یادداشت؛

جای خالی اپیدمیولوژی در مواجهه با کرونا

شاهکار وزارت بهداشت انتشار آمار مبتلایان به کرونا بر اساس جنسیت و سن است. اما چرا تحلیل و واکاوی از بیماری های زمینه ای و نحوه تغذیه و کمبود ویتامین ها و دیگر موارد مبتلایان و از همه مهمتر نحوه ابتلای آنها صورت نمی گیرد؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ دکتر سعید دهقان خاوری عضو هیئت علمی دانشگاه میبد نوشت: علمی است به اسم اپیدمیولوژی که بد نیست در این اوضاع با این همه متخصص در این زمینه، مراجعه به آن شود. باید بعد از گذشت هشت ماه از اپیدمی کرونا بررسی شود چرا نرخ مرگ و میر در بیمارستان های ما بالاست؟

در یک مقاله خواندم یکی از علل، سیستم تهویه نامناسب اتاق های بیمارستانهای ماست. و البته اگر بررسی شود علل مختلفی به دست خواهد آمد.

چرا صدا و سیما فقط هر روز کشورهایی مانند آمریکا و هند و فرانسه را در بوق و کرنا می کند اما کسی مدل نیوزیلند و حتی چین را بررسی نمی کند؟ چرا گزارشگر، تحلیلی جامع از کشورهای موفق در مهار کرونا را ارائه نمی دهد؟ بدنه متخصصین و کارشناسان در صدا و سیما چه نقشی دارند؟

فقط گونه ای وانمود می کنند که همه ی دنیا بدتر از ماست و جای شکرش باقیست. خب طبیعی است اگر مدل های موفق را تحلیل کنند مردم خواهند پرسید پس چرا وضع ما اینچنین است؟

جالب آنکه افرادی هم که پیشنهاد می دهند متهم به غرب زدگی و وادادگی می شوند. باید باور کنیم چیزی به نام علم وجود دارد. علم مدیریت، علم اقتصاد و علم اپیدیمیولوژی ... که کشورهای موفق از آن بهره می گیرند و این دقیقا همان کاری است که ما انجام نمی دهیم.

به مانند مشکلات اقتصادی که هر وقت نرخ بیکاری آمریکا بالا می رود گزارش می دهند، اما گزارش و تحلیلی از نرخ نزدیک به صفر تورم و بیکاری پایین در همین اوضاع از کشورهای موفق ... نمی دهند. باید باور کنیم که با ضعیف نشان دادن و یا نشان دادن ضعفهای بقیه، قوی نخواهیم شد.

تاانتقادی می شود بحث تحریم پیش کشیده می شود اما داستان فقط تحریم نیست و اگر هم بود مربوط به ماه های اول اپیدمی می شد.

این همه پول پژوهشی و مقاله هزینه می شود چرا تحقیق جامع و کامل اپیدمیولوژی از فوت شدگان و مبتلایان انجام نمی گیرد؟

شاهکار وزارت بهداشت انتشار بر اساس جنسیت و سن و ... است. چرا تحلیل و واکاوی از بیماری های زمینه ای و نحوه تغذیه و کمبود ویتامین ها و دیگر موارد مبتلایان و از همه مهمتر نحوه ابتلای آنها صورت نمی گیرد؟

یکی نوشته بود:"اینروزها بدنبال یک مقاله به زبان پارسی میگردم که محققان داخلی از دموگرافی کرونا نوشته باشند. بانک اطلاعاتی محققان اپیدمیولوژی کجاست؟"

ادامه این روند به نفع چه کسانی است؟ واردات دارو و واکسن؟ سیاست زدگانی که به دنبال منافع کوتاه مدت خود هستند؟

آیا کرونا گروگان گرفته شده است؟

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 91382

مطالب مرتبط :
ویروس کرونا

پس از انتقادات گسترده :

تایید اولین آزمایش چالش انسانی COVID-۱۹ در جهان توسط انگلیس

این چالش عمداً افراد را به ویروس کرونا آلوده می کند تا دریابد که دوز مورد نیاز ویروس کرونا برای بیمار شدن شخص چه مقدار است.

۱

چطور با اضطراب های ناشی از کرونا برخورد کنیم؟

فارسی نژاد اظهار کرد: معمولاً ما اضطراب‌های خود را سرکوب می کنیم زیرا توان مواجهه با آنها را نداریم و همین مسئله موجب بروز اختلالات روانی می‌شود.

۱۱

کارگاه آموزش مسأله شناسی در یزد برگزار می شود

کارگاه آموزش مسأله شناسی با هدف آموزش روشهای مسأله یابی و حل مسائل در یزد برگزار می شود.

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

آخرین شکست دانشمندان؛

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

دو آزمایش پزشکی مرحله آخر کووید۱۹ در مدت ۲۴ ساعت به دلیل نگرانی های احتمالی در مورد ایمنی موقتاً متوقف شده اند، این آخرین شکست دانشمندان در مبارزه طولانی مدت با بیماری همه گیر است.

محمد جامعی

شیراز میزبان اختتامیه نخستین جشنواره ملی فرصت کرونایی و تولید محتوای فن ورز

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان فارس گفت: شیراز میزبان اختتامیه نخستین جشنواره ملی فرصت کرونایی و تولید محتوای فن ورز بصورت مجازی خواهد بود.

۱

مدیرکل دامپزشکی استان یزد:

آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کمین است

مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به کاهش دمای استان گفت: هوای سرد، شرایط مساعدتری را برای ماندگاری و انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می‌کند.

۱

سیل؛ بزرگترین بحران اقلیمی

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد گفت: سیل بزرگترین و مهمترین بحران اقلیمی است که هر ساله خسارت فراوانی در بر دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب