غلظت خون را جدی بگیرید/ افزایش غلظت خون منجر به سکته های قلبی و مغزی می شود

افزایش غلظت و یا چربی خون باعث افزایش خطر ابتلا به سکته های قلبی یا مغزی می شود که از عوارض شایع آن احساس خستگی، گزگز دست، و پا و بسیاری از کمر دردها، سردرد و سرگیجه و کاهش حافظه و تیرگی پوست می باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری؛ افزایش تعداد گلبول های قرمز در واحد حجم خون را اصطلاحا غلظت خون می  گویند، در این حالت تعداد هموگلوبین های خون فرد بیمار بیشتر از یک فرد عادی است.

میزان هموگلوبین خون در زنان باید بین 12 تا 14 گرم در دسی لیتر و در مردان بین 14 تا 16 گرم در دسی لیتر باشد و اگر این عدد در زنان از 16 و در مردان از 18 بالاتر برود، بیماری غلظت خون محسوب می شود.

افزایش غلظت و یا چربی خون باعث افزایش خطر ابتلا به سکته های قلبی یا مغزی می شود

از عوارض شایع آن احساس خستگی، گزگز دست، و پا و بسیاری از کمر دردها، سردرد و سرگیجه و کاهش حافظه و تیرگی پوست می باشد.

غلظت خون می تواند از روش های سنتی و شیمیای درمان شود.

هرچقد گلوبول های خون بیشتر شود غلظت خون بیشتر می شود

دکتر قدیر محمدی، متخصص طب سنتی  در باره غلظت خون گفت:در طب مدرن می  گویند اگر تعداد گلبول  های خون در حجم به خصوصی از خون بیشتر باشد، فرد مبتلا به غلظت خون است و با بخش سرمی یا مایع کاری ندارند. اما در طب سنتی، اگر گلبول  های خون کمتر شود، اما سرم خون غلیظ تر باشد، می  گوییم غلظت خون وجود دارد.

وی ادامه داد : گاهی اوقات هم اگر دمای بدن از حد طبیعی که 37 درجه است، پایین تر بیاید و سردتر شود، خون متراکم شده و غلیظ می  شود. در این شرایط دمای بدن فرد می تواند بدون وجود عوامل زمینه ای دیگر، او را به مشکل غلظت خون دچار کند.

محمدی ادامه داد: اغلب افراد ساکن در مکان های مرتفع نظیر کوهستان و یا مکان هایی که آلودگی هوا زیاد است بیشتر از سایرین دچار بیماری غلظت خون می شوند. درست مثل یخ و آب که یخ نسبت به آب غلیظ تر است، چون ملکول  های آن در شرایط متراکم تری قرار دارند. اما آب رقیق است و ملکول  هایش با فاصله بیشتری از هم هستند، یعنی هرچه دمای بدن پایین باشد و خون سردتر، گلبول  های خون به هم چسبیده تر می  شوند و در حجم به خصوصی از خون زیاد به نظر می  آیند، ضمن اینکه ممکن است همین فرد دچار کم خونی باشد.

مصرف برخی از گیاهان دارویی در غلظت خون موثر است

دکتر شیرمردی متخصص طب سنتی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: یکی از راه های کاهش غلظت خون حجامت است که اگر این کار را به طور مداوم انجام دهد غلظت خون فرد برطرف می شود.

وی با اشاره به اینکه مصرف برخی از گیاهان دارویی می تواند در کاهش غلظت خون موثر باشد تصریح کرد: دارچین ،  یکی از ادویه هایی است که در رقیق کردن خون نقش مهمی دارد و می تواند گردش خون را افزایش دهد.

شیرمردی یکی دیگر از گیاهان موثر در کاهش غلظت خون را شوید دانست و اذعان داشت:  اگر چه  گیاه  شوید به عنوان رقیق کننده چندان مطرح نیست اما مصرف زیاد آن همزمان با برخی داروها می تواند واکنش ایجاد کند.

وی یادآور شد: سیر یکی دیگر از گیاهان دارویی است که در رقیق کردن خون بسیار موثر است و با تولید اکسید نیتریک، به گشادی رگ های خونی و حل شدن لخته های خون کمک می‌کند

شیرمردی خاطر نشان کرد: چای سبز، چای کوهی، ریشه شیرین بیان، زنجبیل و ... از دیگر گیاهان دارویی است که می تواند در کاهش غلظت خون موثر باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ بیماری غلظت خون یا پلی سیتمی ورا بسیار آهسته رشد میکند معمولا بیشتر از چند سال؛ با اینکه اگر این بیماری را درمان نکنید یک تهدید برای زندگیتان است اما کسانی که به خوبی از آن مراقبت کنند شانس یک زندگی طولانی مدت را خواهند داشت.

اغلب افراد، زمانی متوجه این شرایط می شوند که در سن 60 سالگی و یا بیشتر هستند اما این می تواند در هر سنی اتفاق بیافتد. گفتنی است این شرایط در مردان، بیشتر از زنان رایج است.

اگرچه ممکن است برخی از علائم هشدار دهنده مانندسرگیجه و حالت تهوع و خستگی داشته باشید اما دلایل زیادی می تواند باعث این مشکلات شود، اگرشما غلظت خون داشته باشید اولین نشانه آن می تواند زمانی باشد که یک آزمایش خون معمولی نشان دهد که تعداد زیادی سلولی خونی دربدن شما وجود دارد.

درمان این شرایط به سن و نوع خاص بیماریتان بستگی دارد اگرشما نشانه های زیادی نداشته باشید پزشک شما بدون هیچ درمانی شما را معاینه می کند

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 91450

مطالب مرتبط :
چاقی

نگذاریم کرونا ما را کم تحرک کند/ عامل چاقی کم تحرکی است

در دوران کرونا افراد به خاطر کم تحرکی ممکن است به چاقی مبتلا شوند و همین چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری ها از جمله ناراحتی قلبی می شود.

فضای مجازی

آسیب های فضای مجازی در کمین کودکان

عدم آشنایی والدین از اینترنت و فضای مجازی باعث شده که کودکان به‌خاطر برنامه‌ها وبازی‌های جذاب در فضای مجازی به سمت آن جلب شوند که این خود موجب خطراتی می‌شود که در کمین آنهاست.

غلظت خون

کارشناس بهداشت علوم پزشکی جهرم:

استرس و تنش‌های عصبی عامل بروز غلظت خون کاذب است

کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: استرس و تنش‌های عصبی هم عامل بروز غلظت خون کاذب است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب