علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت هواپیمایی که می تواند سریع تر از شلیک گلوله پرواز کند/ آیا تجربه تلخ جت مافوق صوت "کنکورد" تکرار می شود ؟

به تازگی یک استارت‌آپ هوانوردی از نسخه اولیه هواپیمای مسافربری مافوق صوتی رونمایی کرده است که تا سال ۲۰۲۹ برای استفاده تجاری آماده خواهد شد، بهره برداری از این هواپیما می تواند انقلابی در زمینه ساخت جت های با سرعت بالا ایجاد نماید .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سرعت پرواز هواپیماهای جت که در خطوط هوایی سراسر جهان کار می کنند، بر اساس مقادیر معین محاسبه می شود که عملکرد ایمن و کارآمد هواپیما را تضمین کند. معمولا سرعت حرکت هواپیماهای مسافربری و تجاری بسیار کمتر از هواپیماهای جنگی می باشد چرا که جنگنده ها برای فرار از رادارهای شناسایی و عدم هدف گیری توسط سایر جنگنده ها، با سرعتی معادل سرعت صوت حرکت می کنند ولی هواپیماهای مسافربری نیازی به چنین سرعتی ندارند. اما به تازگی یک استارت‌آپ هوانوردی از نسخه اولیه هواپیمای مسافربری مافوق صوتی رونمایی کرد که تا سال ۲۰۲۹ برای استفاده تجاری آماده خواهد شد، بهره برداری از این هواپیما می تواند انقلابی در این زمینه ایجاد نماید .

سرعت «مافوق صوت» و «دیوار صوتی» چیست ؟

زِبَرصوتی یا «مافوق صوت» به سرعتی گفته می‌شود که از سرعت صوت (۳۴۳ متر بر ثانیه) بیشتر باشد. واحد زِبَرصوت ماخ است که برابر با سرعت صوت است و سنجش سرعت زِبَرصوت با تقسیم سرعت کلی بر عدد ماخ (۳۴۳ متر بر ثانیه) انجام می‌شود که نتیجه نهایی ضریب سرعت زبرصوت برابر ۲۷۱۶ کیلومتر در ساعت می باشد. طبقه‌بندی بالاتر از زبرصوت، ابرصوت نام دارد که محدوده آن از ۵ تا ۱۰ ماخ است.

یک هواپیما که در حال حرکت با سرعت صوت می باشد

انفجار صوتی نیز یک پدیده جذاب است و زمانی بوجود می‌آید که یک هواپیماها با سرعتی بیش از سرعت نور از آن عبور می‌کنند، البته منظور از دیوار صوتی وجود یک دیوار در آسمان نیست که با عبور یک هواپیما یا هر شی دیگری با سرعت مافوق صوت بتواند آن را بشکند. شکسته شدن دیواری زمانی رخ می‌دهد که یک شیء متحرک برای رسیدن به مافوق صوت از دیوار صوتی عبور می‌کند و نخستین بار در 14 اکتبر سال 1947 از سوی چاک ایگر خلبان نیروی هوایی امریکا این اتفاق رخ داد که صدایی مهیب را نیز به دنبال داشت.

سرعت «مافوق صورت» در اختیار جنگنده های نظامی

پس از جنگ جهانی دوم و تا دهه ۵۰ میلادی طراحان، به ویژه در ایالات متحده، که کشور پیشرو در طراحی جنگنده ها بود، به اهمیت پرواز با سرعت بالا و در ارتفاع حداکثری توجه نمودند؛ در حقیقت ویژگیهای فوق برای ساخت هواپیماهای رهگیر ضروری بودند. با تولید اولین موتورهای جت، طراحان توانستند سرعت حداکثر هواپیماها را بالا ببرند؛ سپس برای نخستین بار با توجه به میراث آیرودینامیکی آلمان ها، عقبگرد (در برخی منابع فارسی برای این کلمه پس خمیدگی نیز به کار رفته است) به بالها داده شد و نسبت منظری بالها نوعا از حدود ۶.۵ به عددی در حدود ۳.۵ و یا کمتر کاهش یافت. این تغییرات برای پرواز مافوق صوت اجتناب ناپذیر بودند.

جنگنده لاکهید اس‌آر-۷۱ بلک‌برد که می تواند با سرعت ۴۰۲۳ کیلومتر بر ساعت پرواز نماید

از آن زمان تاکنون جنگنده های پیشرفته ای ساخته شدند که می تواند حتی تا دو برابر سرعت صوت حرکت کنند . جالب است بدانید که دانش ساخت این جنگنده ها تنها در اختیار تعداد انگشت شماری از کشورها می باشد .

کنکورد، اولین هواپیمای غیرنظامی که با سرعت مافوق صوت پرواز می کرد

هواپیمای کنکورد (Concorde)، با کاربری مسافربری یا ترابری، اولین هواپیما مافوق صوت در جهان است که در پروازهای تجاری برای حمل مسافر مورد استفاده قرار گرفت. این هواپیما، که محصول مشترک دو کشور فرانسه و بریتانیا است، قادر بود با سرعتی حدود دوبرابر سرعت صوت یا عدد ماخ ۲ پرواز کند.

فیلم/ویژگی های هواپیمای کنکورد بریتیش ایرویز

هواپیمای کنکورد، با بهره‌گیری از چهار موتور توربوجت با پس‌سوز، قادر به پرواز در سرعت‌های مافوق صوت بود. این موتورهای بسیار قدرتمند مصرف سوخت بالایی داشتند. بال‌های کنکورد مثلثی بودند و تنها رقیب آن، هواپیمای توپولف-۱۴۴ بود که در ظاهر بسیار به هواپیمای کنکورد شبیه‌است. کنکورد در سال ۱۹۷۷ بیست و سه میلیون پوند انگلستان قیمت داشت. این هواپیما برای اولین بار در دوم مارس ۱۹۶۹ به پرواز درآمد و در ۲۱ ژانویه ۱۹۷۶ رسماً آغاز به کار کرد و بعد از حادثه سقوطی که در ۲۵ ژوئیه سال ۲۰۰۰ در پاریس رخ داد و تمام سرنشینان این هواپیما کشته شدند، متخصصان متوجهِ نقص در طراحی موتور این هواپیما شدند که رفع عیب آن از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه نبود و در نتیجه در بیست‌وچهارم اکتبر ۲۰۰۳ آخرین پرواز این هواپیما انجام شد. به این ترتیب، فعالیت هواپیمای کنکورد در سال ۲۰۰۳ کاملاً متوقف شد و مدل‌های تولیدشده، اکنون در اختیار موزه‌های هوایی در جهان هستند.

فیلم / لحظه سقوط هواپیمای کنکورد

جالب است بدانید در سال ۱۹۷۰ دولت ایران ۲ (+۱) نیز فروند هواپیمای کنکورد برای هواپیمایی ملی ایران (هما) سفارش داد، خرداد ۱۳۵۱، به عنوان تاریخ ورود اولین هواپیمای کنکورد به تهران ثبت شده‌است.

دومین هواپیمای مافوق صوت غیرنظامی جهان به زودی آزمایش می‌شود

علارغم مشکلاتی که برای هواپیمای "کنکورد" پیش آمد اما همچنان شرکت های هواپیما سازی در حال طراحی و آزمایش برای ساخت جت های مافوق صوت بودند. یکی از این شرکت ها، استارت‌آپ هوانوردی «بوم سوپرسونیک» می باشد که نمونه اولیه جت مافوق صوتی با نام " XB-1  " را طراحی و ساخته اند .

بنابر اعلام این شرکت، آزمایش بخش‌ها و قطعات مختلف آن بر روی زمین در حال انجام است. بخش زیادی از بدنه این هواپیما از کامپوزیت‌های کربنی تولید شده که مقاومت زیادی در برابر حرارت و گرما دارند. این نوع طراحی با توجه به سرعت بالای این هواپیما که گرمای بدنه آن را به شدت افزایش می‌دهد، ضروری است.

سه موتور J۸۵-۱۵ شرکت جنرال موتورز بر روی این هواپیما نصب می‌شود که قدرت رانش ۱۲ هزار پوند را برای آن به ارمغان می‌آورد. برای کاهش هزینه تولید بخش‌هایی از قطعات این هواپیما با چاپگر سه بعدی تولید شده‌اند و بدین منظور با شرکت‌های استراتاسیس و ولتو ۳ دی همکاری شده است.

به منظور تسهیل مشاهده محیط پیرامون توسط خلبان در سرعت بالای حرکت، به جای پایین آوردن دماغه این هواپیما به سبک کنکورد، یک دوربین ویدئویی فوق دقیق در نوک آن نصب شده که مسیریابی سریع به خصوص در زمان فرود را تسهیل می‌کند. انتظار می‌رود تولید این هواپیما از سال ۲۰۲۵ آغاز شده و استفاده اولین مسافران از آن هم تا سال ۲۰۲۹ ممکن شود.

هزینه پرواز با جت های مافوق صورت چقدر خواهد بود ؟

هواپیمای کنکورد که قبلاً از آن بهره‌برداری شده بود، هزینه هر صندلی خود را حدوداً معادل 4 برابر یک صندلی کلاس تجاری (business class) هواپیمای معمولی تعیین کرده بود؛ اما الان چه قیمتی برای این نوع از پرواز باید تعیین شود؟! به احتمال زیاد و بر اساس اعلام کارشناسان، استفاده از این هواپیما نیز می تواند هزینه ای نزدیک به قیمت پروازهای کنکورد داشته باشد و احتمالا افراد عادی به دلیل هزینه بالای آن، تمایلی برای استفاده از این هواپیماها نخواهند داشت .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91334

مطالب مرتبط :
۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

انحصار آمریکا در تولید جلیقه ضدگلوله کلاس IIIA شکسته شد/ اشتغالزایی ۴۲ جوان ایرانی توسط مخترع بسیجی +فیلم و عکس

جلیقه ضدگلوله کلاس IIIA به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد دانش ساخت آن تنها در اختیار کشور آمریکا می باشد . اما خوشبختانه مخترع بسیجی همدانی نیز موفق به طراحی و ساخت نسل جدیدی از جلیقه های کلاس IIIA شده که با رونمایی از آن، علاوه بر پایان دادن بر انحصار آمریکا، کشور را از خرید این نوع جلیقه بی نیاز می نماید.

استفاده از اسرار آیرودینامیکی حرکت ماهی در طراحی بدنه هواپیما

جدیدترین یافته ها در طراحی بدنه هواپیما:

استفاده از اسرار آیرودینامیکی حرکت ماهی در طراحی بدنه هواپیما

دانشمندان اروپایی که در حال تحقیق در مورد نیروهای آیرودینامیکی هستند، راه های جالب توجه جدیدی برای مطالعه در مورد فلس های ماهی گشوده اند. این درک جدید از الگوی جریان بر روی سطح پوست این موجود، در ایجاد آرایش های مقیاس ماهی زیست - الهامی برای تحقیقات بیشتر مورد استفاده قرار گرفت که به اعتقاد تیم تحقیق می تواند منجر به کاهش ۲۵ درصدی نیروی مقاومت سیال در وسایل نقلیه هوایی شود.

تراریخته

علم و فناوری گزارش می دهد؛

تمام روغن نباتی، سویا و ذرت وارداتی در کشور تراریخته است/ آیا امنیت غذایی مردم ایران در خطر است ؟

عیسی کلانتری ، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان در مورد محصولات تراریخته در ایران گفت : «محصولات تراریخته امروز بخشی از مواد غذایی جهان را تامین می‌کند، تقریبا تمام روغن‌های نباتی، سویا و ذرت وارداتی در کشور تراریخته است.»

طراحی و ساخت قرص سر وقت بیدار شدن

مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران؛

طراحی و نمونه سازی قرص سر وقت بیدار شدن

مهرداد امید سالاری مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، از طراحی و نمونه سازی قرصی تحت عنوان قرص سر وقت بیدار شدن خبر داد و گفت: این قرص در حال حاضر وارد مرحله نمونه سازی شده است.

j,vfdk

با این توربین کوچک مسافرتی می توان در خشکی و آب برق تولید کرد!

به تازگی نوعی توربین کوچک با نام "WaterLily" ساخته شده است که به راحتی می توان در مسافرت ها آن را حمل کرد و با این دستگاه شما قادر خواهید بود در دور افتاده ترین نقاط نیز برق داشته باشید.

علمی

مدیر علمی و پژوهشی ناحیه علمی بسیج دانشجویی استان کرمانشاه:

مردم مسائل، مشکلات فردی و اجتماعی و ایده های خود را ارسال کنند/ کشفِ راه حل توسط هسته های علمی مسئله محور

مدیر علمی و پژوهشی ناحیه علمی بسیج دانشجویی استان کرمانشاه گفت: آحاد مردم می توانند مسائل و مشکلات فردی و اجتماعی و نیز ایده های خود را جهت کشفِ راه حل و پیگیری آن ها توسط هسته های علمی مسئله محور ارسال کنند.

خبرگزاری علم و فناوری

توسط نخبه مازندرانی طراحی و ساخته شد :

دستگاه دوخت ماسک به روش مافوق صوت(اولتراسونیک)

مافوق صوت نخبه مازندران موفق به طراحی و ساخت دسته جوش اولتراسوند بر روی جک هیدرولیک خودکار شده تا علاوه بر دوختش کش برای دوخت پارچه ماسک چسب را هم حذف کرده است.

هواپیمای ایکس

نخستین جت مافوق صوت ناسا که بی‌صدا پرواز می‌کند

هواپیماهای ایکس یک سری از هواپیما، راکت و بالگرد هستند که برای آزمایش و ارزیابی فناوری‌های جدید و مفاهیم آیرودینامیکی ایالات متحده آمریکا ساخته می‌شود. اطلاعات برخی از این پروژه‌ها در اختیار همگان قرار می‌گیرد و برخی مانند ایکس-۱۶ سری هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب