رکوردهای بی سابقه دولت در کاهش ارزش پول ملی

عضو انجمن اقتصاددانان ایران اظهار داشت: با احتساب رشد بیش از ۱۰۰ درصد قیمت دلار در حال حاضر نسبت به اسفند ۱۳۹۸ که تکانه پنجم ارزی بود، دولت روحانی اولین دولتی است که دو تکانه ارزی را در عمر ۸ ساله خود رقم می زند.

عباس علوی راد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ اظهار داشت: تا قبل از دولت روحانی سه تکانه ارزی پس از جنگ تحمیلی در سال های ۷۴، ۷۷ و ۹۱ در اقتصاد ایران رخ داده است.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران گفت: با احتساب رشد بیش از ۱۰۰ درصد قیمت دلار در حال حاضر نسبت به اسفند ۱۳۹۸ که تکانه پنجم ارزی بود، دولت روحانی اولین دولتی است که دو تکانه ارزی را در عمر ۸ ساله خود رقم می زند. 

 

 

وی ادامه داد: بدون شک دولت روحانی در کاهش ارزش پول ملی در تکانه های ارزی سال ۹۷، ۹۹ و مجموعه دوره حکمرانی در سه دهه گذشته رکورد دار است. همچنین تجربه نشان داده چهار تکانه ارزی سال های ۷۴، ۷۷، ۹۱ و ۹۷ اقتصاد ایران را با رکود تورمی سنگین مواجه کرده است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اکنون این پرسش از رئیس کل محترم بانک مرکزی مطرح می شود که حتی اگر قیمت دلار بخواهد در محدوده ۳۰ هزار تومان حفظ شود اقتصاد ایران چگونه در ادامه سال ۱۳۹۹ در مقابل تعمیق رکود تورمی موجود مراقبت خواهد شد.آستانه تحمل اقتصاد ایران در مقابل عبور تکانه های ارزی کجاست.

 

بی ثباتی نرخ ارز؛ بی ثبات کننده اقتصاد ایران

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد یزد در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: طرفداران مداخله دولت ها در نظام اقتصادی، شش وظیفه مهم افزایش رشد اقتصادی، کنترل تورم های فزاینده، کنترل بیکاری، توزیع برابر تر درآمدها، حفظ تعادل تراز پرداخت ها و حفظ ثبات محیط کلان اقتصاد برای دولت مطرح کرده اند.

وی اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد تمامی دولت های پس از جنگ تحمیلی به موضوع حفظ ثبات محیط کلان اقتصاد ایران کمتر توجه کرده اند و این خود خسارت های زیادی به اقتصاد کشورمان وارده کرده است.

علوی راد گفت: بی ثباتی نرخ ارز،  بی ثباتی قیمت ها، بی ثباتی در رشد اقتصادی، بی ثباتی در تعادل تراز پرداخت ها، بی ثباتی در بودجه عمومی دولت ها و بی ثباتی در اشتغال زایی متغیر های اقتصادی هستند که بیشترین بی ثباتی را در محیط کلان اقتصاد ایران رقم زده اند.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران تصریح کرد: اوج نگرانی از آنجا آغاز می شود که درست پس از اجرای ۵ برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی طی ربع قرن توسط دولت های مختلف و در دهه ۱۳۹۰، اقتصاد ایران با شدیدترین بی ثباتی در عناصر یاد شده در چهار دهه گذشته مواجه شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 91426

مطالب مرتبط :
علوی

یادداشت؛

سرنوشت یکی از سیاسی ترین لوایح بودجه به کجا می رسد؟

نگاهی حتی گذرا به ارقام کلان آخرین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید به روشنی نشان می دهد که دولت بازگشت آمریکا به برجام را تمام شده تلقی نموده و سعی دارد مجلس را در مقابل یک عمل انجام شده قرار دهد.

۱

در صورت ابتلا به کرونا چه باید کرد؟

یک کارشناس اظهار کرد: در صورت ابتلای افراد به کرونا استراحت مطلق، خوردن سوپ و نوشیدن زیاد مایعات نظیر آبمیوه طبیعی، چای کمرنگ و دوغ خانگی توصیه می‌شود. همچنین باید از استفاده زیاد از شیرینی جات پرهیز کرد چرا که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند.

۱

ترسیم نقشه راه کشاورزی کلید خورد

مدیرهماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی یزد اعلام کرد: کشاورزی در کشور نیاز به یک نقشه راه دقیق داشت که به همین منظور سامانه‌ای تحت‌عنوان "سیاک" که مخفف سیستم یکپارچه سازی اطلاعات کشاورزی است در مجموعه معاونت برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی پایه‌گذاری شده است.

۱۱

طب سنتی احیا می شود

طرح رفع انحصار از مجوز تاسیس داروخانه های گیاهی توسط نماینده یزد و اشکذر با قید یک فوریت تقدیم هیات رئیسه مجلس شد.

۱۱

کارگاه آموزش مسأله شناسی در یزد برگزار می شود

کارگاه آموزش مسأله شناسی با هدف آموزش روشهای مسأله یابی و حل مسائل در یزد برگزار می شود.

۱

عضو انجمن اقتصاددانان ايران تشریح کرد

ابعاد نگران کننده بازار کار تحصیلکرده های دانشگاهی یزد

علوی راد گفت: متاسفانه سیاست گذاری های بازار کار استان یزد در سال ۹۸ نه تنها منجر به اشتغال زایی برای تحصیلکرده های دانشگاهی نشده بلکه باعث بیکار شدن برخی از آنها نیز شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب