نانوذرات کلسیم می تواند به مقاومت دارویی سرطان کمک کند

محققان دانشگاه ژنگژو دریافته اند که انفجار کلسیم می تواند مکانیسم دفاعی سلول های سرطانی را از درون تضعیف کرده و داروها را بار دیگر موثر سازد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ شیمی درمانی یکی از بهترین روش های درمانی در برابر سرطان است اما ناامیدکننده، سلول های سرطانی می توانند در برابر این داروها مقاومت کنند. اکنون، محققان دانشگاه ژنگژو دریافته اند که انفجار کلسیم می تواند مکانیسم دفاعی آنها را از درون تضعیف کرده و داروها را بار دیگر موثر سازد.

سلول های سرطانی می توانند به روشی کاملاً هوشمندانه از خود در برابر داروهایی که برای آنها سمی است دفاع کنند. آنها یک پروتئین پمپ به نام گلیکوپروتئین P (P gp) تولید می کنند، که در غشای سلول قرار دارد و اگر داروها به داخل سلول تومور برسند، Pgp از مولکولی به نام آدنوزین تری فسفات (ATP) برای بیرون کشیدن آنها استفاده می کند.

این روند می تواند اثر ناخوشایند ایجاد مقاومت چند دارویی به سرطان (MDR)، بی اثر بودن شیمی درمانی و کاهش میزان بقا در سرطان های خاص داشته باشد. در مطالعات گذشته، دانشمندان سعی کرده اند با هدف قرار دادن P gp یا ATP، با این مقاومت مقابله کنند، اما تاکنون نتوانسته اند این کار را بطور موثر یا ایمن انجام دهند.

مطالعات قبلی نشان داده است که یون های کلسیم یکی از سلاح های امیدوار کننده در مبارزه با مقاومت در برابر دارو است، وعده نوید در کاهش سطح PG و ATP را می دهد. بنابراین برای مطالعه جدید، محققان بررسی کردند که چگونه کلسیم را درون سلول های سرطانی وارد کنیم تا جادوی آن را انجام دهد.

این تیم آنچه را که آنها نانوژنراتور یون کلسیم می نامند (TCaNG) تولید کردند. این نانوذرات از فسفات کلسیم ساخته شده و حاوی داروی شیمی درمانی به نام دوکسوروبیسین هستند و در آخر با مولکولهایی پوشانده می شوند که آنها را به سمت سلولهای سرطانی هدایت می کند. هنگامی که نانو ژنراتورها به داخل تومورها راه پیدا می کنند، محیط اسیدی در آنجا آنها را از هم پاشیده و یون های کلسیم و دارو را آزاد می کند.

این تیم آنچه را که آنها نانوژنراتور یون کلسیم می نامند (TCaNG) تولید کردند. این نانوذرات از فسفات کلسیم ساخته شده و حاوی داروی شیمی درمانی به نام دوکسوروبیسین هستند و در آخر با مولکولهایی پوشانده می شوند که آنها را به سمت سلولهای سرطانی هدایت می کند. هنگامی که نانو ژنراتورها به داخل تومورها راه پیدا می کنند، محیط اسیدی در آنجا آنها را از هم پاشیده و یون های کلسیم و دارو را آزاد می کند.

به نظر می رسید معجون در آزمایش های آزمایشگاهی به خوبی کار می کند. هنگامی که آزمایش سلول های سرطانی در یک ظرف انجام شد، تیم مشاهده کرد که سطح ATP و P gp کاهش می یابد و دوکسوروبیسین قادر به از بین بردن تومورها بود - حتی اگر قبلاً نسبت به داروها مقاومت نشان داده بودند. آزمایش های پیگیری در موش های مبتلا به سرطان نشان داد که تومورها پس از 21 روز کوچک شده اند و به نظر نمی رسد که این درمان عوارض جانبی داشته باشد.

این تحقیق در ژورنال  Nano Letters منتشر شده است.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸:۲۸

شناسه خبر: 91495

مطالب مرتبط :

خانه نانو قم مرکز هدایت و حمایت بسیج علمی استان قم شد .

خانه نانو قم بسیجی شد !

خانه نانو قم به مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات فنی تجربی نانو زیست فناوری بسیج علمی پژوهش و فناوری استان تبدیل شد .

آیا برخی از واکسن های کووید۱۹ می تواند افراد را در معرض ویروس ایدز قرار دهد؟/ سویه آدنو ویروس۵  بعنوان

هشدار چهار محقق باسابقه برای داوطلبان واکسن کووید۱۹؛

آیا برخی از واکسن های کووید۱۹ می تواند افراد را در معرض ویروس ایدز قرار دهد؟/ سویه آدنو ویروس۵ بعنوان "ناقل" پیشینه خوبی ندارد

چهار محقق بر مبنای آزمایشات گذشته واکسن ایدز مبتنی بر آدنوویروس۵ (Ad۵ ) شرکت MERK که منجر به نتیجه معکوس؛ افزایش انتقال ایدز شد، اکنون پرچم هشداردهنده ای را برای داوطلبان واکسن کووید۱۹ برافراشته اند و به این مسئله اشاره دارند که چهار واکسن کووید۱۹ کاندیدا که اکنون در چندین کشور از جمله ایالات متحده تحت آزمایشات بالینی قرار دارد، Ad۵ به طور مشابه به عنوان "ناقل" برای حمل ژن پروتئین سطح SARS-CoV-۲، عامل ویروسی همه گیر عمل می کند.

نانو

با همکاری محقق ایرانی مطرح شد:

نانو ژنراتور مهار انرژی قدرت اطراف ما را پیدا می کند

محققان استرالیایی به رهبری دانشگاه فلیندرز و محققان ایرانی در حال چالش "مهار" انرژی نامرئی ناشی از ارتعاشات با فرکانس پایین در محیط اطراف هستند.

تقویت ژنتیکی گوشت در آزمایشگاه با مواد مغذی گیاهی

در جدیدترین تحقیقات دانشمندان بررسی شد:

تقویت ژنتیکی گوشت در آزمایشگاه با مواد مغذی گیاهی

ده ها میلیون نفر در سراسر جهان از کمبود ویتامین A رنج می برند. کمبود تغذیه یک مشکل به ویژه در کودکان است، زیرا هر سال حدود نیم میلیون کودک بینایی خود را به دلیل کمبود تغذیه از دست می دهند. سلول های گوشتی پرورشی در آزمایشگاه به طور ژنتیکی اصلاح شده تا بتا کاروتن را که یک ترکیب پیش ساز متابولیزه است به ویتامین A در بدن انسان تبدیل کند.

بتن

بتن کربن پایین با تقویت کننده های شبکه پلیمری محکم می ماند

دانشمندان با استفاده از چاپ سه بعدی ساختار مشبک پلیمری تولید کرده اند که می تواند به عنوان ستون فقرات برای بتن کم کربن عمل کند که از استحکام و دوام بالایی نیز برخوردار است.

درمان سرطان بدون استفاده از هیچ دارویی/ هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی

درمان سرطان بدون استفاده از داروهای شیمی درمانی امکان پذیر شد

محققان دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور می گویند: "برخلاف خرد متعارف، با یک رویکرد جدید استفاده از نانومواد به عنوان دارو به جای دارو برای درمان سرطان توانسته اند حدود ۸۰ درصد سلولهای سرطانی پستان، پوست و معده را در موش ها از بین ببرند که از نظر کارایی هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی است.

آنتی بیوتیک

توسط محققان دانشگاه اصفهان؛

ساخت سامانه‌هایی از جنس پلیمر با قابلیت غلبه بر مقاومت دارویی/ آنتی بیوتیک مهار کننده به یک آنتی بیوتیک کشنده باکتری تبدیل شد

ساخت سامانه‌هایی از جنس پلیمر با قابلیت حفظ و رها سازی آهسته تتراسیکلین و نانوذرات اکسید مس با هدف غلبه بر مقاومت دارویی (باکتریایی) توسط محققان دانشگاه اصفهان با موفقیت انجام گرفت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب