طب سنتی احیا می شود

طرح رفع انحصار از مجوز تاسیس داروخانه های گیاهی توسط نماینده یزد و اشکذر با قید یک فوریت تقدیم هیات رئیسه مجلس شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ در مقدمه این طرح که توسط محمد صالح جوکار نماینده یزد و اشکذر تنظیم شده، آمده است: سرزمین ایران کشوری ممتاز و با رتبه بالا از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی و دارای یازده اقلیم از سیزده اقلیم شناخته شده جهانی است. بر اساس نظر گیاه شناسان و پژوهشگران، تعداد گونه های گیاهی ایران در حدود هشت هزار گونه است که از نظر تنوع گونه ای حداقل دو برابر قاره اروپاست. به علاوه یک هزار و هفتصد و بیست و هشت گونه از این گیاهان به عنوان گیاهان بومی می باشند که منحصراً در سرزمین ایران رویش کرده و به عنوان یک ظرفیت انحصاری محسوب می شوند. اما چند سالی است که برداشت غیرصحیح و غیرمجاز گیاهان دارویی از رویشگاه های طبیعی و ارسال آن به خارج از کشور سبب شده که گونه های با ارزش با خطر انقراض همراه باشند. لذا برای جلوگیری از برداشت های غیر رسمی از عرصه های طبیعی و افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی و حفاظت از گونه های گیاهی انحصاری کشور و جلوگیری از خروج نمونه و یا اطلاعات مربوط به این گونه ها و مجازات متخلفین و همچنین استفاده حداکثری از طبیعت و فرآورده های طبیعی و همچنین سلامت و رفاه مردم با حفظ چرخه های اکوسیستمی طبیعت و ترویج کشت گیاهان دارویی تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و عرضه فرآورده های دارویی سنتی تحت نظر وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی پیشنهاد اصلاح تبصره 7 ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع و الحاق تبصره های 8 و 9 و 10 به ماده مذکور به شرح ذیل اعلام می گردد.

متن طرح ؛

تبصره 7: هرگونه بهره برداری در قالب طرح و به هر صورت از فرآورده های فرعی جنگلی و مرتعی ملی شده از قبیل باریجه، کتیرا، آنقوزه، سقز و... که فهرست آنها توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با کسب نظر از وزارت جهاد کشاورزی تدوین و منتشر می شود مستلزم اخذ مجوز از سازمان مذکور بوده و اولویت بهره برداری با رعایت اصول فنی که از طریق مزایده برگزار خواهد شد با دانش آموختگان امور گیاهی دارویی، بهره برداران جنگلی و مرتعی و دارندگان پروانه چرای در هر منطقه خواهد بود.

بهای پایه ی فرآورده های جنگلی و مرتعی هر سال توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با کسب نظر از وزارت جهاد کشاورزی تعیین و اعلام خواهد شد و در صورت بروز اختلاف نظر وزارت جهادکشاورزی ملاک خواهد بود. بهره مالکانه فرآورده های یاد شده با توجه به نرخی که سالانه اعلام می گردد از متقاضی دریافت و به حساب خاصی در خزانه کل واریز می گردد. صد درصد وجوه یاد شده توسط سازمان برنامه و بودجه به منظور شناسنامه دار کردن حفظ و احیاء و توسعه رویشگاه های گیاهان دارویی- صنعتی در بودجه سالانه سازمان یاد شده پیش بینی می شود.

تبصره 8- هرگونه بهره برداری بدون اخذ مجوز از سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور جرم بوده و ضمن  ضبط محصول به نفع دولت، متخلف مکلف به احیای رویشگاه و پرداخت دو برابر خسارت وارده که توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری محاسبه شده، محکوم می گردد.

تبصره 9: در راستای توسعه فرآورده های طبیعی و سنتی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است نسبت به صدور مجوز داروخانه سنتی برای کسانی که فاقد مجوز داروخانه معمولی می باشند بدون ایجاد هرگونه محدودیت  جمعیتی و جغرافیایی اقدام نماید.

تبصره10: آیین نامه اجرایی تبصره 9 ظرف مدت سه ماه پس از تصویب توسط   وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و به تصويب هيأت وزيران  برسد.

 

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱:۰۶

شناسه خبر: 91425

مطالب مرتبط :
طب سنتی سریع ترین راه برای خروج از آمار سیاه

طب سنتی سریع ترین راه برای خروج از آمار سیاه

طب سنتی سریع ترین راه برای خروج از آمار سیاه

۰۰۲۳

با توجه به برودت هوا و شیوع آنفولانزا در کشور توصیه می شود؛

اطلاع نگاشت| دستـورالعمل های طب سنتی برای پیشگیری و درمان آنفولانزا

۱

ترسیم نقشه راه کشاورزی کلید خورد

مدیرهماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی یزد اعلام کرد: کشاورزی در کشور نیاز به یک نقشه راه دقیق داشت که به همین منظور سامانه‌ای تحت‌عنوان "سیاک" که مخفف سیستم یکپارچه سازی اطلاعات کشاورزی است در مجموعه معاونت برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی پایه‌گذاری شده است.

۱

رکوردهای بی سابقه دولت در کاهش ارزش پول ملی

عضو انجمن اقتصاددانان ایران اظهار داشت: با احتساب رشد بیش از ۱۰۰ درصد قیمت دلار در حال حاضر نسبت به اسفند ۱۳۹۸ که تکانه پنجم ارزی بود، دولت روحانی اولین دولتی است که دو تکانه ارزی را در عمر ۸ ساله خود رقم می زند.

۱۱

کارگاه آموزش مسأله شناسی در یزد برگزار می شود

کارگاه آموزش مسأله شناسی با هدف آموزش روشهای مسأله یابی و حل مسائل در یزد برگزار می شود.

۱

ایران درگیر شوک های بی سابقه اقتصادی

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: در حال حاضر شوک نفتی برای درآمد کشور، بحث کرونا برای مردم که در مواجهه با آن بسیاری از نیروی کاری کشور شغل خود را از دست داده اند و همچنین شوک ارزی و تورم ناشی از آن به اقتصاد کشور وارد شده است.

طب سنتی

طب سنتی می تواند گزینه مناسبی برای پیشگیری از کرونا باشد

در شرایطی که ویروس کرونا وارد کشور شده است،شاید حالا فرصت مناسبی برای مزاج شناسی و بیان ویژگی های مزاجی نباشد. طب سنتی راهکارهای مهمی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارد.

طب

طب سنتی یا نوین؟

مردم برای درمان بیماری خود به کدام پزشک بیشتر مراجعه می کنند؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب