استانداردهای زیست محیطی رعایت نشود ضربه کلانی برکره زمین وارد می کند

فعالیت‌هایی که هر انسان به‌صورت روزانه و عادی انجام می‌دهد و به‌ظاهر اثرات منفی یا ناچیز بر محیط زیست دارند، ولی تجمیع این فعالیت‌ها می‌تواند اثرات کلان چشمگیری بر کره خاکی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری ؛ توجه به محيط زيست (آب، هوا، خاك) از سه يا چهار دهه قبل به صورت جدي مدنظر قرار گرفت و از همان زمان تعدادي از مديران، متخصصان و كارشناسان صنايع داوطلبانه به كنترل تاثيرات فرآيندها و محصولات توليدي خود بر محيط زيست همت گماردند و به تدريج نيز سازمان‌هاي ملي و بين‌المللي با تعيين ضوابط، مقررات و قوانين جهت حفاظت از محيط زيست به كمك آنان آمدند و در واقع حفاظت از زيستگاه بشر اهميت ويژه‌اي يافت.

در سال 1992 و در كنفرانس ريودوژانيرو، شوراي BCSD (Business Council for Sustainable Development) بر اين نكته تاكيد كرد كه سازمان‌هاي توليدي و خدماتي بايستي فعاليت‌ها و عملكردهاي خود و تاثير آنها را بر محيط زيست مورد توجه قرار داده و تحت كنترل بگيرند.

در همين سال از سازمان بين‌المللي استاندارد (ISO) درخواست گرديد در جهت تدوين استانداردهاي مديريت زيست‌محيطي فعاليت گسترده‌تري را انجام دهد، سرانجام در اگوست سال 1996 مجموعه‌اي از استانداردهای سري ايزو 14000، پس از بحث و بررسي‌هاي علمي گسترده انتشار يافت و استانداردهاي ديگري نيز تحت بررسي قرار دارد كه پس از انجام كارهاي كارشناسي و كسب تاييديه‌هاي لازم از كشورهاي عضو سازمان بين‌المللي استاندارد، منتشر خواهند شد.

  مهم‌ترین آثار فعالیت‌های انسان بر خاک عبارت اند از مسمومیت و فرسایش که موجب تخریب و کاهش توان زمین‌های زراعی می‌شوند. به طور کلی فرسایش خاک پدیده‌ای طبیعی است که به وسیله  عواملی چون باد، روان آب‌های سطحی و تغییرات دما انجام می‌گیرد. با این حال، فعالیت‌های انسان از جمله زراعت مفرط، آبیاری زمین‌های زراعی، محصولات تک‌کشتی، چریدن بیش از حد دام‌ها در مراتع، جنگل‌زدایی و بیابان‌زایی باعث از بین رفتن تعادل موجود میان روند تخریب و ایجاد خاک، و در نهایت آلودگی آن می‌شوند.


مسمومیت خاک می‌تواند در اثر افزایش نمک‌های خاک توسط ماشین‌آلات کشاورزی و یا آلودگی مستقیم آن توسط افراد یا کارخانه‌ها به ایجاد شود. در این صورت خاک ناحاصل‌خیز و حتی سمی برای برخی گیاهان می‌شود.

جای خالی استانداردهای محیط زیستی در فعالیت‌های روزانه

حفاظت از محیط‌زیست وظیفه عمومی تلقی می‌شود و تک تک ما در زمین به‌عنوان تنها زیستگاه انسان، برای انجام فعالیت‌های روزانه خود ملزم به رعایت استانداردهای روزانه محیط‌زیستی هستیم. این استانداردها سهم هر انسان در بهره‌برداری از منابع به منظور پایداری و حفظ آن برای نسل‌های آینده را تعیین می‌کند

برای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی‌ها و تخریب‌های ناشی از فعالیت انسان‌ها، داشتن تعریف مشخص و شفاف از آلودگی و تخریب لازم است. باید زبان مشترکی برای بیان خسارات وارده به محیط زیست داشت.


بدیهی است که بسیاری از فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای، به طور اجتناب‌ناپذیری با آلودگی و تخریب محیط‌زیست همراه است و نمی‌توان این آثار منفی را حذف کرد، اما می‌توان آن را به حداقل رساند. بنابراین استانداردهایی به منظور مشخص کردن حدود آلودگی مجاز تدوین شده ‌است

دهه‌هاست که توجه به محيط‌زيست (آب، هوا، خاك) به صورت جدي مدنظر قرار گرفته و از همان ابتدا فعالیت‌های داوطلبانه، برای كنترل تأثيرات فرآيندها و محصولات توليدي بر محيط زيست آغاز شد. به تدريج نيز سازمان‌هاي ملي و بين‌المللي با تعيين ضوابط، مقررات و قوانين جهت حفاظت از محيط زيست به كمك آنان آمدند و در واقع حفاظت از زيستگاه بشر اهميت ويژه‌اي پیدا کرد.

 
در سال 1992 از سازمان بين‌المللي استاندارد (ISO) درخواست شد برای تدوين استانداردهاي مديريت زيست‌محيطي فعاليت گسترده‌تري را انجام دهد. سرانجام در اگوست سال 1996 مجموعه‌اي از استانداردهای سري ايزو 14000، پس از بحث و بررسي‌هاي علمي گسترده انتشار يافت

استانداردهای مختلف نظیر استاندارد هوای پاک، استاندارد کیفیت محیط زیست برای آلودگی خاک، استاندارد کیفیت آب، استاندارد خروجی فاضلاب، استاندارد حد مجاز آلایندگی انواع خودرو، استاندارد صدای مشاغل و ... برای سنجش میزان آلودگی‌ها تعریف شده است


از مزایای انطباق فعالیت‌ها با استانداردها می‌توان اطمینان از حفاظت محیط زیست «در سطح محلی، ملی، منطقه‌ای و جهانی»، بهبود روش‌های مدیریت، اعتبار و مقبولیت فعالیت‌ها در سطح جهانی، کاهش مصرف منابع طبیعی و مواد اولیه، افزایش رعایت مقررات و قوانین محیط زیستی، آمادگی و واکنش در وضعیت اضطراری، کاهش شکایات، جریمه‌‌‌ها و مجازات‌ها، بهبود ایمنی و بهداشت، بهبود کیفیت محیط‌زیست طبیعی و انسانی و در نهایت دستیابی به توسعه پایدار را نام برد.

اما سوال اساسی اینجاست آیا هر یک از ما، می‌تواند برای انجام فعالیت‌های عادی روزانه خود استاندارد محیط زیستی تعیین کند؟


اگر حفاظت ازمحیط زیست وظیفه عمومی تلقی می شود، آیا تک تک ما انسان‌ها برای انجام فعالیت‌های روزانه خود ملزم به رعایت استاندارهای روزانه محیط زیستی هستیم؟


در شرایط مبارزه با بیماری کرونا چقدر به کاهش پسماندهای تولیدی فکر می‌کنیم؟ سهم روزانه استفاده از ماسک و دستکش ودستمال کاغذی و... به چه میزان می توان کاهش داد؟ 


چقدر مسئولانه و بر حسب نیاز خرید می‌کنیم؟ آیا به میزان مصرف روزانه کاغذ توجه کردید؟ چنددرصد مواد مصرفی ما قابل بازیافت هستند؟ تفکیک زباله از مبدأ را انجام می‌دهید؟ تا چه اندازه کاهش استفاده از خودروی شخصی برای ما اهمیت دارد؟ به مصرف بهینه و استاندارد انرزی، صرفه جویی در مصرف آب، برق، گاز و .. اندیشیده‌ایم؟

سوالاتی از این دست ما را با مفهوم رعایت استاندارهای مصرف روزانه و کاهش رد پای کربن هر انسان آشنا می‌کند تا از این رهگذر با بحران‌های تغییر اقلیم و آب و هوا که به تغییرات زیست بوم منجر می‌شود، مقابله کنیم

فعالیت های روزمره انسان اثرات کلان چشمگیری بر روی کره خاکی دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: برای فعالیت صنایع و کارگاه‌ها، کیفیت آب شرب، فعالیت کشاورزی و ... استانداردهای محیط زیستی تدوین شده است تا آن فعالیت باتوجه به تاب‌آوری محیط و سلامت انسان انجام پذیرد. وی افزود: بسیاری از این‌گونه فعالیت‌های اقتصادی در ارتباط مستقیم با فرهنگ مصرف در جوامع است. از این‌رو برای کاهش فعالیت‌های تولیدی و کاهش افسارگسیخته بهره‌برداری از منابع محدود زمین، ناچار به تغییر فرهنگ مصرف خواهیم بود.


شهرام احمدی با اشاره به اصول علم اکولوژی در ارتباط با تاثیر فعالیت‌های انسانی بر کره زمین اذعان داشت: فعالیت‌هایی که هر انسان به‌صورت روزانه و عادی انجام می‌دهد و به‌ظاهر اثرات منفی یا ناچیز بر محیط زیست دارند، ولی تجمیع این فعالیت‌ها می‌تواند اثرات کلان چشمگیری بر کره خاکی داشته باشد و درحال حاضر برای این نوع فعالیت‌ها استانداردهای مشخصی تعریف نشده است

احمدی تدوین استانداردهای مصرف روزانه برای انسان‌ها را گامی مهم در مدیریت مصرف منابع، عنوان و تصریح کرد: این‌گونه استانداردها می‌توانند براساس منابع در دسترس به‌صورت محلی و درمقیاس‌های کوچک نیز تدوین شوند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ از سال 1970، چهاردهم اکتبر به نام روز جهانی استاندارد از سوی مجمع عمومی سازمان بین‌المللی استاندارد تعیین و نامگذاری شده است

حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگیها و تخریبهای ناشی از فعالیت انسانها داشتن تعریف مشخص و شفاف از آلودگی و تخریب است. باید زبان مشترکی برای بیان خسارات وارده به محیط  داشت. بدیهی است که بسیاری از فعالیتهای عمرانی و توسعه ای، بطور اجتناب ناپذیری با آلودگی و تخریب محیط زیست همراه است و نمیتوان این آثار  منفی را حذف کرد اما میتوان آن را به حداقل رساند. بنابراین باید به منظور مشخص کردن حدود آلودگی مجاز استانداردهایی را تدوین کرد.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰:۴۴

شناسه خبر: 91403

مطالب مرتبط :
اردکان

صفر تا صد صدور مجوز واحدهای فولادی آلاینده در اردکان

شهرستان اردکان استان یزد در چند هفته اخیر به دلیل صدور مجوز برای واحدهای جدید تولیدی به صحنه اعتراضات مردمی تبدیل شده است.

۱

یک کارشناس محیط زیست تاکید کرد

استان یزد باید به سمت شیوه های نوین کشاورزی گام بردارد

میرحسینی گفت: با توجه به منابع آبی محدود استان باید در کشت محصولات کشاورزی تحولی اساسی صورت گیرد. در این راستا باید الگوی کشت در استان تغییر کرده و به سمت کشت گیاهانی با مصرف آب کمتر و میزان تولید بالاتر برود.

فضای مجازی

آسیب های فضای مجازی در کمین کودکان

عدم آشنایی والدین از اینترنت و فضای مجازی باعث شده که کودکان به‌خاطر برنامه‌ها وبازی‌های جذاب در فضای مجازی به سمت آن جلب شوند که این خود موجب خطراتی می‌شود که در کمین آنهاست.

طب سنتی

طب سنتی می تواند گزینه مناسبی برای پیشگیری از کرونا باشد

در شرایطی که ویروس کرونا وارد کشور شده است،شاید حالا فرصت مناسبی برای مزاج شناسی و بیان ویژگی های مزاجی نباشد. طب سنتی راهکارهای مهمی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارد.

حسگر

ابداع حسگر کوچک برای ردیابی محیط زیست

محققان دانشگاه واشنگتن یک حسگر کوچک و جدید ساخته اند که می تواند با یک هواپیمای بدون سرنشین کوچک یا حتی پشت حشره حمل شود تا محیط زیست را ردیابی کند.

انتشار مواد خطرناک از آسفالت های قدیمی!

مطالعات دانشگاه ییل نشان داد:

انتشار مواد خطرناک از آسفالت های قدیمی!

یک مطالعه جدید در ییل نشان می دهد آسفالتی که در شهرهای مدرن ما در همه جا وجود دارد، میزان گسترده ای از مواد شیمیایی را مدت ها پس از پیاده سازی در هوا آزاد می کند - و این مقدار در روزهای گرم سه برابر بیشتر است!

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب