خبرگزاری علم و فناوری

مدیرکل دامپزشکی استان یزد:

آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کمین است

مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به کاهش دمای استان گفت: هوای سرد، شرایط مساعدتری را برای ماندگاری و انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می‌کند.

علی فاتحی نیا مدیرکل دامپزشکی استان یزد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری یزد با اشاره به کاهش دمای استان گفت: هوای سرد، شرایط مساعدتری را برای ماندگاری و انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می‌کند؛ لذا مرغداران باید ضوابط بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

وی تاکید کرد: هرگونه بی توجهی از سوی مرغداران، زمینه را برای ورود ویروس به واحد و اشاعه آن در استان و در نتیجه بروز خسارات اقتصادی فراهم می کند.

فاتحی نیا  اظهار داشت: ویروس آنفلوانزا قدرت انتقال از طریق باد را دارا است. لذا باید به سمپاشی واحدهای مرغداری پس از وزش باد توجه ویژه داشت. همچنین ضدعفونی کفش یا چکمه و تعویض لباس قبل از ورود به هر سالن مرغداری از نکات مهم دیگر برای پیشگیری از درگیری واحدهای مرغداری به این بیماری می باشد.

وی تصریح کرد: مرغداران همچنین باید در خرید  اقلام مورد نیاز مرغداری دقت کرده و ضمن تهیه دان از مراکز معتبر، مکان مناسب جهت نگهداری این مواد را فراهم کنند تا سایر پرندگان آزاد پرواز، که ممکن است دارای بیماری باشند؛ قابلیت دسترسی به آن را نداشته باشد.

وی بیان داشت: یکی دیگر از راه های انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از طریق خرید و فروش مرغ از فروشندگان دوره گرد است. مردم می بایست ضمن خودداری خرید از فروشندگان غیرمجاز در صورت مشاهده موارد تخلف دامپزشکی را از وجود مراکز فرورش غیرمجاز مطلع کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 91336

مطالب مرتبط :
۱۱

یادداشت؛

جای خالی اپیدمیولوژی در مواجهه با کرونا

شاهکار وزارت بهداشت انتشار آمار مبتلایان به کرونا بر اساس جنسیت و سن است. اما چرا تحلیل و واکاوی از بیماری های زمینه ای و نحوه تغذیه و کمبود ویتامین ها و دیگر موارد مبتلایان و از همه مهمتر نحوه ابتلای آنها صورت نمی گیرد؟

۰۰۲۳

با توجه به برودت هوا و شیوع آنفولانزا در کشور توصیه می شود؛

اطلاع نگاشت| دستـورالعمل های طب سنتی برای پیشگیری و درمان آنفولانزا

۱

ایران درگیر شوک های بی سابقه اقتصادی

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: در حال حاضر شوک نفتی برای درآمد کشور، بحث کرونا برای مردم که در مواجهه با آن بسیاری از نیروی کاری کشور شغل خود را از دست داده اند و همچنین شوک ارزی و تورم ناشی از آن به اقتصاد کشور وارد شده است.

آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

گفتگوی علم و فناوری با بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب کشورمان؛

آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

مراقبت و مانیتورینگ اعصاب (IONM) برای جراحی های مغز و اعصاب، ستون فقرات و درمان اسکولیوز که با احتمال معلولیت همراه هستند ضرورت دارد، دکتر حمید آزاده بنیانگذار این رشته در ایران و بلکه در خاورمیانه است چند سالی هم هست پیگیر بود این رشته در ایران راه اندازی شود، در این خصوص،موافقت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بعد هم شورای معین وزارتخانه را گرفته اما شورای عالی برنامه ریزی وزارتخانه نوشتند لزومی به ایجاد چنین رشته ای نیست!، البته شرکتهای خارجی دستگاههای مراقبت و مانیتورینگ را به شرکتهای ایرانی می فروشند و اپراتور هم آموزش می دهند.

طراحی و ساخت قرص سر وقت بیدار شدن

مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران؛

طراحی و نمونه سازی قرص سر وقت بیدار شدن

مهرداد امید سالاری مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، از طراحی و نمونه سازی قرصی تحت عنوان قرص سر وقت بیدار شدن خبر داد و گفت: این قرص در حال حاضر وارد مرحله نمونه سازی شده است.

۱

چگونه آمایش سرزمینی باعث جهش تولید می‌شود؟

المدرسی استاد دانشگاه گفت: به طور کلی هر کشوری که بخواهد از امکانات و قابلیت های مناطق بیشتر استفاده کند به دنبال آمایش سرزمینی می‌رود.

۲

کارآفرینان از کارکرد بازاریابی غافل شده اند

عضو هیات علمی دانشگاه یزد گفت: ما در تولید نگاهمان به تامین کالا و خدمات است ولی در بازاریابی باید هدف ما رضایت مشتری باشد با این وجود کارآفرینان و تولید کنندگان ما بر روی کیفیت تولید تمرکز کرده و از کارکرد بازاریابی غافل شده‌اند.

واکسن کرونا

معاون دانشگاه علوم پزشکی جهرم:

اولویت تزریق واكسن آنفلوانزا در جهرم گروه های پر خطر هستند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به اینکه اولویت تزریق واکسن آنفلوانزا گروه های پرخطر هستند، گفت: شهروندان برای دريافت واكسن آنفلوانزا به درمانگاه های سطح شهر مراجعه نکنند.

آنفولانزا

سفر زمستانی پرندگان به گیلان بی خطر است؛

گیلان از آنفولانزای پرندگان پاک اعلام شد

تا کنون هیچ موردی از ابتلا به آنفولانزای پرندگان در گیلان گزارش نشده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب