محققان به کمک انرژی هسته‌ای دقیق ترین ساعت جهان را می‌سازند

دقیق‌ترین ساعت‌های تا به‌حال ساخته شده جهان، براساس حرکت کوارتز و یا چرخ‌های تعادل اختراع نشده‌اند، بلکه دقیق‌ترین ساعت‌ها بر مبنای تیک‌ تاک‌های الکترون‌ها در کالبد اتمی ساخته شده‌اند، بهترین نوع از این ساعت‌ها، دقتی به اندازه یک در ده به توان ۱۸ دارند و بسیار دقیق هستند.

یک پیشرفت هسته‌ای می‌تواند به ما درجهت ساختن دقیق‌ترین ساعت جهان کمک کند. دقیق‌ترین ساعت‌های تا به‌حال ساخته شده جهان، براساس حرکت کوارتز و یا چرخ‌های تعادل اختراع نشده‌اند، بلکه دقیق‌ترین ساعت‌ها بر مبنای تیک‌ تاک‌های الکترون‌ها در کالبد اتمی ساخته شده‌اند، بهترین نوع از این ساعت‌ها، دقتی به اندازه یک در ده به توان 18 دارند و بسیار دقیق هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، این ساعت‌های اتمی حتی یک ثانیه از میلیاردها سال آغاز جهان را از دست نداده‌اند. حال بحث برسر یک ساعت اتمی جدیدتر در میان آمده است که دقت بالاتری از انواع دیگر دارند. گفته می‌شود، دقت این ساعت جدید یک در ده به توان نوزده است. این ساعت جدید بر مبنای هسته ایزتوپ توریم، قرار است ساخته شود و اگرچه این ایده برای اولین بار در سال 2003 مطرح شده بود، اما به دلیل اجرای دشوار آن، هنوز عملی نشده است.

دقیق‌ترین ساعت اتمی جهان در حال ساخت است

اما اکنون یک مقیاس جدید برای اندازه‌گیری هسته توریم-229 ما را یک قدم به تحقق رویای ساخت این ساعت هسته‌ای نزدیک می‌کند. محققان این پژوهش در مقاله نوشته‌اند: «مجموعه‌ای از برنامه‌ها و تحقیقات برای ساخت این ساعت فراهم شده‌است، از لیزر هسته‌ای گاما و یک ساعت هسته‌ای یونی بسیار دقیق پایدار تا یک ساعت هسته‌ای ساده و جمع‌ و جور در حالت جامد برای ساخت این ساعت بسیار دقیق بکار برده شده است.

چنین ساعتی می‌تواند امکان دستیابی به سطح جدیدی از دقت برای کاوشگرهای فیزیک بنیادی فراهم کند و یا در بررسی ماده تاریک بکار رود و یا به عنوام یک ردیاب موج گرانشی استفاده شود.» ساعت اتمی گونه‌ای از ساعت است که فرکانس تشدید استاندارد اتمی را به عنوان عنصر نگهداری زمان به کار می‌گیرد.

این ساعت‌ها دقیق‌ترین ساعت و استاندارد فرکانسی بسامد شناخته شده‌اند و به عنوان استانداردهای اولیه برای سرویس جهانی پخش زمان، برای کنترل فرکانس پخش برنامه‌های تلویزیونی و سیستم‌های موقعیت موقعیت‌یاب جهانی همانند جی پی اس به کار می‌روند. ساعت‌های اتمی از پرتو افشانی استفاده نمی‌کنند، بلکه از سیگنال‌های دقیق مایکروویو استفاده می‌کنند. سیگنال‌های مذکور هنگامی تولید می‌شوند که الکترون‌ها در اتم‌ها سطح انرژی خود را دگرگون می‌کنند و نور منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲:۰۹

شناسه خبر: 91408

مطالب مرتبط :
جدول تناوبی

عنصر اینشتینیم برای نخستین بار مشاهده شد+عکس

اینشتینیوم (Einsteinium) از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانه کوتاه آن Es و عدد اتمی آن ۹۹ است.

هسته ای

مونتاژ بزرگترین آزمایش فیوژن هسته‌ای جهان

دانشمندان مونتاژ بزرگترین آزمایش فیوژن هسته ای جهان را آغاز می کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب