گفتگوی علم و فناوری با بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب کشورمان؛

آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

مراقبت و مانیتورینگ اعصاب (IONM) برای جراحی های مغز و اعصاب، ستون فقرات و درمان اسکولیوز که با احتمال معلولیت همراه هستند ضرورت دارد، دکتر حمید آزاده بنیانگذار این رشته در ایران و بلکه در خاورمیانه است چند سالی هم هست پیگیر بود این رشته در ایران راه اندازی شود، در این خصوص،موافقت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بعد هم شورای معین وزارتخانه را گرفته اما شورای عالی برنامه ریزی وزارتخانه نوشتند لزومی به ایجاد چنین رشته ای نیست!، البته شرکتهای خارجی دستگاههای مراقبت و مانیتورینگ را به شرکتهای ایرانی می فروشند و اپراتور هم آموزش می دهند.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، مراقبت و مانیتورینگ اعصاب (IONM) برای جراحی های مغز و اعصاب، ستون فقرات و درمان اسکولیوز که با احتمال معلولیت همراه هستند ضرورت دارد، یک متخصص مراقبت و مانیتورینگ اعصاب را در ایران بنیانگذاری کرده و سه سال پیش هم گفت این رشته را در ایران راه اندازی می کند و تنها منتظر تصمیم و نظر مسئولان بود، حالا می گوید: موافقت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بعد هم شورای معین وزارتخانه را گرفته اما شورای عالی برنامه ریزی وزارتخانه نوشتند لزومی به ایجاد  چنین رشته ای نیست! این در حالی است که اتاقهای عمل جراحی اعصاب هر روز بیمار دارند و کارشان تعطیلی بردار نیست، البته شرکتهای خارجی دستگاههای لازم برای مراقبت و مانیتورینگ را به شرکتهای ایرانی می فروشند و اپراتور هم آموزش می دهند.

آذرماه 1396، در یک گفتگوی اختصاصی با دکتر حمید آزاده بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب کشورمان، گزارشی آماده و منتشر کردیم، آنچه در این گزارش بیان شده به صورت زیر است:

بیشتر بخوانید:

 

مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی الزامی است/ مردم فقط برای زنده ماندن رضایت نامه عمل را امضا می کنند!

 

 

بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب کشورمان در سال 1396 در پاسخ به سوالی مبنی بر این که برای حل این مشکل شما چه کار کرده اید، گفت: رسالتم را انجام می دهم از سال 1381 تا جایی که ممکن بوده در اتاق عملها خدمت کرده ام. 

عضو هیئت علمی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، آذرماه 1396 در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری خبر داد: راه اندازی رشته نوروفیزیولوژی بالینی را از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تقاضا کرده است، معاونت آموزشی دانشکده توانبخشی هم برای راه اندازی این رشته موافقت کرده و چنانچه معاونت آموزشی دانشگاه و بعد از آن وزارت بهداشت ودرمان و اموزش پزشگی با آن موافقت کند این رشته بعنوان فوق لیسانس راه اندازی می شود.

وی با بیان این که سعی خواهد کرد این رشته در ایران راه اندازی شود، دانشجو پذیرش شود و در شهر های مختلف در کنار جراحان مغز و اعصاب و ارتوپدها  کار کنند، گفت: همه کارها را انجام داده است اساتید، درسها و سرفصلها مشخص شده اند.

دکتر آزاده همان موقع با تاکید به این که باید نهادینه کنیم، قانون بگذاریم متخصص تربیت شود و به اتاق عمل برود، گفت: نیاز زیادی به این رشته وجود دارد، مثلا در بیمارستان الزهرا سه چهار اتاق عمل همزمان جراحی اعصاب را انجام می دهند و کسی نیست که مراقبت از اعصاب را انجام دهد. ما در اتاق عمل به جراح میگوییم در وضعیت خوب، دور و یا نزدیک عصب قرار دارد، این عصب نیست، این عصب است این عصب شماره چند است. در حقیقت هم جراح با ارامش بیشتر و استرس کمتر کار میکند هم دقت او بالاتر میرود و هم زمان عمل کاهش یافته و هم بیمار با سلامت از اتاق عمل خارج میشود.

 

 گفتگوی مهرماه ۱۳۹۹

حالا و بعد از چند سال پیگیر شدیم تا ببینیم راه اندازی رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب که آقای دکتر آزاده از سالها پیش پیگیر آن بوده و سال 1396 هم این درخواست به معاونت اموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رفته بود و بعد هم به وزارتخانه رفت به کجا رسیده است. برای همین پیگیر شدیم و با همه وقت کم دکتر آزاده زمانی را گرفتیم تا ببینیم ایا برای آینده اتاقهای عمل جراحی اعصاب کشورمان دانشجویی تربیت خواهد شد؟

 

آقای دکتر خاطرتان هست قول راه اندازی رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب را دادید، راه اندازی شد؟

بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب در ایران این بار در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری، گفت: بله، خیلی ها پی گیر این قول هستند، از دانشگاههای مختلف، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، اساتید جراحی و از همه استانها، بچه های فلوشیپ که اصفهان فلوشیپ گرفتند و با من کار کردند و همه آنهایی که یک مقدار دلسوز هستند دائما تماس می گیرند کی راه اندازی می کنید.

دکتر آزاده با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی اصفهان موافقت کرد و بعد هم به وزارتخانه رفت، اظهار کرد: دوندگیهای خیلی زیادی کردیم، شورای معین وزارتخانه قبل از عید تشکیل شد که من و آقای دکتر صبوری دبیر برد جراحی اعصاب کشور حضور داشتیم که در نهایت تاسیس رشته رای آورد.

 

وی در ادامه با بیان این که چون در شورای معین رای آورد شورای عالی برنامه ریزی هم می بایست تصویب میکرد، گفت: جلسه شورای عالی برنامه ریزی با بحران کرونا برخورد کرد و در نهایت دو ماه پیش تشکیل گردید، اما متاسفانه در آن جلسه از ما دعوت نشده و تنها معاون آموزشی دانشگاه حضور داشتند.

بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب ایران، با بیان این که این آخرین مرحله بود و ما هم خیلی امیدوار بودیم، گفت: در شهریور امسال در جواب این همه تلاش شورای عالی برنامه ریزی وزارتخانه در نامه ای به معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشگی اصفهان نوشتند لزومی به ایجاد  چنین رشته ای نیست.

 

آقای دکتر آیا واقعا نیاز نیست؟

بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب ایران، با ابراز تاسف از این که واقعا حیف شد در دانشگاه مانده بودم که این رشته را راه اندازی کنم و فارغ التحصیلان خودمان را وارد این عرصه کنم، تصریح کرد: در تهران یک نورولوژیست دوره دیده داریم، و کار را عمدتا افراد غیر متخصص که توسط شرکتهای وارد کننده دستگاهها آموزش دیده اند با گرفتن مبالغ زیاد و غیر مسئولانه انجام میدهند. شاید تهرانی ها نمی خواهند این کار توسط شهرستانی ها راه اندازی شود یا تضاد منافع دیگری هست که من نمیدانم.

 

آیا از نظر قانونی این اپراتورها می توانند وارد اتاق عمل شوند و اگر نه پس چگونه وارد اتاق عمل می شوند، آیا مریض از این موضوع اطلاع دارد، چقدر هزینه برای مریض دارد؟

 وی گفت: نه، مطلقا چنین قانونی وجود ندارد، مریض هم از کیفیت قضیه اطلاعی ندارد، جراحی اعصاب همیشه و در برخی موارد بسیار خطرناک است، رضایتنامه برای عمل گرفته می شود، به هر حال وقتی اپراتور برای این کار وارد اتاق عمل شود پولهای خوبی می گیرند.

بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب ایران، خاطرنشان کرد: میخواستم دینم را به مردم و کشورم ادا کنم و برای باقیات و صالحات خودم کاری انجام داده باشم، اما پاسخ وزارتخانه  مبتی بر عدم نیاز به ایجاد این رشته مرا قانع کرد که دیگر بایستی بازنشسته شوم.

 

مراقبت و مانیتورینگ اعصاب را در ایران بنیانگذاری کردم این رشته در خاورمیانه هم هنوز وجود ندارد

دکتر آزاده با ابراز تاسف عمیق از این تصمیم مسئولان، خاطرنشان کرد: مراقبت و مانیتورینگ اعصاب را در ایران بنیانگذاری کردم این رشته در خاورمیانه هم هنوز وجود ندارد، در بخش خصوصی کارم را ادامه میدهم ولی باید افرادی را تربیت و تجارب خود را به آنها منتقل کنم تا کل کشور از داشتن آنها و این علم که به آن رسیده ایم بهره مند شود.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال این تصمیم کشور را از داشتن چنین افرادی محروم و تسهیلی برای افراد غیر متخصص شد و تلاشهایی که جهت جلوگیری از فلجهای احتمالی و صرف هزینه زیاد جهت مداواهای بعد عمل جراحی را ابتر گذاشت. سالها برای رضای خدا در کنار جراحان اعصاب مراقبت و مانیتورینگ اعصاب را انجام دادم، بی شک این نیاز جامعه ماست اما در همه اتاق عملها هم نمی توانم حضور داشته باشم.

وی اظهار کرد: اگر در این تصمیم گیری مسئولان مبنی بر این که کشور به رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب نیاز ندارد، جراحان اعصاب نقشی داشتند ناراحت نبودم، اما شاید در خصوص جراحیهایی که مانیتورینگ نقش اساسی بازی میکند هیچ آشنایی وجود نداشته و فشار و استرسی که جراح حین عمل دارد را هیچکدام احساس نکرده اند و از مخاطرات عمل و هزینه های بعد آن اطلاعی چندان ندارند.  

وی با بیان اینکه سوزن زن با دکتر متفاوت است، گفت حیف شد اجازه ندادند کارشناس واقعی تربیت کنیم، تلاشم را کردم و الان وجدانم راحت است که تلاشم را در جهت ارتقا کشورم انجام دادم ولی...

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91343

مطالب مرتبط :
۲۲۵۵

محققان استرالیایی گزارش کردند؛

فناوری بیونیک بر روی سه بیمار پیوند داده شد/ افراد فلج با افکار خود رایانه ها را کنترل می کنند+ عکس

محققان استرالیایی فناوری را توسعه داده اند که به افراد فلج اندام فوقانی امکان می دهد با استفاده از افکار و حرکات چشم خود پیام، پیام الکترونیکی و انجام کارهای آنلاین را انجام داده و ارسال کنند. این فناوری تا به حال با موفقیت بر روی سه بیمار پیوند داده شده است.

 سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

محققان دانشگاه گنت گزارش کردند؛

سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

ماکولا بینایی و خواندن را تیز می کند اما در بسیاری از افراد مسن تحت تأثیر قرار می گیرد. دژنراسیون ماکولای وابسته به سن مهمترین علت نابینایی در افراد بالای ۶۵ سال است و تقریباً ۳۰٪ افراد بالای ۷۵ سال مبتلا هستند. متأسفانه، هیچ درمانی برای این بیماری نابینا اثبات نشده است. اکنون تحقیقات در دانشگاه گنت برای درمان با قطره های چشم برای مقابله با ریشه این بیماری کور ادامه دارد.

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد، هدایت نقدینگی به سمت تولید مورد توجه است و باید راههای فرار را بست، بندهایی که می بندیم نظام مالیاتی است، گفت: در همین راستا مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود.

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

آخرین شکست دانشمندان؛

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

دو آزمایش پزشکی مرحله آخر کووید۱۹ در مدت ۲۴ ساعت به دلیل نگرانی های احتمالی در مورد ایمنی موقتاً متوقف شده اند، این آخرین شکست دانشمندان در مبارزه طولانی مدت با بیماری همه گیر است.

مغز

سروتونین و دوپامین در تصمیم گیری و درک انسان نقش دارند

دانشمندان دانشکده پزشکی ویک فارست تغییرات واقعی در سطح دوپامین و سروتونین را در مغز انسان ثبت کرده اند که با درک و تصمیم گیری درگیر هستند.

طراحی و ساخت قرص سر وقت بیدار شدن

مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران؛

طراحی و نمونه سازی قرص سر وقت بیدار شدن

مهرداد امید سالاری مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، از طراحی و نمونه سازی قرصی تحت عنوان قرص سر وقت بیدار شدن خبر داد و گفت: این قرص در حال حاضر وارد مرحله نمونه سازی شده است.

۱

مدیرکل دامپزشکی استان یزد:

آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کمین است

مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به کاهش دمای استان گفت: هوای سرد، شرایط مساعدتری را برای ماندگاری و انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می‌کند.

بیانیه گام دوم ناظر بر حرکت کلان ملت است/دانشگاهیان و نخبگان جایگاه خود را پیدا کنند

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی؛

بیانیه گام دوم ناظر بر حرکت کلان ملت است/دانشگاهیان و نخبگان جایگاه خود را پیدا کنند

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در یک نشست تخصصی، با بیان این که انقلاب اسلامی ایران مظهر دگر اندیشی در جهان مدرن است، گفت: بیانیه ناظر بر حرکت کلان ملت است از استاد تا دانشجو تا نخبگان در رده های مختلف در رسته ها و رشته های گوناگون باید جایگاه خود را پیدا کنند.

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مطرح کرد:

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مطرح کرد:

ما فاقد یک نگاه فعال و مبتکرانه به فضای سیاسی کشور هستیم/ نخبه ها در فضای رسانه ای کشور درست بازنمایی نمی شوند

وحید جلیلی مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در یک نشست تخصصی بابیان این که ما فاقد یک نگاه فعال و مبتکرانه به فضای سیاسی کشور هستیم، گفت: دهها هزار نخبه داریم اما در فضای رسانه ای کشور درست بازنمایی نمی شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب