خبرگزاری علم و فناوری

مدیرکل شیلات هرمزگان تاکید کرد

حرکت در راستای تولید لارو میگو جهت تکثیر وپرورش

مدیر کل شیلات استان هرمزگان با بیان اینکه تامین میگو مولد عاری و مقاوم در برابر بیماری از اهمیت ویژه ای برای صنعت تکثیر و پرورش میگو برخوردار است گفت: بدون شک تداوم حرکت و رشد در صنعت تکثیر و پرورش نیازمند توجه و کار تحقیقاتی در این زمینه است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان، عبدالرسول دریایی  با اشاره به فعالیت های تحقیقاتی صورت گرفته با مشارکت پژوهشکده  اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: بدون شک ورود بخش خصوصی به این مقوله می تواند تاثیر گذار و مقدمات پیشرفت را به وجود آورد.
مدیرکل شیلات هرمزگان گفت: درحال حاضر بیشترین واردات لارو میگو از تایلند و آمریکاست که درتلاشیم با استفاده از دانش بومی متخصصان و کارشناسان داخلی این میزان را به صفربرسانیم..
وی در ادامه برتشکیل کمیته تخصصی واردات میگوی مولد با مشارکت شیلات، پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان ،سازمان نظام مهندسی، سازمان دامپزشکی و ... در سطح کشوری و با زیر شاخه های استان و همچنین تشکیل اتحادیه برای پیشرفت صنعت تکثیر میگو تاکید کرد.
دریایی استفاده از تجربیات شکست های کشورهای دیگر در صنعت تکثیر و پرورش میگو را دلیلی برای نیاز به ورود میگو مولد عاری از بیماری خواند و گفت: واردات مولد میگو و رفع موانع آن نیز با محوریت بخش خصوصی و در موزات آن حرکت در مسیر خود کفایی در تولید مولد میگوی سالم و عاری ازبیماری باید هرچه سریعتر عملیاتی و تحقق یابد  .
وی افزود: در این خصوص 3 مجوز برای راه اندازی مرکز اصلاح نژاد و میگوی عاری از بیماری صادر شده است.
به گفته مدیرکل شیلات هرمزگان، در حال حاضر 85 درصد مولد میگوی موردنیاز در صنعت پرورش میگو جهان به صورت واردات از کشورهای آمریکا و تایلند تامین می شود و درتلاشیم که این میزان را به کمترین میزان برسانیم.
 
آغاز فصل صید میگو در هرمزگان از دوازدهم مهرماه
 
وی درادامه با اشار ه به فصل برداشت میگو گفت: این استان همواره با برخورداری از ناوگان صیادی توانمند و جامعه صیادی پرتلاش خود توانسته جایگاه ویژه‌ای در صید و صیادی کشور و منطقه به خود اختصاص داده و امید است امسال نیز شاهد سالی پربرکت برای همه صیادان به ویژه صیادان میگو گیر استان باشیم،سال گذشته صیادان استان هرمزگان با بهره گیری از حدود ۲۰۰ فروند شناور میگو گیر در فصل صید میگو موفق به صید بالغ بر سه هزار تن میگوی دریایی شدند.
 
 
دریایی تاکید کرد:استان هرمزگان با توجه طول نوار ساحلی، تنوع گونه‌ای، تنوع روش‌های صید، ۴۰ درصد صید آب‌های جنوب، حدود چهار هزار و ۵۰۰ فروند شناور مجاز و۳۲ هزار نفر صیاد به‌عنوان قطب صید و صیادی در کشور محسوب می‌شود.
 
سیریک دارای بالاترین ظرفیت آبزی پروری
 
وی با اشاره به  اینکه سیریک پایتخت مرکز تکثیر میگوی استان هرمزگان است گفت: آنقدر فعالیت های شیلاتی در سیریک رونق و توسعه به همراه داشته است، که این شهرستان بعنوان پایتخت مرکز تکثیر میگوی استان می توان نام برد، شهرستان سیریک با برخورداری از حدود ۴۵۰ فروند شناور صیادی و حدود سه هزار دویست نفر صیاد توانسته سالانه حدود ۲۰ هزار تن صید را به خود اختصاص دهد که این مهم نشان از ظرفیت های خوب شیلاتی این شهرستان است.
 
دریایی به ظرفیت های آبزی پروری شهرستان سیریک اشاره ای کرد و گفت: خوشبختانه شهرستان سیریک در آبزی پروری به ویژه تکثیر و پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس از ظرفیت های خوبی برخوردار است.
 
دریایی مراکز تکثیر میگو در شهرستان سیریک نیز ۴مرکز عنوان کرد و تصریح کرد: با اشاره به اینکه خوشبختانه بالغ بر چهارده مرکز تکثیر در شهرستان سیریک فعالیت دارند از این شهرستان به عنوان پایتخت تکثیر میگوی استان و حتی کشور می توان یاد کرد.
 
مدیر کل شیلات هرمزگان همچنین با اشاره به ظرفیت های موجود در زمینه آبزی پروری به ویژه پرورش ماهی در قفس در حوزه مکران و سیریک گفت: امید است در آینده ای نزدیک شاهد اقداماتی خوبی در این صنعت در شهرستان سیریک با اولویت بومیان باشیم و بی شک اگر سرمایه گذار بومی توانمند ورود کند از ایشان استقبال خواهد شد.
انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۴:۱۰

شناسه خبر: 91400

مطالب مرتبط :
۵۵

گزارش خبری

۴۰ هزار متر مکعب به ظرفیت آب هرمزگان اضافه شد

استاندار هرمزگان در جریان بازدید از روند اجرای پروژه آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی بندرعباس، از ظرفیت ۴۰ هزار متر مکعبی شیرین سازی آب در این سایت بهره برداری کرد.

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد، هدایت نقدینگی به سمت تولید مورد توجه است و باید راههای فرار را بست، بندهایی که می بندیم نظام مالیاتی است، گفت: در همین راستا مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود.

۲

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان:

به دنبال افزایش تولیدات پژوهشکده با استفاده از دانش روز هستیم

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: به دنبال افزایش تولیدات و راهکارهای علمی جدید وبه روز در پژوهشکده هستیم.

۲۲

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان:

پژوهش و تحقیق علمی، محور تصمیم گیری های صید و صیادی در هرمزگان است

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان در جلسه هم اندیشی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت:نقش مهم و محوری پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در فعالیت های صید و صیادی غیرقابل انکاراست.

ی

مدیرکل شیلات هرمزگان:

۴۰درصد سهم تولید آبزیان کشور در هرمزگان/پیشرفت های شیلاتی کشور بعد از انقلاب استثنایی است

استان هرمزگان با دارا بودن ۳۰هزار صیاد و ۲۲ بندرگاه صیادی یکی از نقاط مهم صید در کشور است. هر ساله با صید حدود ۵۰۰ تن میگو وماهی از آب های هرمزگان ، استان یکی از پیشگام ترین استان های جنوبی کشور در زمینه تولید ابزیان است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب