خبرگزاری علم و فناوری

کرونا در اوج! چاره ای باید کرد....

غول ناپیدا اما ویرانگر و خانمان سوز و خانه برانداز کرونا این روزها خشمگین تر و سهمگین تر از هر زمانی میتازاند و بشریت کره خاکی را از بین میبرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، کرونا نه تنها به جان ما بلکه به اقتصاد و فرهنگ و مذهب ما نیز رحم نمیکند و چونان سونامی دهشتناکی همه چیز را از سر راه خود برمیدارد و روز و روزگار ما ادمیان را درتصرف خود میگیرد. بخشی از ویرانگری ها و در به دری های کرونا غیرقابل باور و غیرقابل پیشگیری است اما دو عامل مهم عدم رعایت بهداشت از سوی ما مردم و دیگری ضعف درتصمیم گیری، برنامه ریزی و اجرای مصوبه های دولت و مجموعه ستاد مقابله کنندگان باکرونا باعث شده تا این بیماری به بالاترین امار خود در روزهای اخیر برسد.

 

روز جمعه دوم ابان۹۹ درخبر ها خواندم که ۶۰۰۰ مبتلای جدید تنهادر۲۴ ساعت به جمع مبتلایان کرونا در کشور پیوسته که این رقم بسیار وحشتناک و بلکه خطرناک است. درهمین روز ۳۳۵ بیمار کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند و مجموع بیماران کووید ۱۹درکشور به ۵۶۰ هزار نفر و مجموع جان باختگان این بیماری تا روز دوم آبان۹۹ به بیش از۳۲۰۰۰ نفررسیده است.

 

متاسفانه بسیاری از مردم به این بیماری و عواقب ان بی توجه اند و جان خود و دیگران را به خطرانداخته و می اندازند. برخی از مردم هنوز ماسک نمیزنند، بساط عروسی ها و محافل خانگی همچنان داغ است و فاصله گذاری ها در مراکز شلوغ شهری چندان رعایت نمیگردد. دولت باید تمهیدات جدی برای این مساله داشته باشد. درصفهای نانوایی ها وآشی ها، بیرون برها و بانکها، داروخانه ها و مراکزدرمانی و پمپ بنزین ها، ترمینالها و مراکز دینی رعایت فاصله گذاری اجتماعی دیده نمیشود.

 

 درهمین شیراز در دو سه هفته اخیر علیرغم توصیه های مکرر ستاد پیشگیری و مقابله باکرونا شاهد برپایی چندین همایش سنگین و شلوغ ازسوی ادارات و نهاد ها حتی با حضور خود اعضای ستاد کرونا بودیم! گویی که این مساله برایمان عادی شده و دیگر این بیماری را جدی نمیگیریم.

 

باید کاری کرد و چاره ای سریع و جدی در این باره اندیشید، چرا که کادر پزشکی و درمان و بویژه جان برکفان عرصه دفاع سلامت یعنی پرستاران حاضر در بیمارستانها سخت خسته از کار طاقت فرسای شبانه روزی در درمان و رسیدگی به بیماران کرونایی اند و روانیست اینگونه شاهد مرگ عزیزانمان باشیم.

اینجانب دردوسه ماه اخیر شاهد مرگ ناباورانه تعداد بسیاری از همکاران و دوستان، همسایه ها و همشهریان خود بر اثر ابتلای به کرونا بوده ام و چقدرسخت است بدون انها زندگی کردن. گذشته از ان ادامه این بیماری جوّ روانی نامناسبی در جامعه ایجاد کرده و میکند و در درازمدت اثارسوء اجتماعی و فرهنگی را برروح و روان افراد جامعه میگذارد.

پس ای کاش کمی به خودآییم و چند مورد مهم را در اولویت کاری خود قرار دهیم:

 

نخست انکه درهمه حال ماسک بزنیم.

دوم اینکه فاصله لازم رابا دیگران رعایت کنیم.

سوم انکه از سفرهای غیر ضروری برون و درون شهری پرهیزکنیم.

چهارم انکه از حضور در تجمعات فاقد مجوز این روزها مثل عروسی ها و مراسم عزا و جشن تولدها بپرهیزیم.

پنجم انکه نکات بهداشت عمومی و فردی را رعایت کنیم.

 

امیدوارم در روزها و هفته ها و نهایتا تا ماههای پایانی سال جاری شاهد ریشه کنی این بیماری از کار و زندگی مردم جهان و خصوصا شاهد خروج و برچیده شدن این بیماری از جغرافیای کشورعزیزمان ایران باشیم.

 

*سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی؛ روزنامه نگار

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91582

مطالب مرتبط :
۰

گفتگو با دوقلوهای ارسنجانی که در کنکور امسال درخشیدند

به همه‌ی دانش‌آموزان توصیه می‌کنیم هرگز حکمت اتفاقاتی را که در زندگی‌شان رخ می‌دهد با علم محدود خود نسنجند و معتقد هستیم پایان هر چیز، بسیار زیباست. اگر زیبا نباشد یقینا هنوز به پایان نرسیده است.

۲

کزارش علم وفناوری از اهمیت آبخیزداری در توسعه پایدار

آبخیزداری؛ توسعه امنیت غذایی و توسعه پایدار منابع آب زیرزمینی

افزايش جمعيت سبب شده است تا نياز انسان به موادغذايي افزايش يابد؛ افزون بر آن شرايط اقليمي کشور موجبات کمبود آب و کاهش راندمان محصول در کشور را به همراه داشته است.

نانوشیمی

نشاط علمی نانو شیمیست ها با کرونا در شیراز

کرونا هم نتوانست نانو شیمیست های شیرازی را از فعالیتهای علمی باز نگاه دارد و انجمنهای علمی فعال تر از قبل در سال جهش تولید گام بر می دارند.

نوری شادکام

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد تشریح کرد

علت تشدید شرایط کرونایی در میبد

نوری شادکام گفت: در شهرستان میبد بروز بیماری بسیار بالاست و وضعیت کرونا در این شهرستان مدتی است که قرمز است.

وضعیت کرونا در میبد

وضعیت بحرانی کرونا در شهرستان میبد/ بُن بست تامین اکسیژن

مسئولان شهرستان میبد نسبت به تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستان این شهر و همچنین کمبود اکسیژن برای بیماران کرونایی هشدار دادند.

۱

مدیرکل بیمه سلامت استان یزد خبر داد

درمان بیماران کرونایی تحت پوشش بیمه سلامت به صورت رایگان انجام می شود

دریجانی اظهار داشت: بستری هر بیمار به طور متوسط ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد اما برنامه های درمانی در بیمارستانهای دولتی و خصوصی بیماران کرونایی کاملاً در تعهد ما قرار می‌گیرند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب