اجبار برای خدمات الکترونیکی دستگاه ها

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس گفت: الزامات قانونی برای الکترونیکی کردن خدمات دستگاه ها باید توام با اجبار شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فارس، مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس با اشاره به این نکته که در سازمان ها و دستگاه های اجرایی، قوانین و مقررات اجباری که این دستگاه ها را به سمت الکترونیکی کردن خدمات ملزم کند وجود ندارد تاکید کرد آنچه شاهد هستیم اقدامات جزیره ای و اجرای ناقص دولت الکترونیک است.

 

 وی  به عنوان دبیر کارگروه توسعه دولت الکترونیکی و هوشمند سازی اداری استان در جلسه ای که به دعوت سازمان بازرسی منطقه ۳ کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه زیرساخت های ارتباطی استان به عنوان بستر توسعه دولت الکترونیکی در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است، به تبیین چالش ها و موانع موجود جهت استقرار دولت الکترونیکی پرداخت.

 

این مدیر مسئول گفت: عدم یکپارچگی در سطح استان و بین دستگاه های اجرایی، نبود الزام توام با اجبار در الکترونیکی کردن خدمات، عدم تسلط دستگاه ها به مقوله امنیت در مواجهه با ارایه خدمات الکترونیکی، تمرکز گرایی داده های هر دستگاه در وزارت مربوطه و عدم نهادینه شدن فرهنگ دستگاهی در تبادل اطلاعات بصورت الکترونیکی را از دلایل اصلی عدم پیاده سازی صحیح دولت الکترونیک در کشور و به تبع آن استان فارس عنوان کرد.

 

سهرابی بیان کرد: در کشور سیستم یکپارچه دولت الکترونیک وجود ندارد و دولت الکترونیک به صورت واقعی اجرا نمی شود و بخشی از خدمات دستگاهها به صورت الکترونیکی انجام و بخشی از خدمات انجام نمی گردد و مردم برای دریافت خدمات همچنان ناگزیرند به دستگاهها به صورت حضوری مراجعه کنند.

 

او افزود: عدم یکپارچگی و اجرایی نشدن الزامات قانونی پیاده سازی کامل دولت الکترونیکی را مدیریت جزیره ای و ناهماهنگی بین سازمانهای دولتی و عمومی عنوان کرد و اظهار کرد: در این خصوص لازم است یک زبان مشترک نسبت به تمامی روندها، فرآیندها، قوانین و آیین نامه ها بین سازمانها ایجاد شود و از آنجا که دولت الکترونیک یک موضوع حاکمیتی به شمار می‌آید باید الزامات قانونی برای تمکین همه دستگاه‌های دولتی توام با اجبار وجود داشته باشد.

 

مدیرکل ICT  استان فارس با تاکید بر اشتراک گذاری و تبادل اطلاعات بین دستگاه ها تشریح نمود:  یکی از ایرادات اجرایی دولت الکترونیکی در کشور این است که دستگاه ها اطلاعات را به صورت انحصاری درون خود نگهداری می کنند و جریان آزاد اطلاعات که موجب ارایه خدمات بهتر و سریعتری به شهروندان شود، وجود ندارد.

 

سهرابی عدم تسلط دستگاه ها به مقوله امنیت را یکی دیگر از ضعف های اجرای دولت الکترونیک ذکر کرد و گفت: دستگاه ها نباید به بهانه مشکلات امنیتی اجرای صحیح دولت الکترونیک در سازمان خود را ناتمام رها کنند.

 

سهرابی در پایان با توضیح این مقوله که یکی از عوامل مهم در اجرایی نشدن کامل دولت الکترونیک در جامعه را نهادینه نشدن فرهنگ سازمانی در ارایه خدمات الکترونیکی در دستگاهها عنوان کرد و گفت: در این خصوص باید هر دستگاه، راهبری اجرای برنامه فرهنگ سازی و توانمندسازی مردم در استفاده از خدمات الکترونیکی خود را به عمل در آورد.

 

 

خبرنگار: مهرآفرین وثوقی

انتهای خبر/

زمان انتشار: دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 91580

مطالب مرتبط :
الکترونیک

سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم از افزایش خدمات الکترونیکی دستگاههای اجرایی در شرایط کرونا خبر داد

افزایش ۲۲ درصدی خدمت اجرایی الکترونیکی دستگاهها در قم

غلامپور سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم گفت: از ابتدای امسال تاکنون تعداد خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی استان به رقم ۶۵۱ خدمت رسیده که رشد ۲۲ درصدی داشته است.

الکترونیک

ابداع الکترونیک انعطاف پذیر و شفاف با استفاده از نیمه هادی دو بعدی

محققان آکادمی علوم چین اخیراً یک ترانزیستور قابل انعطاف و شفاف جدید مبتنی بر MoS۲ ساخته اند که می تواند در مقیاس بزرگ تولید شود.

۰

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در گفتگو با علم و فناوری:

فراخوان ثبت نام جهت استفاده از تسهیلات وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان فارس

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس از اعطای یک بسته تسهیلاتی به میزان ۱۰۰ میلیارد ریال براي استان فارس در راستای حمایت از کسب و کارها و توسعه اکوسیستم فناوری اطلاعات خبر داد.

وزش بادهای ۱۲۰ روزه در منطقه سیستان زندگی مردم را به نابودی کشانده است/ لزوم ورود جدی دولت برای حل معضلات سیستان

وزش بادهای ۱۲۰ روزه در منطقه سیستان زندگی مردم را به نابودی کشانده است/ لزوم ورود جدی دولت برای حل معضلات سیستان

بادهای ۱۲۰ روزه در منطقه سیستان مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می کند و امکان زندگی کردن در شرایط عادی برای مردم این استان وجود ندارد.

۰

دومین دفتر خدمات الکترونیک قضایی در فسا افتتاح شد

آیین افتتاح دومین دفتر خدمات قضایی شهرستان فسا با حضور محسن رستگار، رئیس دادگستری شهرستان فسا ، محمدرضا تواضعی دادستان شهرستان فسا و سرهنگ بلاغی جانشین سپاه فسا و جمعی از مسؤولان شهرستان برگزار شد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب