خبرگزاری علم و فناوری

سروتونین و دوپامین در تصمیم گیری و درک انسان نقش دارند

دانشمندان دانشکده پزشکی ویک فارست تغییرات واقعی در سطح دوپامین و سروتونین را در مغز انسان ثبت کرده اند که با درک و تصمیم گیری درگیر هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نوروساینس؛ دوپامین و سروتونین مواد شیمیایی مغزی هستند که در طیف وسیعی از اختلالات عصبی از جمله پارکینسون و افسردگی نقش دارند، بنابراین درک چگونگی عملکرد آنها می تواند کلیدی در توسعه درمان های موثرتر برای این شرایط باشد. ابزاری جدید با ارائه نگاهی بی سابقه به این انتقال دهنده های عصبی در حال عمل، دانشمندان را قادر می سازد برای اولین بار فعالیت خود را در زمان واقعی کنترل کنند.

دوپامین و سروتونین مدتهاست که با توانایی مغز در پردازش پاداش ارتباط دارند، اما اخیراً دانشمندان توجه خود را به این مسئله معطوف کرده اند که چگونه می توانند نقش گسترده تری در بدن انسان داشته باشند. این از چگونگی سروتونین موجود در روده برای تنظیم قند خون یا چگونگی مقابله با سطوح پایین توسط کتامین و همچنین چگونگی تحریک عمقی مغز (DBS) می تواند تولید دوپامین را در بیماران پارکینسون افزایش دهد.

این آخرین نمونه به ویژه امیدوار کننده است زیرا بیماری پارکینسون با کاهش تولید دوپامین در مغز مشخص می شود، که منجر به از دست دادن کنترل حرکت بدن می شود. استفاده از  DBS، جایی که سیمهای ریزی برای انتقال جریان الکتریکی به بیمار در مناطق خاص مغز در بیمار کاشته می شود، روشی برای رفع علائمی مانند لرزش و حرکت کند همراه با کمبود دوپامین است.

پنج بیمار قرار بود تحت درمان DBS در مرکز دانشکده پزشکی ویک فارست «Wake Forest Baptist»  قرار بگیرند، دو نفر با پارکینسون و سه نفر با لرزش اساسی، یک اختلال حرکتی غیر ارادی در سیستم عصبی. همانطور که جراح مغز و اعصاب آرایه های الکترود خود را برای تأمین DBS درمانی کاشت، گروه دیگری، از جمله دانشمندان از ویرجینیا تک، در کنار آنها کار کردند تا میکروالکترود فیبر کربن خود را در اعماق مغز قرار دهند، که برای تشخیص و ضبط سروتونین و دوپامین به همان اندازه که آزاد شده از سلولهای عصبی بود طراحی شده است.

در حالی که بیماران هنوز بیدار نبودند، محققان از آنها خواسته اند برخی از تمرینات تصمیم گیری را انجام دهند، جایی که آنها باید تصمیم بگیرند که بعد از ناپدید شدن یک سری نقاط به کدام سمت حرکت می کنند. هر بیمار 200 تا 300 بار این وظیفه را انجام می داد، و بعضی اوقات از آنها خواسته می شد تا با اعتماد به نفس پاسخ های خود را نشان دهند.

در همین حال، ولتاژهای پایین به الکترود رد می شدند تا فعالیت دوپامین و سروتونین را در زمان واقعی تشخیص دهند. دانشمندان این روش الکتروشیمیایی را ولتامتری چرخه ای اسکن سریع می نامند و آنها را قادر می سازد برای اولین بار نوسانات زیر ثانیه در سیگنالینگ دوپامین و سروتونین را ثبت کنند.

مونتاگ، نویسنده ارشد مطالعه در ویرجینیا تک گفت: تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان از ترکیبات دارویی برای ایجاد اختلال در سیستم انتقال دهنده دوپامین و سروتونین استفاده می کنند تا رفتار و سلامت روانی آنها را تغییر دهند. برای اولین بار، فعالیت لحظه به لحظه در این سیستم ها اندازه گیری و تعیین شده است که در درک و ظرفیت های شناختی نقش دارد. این انتقال دهنده های عصبی همزمان در حال فعالیت و یکپارچه سازی فعالیت در مقیاس زمانی و مکانی بسیار متفاوت از انتظار هر کسی هستند.

این تیم می گوید که این پیشرفت بزرگی در تلاش های قبلی برای ردیابی این انتقال دهنده های عصبی است، که قادر به ارائه همان اندازه و اندازه گیری نیستند.

دانشمندان توانستند از آزمایشات خود بینش مفیدی بگیرند. آنها دریافتند که سطح سروتونین هنگامی افزایش می یابد که موضوع درمورد پاسخ آنها تردید بیشتری داشته باشد و هنگامی که اطمینان بیشتری دارند کاهش می یابد. به نظر می رسد دوپامین افزایش می یابد زیرا افراد انتظار تصمیم گیری خود را دارند در حالی که سطح سروتونین کاهش می یابد، در نهایت هنگامی که هر دو به یک سطح خاص رسیدند، انتخاب انجام می شود.

کنث تی کیشیدا، پژوهشگر اصلی این مطالعه افزود: این مطالعه نقشی را که این مواد شیمیایی عصبی در یادگیری، انعطاف پذیری مغز و نحوه درک ما از محیط بازی دارند، روشن می کند.

وی ادامه داد: اکنون اطلاعات دقیق تری در مورد چگونگی ساختن مغز در مورد آنچه ما درک می کنیم، استفاده از این برداشت ها برای تصمیم گیری و تفسیر عواقب انتخاب های خود داریم. به نظر می رسد دوپامین و سروتونین در تمام این فرایندها حیاتی هستند. نکته مهم، مطالعاتی از این دست به ما و سایر دانشمندان کمک می کند درک بهتری از نحوه تأثیر داروها یا داروهایی مانند مهارکننده های جذب مجدد سروتونین بر شناخت، تصمیم گیری و تأثیر بر شرایط روانی مانند افسردگی داشته باشند.

این تحقیق در ژورنال Neuron منتشر شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91361

مطالب مرتبط :
 سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

محققان دانشگاه گنت گزارش کردند؛

سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

ماکولا بینایی و خواندن را تیز می کند اما در بسیاری از افراد مسن تحت تأثیر قرار می گیرد. دژنراسیون ماکولای وابسته به سن مهمترین علت نابینایی در افراد بالای ۶۵ سال است و تقریباً ۳۰٪ افراد بالای ۷۵ سال مبتلا هستند. متأسفانه، هیچ درمانی برای این بیماری نابینا اثبات نشده است. اکنون تحقیقات در دانشگاه گنت برای درمان با قطره های چشم برای مقابله با ریشه این بیماری کور ادامه دارد.

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

آخرین شکست دانشمندان؛

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

دو آزمایش پزشکی مرحله آخر کووید۱۹ در مدت ۲۴ ساعت به دلیل نگرانی های احتمالی در مورد ایمنی موقتاً متوقف شده اند، این آخرین شکست دانشمندان در مبارزه طولانی مدت با بیماری همه گیر است.

علم و پیشرفت فراگیر نیاز اول کشور ماست

مدیر علمی سپاه شهرستان خارگ؛

علم و پیشرفت فراگیر نیاز اول کشور ماست

مدیر علمی سپاه شهرستان خارگ گفت: علم و پیشرفت فراگیر نیاز اول کشور ماست بنابراین یکی از وظایف علمی و پژوهشی سپاه، پشتیبانی و تقویت تشکل‌های علمی، پژوهشی و فناوری بسیجی برای ورود به عرصه علم، نهضت نرم افزاری و توسعه فناوری کشور است.

۲

نگاهی به معضل قاچاق سوخت در هرمزگان

اما و اگرهای قاچاق سوخت و تبعات اجتماعی آن

امروزه پدیده قاچاق به عنوان یک تهدید جدی در مسیر شکوفایی اقتصاد کشورها قرار دارد .

آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

گفتگوی علم و فناوری با بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب کشورمان؛

آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

مراقبت و مانیتورینگ اعصاب (IONM) برای جراحی های مغز و اعصاب، ستون فقرات و درمان اسکولیوز که با احتمال معلولیت همراه هستند ضرورت دارد، دکتر حمید آزاده بنیانگذار این رشته در ایران و بلکه در خاورمیانه است چند سالی هم هست پیگیر بود این رشته در ایران راه اندازی شود، در این خصوص،موافقت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بعد هم شورای معین وزارتخانه را گرفته اما شورای عالی برنامه ریزی وزارتخانه نوشتند لزومی به ایجاد چنین رشته ای نیست!، البته شرکتهای خارجی دستگاههای مراقبت و مانیتورینگ را به شرکتهای ایرانی می فروشند و اپراتور هم آموزش می دهند.

رتبه چهارم گروه علوم انسانی در کنکور۱۳۹۹؛
توکل به خدا و حمایت های روحی و روانی خانواده به من بسیار کمک کرد

در کنکور۱۳۹۹؛

رتبه چهارم گروه علوم انسانی، توکل به خدا و حمایت های روحی و روانی خانواده به من بسیار کمک کرد

محسن سیاهمرد رتبه چهارم گروه علوم انسانی در کنکور سال۱۳۹۹ در خصوص عامل اصلی موفقیت خود گفت: توکل به خدا وقتی که با تلاش همراه شود می‌تواند هر غیر ممکنی را ممکن کند حمایت های روحی و روانی خانواده نیز به من بسیار کمک کرد.

کنکور

عضور کمیسیون آموزش مجلس:

تصمیم گیری درباره کنکور بدور از اغراض سیاسی انجام شود

تصمیم گیری درباره این موضوع مهم که سرنوشت میلیون ها نفر با آنها گره خورده است، در شرایطی کاملا کارشناسی، بدور از اغراض سیاسی و با نظر مستقیم متخصصان اصلی این حوزه صورت گیرد.

۲۲۲۵۵۸۵

از زبان قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان شد؛

ایران؛رتبه ی اول منطقه در تولید مقالات علوم اعصاب

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: رتبه ایران در حوزه علوم اعصاب (نوروساینس) از نظر تعداد مقاله ۱۹ و در استنادات ۲۷ است، جایگاه کشور در منطقه از نظر تعداد مقالات اول است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب