خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

وضعیت قرمز آب در رود فاریاب/ نگرانی ۲۵۰باغدار این روستا را پایان دهید

روستای رود فاریاب که هرساله پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است، این روزها با مشکل کمبود آب مواجهه است و اگر مشکل آب این روستا حل نشود نه تنها دیگر خبری از گردشگر نیست بلکه ۲۵۰باغدار این روستا هم به دلیل از بین رفتن باغات خود مجبور به ترک روستا خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ آبشارهاگنجینه‌ای هستند که می توان به لطف آنها گرمای تابستان به خصوص در استان بوشهر که دارای هوایی گرم و خشک است برای چند ساعتی هم که شده، فراموش کرد، تماشای آبشار به ویژه در فصل تابستان و در اوج گرما لذتی وصف نشدنی دارد. یکی از این آبشارها که در این گزارش به آن خواهیم پرداخت، «آبشار فاریاب» است.

آبشار فاریاب

آبشار فاریاب در منطقه‌ای کوهستانی در شصت و پنج کیلومتری برازجان و جنوب کوه بزیر و در پشتکوه دشتستان در استان بوشهر واقع است. این آبشار از به هم پیوستن آب چشمه‌های منطقه فاریاب دشتستان، رود فاریاب و آبشار زیبای آن تشکیل می‌شود. با توجه به دمای بالای استان و کم آبی در این منطقه، آبشار فاریاب و چشمه سارهای اطراف آن بسیار مهم تلقی می‌شوند. مهمترین چشمه این منطقه «چشمه تنگ فاریاب» است که اهالی روستای فاریاب برای آبیاری باغ‌های خود از آن استفاده می‌کنند.

تعریف واژه «فاریاب»

فاریاب معرب«پاریاب» است. پاریاب (پا روی آب) به معنی زمینی است که به وسیله آب قنات یا رود آبیاری می‌شود. این نام نشان از قدمت تاریخی این روستا دارد. در ایران شمار بسیاری روستا وجود دارد که بخشی از نام آنها از فاریاب درست شده است. روستاهای فاریاب، رودفاریاب و تنگ فاریاب در استان بوشهر، فاریاب، چنارفاریاب، تنگ فاریاب و دشت فاریاب در استان فارس، فاریاب در استان کرمان، فاریاب و فاریاب کوهیج و فاریاب سنگوییه در استان هرمزگان از جمله نقاطی هستند که این گونه نامیده شده‌اند.

آبشار رودفاریاب (چرمکی)

آبشار رودفاریاب (چرمکی) که در شمال روستا واقع شده، طراوت و زیبایی جالب توجهی به محیط پیرامون بخشیده است. رودخانه رودفاریاب که از کوهای گیسکان سرچشمه گرفته و پس از گذر از دهکده تنگ فاریاب موجب ایجاد طبیعت زیبای منحصر بفردی در تنگ فاریاب گشته و پس از گذر از تنگ فاریاب و ایجاد باغها در مسیر خود از آبشار رود فاریاب سرازیر و پس از گذر کیلومترها به رودخانه دالکی متصل می‌شود.

رودفاریاب منطقه کوهستانی است و هوایی گرم دارد،آب آن از چشمه تأمین می‌شود و محصولش غلات و خرما و مرکبات و میوه، و شغل اهالی زراعت و باغبانی و دامداری و صنایع دستی از قبیل گلیم و قالیبافی است.

 در نزدیکی آبشار باغ های لیمو و نخلستان، جلوه زیبایی از طبیعت را پدید آورده‌اند. سرچشمه رودفاریاب در تنگ فاریاب و در فاصله نه کیلومتری روستا واقع شده است. تنگ فاریاب نزدیک سه کیلومتر طول دارد. سرتاسر این تنگ زیبا از باغات لیمو و نخل پوشیده شده است. این زیبایی‌های طبیعی از آنجا اهمیت دوچندان می‌کند.

مسیرهای دسترسی به آبشار فاریاب

سه مسیر برای رسیدن به این آبشار زیبا در دسترس است. مسیر نخست جاده بوشهر- شیراز است که حدودا 38 کیلومتر پس از نیروی انتظامی دالکی قرار دارد. دومین مسیر از راه بنداروز وشاهزاده ابراهیم است که به کلمه می رسد و از آنجا به تنگ فاریاب منتهی می گردد. سومین مسیر ازشهر اهرم به منطقه ی پشتکوه منتهی می شود.  به علت دور افتادگی و مسیرهای فرعی متعدد بهتر است برای دیدن آبشار از راهنمای محلی استفاده کنید.

 

آبشار رودفاریاب

آبشار رودفاریاب با سرمایه گذاری سازمان جهانگردی بوشهر به یک قطب تفریحی و توریستی تبدیل شده است. این آبشار محیط چندان گسترده‌ای ندارد دورمحوطه ی آن دیوارکشی شده است و برای پایین رفتن باید ازپلکانی سنگی وپرپیچ وخم گذشت تا به کنار آبشار رسید. محیط اطراف آن پوشیده از درختان نخل است و آب آبشار کمی شور است اما هنگام بارش‌های فصلی، شوری آن کم می‌شود.

 

در بیشتر این مناطق، آسیاب‌های فراوانی نیز وجود داشته که نشان می‌دهد در قدیم این روستاها نقاط استراتژیکی برای تهیه آرد بوده‌اند. در روستای رودفاریاب بقایای سه آسیاب وجود دارد که در حال نابودی کامل هستند. درآمد مردم روستا از فعالیت‌های زراعی، دامداری و صنایع دستی تأمین می‌شود.

گفتگو با رئیس شورای اسلامی روستای فاریاب

ناصر زارعی، رئیس شورای اسلامی روستای فاریاب در گفتگو با خبرنگار ما گفت: روستاهای فاریاب، رودفاریاب و تنگ فاریاب در شهرستان دشتستان از توابع استان بوشهر است که دو روستای تنگ فاریاب و رودفاریاب در همسایگی یکدیگر قرار دارند و آب کشاورزی هر دو روستا از تنگ فاریاب تامین می‌شود، حدود 4سال است که به دلیل برداشت بیش از حد آب توسط برخی از اهالی روستای تنگ فاریاب سهمیه آب روستای رود فاریاب کاهش چشمگیری داشته است که خسارت زیادی به کشاورزی این روستا تحمیل کرده است.

وی افزود: رود فاریاب از مناطق سرسبز شهرستان دشتستان است که برداشت بی‌رویه آب ازسوی دیگر روستاهای همجوار در باعث کم‌آبی شدید این روستای پر از آب شده است، به‌گونه‌ای که ثمردهی محصولات کشاورزی به شدت کاهش داشته است.

 

 

 

این سراب روستا است، که روستای بالادست اقدام به کشت نخیلات و انجیرداخل رودخانه نموده است.

 

تجمع باغداران در سراب روستا باحضوربخشدار بخش ارم درخصوص اعتراض به کشت بی رویه وبرداشت‌های بی رویه

 

 

زارعی با اشاره به وضعیت کشاورزی این روستا در گذشته گفت: تقریبا تا اوائل دهه شصت در این روستا برنج‌کاری داشته‌ایم و تا سال 1380 لیموشیرین و بقیه مرکبات استان از این روستا تامین می‌شد که از نیمه سال هشتاد به بعد وضعیت به دلیل برداشت‌های و نصب پمپ‌های آب غیر مجاز و زدن استخر توسط اهالی روستای تنگ فاریاب تغییر کرد و اکثر درختان لیمو خشک شدند.

رئیس شورای اسلامی روستای فاریاب تصریح کرد: در حال حاضر رونق کشاورزی اهالی روستا رو به کاهش رفته و وضعیت آب در حدی است که هر 80 روز یکبار آبیاری صورت می‌گیرد و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند اکثرا نخلستان‌ها خشک خواهد شد و افراد زیادی بیکار خواهند شد و تاکنون 200خانوار این روستا به دلیل از دست دادن شغل مجبور به مهاجرت شده‌اند.

وی با اشاره به مشکلات این روستا اظهار داشت: براي تامين آب مورد نياز مردم، دو حلقه چاه آب احداث شده است که در حال حاضر یکی از چاه‌ها خراب و نیاز به تعمیر و بازسازی دارد و با توجه به تلخ شدن آب، مردم برای استفاده از این آب از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌کنند.

زارعی در ادامه افزود: با توجه به پیگیری‌های که تاکنون انجام شده است، در دوماه گذشته فرماندار شهرستان دشتستان یک کارگروه در زمینه بررسی این مشکل تشکیل داده است با حضور معاونین و ادارات و سازمانهایی که به نوعی به این موضوع مربوط می‌شوند تا به بررسی و رفع این مشکل بپردازند.

وی گفت: فرماندار دشتستان در بازدید میدانی خود در 30شهریور امسال که به همراه مدیران دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر و دشتستان انجام شد قول بررسی و برطرف کردن مشکل آب رود فاریاب دادند.

رئیس شورای اسلامی روستای فاریاب تصریح کرد: کارشناس جهاد کشاورزی نیز طی بازدیدی که داشتند گفتند در حال بررسی این مشکل هستیم و به دنبال راهکاری جهت مرتفع شدن مشکلات کشاورزان خواهیم بود ولی به دلیل مشکلاتی از جمله احداث چاه‌ها و استخرهای و همچنین قرار دادن پمپ‌های غیر مجاز آب، رفع کامل این مشکل زمان‌بر و هزینه‌بر خواهد بود.

وی افزود: باتوجه به فامیل بودن اهالی این دو روستا اگر این مشکل برطرف نشود  تبدیل به یک معضل اجتماعی بزرگ خواهد شد پس از همه مسئولین تقاضا داریم توجه ویژه به این مسئله داشته باشند.

زارعی با اشاره به آب و هوای بسیار خوب و طبیعت زیبای روستا گفت: این روستا به دلیل جاذبه‌های طبیعی، آبشار زیبا، نخلستان‌های سرسبز و سربه فلک کشیده هر ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است و در ایام عید نوروز حدود۱۰هزار نفر گردشگر از نقاط مختلف کشور از روستای رود فاریاب دیدن می‌کنند اما اگر مشکل آب این روستا حل نشود نه تنها دیگر خبری از گردشگر نیست بلکه 250باغدار این روستا هم به دلیل از بین رفتن باغات خود مجبور به ترک روستا خواهند شد.

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۶:۳۱

شناسه خبر: 91568

مطالب مرتبط :
یکی از شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه، دانایی است!

مسئول جهاد علمی و پژوهشی ناحیه مقاومت بوشهر؛

یکی از شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه، دانایی است!

مسئول جهاد علمی و پژوهشی ناحیه مقاومت بوشهر گفت: یکی از شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه، دانایی است و همه افراد جامعه باید به دنبال پژوهش درزمینه‌های مختلف علمی باشند، تا در سایه نتایج این پژوهش‌ها، بتوانند شرایط زندگی بهتر را برای خود و دیگران فراهم نمایند.

قرص

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛

قرص " D " در مدارس توزیع می‌شود/ کمبود این ویتامین در دختران و پسران ۱۴ تا ۲۰ سال

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهرگفت: با توجه به کمبود ویتامین " D " در دختران و پسران ۱۴ تا ۲۰ سال، طرح مکمل یاری با مگادوز ویتامین " D " برای تمامی دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم الزامی است و در این طرح تمامی دانش آموزان طی سال تحصیلی قرص ویتامین " D " دریافت می‌کنند.

ب

زنگ خطر کم آبی در کشور

دکتر سید قدرت اله حسینی اظهار کرد : آمارها گویای این مهم است که کشور ما در وضعیت بحران شدید آب قرار دارد و این خود عاملی است تا تنش‌های اجتماعی ناشی از بحران آب روز به روز بر نقاط مختلف کشور در ابعاد و اشکال مختلف بروز یابد ، چرا که وضعیت بحرانی کشور فقط شامل اعداد و ارقام نیست و جامعه به خوبی متوجه این بحران شده است.

۵۵۵

یزد قربانی سیاست می شود؟

بحران کم آبی همچنان قربانی می گیرد/نابودی پنجاه درصد قنوات یزد/مسئولان همچنان در خواب هستند

علی رغم بحران آب در استان یزد گویا مسئولان کشور تصویر درستی از اوضاع مردم این استان نداشته و لذا عزمی هم برای کمک به این مردم سختکوش ندارند.

۱۱

خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل گزارش مي دهد؛

سرمازدگي بهاره چيست و چگونه مي توان با خسارات آن مقابله كرد؟/آمادگی مدیریت بحران استان اردبيل برای جلوگیری از سرمازدگی باغات

سرمازدگي بهاره يكي از عواملي است كه خسارت قابل توجهي را به باغداران وارد مي كند، از اينرو مديريت بحران استان اردبيل براي جلوگيري از خسارت سرمازدگي باغات اعلام آمادگي كرده است و سعي در فرهنگ سازي براي اطلاع رساني به مردم جهت مقابله با اين پديده را دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب