ملي رويكردهاي نوين آمايش سرزمين در ايران

دومين همايش ملي رويكردهاي نوين آمايش سرزمين در ايران در دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار می گردد.

درخشش

درخشش دانشجویان منطقه ۹ آمایشی در نهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور

دانشجویان علوم پزشکی منطقه ۹آمایشی(خراسان های رضوی، شمالی وجنوبی) در نهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور، با کسب ۸ مدال رنگارنگ خوش درخشیدند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب