خبرگزاری علم و فناوری

شورای عالی فضای مجازی:

طرح کلان و معماری «شبکه ملی اطلاعات» در ۵ ماده مصوب شد/این مهم‌ترین پروژه‌ ملی در عرصه فضای مجازی است

طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات در ۵ ماده شامل «خط مشی‌های حاکم بر شبکه ملی اطلاعات»، «اهداف راهبردی و عملیاتی در افق ۱۴۰۴»، «معماری شبکه ملی اطلاعات»، «اجزای شبکه ملی اطلاعات» و «اقدامات کلان و نگاشت نهادی»، مصوب شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ یکی از مهم ترین پروژه‌های ملی در عرصه فضای مجازی «شبکه ملی اطلاعات» است که تحقق آن بنابر ضرورت‌های ملی همچون «ارائه خدمات زیرساختی پیشرفته» و «بهره مندی از مزایای زیست بوم ملی فضای مجازی» در کنار «حفاظت از اطلاعات و ارتباطات کاربران ایرانی»، در اسناد بالادستی نظام الزام شده است.

«شبکه ملی اطلاعات» در اواخر سال 1384 بحث شبکه ملی اينترنت در كشور با هدف کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد و این موضوع در سال 1385 قرار شد پروژه اینترنت ملي درمرکز تحقیقات مخابرات ایران انجام شود و در سال 1386 نیز همین موضوع تکرار شد و این بار برنامه های عملیاتی راه اندازی و بهره برداری اینترنت ملی در سالهای 86 تا 88 در هیات وزیران تصویب شدکه در سال 1389 موضوع شبکه ملی اینترنت با نام جدید «شبکه ملی اطلاعات» به صورت جدی‌تر مطرح شد به طوری که کلیات موضوع در ماده ۴۶ برنامه پنجم توسعه مطرح شد.

این روزها خبر جدیدی از این طرح به گوش می‌رسد که شورای عالی فضای مجازی، این شورا در جلسه شصت و ششم خود در تاریخ ۲۵ شهریورماه ۹۹، «طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات» را نهایی و تصویب کرد.

طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات در ۵ ماده شامل «خط مشی‌های حاکم بر شبکه ملی اطلاعات»، «اهداف راهبردی و عملیاتی در افق ۱۴۰۴»، «معماری شبکه ملی اطلاعات»، «اجزای شبکه ملی اطلاعات» و «اقدامات کلان و نگاشت نهادی»، مصوب شده است.

مطابق با آنچه که در این مصوبه با عنوان «فهرست اقدامات کلان و نگاشت نهادی» مرتبط با اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات دیده می‌شود ۵۳ اقدام برای تحقق اهداف عملیاتی خدمات کاربردی و محتوا در چارچوب تقسیم کار مرکز ملی فضای مجازی به نهادهای متولی واگذار شده است.

 

 

 

شبکه ملی اطلاعات چيست ؟

شبکه‌‌ ملي متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی، مراکز داده‌ي توسعه یافته داخلی دولتی و غيردولتي و همچنين زيرساخت‌هاي نرم‌افزاری است که در سراسر کشور گسترده شده است.

اين شبكه ظرفیت لازم برای "نگهداری و تبادل امن اطلاعات داخلی درکشور به منظور توسعه‌ي خدمات الکترونیکي" و "دسترسي به اینترنت" از طريق بستر ارتباطي باند پهن‌ سراسری براي کاربران خانگی، کسب‌وکارها و دستگاه‌های اجرایی را  فراهم می‌كند.

این شبکه تجمیع کننده‌ شبکه‌های اختصاصی، محلی و ملي در کشور است كه از دو بخش اختصاصی و عمومی تشکیل می‌شود. بخش اختصاصی برای ارتباط و تبادل اطلاعات و خدمات دستگاه‌های اجرايی با یکدیگر و بخش عمومی برای ارايه خدمات به كاربران عمومي است و اين دو بخش در نقاطي نظير مراكز داده با يكديگر اتصال دارند.

چشم انداز شبكه ملي اطلاعات

در راستاي نيل به اهداف برنامه پنجم توسعه شبكه اي ایجاد خواهد شد که به عنوان اصلي ترين زيرساخت اطلاعاتي و ارتباطي كشور در بر گيرنده اهداف راهبردي زير در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواهد بود:

- فراگیری خدمات الکترونیک شامل خدمات عمومی مانند دولت الکترونیک و افزایش بهره وری

- کاهش وابستگی به شبکه اینترنت و توانایی اعمال مدیریت حداکثری بر دسترسی به آن

- گسترش محتوای ایرانی اسلامی  و بالا بردن سواد دیجیتال

- افزایش کسب و کار دیجتال و توسعه سهم  ICTدر اقتصاد و استفاده از آن به عنوان موتور محرک توسعه

- افزایش امنیت و قابلیت اطمینان فضای دیجیتال

شبکه ملی اطلاعات ، 3 پیش نیاز اساسی و مهم دارد که به شرح ذیل است :

    بستر و زیرساخت انتقال اطلاعات (شبکه ملی فیبر نوری)

    بستر و زیرساخت ذخیره اطلاعات (مراکز داده ملی)

    بستر و زیرساخت نرم افزاری (سرویس ها و نرم افزارهای مبتنی بر شبکه)

اجزاي شبكه ملي اطلاعات

- زیرساخت ارتباطی موجود متناسب با نیاز برنامه، توسعه کمی (ظرفیت‌سازی) وکیفی(فناوری‌های نو، هم بندی وجداسازی) خواهد داشت و بخش‌های کاملا مستقل( بخش همگانی دولت) ایجاد خواهند شد.

 - شبکه ملی اطلاعات بر اساس قانون برنامه شامل کل لایه‌ها و متروهای شهری  به جزء لایه دسترسی می‌شود.

- زیرساخت اطلاعاتی سخت افراری شامل مراکز داده ملی و استانی در بخش دولتی و تجاری در بخش خصوصی خواهد بود.

- مرکز فرا اپراتوری مدیریت توسعه شبکه ايجاد خواهند شد

 

 

.

ماموريت شبکه ملی اطلاعات

- ایجاد زیرساخت مناسب توسط دولت برای انجام و ظایف حاکمیتی و شکستن انحصار همزمان با کاهش تصدي گري دولت در عرصه های غیر ضروری فناوري اطلاعات

- بهره‌برداري حداکثري از توان بخش خصوصي از طريق ايجاد فضاي رقابتي عادلانه 

- ايجاد بستر ارتباطي امن و پيشرفته براي توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات در کشور

- ايجاد بستر‌هاي لازم جهت اطلاع‌رساني و خدمت رساني بهينه الكترونيكي به مردم

- ايجاد بستر لازم براي نگهداري و انتقال اطلاعات و خدمات ملي در داخل کشور

- ايجاد زمينه‌اي لازم براي تبديل ايران به عنوان هاب و ترانزيت ترافيک منطقه

- صرفه جويي و کاهش هزينه‌هاي ارتباط با اينترنت

 

 

شبکه ملی اطلاعات چه مزایایی دارد؟

ارائه خدمات الکترونیک در بستر شبکه ملی اطلاعات

افزایش سرعت اینترنت

استقلال

ارزان تر شدن اینترنت

قدرتمندی در برابر سایر کشورها

امنیت اطلاعات کاربران

مدل اقتصادی شبکه ملی به نفع مردم

 

موضوع نرخ دسترسی به شبکه ملی اطلاعات نیز موضوع دارای اهمیتی است که مدل محاسبه نیم بهای نرخ دسترسی، در این شبکه مورد تاکید قرار گرفته است.

براساس اصولی که در مدل اقتصادی شبکه ملی اطلاعات تعریف شده این شبکه باید در کنار کیفیت برقراری ترافیک،  بستر مورد نیاز مردم را برای دستیابی به خدمات دولت، سلامت، تجارت و آموزش الکترونیک، با تعرفه ارزان مناسب برای احاد جامعه فراهم کند.

تعرفه خدمات در شبکه ملی اطلاعات با تاکید بر تاثیرگذاری تعرفه، تنوع و کیفیت خدمات بومی به نحوی تعریف شده که رقابت پذیری اقتصادی این خدمات نسبت به خدمات شبکه های خارجی و نیز کاهش هزینه ها برای ارائه خدمات فراهم شود .

در این راستا مدل اقتصادی استفاده از شبکه ملی اطلاعات بر مبنای مصوبه سال ۹۵ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به صورت نیم بها تعیین شده که در مدیریت هزینه‌های اینترنت به نفع مردم است.

 

میزان امنیت ملی و حریم خصوصی

اینترنتی دارای ارزش است که بتواند امنیت اطلاعات کاربران خود را تضمین کند و فضای امن‌تری را برای کاربران فراهم کند. تاکنون شاهد اقدامات خرابکارانه دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه سایبری، بوده‌ایم که با نشر برخی اخبار کذب امنیت روانی کاربران را به مخاطره می‌اندازند در همین راستان موضوع اینترنت ملی مطرح شد تا بستری امن ایجاد کند که بتوان جلوی این خرابکاری‌ها را تا حد زیادی گرفت.

اما در کشور ما تاکنون، به دلیل نبود شبکه ملی اطلاعات و عدم مدیریت فضای مجازی در داخل، موجب شده توان زیادی از مسئولان و رسانه‌ها به جای آگاهی‌بخشی، معطوف به پاسخگویی، تکذیب اخبار جعلی و مدیریت استرس و ترس در میان مردم شود.

رئیس پژوهشکده امنیت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به چگونگی اهداف شبکه ملی اطلاعات برای تحقق امنیت سایبری با ایجاد شبکه‌ای امن و حفاظت شده و با رعایت سالم سازی و امنیت لایه‌های بالایی خدمات کاربردی و محتوا، تاکید کرد: نکته این است که شبکه ملی اطلاعات فقط زیرساخت اطلاعاتی و ارتباطی نیست. آنچه که در اختیار وزارت ارتباطات است، این دو لایه است. اما همانطور که در این سوال نیز عنوان شد، امنیت لایه خدمات و محتوا در لایه‌ای جدا از امنیت لایه زیرساخت‌های ارتباطی باید تأمین شود.

عرب سرخی افزود: من به عنوان یک کارشناس و پژوهشگر امنیتی، معتقدم که شبکه ملی اطلاعات از نظر زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی کارکرد خود را حفظ کرده و پایداری داشته و در سرویس دهی عرضه کنندگان خدمات، وابستگی به منابع بیرونی را کم کرده و برمبنای آن شاهد خدمات پایدار بوده ایم؛ ما یک بخشی از این لایه را مربوط به استقرار امنیت می‌دانیم و از نظر من به عنوان کسی که در حوزه امنیت کار می‌کند، وزارت ارتباطات در این حوزه خوب کار کرده است.

وی گفت: باید توجه داشت که مسائل امنیتی لایه محتوا و خدمات، اساساً خارج از کنترل ما است و امنیت شبکه ملی اطلاعات را باید در قالب یک اکوسسیستم تعریف کرد. تمامی وظایف این اکوسیستم به دوش وزارت ارتباطات نیست و این وزارت خانه تنها در حوزه امنیت زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی مکلف است. این تکلیف مربوط به داده‌هایی می‌شود که در دیتاسنتر وجود دارد و باید حداکثر الزامات امنیتی را تأمین کند. اما در حوزه خدمات و محتوا با مسائلی روبرو هستیم که این‌ها باید در جای خود حل و فصل شوند و همه موارد را نمی‌توان با یک راه حل واحد مدیریت کرد.

رئیس پژوهشکده امنیت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در این اکوسیستم سازمان صدا و سیما، رسانه‌ها، بانک‌ها، نیرو‌های مسلح، پدافند غیرعامل و … باید حضور داشته باشند و باید ملاحظات امنیتی در لایه خدمات و محتوا پیش بینی و اجرایی شود.

شبکه ملی اطلاعات در سایر کشورها

بررسی‌ها نشان می‌دهد که زیرساخت ملی اطلاعات نخستین بار در سال ۱۹۹۱ در ایالات متحده امریکا مطرح شد و هدف از آن استمرار رهبری امریکا در پردازش با کیفیت بالای اطلاعات بود. اما پس از آن کشورهایی مانند کره جنوبی، چین و انگلستان نیز شبکه ای داخلی را برای برقراری ارتباطات داخلی کشورشان راه اندازی کردند و پس از افشاگری در زمینه جاسوسی سازمان های اطلاعاتی امریکا و انگلیس از اطلاعات صنعتی و نقض حریم خصوصی شهروندان، سایر کشورها مانند برزیل و آلمان را نیز بر آن داشت تا تدابیری برای حفاظت از اطلاعات شهروندان خود داشته باشند.

برای مثال دولت ژاپن از سال ۲۰۰۰ میلادی مقدمات شبکه‌ای ملی را بر مبنای شبکه ارتباط از راه دور بسیار قوی با پهنای باند ایجاد کرد و هم اکنون ژاپنی‌ها از داشتن سریع‌ترین خدمات پهنای باند جهان و با صرف کمترین هزینه برای آن، بسیار راضی هستند.

شبکه ملی در کشورهایی مانند کره جنوبی و استرالیا نیز باعث ایجاد زندگی الکترونیک و متصل کاربران با تاکید بر اقتصاد خلاق و دانش بنیان شده است. به نحوی که هم اکنون ۸۰ درصد پهنای باند در کره جنوبی به گردش اطلاعات داخلی اختصاص یافته است. شبکه ملی پهن باند استرالیا نیز با پوشش ۹۳ درصدی حداقل ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه سرعت دارد.

درآلمان نیز طرحی با عنوان توسعه جامعه اطلاعاتی با تاکید بر دولت الکترونیک یکپارچه از سال ۲۰۰۶ در حال توسعه است که هدف آن ایجاد زیرساختی امن و مبتنی بر فناوری اطلاعات در سطح ملی و منطقه‌ای و مرکزی برای مدیریت سرویس‌ها است. مرکل صدر اعظم آلمان در دیدار خود با رئیس‌جمهور فرانسه پیشنهاد ساخت شبکه ارتباطی اختصاصی اروپایی را برای جلوگیری از جاسوسی آمریکا مورد بحث قرار داده است. به گفته وی با ایجاد این شبکه، ایمیل‌ها و سایر اطلاعات اروپا از مسیر آمریکا عبور نخواهد کرد.

قانون ملی شدن اینترنت روسیه نیز چند روز گذشته اجرایی شد که طبق این قانون دولت این کشور در صورت اضطرار و وجود حمله سایبری می‌تواند سرویس اینترنت این کشور را از جهان جدا کند. اینترنت ملی روسیه برای محافظت از اینترنت این کشور در صورت حملات سایبری یا تهدیدهای خارجی طراحی شده است.

 

 

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 91541

مطالب مرتبط :
شبکه ملی اطلاعات

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در روستاهای فارس

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و شبکه پهن باند ارتباطی از طریق ارتقای سایت های تلفن همراه درچهار روستا فارس کلید خورد.

سرمایه گذاری ۲۴۰ میلیارد تومانی ارتباطات و فناوری اطلاعات در خراسان‌جنوبی

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان‌جنوبی خبر داد

سرمایه گذاری ۲۴۰ میلیارد تومانی ارتباطات و فناوری اطلاعات در خراسان‌جنوبی

بهی گفت: مجموع سرمایه گذاری که از ابتدای دولت تا پایان سال گذشته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان صورت گرفته حدود ۲۴۰ میلیارد تومان است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب