مخدر هایی که هر روز صنعتی تر می شوند:

اثر دندان نامرئی کروکودیل برپوست و مغز جوانان

مخدر کروکدیل (دزومورفین) دارویی خطرناک و بالقوه کشنده است که عوارض جانبی زیادی ایجاد می کند اثرات سمی آن بلافاصله پس از تزریق تجربه شده و خیلی سریع پیشرفت می کند

چند روزی است که درفضای مجازی رد پای مخدری جدید به نام کروکودیل در بین مکالمات جوانان دیده می شود، مخدری که بسیار صنعتی و خطرناک است اما کسی از عوارض آن اطلاعی ندارد کروکودیل  نوعی افیون است که این افیون ها داروهایی هستند که ابتدا با عنوان تسکین درد ساخته می شوند که انواع مختلف مواد افیونی در دسترس است ، از جمله آنهایی که از گیاهان خشخاش ساخته می شوند ، مانند مرفین و مواد مخدر مصنوعی ، مانند فنتانیل.

مواد افیونی مانند چاقویی دو لبه هستند  لذا هنگامی که طبق دستورالعمل استفاده می شود ، می توانند در درمان دردی که با سایر داروهای ضد درد مانند انواع کدئین ها تسکین نمی یابد ، بسیار موثر باشند اما اگر رعایت نشوند به صورت جدی برای بدن مخرب و کشنده خواهد بود

مواد افیونی با اتصال به گیرنده های این مواد در مغز و جلوگیری از سیگنال های درد کار می کنند،. آنها همچنین احساس لذت را تقویت می کنند ، به همین دلیل باعث اعتیاد می شوند ، سوء استفاده از مواد افیونی به ابعاد اپیدمی رسیده است، طبق گزارش ، هر روز 130 نفر در ایالات متحده در اثر مصرف بیش از حد مواد افیونی می میرند،  این مواد مخدر به انواع مختلف شامل مواد مخدر اصلی ، مصنوعی یا مخلوط با داروهای دیگر است.

 

مخدر کروکدیل, دزومورفین کروکودیل

 مواد تشکیل دهنده کروکودیل

 

دزومورفین یکی از مشتقات تزریقی مورفین است که نام خیابانی آن به کروکودیل معروف است و اغلب از آن به عنوان جایگزین ارزان تری برای هروئین یاد می کنند لذا علت به کار بردن نام کروکودیل در عرصه خیابانی آن  عوارض جانبی سمی اش  است، افرادی که از کروکودیل استفاده می کنند پوستی پوسته پوسته ، سیاه و سبز ایجاد می کنند که شبیه پوست کروکدیل است.

 

این ماده سمی که  به نام کروکدیل  در بین جوانان  معروف است آنان را به زامبی تبدیل می کند و باعث مرگ بی صدا و تدریجی  آنها می شود اما اینکه " کروکدیل "چیست ، چه عواملی باعث ایجاد آن در بدن می شود و چگونه درمان می شود؟ را در ذیل پاسخ خواهیم داد.

داروی کروکودیل اولین بار در اوایل سال 2000 در روسیه معرفی شد. این ماده با سنتز دزومورفین از کدئین و مخلوط کردن آن با سایر مواد افزودنی مانند: اسید هیدروکلریک، رقیق کننده رنگ، ید، گازوئیل، مایعات سبکتر، فسفر قرمز، 

 است لذا جمیع این مواد افزودنی خطرناک احتمالاً علت اصلی عوارض جانبی آن هستند.

 

مخدر کروکدیل, دزومورفین کروکودیل

ماده مخدر صنعتی کروکدیل

 

استفاده از دزومورفین (کروکدیل) اولین بار در سال 1935 به عنوان درمانی برای درد ناشی از ضربه های شدید گزارش شد،  این دارو یک داروی تسکین دهنده درد قوی تر از مرفین با مدت زمان کوتاهتر و تهوع کمتر بود لذا پزشکان قبل و بعد از جراحی برای اثر آرام بخشی از آن استفاده کردند.

 

اما امروزه از دزموزفین دیگر در مصارف پزشکی استفاده نمی شود، در ایالات متحده ، اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA) دزومورفین را به عنوان یک ماده برنامه I طبقه بندی می کند، این بدان معنی است که بدون استفاده پزشکی قابل قبول از پتانسیل بالایی برای سوء استفاده برخوردار است.

 

ماده مخدر کروکدیل به طور معمول بصورت تزریق وریدی (IV) استفاده می شود، براساس گزارش ها ، دارو در عرض 2 تا 3 دقیقه (10 تا 15 برابر سریعتر و سه برابر سمی تر از  مرفین) است، در حقیقت ، وقتی مواد شیمیایی سمی از بین می روند ، اغلب آنچه باقی می ماند دزومورفین است ، ترکیبی بسیار شبیه به هروئین است.

پس از شروع سریع ، اثرات سرخوشی ممکن است کمتر از دو ساعت طول بکشد، با توجه به مدت زمان کوتاه ، بسیاری از افراد خود را در تکرار سریع استفاده از مواد مخدر مشاهده می کنند تا از علائم ترک آن که شبیه هروئین است جلوگیری کنند به دلیل مدت زمان کوتاه اثر و تجویز مکرر ، وابستگی سریع جسمی ممکن است ایجاد شود.

 

مخدر کروکدیل, دزومورفین کروکودیل

عوارض مصرف کروکودیل 

 

شناخته شده ترین عارضه جانبی کروکودیل پوست سبز پوسته پوسته و سیاه است که اندکی پس از تزریق دارو ایجاد می شود براساس گزارش ها ، افراد برای تجربه آسیب دائمی و جدی به بافت که تا عمق استخوان گسترش می یابد ، نیازی به استفاده طولانی مدت از دارو ندارند.

 

مطابق با گزارش ها، مردم در ناحیه تزریق دارو دچار تورم و درد قابل توجهی می شوند که به آن نکروز پوست گفته می شود به دنبال آن تغییر رنگ و پوسته پوسته شدن پوست ایجاد می شود. در نهایت مناطق زیادی زخم در جایی که بافت از بین می رود ، رخ می دهد. اعتقاد بر این است که این آسیب حداقل تا حدی ناشی از اثر سمی مواد افزودنی است که در ساخت دارو استفاده می شود ، که بیشتر آنها پوست را فرسایش می کنند.

همچنین دارو قبل از تزریق خالص نمی شود. این ممکن است توضیح دهد که چرا تحریک پوست تقریبا بلافاصله پس از تزریق اتفاق می افتد.

 

آسیب عضلات و غضروف ها از دیگر علائم آن هستند، پوست مبتلا به زخم اغلب به آسیب شدید عضلات و غضروف تبدیل می شود. پوست همچنان زخم می شود و در نهایت استخوان زیر آن خارج می شود و استخوان آن در معرض دید قرار می گیرد، کروکدیل 10 برابر قوی تر از مورفین است، به دلیل اثرات تسکین دهنده درد ، بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند این عوارض را نادیده می گیرند و درمان را به تاخیر می اندازند تا آسیب زیادی از جمله قانقاریا وارد شود.

ماده مخدر کروکدیل می تواند به عروق خونی آسیب برساند که از دریافت خون مورد نیاز بافت های بدن جلوگیری می کند. آسیب رگهای خونی مرتبط با دارو می تواند باعث قانقاریا شود، همچنین می تواند منجر به ترومبوفلبیت شود که التهاب ورید ناشی از لخته خون است و عفونت استخوان (استئومیلیت) و مرگ استخوان (استئونکروز) در قسمت های بدن جدا از محل تزریق نیز گزارش شده است.

باکتری ها از طریق زخم های عمیق بافتی می توانند وارد استخوان شوند و باعث عفونت شوند. مرگ استخوان زمانی اتفاق می افتد که جریان خون در استخوان کاهش یابد یا متوقف شود. برای درمان این نوع آسیب گاهی قطع عضو لازم است.

 

انتهای پیام /طهماسبی

 

 

زمان انتشار: شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴:۳۹

شناسه خبر: 91562

مطالب مرتبط :
امیرعلی رجنی

گفت و گو با دانشجو موفق :

نخبه ۲۱ ساله گلستانی با چاپ و ترجمه ۱۸ کتاب

دانشجوی نخبه و ۲۱ ساله گلستانی توانسته با تلاش خود ۲۱ کتاب در زمینه روانشناسی چاپ و ترجمه کند .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب