خبرگزاری علم و فناوری

برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ سال آینده هم ممکن است نوبل ببرند+عکس

سه دانشمند، نوبل پزشکی ۲۰۲۰ را بخاطر کشف هپاتیت سی از آن خود کردند. اگر برندگان نوبل ۲۰۲۰ بتوانند به زودی به واکسن این بیماری نیز دست پیدا کنند، شانس بالایی برای دریافت جایزه نوبل سال آینده نیز خواهند داشت. موضوعی که تاکنون کسی موفق به انجام آن نشده است.

نوبل پزشکی بخاطر کشف بیماری هپاتیت سی به سه دانشمند رسید. بیماری هپاتیت سی بیماری است که از خون منتقل شده و باعث التهاب مزمن کبد شده و ممکن است نهایتا منجر به سرطان شدید شود. هپاتیت سی نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لایوساینس، «هاروی آلتر»، «مایکل هانگتون»  و «چارلز ریس» سه دانشمند برنده نوبل پزشکی توانستند، اکتشفات اولیه‌ای را انجام دهند که منجر به شناسایی ویروس جدیدی به نام هپاتیت سی شد. اگر برندگان نوبل ۲۰۲۰ بتوانند به زودی به واکسن این بیماری نیز دست پیدا کنند، شانس بالایی برای دریافت جایزه نوبل سال آینده نیز خواهند داشت. موضوعی که تاکنون کسی موفق به انجام آن نشده است.

برنده نوبل پزشکی ۲۰۲۰ : به دنبال ساخت واکسن هپاتیت سی هستم!

کمیته داوران نوبل که این جایزه را به این سه نفر داده‌ در گزارش خود نوشته است: «دو شکل دیگر از هپاتیت ای و بی قبلا توسط محققان و پزشکان کشف شده بوده، اما با این وجود همچنان برخی از هپاتیت‌های مزمن که بسیار فراگیر هم هست کشف نشده باقی مانده‌ بودند، حال کشف بیماری هپاتیت سی دلیل برخی از موارد هپاتیت‌های مزمن را روشن‌کرده و راه را برای آزمایشات خون و داروهای جدید باز کرده و این موضوع می‌تواند، جان میلیون‌ها انسان را نجات دهد.»

کار این برندگان جایزه نوبل از دهه 70 میلادی آغاز و تا دهه 90 ادامه داشت، این کشف بزرگ توانست پزشکان را قادر سازد که خون بیماران بررسی و ویروس را به تبع آن کشف کنند که نهایتا توانست باعث درمان بسیاری از موارد ابتلا شود. واژه هپاتیت برگفته از ریشه یونانی است که به شکلی به معنای التهاب و کبد است. همچنین این ویروس می‌تواند به دلیل مصرف مواد مخدر، مصرف مشروبات الکلی، عفونت‌های باکتریایی و انگلی و اختلالات در سیستم ایمنی ایجاد شود.

هپاتیت سی نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ویروس هپاتیت سی (HCV)علت این بیماری است. هپاتیت سی اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد می‌شود، و پس از چند سال به سیروز کبد می‌انجامد. در بعضی موارد، افراد مبتلا به سیروز کبد همچنین دارای نارسایی کبد، سرطان کبد، یا عروق بسیار متورم مری و معده می‌باشند که این مورد آخر می‌تواند منجر به خون‌ریزی تا حد مرگ شود.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۹:۰۲

شناسه خبر: 91384

مطالب مرتبط :
نوبل

علم و فناوری گزارش می دهد؛

با برندگان جایزه نوبل در بخش پزشکی ۲۰۲۰ آشنا شوید / دلیل انتخاب برندگان جایزه امسال چه بود ؟+فیلم

جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۰ به دلیل کشف ویروس هپاتیت سی (HCV) به دو دانشمند آمریکایی و یک محقق برجسته آمریکایی- انگلیسی به نام‌های هاروی آلتر، چارلز رایس و مایکل هوتون اهدا شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب