موفقیتی دیگر از کادر درمانی علوم پزشکی استان سمنان؛

سمنان|اولین عمل ساکروهستروپکسی در سمنان/هیستروسکوپی چه نوع عملی است؟

دکتر سید محمد حسینی رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی اميرالمومنين (ع) از انجام اولین عمل ساكرو هيسترو پكسي در این مرکز درمانی خبرداد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری - استان سمنان؛انجام شیوه های جدید در عمل های جراحی و یا دانش نوین در درمان افراد یکی از مهم ترین اهداف جوامع پزشکی در دنیا می باشد.شیوه هایی که با آن عوارض را به کمترین میزان ممکن رسانده و می تواند بسیاری از خطرات روش های گذشته را به صفر برساند.صرفه جویی در زمان،نیروی انسانی و نیز دقت و کیفیت بالای بسیاری از شیوه های نوین نیز از موارد مهم و حائز اهمیت می باشد.

امروزه اکثر روش‌های جراحی که متخصصین زنان و زایمان از آن ها استفاده می کنند بسیار پیشرفته و با کمترین شکل تهاجمی هستند.یک متخصص زنان و زایمان می‌تواند کارهای بسیار زیادی را تنها با چند تکنیک اصلی انجام دهد، از هیسترکتومی گرفته تا درمان‌های ناباروری، برداشتن فیبروم های رحمی دردناک و آزاردهنده.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی یک روش تشخیصی - درمانی است که در بیماری‌های زنان و نازایی به کار می رود.پزشک با استفاده از این روش می تواند داخل رحم را به طور مستقیم بررسی و به ترمیم نواحی آسیب دیده بپردازد.این روش معمولاً در خونریزی های شدید دوران قاعدگی، قاعدگی‌های طولانی مدت، خونریزی و لکه‌بینی در فواصل بین قاعدگی و در ارزیابی بیماران نابارور، برای تشخیص علت خونریزی و بررسی داخل حفرۀ رحم انجام می‌شود.چنانچه ضمن انجام این روش، کار درمانی نیز انجام شود، هیستروسکوپی درمانی نامیده می شود.

عمل هیستروسکوپی از خانواده آندوسکوپی می باشد.در این روش متخصص قادر است بدون برش به طور مستقیم از طریق هیستروسکوپ که یک لوله باریک حامل دوربین و یک چراغ است و از طریق واژن وارد رحم می شود، رحم را به طور کامل بررسی کند و به رفع مشکلات آن بپردازد.در هیستروسکوپی مخاط دهانه رحم، بافت پوششی داخل رحم و سوراخ های لوله فالوپ به طور کامل قابل مشاهده هستند. و اگر بافت های غیر طبیعی موجود باشند امکان برداشت و نمونه گیری از آنها وجود دارد.

برای انجام هیستروسکوپی، نخست فرد در وضعیت مناسب قرار می گیرد، سپس دهانه رحم پس از بیهوشی با استفاده از ابزار مخصوص، برای عبور هیستروسکوپ و دیگر ابزار لازم باز می‌شود.هیستروسکوپ یک ابزار میله مانند باریک است که در انتهای آن دوربین حساسی قرار دارد. این وسیله از کانال دهانۀ رحم به قسمت تحتانی رحم وارد و سپس گاز دی اکسید کربن و یا محلول‌های خاص از طریق آن به حفره رحمی منتقل می شود. این گاز یا محلول، حفرۀ رحمی را باز و پزشک را قادر می‌کند تا قسمت های داخلی رحم را کاملاً بررسی کند.

اولین عمل ساکروهستروپکسی در سمنان

دکتر سید محمد حسینی رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی اميرالمومنين (ع) با اعلام خبر اولین عمل ساكرو هيسترو پكسي در این مرکز درمانی افزود:در روز سه شنبه ۲۲ مهر ماه ۹۹ اولين عمل ساكرو هيسترو پكسي توسط تیم پزشکی به سرپرستی دکتر الهام صفاریه انجام پذیرفت.

وی افرود: این عمل بر روی خانم حوان ۲۹ ساله اي كه چهار بار زايمان طبيعي داشته و دچار پرولاپس اندام هاي توليد مثلي شده بود انجام گرفته است. از آنجا که سن این بیمار کم بود در نهایت پزشک ایشان دكتر صفاريه متخصص زنان و زایمان و فلوشيپ آنكولوژي تصميم برانجام عمل ساكرو هيستروپكسي گرفتند.

وی افزود: خوشبختانه اين عمل با موفقيت انجام شد و بيمار با حال عمومي خوب در تاريخ ۲۴ مهر ماه از بيمارستان ترخیص شده است.

وی در پایان کوتاه بودن زمان بهبودی و درمان، بستری کوتاه مدت، کاهش نیاز به مسکن، جلوگیری از انجام عمل برداشتن رحم، جلوگیری از باز کردن شکم برای انجام عمل و عدم ایجاد عفونت ناشی از زخم ها و برش های شکمی را از مزایای انجام این عمل بیان نمود.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 91451

مطالب مرتبط :
زایمان

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

بازی دو سرباخت خانواده‌ها در ثبت تاریخ تولد لاکچری/لشکر جدید نوزدان نارس در راه است

کارشناس ارشد مامایی، گفت: عوارض زایمان‌های زودرس برای ثبت تاریخ تولد لاکچری بازی اقدام خطرناکی است که بسیاری از خانواده‌ها تن به این کار می‌دهند.

۰۲۵

باهدف رونق تولید و رفع موانع تولیدی در استان؛

سمنان| استمرار رصد کمیته پایش تولید در استان

معاون استاندار سمنان:کمیته استانی پایش تولید در تلاش است تا با حمایت ویژه از واحدهای تولیدی سطح استان حمایت کند تا در آینده ای نزدیک شاهد رونق تولید و افزایش آن باشیم.

۰۲۵۸

در پی عمل جراحی موفقیت ‌آمیز توسط کادرپزشکی در سمنان

سمنان| گفت و گو با دکتر الهام صفاریه -پزشک زنان و زایمان

در هفته ای که گذشت خبر انجام عمل جراحی موفقیت آمیز تیم پزشکی زنان و زایمان با استفاده از شیوه ای جدید و نو در شهر سمنان منتشر گردید.

۰۸۷

با هدف ایجاد درمان موثر برای عوارض مفصلی انجام شد؛

تحقیقات برای بازسازی مفاصل آسیب دیده به روش نوین

ناراحتی شدید ناشی از درد در ناحیه مفصل ها از جمله شایع ترین عارضه هایی که افراد در سنین مختلف به آن دچــــار می شوند.

۳۳۶۹۶

با توجه به نگرانی مادران در ایام بارداری

پزشک زنان از مراقبت های ویژه در ایام کرونا می گوید

پاندمی کووید-۱۹ موجب نگرانی بسیاری از افراد در جوامع گشته است. یکی از این نگرانی‌ها عوارض ابتلا به این بیماری برای مادر و جنین در دوران بارداری است.

از تخمک تا تولد،  ویدئویی بسیار زیبا از مراحل تشکیل و تکامل جنین انسان در رحم مادر

مسؤول آموزش زایمان فیزیولوژیک بیمارستان امام خمینی(ره) ساری مطرح کرد:

۲۴ هفتگی بهترین زمان برای حضور در دوره‌های زایمان فیزیولوژیک/ اثرات اثبات شده ورزش بر روی مادر و جنین/ برگزاری رایگان دوره زایمان فیزیولوژیک در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری

مسؤول آموزش زایمان فیزیولوژیک بیمارستان امام خمینی(ره) ساری، گفت: ۲۴ هفتگی زمان بسیار مناسبی برای حضور مادران باردار در کلاس‌های زایمان فیزیولوژیک است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب