هشدار چهار محقق باسابقه برای داوطلبان واکسن کووید۱۹؛

آیا برخی از واکسن های کووید۱۹ می تواند افراد را در معرض ویروس ایدز قرار دهد؟/ سویه آدنو ویروس۵ بعنوان "ناقل" پیشینه خوبی ندارد

چهار محقق بر مبنای آزمایشات گذشته واکسن ایدز مبتنی بر آدنوویروس۵ (Ad۵ ) شرکت MERK که منجر به نتیجه معکوس؛ افزایش انتقال ایدز شد، اکنون پرچم هشداردهنده ای را برای داوطلبان واکسن کووید۱۹ برافراشته اند و به این مسئله اشاره دارند که چهار واکسن کووید۱۹ کاندیدا که اکنون در چندین کشور از جمله ایالات متحده تحت آزمایشات بالینی قرار دارد، Ad۵ به طور مشابه به عنوان "ناقل" برای حمل ژن پروتئین سطح SARS-CoV-۲، عامل ویروسی همه گیر عمل می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از ساینس مگ، چهار محقق بر مبنای آزمایشات گذشته واکسن ایدز مبتنی بر آدنوویروس5 (Ad5 ) شرکت MERK که منجر به نتیجه معکوس؛ افزایش انتقال ایدز شد، اکنون پرچم هشداردهنده ای را برای داوطلبان واکسن کووید19 برافراشته اند و به این مسئله اشاره دارند که چهار واکسن کووید19 کاندیدا که اکنون در چندین کشور از جمله ایالات متحده تحت آزمایشات بالینی قرار دارد، Ad5 به طور مشابه به عنوان "ناقل" برای حمل ژن پروتئین سطح SARS-CoV-2، عامل ویروسی همه گیر عمل می کند، همچنین واکسن جانسون و جانسون و آسترزنکا دانشگاه آکسفورد، از ویروس های مختلف آدنو ویروس به عنوان ناقل استفاده می کنند.

برخی از کاندیداهای واکسن کووید19 می توانند حساسیت به اچ آی وی (HIV) را افزایش دهند، گروهی از محققان هشدار می دهند که در سال 2007 فهمیدند که واکسن آزمایشی اچ آی وی در برخی افراد خطر ابتلا به ویروس ایدز را افزایش داده است. این نگرانی ها در پس زمینه رقابت برای واکسن برای جلوگیری از همه گیری ویروس کرونا وجود دارد، اما اکنون محققان با "داستان احتیاطی" این موضوع را علنی کرده اند، زیرا بخشی از آزمایشات نامزدها ممکن است به زودی در مناطقی آغاز شود که همه گیری های HIV را اعلام کرده اند، مانند آفریقای جنوبی.

 

آزمایش واکسن HIV بد سرنوشت با سویه  آدنو ویروس 5 انجام شد/ در چهار واکسن کووید19 کاندید همین سویه به عنوان "ناقل" عمل می کند

برخی از واکسن های تایید شده و تجربی به عنوان بدنه دارای انواع مختلف آدنو ویروس ها هستند که می توانند باعث سرماخوردگی شوند اما اغلب بی ضرر هستند. در آزمایش واکسن HIV بد سرنوشت، از یک سویه مهندسی شده به نام آدنو ویروس 5 (Ad5)  استفاده شد تا ژن پروتئین سطحی ویروس ایدز را به بدن منتقل کند. در چهار واکسن کووید19 کاندیدا که اکنون در چندین کشور از جمله ایالات متحده تحت آزمایشات بالینی قرار دارد، Ad5 به طور مشابه به عنوان "ناقل" برای حمل ژن پروتئین سطح SARS-CoV-2، عامل ویروسی همه گیر عمل می کند. دو مورد از این مطالعات در مقیاس وسیع و کارآمد فاز III در روسیه و پاکستان پیشرفت کرده اند.

 

چهار محقق باسابقه پرچم هشداردهنده ای را برای داوطلبان واکسن کووید19 برافراشته اند

در شماره امروز لنست، چهار محقق باسابقه با بیان تجربه خود در زمینه اجرای آزمایش واکسن ایدز تحت کنترل دارونما، با نام STEP، پرچم هشداردهنده ای را درباره آن برای داوطلبان واکسن کووید19 برافراشته اند. تجزیه و تحلیل موقت STEP نشان داد که مردان ختنه نشده ای که به طور طبیعی قبل از دریافت واکسن به Ad5 آلوده شده بودند، به ویژه در برابر ویروس ایدز آسیب پذیر می شوند. این واکسن، ساخته شده توسط مِرک، امید اصلی برای جستجوی 20 ساله در مورد شلیک برای خنثی کردن HIV بود. اما بعد از ظاهر شدن نتایج STEP، این رشته به یک دنده عقب تبدیل شد. لارنس كوري از مركز تحقيقات سرطان هاچينسون، يكي از نويسندگان همكار نامه هاي لنست، مي گويد: "يك دهه طول كشيد تا بهبود يابد.

کوری، که اکنون به عنوان مدیر شبکه پیشگیری کووید19 در ایالات متحده است و به دستور موسسات ملی بهداشت آزمایش واکسن ها را انجام می دهد، می گوید: او و همكارانش این موضوع را علنی کرده اند زیرا واكسن های کووید19 مبتنی بر Ad5 ممكن است به زودی در جمعیت با شیوع بالای HIV آزمایش بالینی شود و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت تصادفی در طی یک آزمایش بیشتر شود.

کوری می گوید"اگر من در یك كشور آفریقایی در صحرا بودم و تصمیم می گرفتم كه برای استفاده عمومی از واكسن SARS-CoV-2 در مورد آنچه که من برای کشورم می خواهم، نمی دانم چرا [واکسن] بردار Ad5 را انتخاب می كنم؟ هنگامی که گزینه های جایگزین دیگری وجود دارد. "

 

واکسن آدنوویروس5؛ خطر انتقال HIV را افزایش داد

وی تصریح می کند: نتیجه معکوس درSTEP ؛ که اثر واکسن مرک را در افراد در معرض خطر ابتلا به ویروس HIV در قاره آمریکا و استرالیا ارزیابی می کند همچنین در مطالعه دوم، با نام Phambili، از همان واکسن این نتیجه معکوس ظاهر شد. همزمان در آفریقای جنوبی در حال انجام بود و به دلیل داده های STEP زود متوقف شد.

این که دقیقاً چگونه واکسن آدنوویروس5 مِرک خطر انتقال HIV را در STEP و Phambili افزایش داده همچنان  مبهم است. اما سرمقاله لنست چندین مورد را بیان می کند، از جمله کاهش ایمنی HIV ، تقویت تکثیر ویروس ایدز یا راه اندازی سلول های هدف بیشتر برای آن.

 

در واکسن جانسون و جانسون و آسترزنکا دانشگاه آکسفورد هم ناقل آدنو ویروسها است

علاوه بر کاندیدهای واکسنAd5  کووید19، چندین واکسن پیشرو دیگر، از جمله واکسن های ساخته شده توسط جانسون و جانسون و آسترزنکا دانشگاه آکسفورد، از ویروس های مختلف آدنو ویروس به عنوان ناقل استفاده می کنند. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد هریک از این آدنو ویروس ها خطر عفونت HIV را افزایش می دهد. این محقق می گوید: نمی دانم چرا وقتی گزینه های جایگزین دیگری وجود دارد، یک ناقل Ad5  (واکسن) انتخاب می شود.

 

واکسن کووید۱۹ چینی با ناقل Ad5

از بین کاندیداهای واکسن کووید19 مبتنی بر Ad5، از CanSino Biologics چین، بیشترین رشد را داشته است. در گزارش لنست در ماه مه، محققان این شرکت احتمال "بحث برانگیز" احتمال افزایش ناقلین در برابر آلودگی به ویروس HIV را تشخیص دادند و گفتند که در آزمایشات کاندیدا مراقب آن خواهند بود. واکسنکووید19چینی  در حال آزمایش در زمینه کارآیی در روسیه و پاکستان است که امیدوارند بیش از 40 هزار نفر در آن ثبت نام کنند و این شرکت در حال بحث و بررسی در مورد شروع مطالعات در عربستان سعودی، برزیل، شیلی و مکزیک است.

چین قبلاً واکسن CanSino علیه ابولا را که از ناقل Ad5 استفاده می کند، تصویب کرده است. یو ژوزفنگ مدیر عامل این شرکت، به ساینس می گوید: خطر افزایش حساسیت ممکن است فقط به واکسن های Ad5 برای HIV محدود شود که یک پروتئین ویروس ایدز تولید می کنند. یو می گوید: "هنوز هیچ پاسخ روشنی وجود ندارد." "ما مطمئناً چیزی در مورد واکسن ابولا ندیده ایم." واکسن ابولای این شرکت در جمعیتی در سیرالئون مورد آزمایش قرار گرفت که به گفته وی، شیوع HIV نسبتاً بالایی دارد و در صورت وجود این مسئله احتمال دارد که این مشکل را تشخیص دهد.

 

واکسن کووید۱۹ روسیه ترکیبی از ناقلهای Ad5 و Ad26 

موسسه تحقیقاتی گامالیا روسیه یک کاندید واکسن کووید19 دارد که از ترکیبی از ناقلهای Ad5 و Ad26 استفاده می کند. اکنون در آن کشور در یک کارآزمایی کارآمدی قرار دارد.

 

هفته گذشته، ایمنی زیستی (ImmunityBio) برای شروع آزمایشات انسانی واکسن کووید19 خود که از Ad5 به عنوان ناقل استفاده می کند، از سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید دریافت کرد. اولین آزمایش در نیوپورت بیچ، کالیفرنیا برگزار خواهد شد، اما پاتریک سون-شیونگ، مدیر عامل این شرکت، می گوید که او همچنین امیدوار است که آن را در آفریقای جنوبی آزمایش کند، جایی که بزرگ شد و به دانشکده پزشکی رفت.

 

 

وی نتایج مطالعه STEP را "بسیار بسیار مبهم" می نامد و تأکید می کند که ImmunityBio’s Ad5 دارای چهار ژن پاک شده است که پاسخ های ایمنی بدن را کاهش می دهد. او می گوید: "این 90٪ خاموش است."

ایمنی زیستی در حال بحث در مورد خطرات آزمایش و آزمایش واکسنAd5 کووید19 اصلاح شده با دانشمندان و تنظیم کنندگان در آفریقای جنوبی است. روند رضایت آگاهانه برای آن مطالعه پیشنهادی را با توجه به نتایج قبلی STEP و Phambili ، در مورد خطرات احتمالی به شرکت کنندگان پیگیری می کند.

Soon-Shiong تأکید می کند که واکسن آزمایشی کووید19 شرکت وی، برخلاف هر نامزد دیگری که از ناقل آدنو ویروس استفاده می کند، دو ژن مختلف SARS-CoV-2 را ارائه می دهد و بنابراین ممکن است محافظت بیشتری در برابر عفونت یا بیماری داشته باشد. او می پرسد چرا فقط این کار را در مناطق غنی ثروتمند جنوب کالیفرنیا انجام می دهیم؟ "چرا آفریقای جنوبی نیست؟ چرا برای افراد محروم دنیا نیست؟ "

گلندا گری پزشک متخصص اطفال، رئیس شورای تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی و رئیس پروتکل Phambili بود، در چندین بحث با تیم ImmunoBio شرکت کرده است. گری می گوید: "وقتیSoon-Shiong با آفریقای جنوبی تماس گرفت، ما کاملاً نگران بودیم." "همه ما که در Phambili بودیم و از آنچه اتفاق افتاده بود کاملاً آسیب دیده بودیم، پرسیدیم آیا اشتیاق برای انجام کاری در آفریقای جنوبی وجود دارد؟"

گری می گوید، اما پس از چند ماه مشورت، آفریقای جنوبی به این نتیجه رسیدند كه تنظیم كنندگان باید آزمایش كوچك واكسن را در آنجا در افرادی كه در معرض خطر كم عفونت HIV هستند، در نظر بگیرند. وی می افزاید: "ما تصمیم گرفتیم كه هنوز نوزاد را با آب حمام بیرون نریزیم." "اگر در آفریقای جنوبی این اتفاق بیفتد، باید با جوامع مشورت زیادی انجام شود، و ما باید اطمینان حاصل کنیم که شرکت کنندگان آنچه را در گذشته اتفاق افتاده است درک می کنند."

گری می گوید آفریقای جنوبی از پیشنهاد ImmunoBio برای اجازه دادن به کشور برای تولید محصول قدردانی می کند. او می گوید: "ما در آفریقای جنوبی درگیر یک اپیدمی کووید19 هستیم و نمی دانیم که آیا هرگز به مجموعه واکسن های فعلی دسترسی پیدا خواهیم کرد".

وی تأکید می کند که تصمیم برای حرکت به جلو باید به عهده دانشمندان، تنظیم کنندگان و کمیته های اخلاق آفریقای جنوبی باشد. او می گوید: "اینکه مردم تشخیص دهند چه علمی برای سایر کشورها خوب یا بد است، بسیار  کمک کننده است." "همه از Phambili و STEP اطلاع دارند و دانشمندان می دانند که احتیاط لازم وجود دارد."

گری، که مقالاتی در مورد واکسن HIV با کوری و سه نویسنده دیگر داشته و در نامه نگاری لنست همکاری داشته، می گوید هیچ پاسخ ساده ای وجود ندارد. "اگر این واکسن موثرترین واکسن باشد، چه می شود؟" او  می گوید"اگر این یک واکسن مهم باشد، ما با آن تجربه خواهیم داشت."

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.sciencemag.org/news/2020/10/could-certain-covid-19-vaccines-leave-people-more-vulnerable-aids-virus

زمان انتشار: سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 91499

مطالب مرتبط :
ایدز

چرا ویروس HIV مرگبارتر از سال های قبل شده است؟

ویروس نقص ایمنی انسانی یا اچ‌آی‌وی (HIV)، نوعی ویروس آهسته‌گستر (ویروس پسگرد با سرعت تکثیر پایین) و عامل بیماری ایدز است. HIV به یاخته‌های حیاتی دستگاه ایمنی بدن از جمله لنفوسیت تی کمک‌کننده (CD۴+ T)، درشت‌خوارها و یاخته‌های دندانه‌ای حمله می‌کند.

سرطان

نانوذرات کلسیم می تواند به مقاومت دارویی سرطان کمک کند

محققان دانشگاه ژنگژو دریافته اند که انفجار کلسیم می تواند مکانیسم دفاعی سلول های سرطانی را از درون تضعیف کرده و داروها را بار دیگر موثر سازد.

آزمایش گزینه جدید درمان سندروم حاد تنقسی کووید ۱۹ « یک هورمون شایع تیروئید»

محققان امریکایی گزارش کردند:

آزمایش موفقیت آمیز گزینه جدید درمان کووید ۱۹ « هورمون شایع تیروئید»

محققان امریکایی یک هورمون شایع تیروئید را بعنوان گزینه جدید برای درمان سندروم تنفسی حاد کووید ۱۹ با موفقیت آزمایش کردند،

۲۲۵۵

محققان استرالیایی گزارش کردند؛

فناوری بیونیک بر روی سه بیمار پیوند داده شد/ افراد فلج با افکار خود رایانه ها را کنترل می کنند+ عکس

محققان استرالیایی فناوری را توسعه داده اند که به افراد فلج اندام فوقانی امکان می دهد با استفاده از افکار و حرکات چشم خود پیام، پیام الکترونیکی و انجام کارهای آنلاین را انجام داده و ارسال کنند. این فناوری تا به حال با موفقیت بر روی سه بیمار پیوند داده شده است.

اولین نشست تخصصی بین المللی، چینی درباره منشا ویروس کرونا برگزار شد

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد؛

اولین نشست تخصصی بین المللی، چینی درباره منشا ویروس کرونا/ WHO، دستیابی به بهترین نتیجه علمی در یک محیط سیاسی دشوار است

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه اعلام کرد كه متخصصان بین المللی اولین جلسه خود را، البته عملا، با همتایان چینی خود برگزار كرده اند تا ریشه حیوانات بیماری همه گیر ویروس كرونا را بررسی كنند. این سازمان، اذعان داشت: دستیابی به بهترین نتیجه علمی در یک محیط سیاسی دشوار است.

میدان های الکترومغناطیسی دیابت نوع ۲ را در موش ها درمان می کند

محققان کشف کردند؛

میدان های الکترومغناطیسی دیابت نوع ۲ را در موش ها درمان می کند

یک پروژه منحصر به فرد نشان می دهد که دیابت می تواند توسط میدان های الکترومغناطیسی درمان شود.این می تواند در آینده بعنوان گزینه سوم درمان دیابت در دسترس باشد.

مدال سواد رسانه ای، نشانه ای برای تلاشم در راه نهضت سواد رسانه ای است

عضو مرکز بسیج علمی پژوهشی فاطمه زهرا (س) مبارکه؛

مدال سواد رسانه ای، نشانه ای برای تلاشم در راه نهضت سواد رسانه ای است

ساجده صداقت برگزیده مدال نقره کشوری المپیاد سواد رسانه ای از دانش آموزان فعال و عضو مرکز بسیج علمی پژوهشی فاطمه زهرا (س) ، گفت:مدال سواد رسانه ای نشانه ای است که تمام تلاشم را در راه نهضت سواد رسانه ای بکار بندم و نوجوانان کشورم را در راه کسب سواد رسانه ای تشویق کنم.

 سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

محققان دانشگاه گنت گزارش کردند؛

سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

ماکولا بینایی و خواندن را تیز می کند اما در بسیاری از افراد مسن تحت تأثیر قرار می گیرد. دژنراسیون ماکولای وابسته به سن مهمترین علت نابینایی در افراد بالای ۶۵ سال است و تقریباً ۳۰٪ افراد بالای ۷۵ سال مبتلا هستند. متأسفانه، هیچ درمانی برای این بیماری نابینا اثبات نشده است. اکنون تحقیقات در دانشگاه گنت برای درمان با قطره های چشم برای مقابله با ریشه این بیماری کور ادامه دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب