گفتگویی به مناسبت هفته نیروی انتظامی؛

نیروی انتظامی مهمترین نقش را در تأمین امنیت اجتماعی بر عهده دارد

یکی از مهمترین اهداف تشکیل معاونت اجتماعی در نیروی انتظامی پیشگیری اجتماعی از آسیب‌های اجتماعی و جرایم است که برای رسیدن به این هدف اقدامات گسترده‌ای از طریق ساز کارهایی از قبیل مشارکت عمومی، آموزش همگانی، مشاوره و مدد کاری اجتماعی اطلاع رسانی، تولید مستندات اجتماعی و تحقیقات و برآورد آسیب‌های اجتماعی شکل می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان بوشهر، تأمین امنیت، نظم و اجرای قانون و عدالت از مهم‌ترین ارکان ثبات و سلامت نظام اجتماعی و سیاسی است بنابراین در کشور ما، بخش عمده این وظیفه، بر عهده نیروی انتظامی است. با نگرش کلی بر وظایف نیروی انتظامی، می‌توان از گستردگی فعالیت‌های آن آگاه شد.

 

همزمان با هفته نیروی انتظامی به سراغ سرهنگ جهانبخش طهماسبی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان بوشهر رفتیم و با وی به گفتگو نشستیم که در ادامه شرحی از آن را می خوانید.

 

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: کار معاونت اجتماعی چیست؟

یکی از مهمترین اهداف تشکیل معاونت اجتماعی در نیروی انتظامی پیشگیری اجتماعی از آسیب‌های اجتماعی و جرایم است که برای رسیدن به این هدف اقدامات گسترده‌ای از طریق ساز کارهایی از قبیل مشارکت عمومی، آموزش همگانی، مشاوره و مدد کاری اجتماعی اطلاع رسانی،  تولید مستندات اجتماعی  و تحقیقات و برآورد آسیب‌های اجتماعی شکل می‌گیرد معاونت اجتماعی سعی دارد با استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود در درون وبرون سازمان به سوی پلیس اجتماع محور حرکت کند.

این معاونت با داشتن کارشناسانی مجرب و تحصیل کرده در حوزه روانشناسی و مشاوره،  مددکاری اجتماعی، مطالعات خانواده، جامعه شناسی، علوم ارتباطات و با استفاده ازفرصت‌های موجود آموزشی در سایر دستگا ه‌های دولتی وغیر دولتی و سمن‌ها به منظور پیشگیری اجتماعی از آسیب‌ها قدم بردارد.

ما با اعزام کارشناسان خود به جوامع هدف به خصوص مدارس، مساجد، ادارت دولتی، انجمن اولیاء ومربیان، اصناف.....و ارائه توصیه‌های پلیسی در زمینه‌های مختلف از جمله فضای مجازی، سوء مصرف مواد مخدر ومشروبات الکلی، سرقت.... و ارائه آموزش‌های مقابله‌ای و پیشگیرانه سعی در فرهنگ‌سازی و درونی کردن احترام به ارزش‌ها و قوانین داریم.

از جمله خدمات دیگر معاونت اجتماعی به مردم و به منظور ارتقاء بهداشت روان جامعه ارائه آموزش مهارت‌های زندگی به جوامع هدف توسط مرکز مشاوره این معاونت می‌باشد که به مدت تقریبی بیست سال به صورت رایگان انجام می‌شود. معاونت اجتماعی با راه اندازی دفاتر مشاوره و مددکاری اجتماعی در کلانتری‌ها  اقدام به حل دعوی بین مردم به خصوص اختلافات خانوادگی و ایجاد مصالحه بین طرفین پرونده در کلانتری و پاسگاه‌ها دارد.

دفاتر مشاوره و مددکاری اجتماعی در کلانتری و پاسگاه‌ها علاوه بر اصلاح ذات البین، به کاهش پرونده‌های قضایی  و صرفه‌جویی در وقت مردم و کاهش هزینه‌های دادرسی  کمک شایانی کرده است. همچنین معاونت اجتماعی به منظور ریشه‌یابی علمی آسیب‌ها وجرایم با انجام برآورده‌ای اجتماعی وتحقیقات علمی و ایجاد ارتباط با دانشگاه‌ها سعی در ارائه راه کار‌های علمی جهت پیشگیری از آسیب‌ها و جرایم دارد و در واقع  با تعیین اولویت‌های آسیب‌های اجتماعی برای سایر رده‌ها در اقدامات پیشگیرانه ریل گذاری می‌کند.

در کنار موارد مطرح شده معاونت اجتماعی با افکار سنجی، پرداختن به افکار عمومی، مستندسازی زوایای پنهان  آسیب‌ها وجرایم از طریق مصاحبه‌های علمی و اطلاع رسانی اقدامات عملکردی و رویدادی خود سعی در کمک به آگاه‌سازی عمومی، فرهنگ سازی، درونی کردن ارزش، درونی کردن احترام به قوانین اجتماعی و کمک به تصمیم‌سازی همچنین انتخاب  بهترین راه حل‌ها در راستای پیشگیری اجتماعی قدم بر می‌دارد.

 

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: نقش مهم معاونت اجتماعی نیروی انتظامی در کاهش آسیب‌ها چیست؟

 

با ساز کارهایی که در معاونت اجتماعی تدوین شده است این معاونت نقش بسزایی در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد هرچند که فرهنگ‌سازی و پیشگیری از آسیب‌ها وجرایم، عزمی ملی وجهادی لازم دارد لکن معاونت اجتماعی با استفاده از کارشناسان خود و ظرفیت‌های محدودی که در اختیار دارد و با استفاده از ظرفیت‌های سایر سازمان‌ها تلاش دارد تا آنجا که در توان داشته باشد از گسترش آسیب‌های اجتماعی و جرائم جلوگیری نماید هر چند این اقدامات وظیفه ذاتی نیروی انتظامی نبوده و همه سازمان‌ها در آن نقش دارند اما معاونت اجتماعی نیروی انتظامی نقش موثری در این راستا ایفا می‌کند.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: آسیب‌های اجتماعی استان بوشهر چیست؟

با توجه به سایه گسترده فضای مجازی، مشکلات اقتصادی، تغییرات فرهنگی، تغییر سبک زندگی و ذائقه‌های مردم ... شاید دیگر نتوان فرقی بین استان‌ها در جرایم و آسیب‌های مختص به یک استان سخن گفت کما اینکه برخی آسیب‌ها در همه جای کشور به  نوعی وجود دارد.

به لطف خداوند، همیاری مردم عزیز و ولایت‌مدار استان بوشهر و تلاش وصف ناپذیر پلیس، استان بوشهر نسبت به سایر استان‌ها در سطح پایین‌تری از آسیب‌ها قرار دارد. لکن آنچه  در استان مشهود است آسیب‌های مربوط به حوزه خانواده از قبیل نزاع های خانوادگی، طلاق عاطفی، طلاق، اعتیاد عضوی از خانواده، روابط نامتعارف و.....می‌باشد که نتیجه  آن برخی آسیب‌های اجتماعی و جرایم  دیگری را رقم می‌زند.

 

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: ارتباط معاونت اجتماعی با مراکز علمی استان به چه میزان است؟

خوشبختانه پلیس در دهه‌های اخیر جزء سازمان‌هایی بوده که با استخدام نیروهای  تحصیل کرده و برقراری پیوند با دانشگاه و تاسیس دفاتر تحقیقاتی، دانشگاه علمی کاربردی و مراکز افکار‌سنجی همچنین برآوردهای مطالعاتی به پلیسی کاملا علمی تبدیل شده است و به وضوح می‌توان این را مشاهده کرد.

در حال حاضر نیز پلیس با تعامل و همکاری در پروژهای تحقیقاتی دانشگاه‌ها و بهره‌برداری از پایان نامه‌های دانشجویی ارتباط بسیار خوبی با مراکز علمی و دانشگاهی داراست ضمن اینکه بیشترین تعامل را در حوزه آموزش همگانی و مشاوره با آموزش و پرورش دارد.

خبرنگار علم و فناوری: آیا این معاونت در بخش مشاوره هم اقدامی داشته است؟

در حال حاضر تمامی کلانتری‌های سطح استان دارای نیروی متخصص در امر مشاوره و مددکاری اجتماعی است و تمام تلاش خود را در جهت مصالحه بین طرفین پرونده‌های ارجاعی به کلانتری داشته و علاوه بر این به مراجعین خود معرف نیز خدمات مشاوره ای رایگان ارائه می‌دهند.

در سطح جامعه  نسبت به آموزش مهارت‌های زندگی به عموم مردم جهت ارتقاء سطح بهداشت روان اقداماتی انجام داده‌ایم. علاوه بر دفاتر مشاوره در کلانتری‌ها، معاونت اجتماعی  نیز دارای مرکز مشاوره بوده که در زمینه‌های خانوادگی، ازدواج، تربیتی، اختلالت روانی، حقوقی، اجتماعی نسبت به ارائه خدمات مشاوره‌ای به عموم مردم اقدام می‌کند.

در ایام کرونا به دلیل کاهش حضور مراجعین به مراکز مشاوره  معاونت اجتماعی ناجا اقدام به راه‌اندازی سامانه پلیس پاسخگو به شماره تلفن 096580 جهت ارائه مشاوره تلفنی به مردم عزیز استان نموده و کارشناسان این مرکز پاسخگوی سولات مردم عزیز در زمینه‌های ازدواج، تعارض ذوجین، مسائل تربیتی، و..... هستند.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: با توجه به گسترش فعالیت‌های مردم در فضای مجازی، آیا نیروی انتظامی  به منظور پیشگیری از آسیب‌ها و جرایم اقداماتی انجام داده است؟

با توجه به استفاده وسیع مردم از فضای مجازی پلیس استان بوشهر نیز در حوزه مجازی اقدامات شایسته‌ای را در راستای فرهنگ‌سازی از طریق آموزش‌های همگانی  داشته است از جمله کانال پلیس در پیام رسان سروش که علاوه بر انتشار اخبار عملکردی پلیس، آموزش‌های لازم را در حوزه پیشگیری اجتماعی و آگاه‌سازی و به صورت فتو تیتر، گیف، اینفو گرافی، کلیپ، مطالب نوشتاری و تصویری ارائه می‌دهد.

علاوه بر این اپلیکشن آموزش همگانی نیز تحت عنوان پلیس همراه  که به تازگی در راستای رسیدن به پلیس هوشمند طراحی شده  قابل دانلود در کافه بازار به صورت رایگان بوده که مطالب آموزشی بسیار مناسبی در حوزه های مختلف بارگزاری و در اختیار مردم قرار گرفته است. در این راستا مطالب تصویری کوتاه و مقرون به صرفه‌ای که می‌تواند ضمن آگاه‌سازی عمومی بعضا نجات بخش جان مردم نیز باشد بارگزاری شده است.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: کار پژوهشگاه نیروی انتظامی و مطالعات اجتماعی چیست و در استان بوشهر چه کارهای پژوهشی انجام شده است؟

بیشتر پژوهش‌ها و مطالعات صورت گرفته در ناجا موضوعاتی که ماموریت‌های ناجا مرتبط هستند به عنوان مثال در حوزه جرایم و پیشگیرهای مربوطه و تبیین حواث اجتماعی، بتوان از نتیجه تحقیقات در پیشبرد اهداف ناجا که همان تولید و حفظ امنیت و رسیدن به امنیت پایدار می‌باشد کمک نماید.

 

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: سخن پایانی ...

خانواده مهمترین رکن هر جامعه است که هر قدر کارآمد باشد و بتواند به وظایف تربیتی، آموزشی و فرهنگی خود در راستای تربیت فرزندان و داشتن خانواده‌ای سالم، پویا و فرزندانی سالم  قدم بردارند به همان نسبت جامعه‌ای سالم وعاری از جرم، خشونت و آسیب خواهیم داشت. به واقع خانواده نابهنجار نه تنها خود روی آرامش نخواهد دید بلکه آرامش را از جامعه نیز خواهد گرفت. لذا از والدین عزیز خواهشمندیم با فراگیری مهارت‌های زندگی به روز، با فرزندان خود دوست وبا نظارت و کنترل آنها را به وادی سلامت هدایت کنند که اگر شما فرزندان خود را جذب نکنید جامعه با همه بدی‌هایش فرزندان شما را جذب خواهد کرد.  مرکز مشاوره و دفاتر مشاوره معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان بوشهر هم در راستای ارائه آموزش مهارت‌های زندگی در خدمت مردم شریف استان بوشهرخواهد بود.

 

مصاحبه کننده: سینا ناجی

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۷:۵۰

شناسه خبر: 91469

مطالب مرتبط :
محور کارهای علمی باید مکتب امام راحل باشد

امام جمعه لواسانات:

محور کارهای علمی باید مکتب امام راحل باشد

امام جمعه لواسانات بیان کرد: محور کارهای علمی باید مکتب امام راحل باشد و در این راه باید نگاه ویژه ای بر روی منویات مقام معظم رهبری داشت.

فضای مجازی

آسیب های فضای مجازی در کمین کودکان

عدم آشنایی والدین از اینترنت و فضای مجازی باعث شده که کودکان به‌خاطر برنامه‌ها وبازی‌های جذاب در فضای مجازی به سمت آن جلب شوند که این خود موجب خطراتی می‌شود که در کمین آنهاست.

فرمانده

فرمانده نیروی انتظامی چهارمحال و بختیاری؛

آموزش سواد رسانه ای در بین آحاد جامعه ضرورت دارد

فرمانده نیروی انتظامی چهارمحال و بختیاری گفت: برخی از کاربران فضای مجازی امنیت روانی جامعه را بهم ریخته اند و نیاز است که آموزش سواد رسانه ای برای مردم گذاشته شود که همه چیز را که در فضای مجازی گفته می شود باور نکنند.

گزارش عملکرد خانه نخبگان بسیج شهداء دانشجو شهرستان دشتی

گزارش عملکرد خانه نخبگان بسیج شهداء دانشجو شهرستان دشتی

خانه نخبگان بسیج شهداء دانشجو شهرستان دشتی در تاریخ ۵ آذرماه ۱۳۹۸ در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج افتتاح گردید.

عکس ۹۹۹۹

هم زمان با هفته نیروی انتظامی:

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی مرزدار انواع مسائل اجتماعی جامعه است.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌ جنوبی با اشاره به اینکه غربی‌ها‌ ام‌الفساد قرن هستند، گفت: بر کسی پوشیده نیست که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مرزدار انواع مسائل اجتماعی جامعه است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب