ترسیم نقشه راه کشاورزی کلید خورد

مدیرهماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی یزد اعلام کرد: کشاورزی در کشور نیاز به یک نقشه راه دقیق داشت که به همین منظور سامانه‌ای تحت‌عنوان "سیاک" که مخفف سیستم یکپارچه سازی اطلاعات کشاورزی است در مجموعه معاونت برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی پایه‌گذاری شده است.

محمد مهدی شطرنجی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری یزد با اشاره به اجرای طرح سیستم یکپارچه سازی اطلاعات کشاورزی (سیاک) در استان یزد گفت: در تمام کشورهای پیشرفته دنیا بر اساس سیستم هوشمند سازی کشاورزی فعالیت می‌کنند.

مدیرهماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی یزد افزود: اگر  بخواهیم برنامه ریزی دقیق برای توزیع تولید و عرضه  و در نتیجه ایجاد امنیت غذایی داشته باشیم استراتژی ما باید مبتنی بر آمایش کشاورزی هوشمند باشد. در کشورهای پیشرفته نظیر کانادا این اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: بر اساس تصمیم وزارت جهاد کشاورزی مقرر شده سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی را در کشور نهادینه کنیم، همچنین قولی هم به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شده تا همه مدیران، بهره برداران و ذینفعان بتوانند اطلاعات کاربردی و و عملیاتی را برای تصمیم سازی دریافت کنند.

شطرنجی اظهار داشت: این شیوه یک مدل رفتاری ایجاد می‌کند که می‌تواند ما را در تولید محصولات مختلف به تحلیل برساند. به این صورت که یک نفر می تواند بفهمد یک محصول را با چه شرایطی، در چه مکان هایی و با چه حجمی تولید کند.

وی تاکید کرد: کشاورزی در کشور نیاز به یک نقشه راه دقیق داشت که به همین منظور سامانه‌ای تحت‌عنوان "سیاک" که مخفف سیستم یکپارچه سازی اطلاعات کشاورزی است در مجموعه معاونت برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی پایه‌گذاری شده است. سیاک  یک نرم افزار پایگاه اطلاعات مکانی است که نقشه های اراضی کشاورزی و سایر واحدهای تولیدی ترسیم می‌شود و امکان رقومی سازی و جمع آوری وجود دارد.

مدیرهماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی یزد ادامه داد: این کار در پنج لایه اطلاعات تولید کننده، اطلاعات خاک، اطلاعات آب کشاورزی، تولید و اطلاعات هوا و هواشناسی اتفاق می‌افتاد.

این مقام مسئول ادامه داد: در استان یزد ۸۱ کارشناس کشاورزی کار ثبت و ترسیم قطعات کشاورزی را انجام می دهند.

وی اظهار داشت: تاکنون اطلاعات نزدیک به ۲۵ درصد از اراضی کشاورزی استان رقومی سازی شده است. البته مقدمه کار ترسیم قطعات است در لایه های بعدی اطلاعات کاملی شامل اطلاعات بهره بردار، کشت و هواشناسی گردآوری می شود تا همگان بتوانند اطلاعات جامع و کاملی داشته باشند و بر اساس آن بتوانند برنامه ریزی کشاورزی را انجام دهند.

شطرنجی گفت: اگر کسی بخواهد در حوزه کشاورزی تصمیمات استراتژیک بگیرد باید بر اساس این داده ها عمل کند. شاید آمارهای توصیفی قبلاً هم وجود داشت ولی در حل حاضر کشاورزی در کشورهای پیشرفته بر اساس همین مدل اتفاق می افتد.  بسیاری از کشورهایی که توانسته اند عرضه و تقاضا را مدیریت کنند بر اساس اطلاعات سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی این کار را انجام داده اند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 91433

مطالب مرتبط :
لائینی

نماینده ولی فقیه در مازندران:

نقشه راه توسعه مازندران توسط بنیاد نخبگان تهیه شود

نماینده ولی فقیه در استان مازندران، گفت: برای توسعه در استان مازندران نیاز به داشتن الگوی مناسب توسعه‌ای توسط بنیاد نخبگان هستیم.

نقشه کرونا

مجله Nature: این نقشه آنلاین احتمال ابتلا به ویروس کرونا در شهرتان را گزارش می‌کند+لینک و عکس

محققان در موسسه فناوری جورجیا در شهر آتلانتای آمریکا یک نقشه آنلاین راه اندازی کرده اند که مردم می توانند بواسطه آن خطر ابتلا به ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-۲) را در مناطق مختلف مورد بررسی قرار دهند و عبور و مرور خود را بواسطه ‌آن مدیریت کنند.

آغار به کار مرکز رشد و نوآوری بسیج شهرستان برخوار با استقرار ۴ هسته فناور در حوزه الکترونیک

در راستای اهداف بسیج علمـی پژوهشی و فناوری استان اصفهان؛

آغار به کار مرکز رشد و نوآوری بسیج شهرستان برخوار با استقرار ۴ هسته فناور در حوزه الکترونیک

در راستای اهداف بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان اصفهان «مرکز رشد بسیج شهرستان برخوار» برای فعالیت در سه حوزه علمی مکانیک، الکترونیک و کشاورزی در حمایت و هدایت از طرح ها، ایده ها، ابتکارات و اختراعات بسیجیان و نخبگان شهرستان برخوار افتتاح شده و در مرحله اول هم با استقرار ۴ هسته فناور در حوزه الکترونیک کار خود را آغاز کرد.

۱

در صورت ابتلا به کرونا چه باید کرد؟

یک کارشناس اظهار کرد: در صورت ابتلای افراد به کرونا استراحت مطلق، خوردن سوپ و نوشیدن زیاد مایعات نظیر آبمیوه طبیعی، چای کمرنگ و دوغ خانگی توصیه می‌شود. همچنین باید از استفاده زیاد از شیرینی جات پرهیز کرد چرا که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند.

۱

رکوردهای بی سابقه دولت در کاهش ارزش پول ملی

عضو انجمن اقتصاددانان ایران اظهار داشت: با احتساب رشد بیش از ۱۰۰ درصد قیمت دلار در حال حاضر نسبت به اسفند ۱۳۹۸ که تکانه پنجم ارزی بود، دولت روحانی اولین دولتی است که دو تکانه ارزی را در عمر ۸ ساله خود رقم می زند.

۱۱

طب سنتی احیا می شود

طرح رفع انحصار از مجوز تاسیس داروخانه های گیاهی توسط نماینده یزد و اشکذر با قید یک فوریت تقدیم هیات رئیسه مجلس شد.

امروز نیازمند کشاورزی علمی درمناطق روستایی هستیم

مسئول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرگزاری علم و فن اوری:

امروز نیازمند کشاورزی علمی درمناطق روستایی هستیم

یوسفی فربا بیان اینکه همه اهداف ما براساس منویات رهبر معظم انقلاب در حمایت از محصولات کشاورزی داخلی است، گفت: امروز برای اینکه کشاورزی نوین برپایه علم روز باشد نیازمند فرهنگ سازی دراین عرصه هستیم.

۰۶۶۵

دستاوردی دیگر از محققان حوزه کشاورزی در کشور؛

تکنولوژی تبدیل آب شور به آب کاربردی برای کشاورزی در دستان محققان ایرانی

شوری آب مصرفی کشاورزی و تاثیرات منفی و غیرقابل جبران آن سبب شده تا محققان به دنبال شیوه ای مناسب برای مقابله با این مسئله باشند.به تازگی محققان داخلی موفق به ساخت دستگاهی برای جداسازی شوری از آب شده اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب