یک کارشناس محیط زیست تاکید کرد

استان یزد باید به سمت شیوه های نوین کشاورزی گام بردارد

میرحسینی گفت: با توجه به منابع آبی محدود استان باید در کشت محصولات کشاورزی تحولی اساسی صورت گیرد. در این راستا باید الگوی کشت در استان تغییر کرده و به سمت کشت گیاهانی با مصرف آب کمتر و میزان تولید بالاتر برود.

سید ابوالقاسم میرحسینی استادیار محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی یزد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد اظهار کرد: منابع پایه در محیط های طبیعی شامل آب، خاک، هوا و تنوع زیستی است. با توجه به میزان بارندگی اندک و شرایط اقلیمی خاص استان، حفاظت از منابع پایه استان ضروری است.

وی گفت: هر توسعه در استان منابع زیست محیطی را در شرایط بدتری قرار می دهد لذا در آمایش استان محیط زیست و به ویژه مساله آب باید مورد توجه قرار گیرد.

میرحسینی اظهار کرد: طبق آمار میزان کسری سالانه مخزن آب حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب است. این میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی باعث مشکلاتی نظیر پایین رفتن سطح سفره‌های آب زیرزمینی، شور شدن منابع آب و نشست زمین می‌شود.

استادیار محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی یزد تأکید کرد: در استان یزد بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است که ۸۳ درصد معادل ۶۳۰ میلیون مترمکعب را شامل می شود.

وی بیان کرد: با توجه به منابع آبی محدود استان باید در کشت محصولات کشاورزی تحولی اساسی صورت گیرد. در این راستا باید الگوی کشت در استان تغییر کرده و به سمت کشت گیاهانی با مصرف آب کمتر و میزان تولید بالاتر برود تا هم از لحاظ اقتصادی برای کشاورزان مقرون به صرفه باشد و هم مصرف آب استان کاهش پیدا کند.

وی پیشنهاد داد: با توسعه روش های نوین آبیاری، آبیاری های تحت فشار، کشت گلخانه‌ای و به ویژه کشت های هیدرو پونیک می توان میزان مصرف آب را به شدت در بخش کشاورزی کاهش داد.

 حسینی تأکید کرد: راندمان بهره‌وری آب در بخش کشاورزی نزدیک ۴۵ درصد است اما هنوز جای کار داشته چرا که با افزایش راندمان در بخش کشاورزی می‌توان میزان مصرف آب را کاهش داد.

وی ادامه داد: به لحاظ منابع آب در استان با محدودیت مواجه هستیم. همچنین تقاضا برای سرمایه‌گذاری در استان زیاد است نمی توان مانع فعالیت های اقتصادی شد اما برای سرمایه‌گذاری باید به سمت صنایع کم آبخواه حرکت کرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵:۵۵

شناسه خبر: 91544

مطالب مرتبط :
۰۱۲

مدیر تعاون روستایی استان سمنان اعلام داشت؛

سمنان | توزیع ۱۵هزار تن کود شیمیایی در در بین فعالان کشاورزی

مدیر تعاون روستایی استان سمنان خبرداد: برای رفع نیاز کشاورزان استان به ویژه در آن دسته از واحدهای تولیدی توزیع کودشیمیایی در سطح استان آغاز گردید.این اقدام تاپایان سال و به حجم ۱۵هزار تن از این نهاده ادامه خواهد داشت.

۱

صرفه جویی ۱۰ درصدی مصرف گاز در سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی ساختمان‌

رئیس کمیته انرژی شرکت گاز استان یزد از صرفه جویی ۱۰ درصدی مصرف گاز با اجرای سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی ساختمان‌ خبر داد.

وضعیت کرونا در میبد

وضعیت بحرانی کرونا در شهرستان میبد/ بُن بست تامین اکسیژن

مسئولان شهرستان میبد نسبت به تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستان این شهر و همچنین کمبود اکسیژن برای بیماران کرونایی هشدار دادند.

۱

مدیرکل بیمه سلامت استان یزد خبر داد

درمان بیماران کرونایی تحت پوشش بیمه سلامت به صورت رایگان انجام می شود

دریجانی اظهار داشت: بستری هر بیمار به طور متوسط ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد اما برنامه های درمانی در بیمارستانهای دولتی و خصوصی بیماران کرونایی کاملاً در تعهد ما قرار می‌گیرند.

۱

آخرین وضعیت کرونا در یزد؛

آغاز پیک سوم کرونا در یزد همزمان با بازگشایی مدارس/ سلب اعتماد عمومی با اظهارات ضد و نقیض مسئولین

شاید یکی از بزرگترین آسیب هایی که موجب عادی انگاری، توهم کنترل بیماری و تجهیز در مقابل کرونا برای مردم شد، اظهارات غیرمنطقی، غیر علمی و غیر عملی برخی سیاسیون بود.

۱

جانشین ستاد مقابله با کرونای استان یزد خبر داد

کاهش ۳۰ درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در یزد/ ابتلای ۷۰۰ نفر از کادر درمان/ پلمپ روزانه ۴۰ صنف پرخطر

ترحمی گفت: روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ مورد از اصنافی که تخلف بهداشتی دارند در استان یزد پلمپ می شوند.

زیست محیط

استانداردهای زیست محیطی رعایت نشود ضربه کلانی برکره زمین وارد می کند

فعالیت‌هایی که هر انسان به‌صورت روزانه و عادی انجام می‌دهد و به‌ظاهر اثرات منفی یا ناچیز بر محیط زیست دارند، ولی تجمیع این فعالیت‌ها می‌تواند اثرات کلان چشمگیری بر کره خاکی داشته باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب