شاهکار مهندسان پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اصلاح طراحی و ساخت مبدل‌های درایر واحد بنزین‌سازی

ارزش‌آفرینی ١٨میلیارد ریالی از ضایعات

 
 
به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ مهندسان پالایشگاه نفت ستازه خلیج فارس موفق به ساخت پکیج خشک‌کن گاز گردشی احیا کاتالیست یا (Regeneration Loop Dryer)، وظیفه کاهش رطوبت گاز گردشی واحد CCR، پیش از ورود به کمپرسور گردشی نیتروژن، به کمتر از ۵۰ppm را دارد شدند که می تواند گاز نیتروژن پس از حذف رطوبت موجود جهت احیای کاتالیست به راکتور احیا ارسال می‌شود.
در این پکیج دو مبدل وجود دارد که یکی از آن‌ها وظیفه‌ی خنک‌کردن گاز گردشی توسط آب دریا و دیگری وظیفه‌ی گرم‌کردن گاز گردشی توسط بخار جهت احیای جاذب درایر را برعهده دارند.
اصلاح طراحی و ساخت باندل مبدل درایر با استفاده از قطعات ضایعاتی پالایشگاه یکی از اقدامات چشمگیر مهندسان شرکت نفت  ستاره خلیج فارس بود که بار دیگر توانستند با اتکا به دانش و توان داخلی، مهارت و خلاقیت خود را اثبات کردند و صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی هم برای پالایشگاه به ارمغان آوردند.
چالش ها را رفع کردیم
«سعید نوری» مدیر نگهداری و تعمیرات پالایشگاه ستاره خلیج فارس در این باره بیان داشت: پکیج خشک‌کن گاز گردشی، یکی از تجهیزاتی است که پیش‌تر به دلیل کیفیت نامناسب مواد اولیه ساخت و برخی مشکلات در طراحی، به دفعات در واحد بنزین‌سازی مورد تعمیر قرار می‌گرفت و به صورت فصلی سبب بروز چالش‌هایی در روند تولید و حتی توقف آن می‌شد.
وی تعمیر این تجهیز را سبب توقف چند روزه‌ی تولید در واحد مذکور خواند و افزود: در پی برگزاری جلسات مشترک ریشه‌یابی خرابی مکرر این مبدل‌ها بین واحدهای تعمیرات، مهندسی و بازرسی فنی راهکارهای حل این موضوع را بررسی کردیم تا به پیشنهاد تغییر مواد اولیه‌ی ساخت مبدل درایر رسیدیم و سپس در جلسه‌ای با حضور مدیران ارشد سازمان موضوع را مطرح و راهنمایی‌های لازم برای ساخت را کسب کردیم.
نوری تاکید کرد: با تغییر جنس تیوب شیت‌ها، جنس بافل ساپورته، اضافه کردن تعدادی پد در محل نازل‌های ورودی روی باندل،طراحی مجدد نوع و نشیمن‌گاه گسکت‌ها و اعتماد به نیروهای توانمند پالایشگاه روند بازطراحی و ساخت این تجهیز آغاز شد.
خروجی کار قابل تحسین است
وی از ساخت سه باندل از مبدل‌ها با اقدامات شبانه‌روزی و برنامه‌ریزی برای ساخت سه باندل دیگر توسط تیمی هفت‌نفره از واحد تعمیرات و بازرسی فنی شرکت نفت ستاره خلیج فارس خبر داد و افزود: در این فرآیند ۶۳۰ نفر-ساعت کار انجام شد که خروجی آن توقف تعمیرات پی در پی مبدل، استمرار ایمن عملیات تولید و صرفه‌جویی قابل توجه ارزی بود.
صرفه جویی ارزی 
در پایان از مدیر نگهداری و تعمیرات پالایشگاه ستاره خلیج فارس میزان صرفه‌جویی ارزی این اقدام را جویا شدیم که وی در این باره گفت: طبق استعلام انجام گرفته از واحدهای کمیسیون معاملات و بازرگانی بیش از ۱۸ میلیارد ریال در این پروژه صرفه‌جویی به عمل آمد که بار دیگر مزایای اعتماد به نیروهای جوان و کارآزموده را برجسته کرد. 
انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷:۱۱

شناسه خبر: 91587

مطالب مرتبط :
«نوآوری طراحی محور» اثر«روبرتو ورگانتی»/ با کمک ذهن و قدرت طراحی ثروتمند شوید!

معرفی کتاب؛

«نوآوری طراحی محور» اثر«روبرتو ورگانتی»/ با کمک ذهن و قدرت طراحی ثروتمند شوید!

در صورتی که دانشجوی رشته‌های طراحی و مدیریت هستید، توصیه می‌شود کتاب «نوآوری در طراحی محور » نوشته «روبرتو ورگانتی» که توسط مهدی مقیمی و احسان میرزایی به فارسی ترجمه شده است و مورد تایید و تحسین برترین اساتید طراحی و مدیریت و کسب و کار دنیاست را یکبار مطالعه کنید.

۳۲

نگاهی به دلایل اتش سوزی های پاییزه در جنگل ها

آتش سوزی های پاییزه تهدیدی بر اکوسیستم های حیاتی

آتش سوزی جنگلی به یک آتش سوزی کنترل نشده اطلاق می‌گردد که در مناطق جنگلی اتفاق می‌افتد،عوامل بسیاری می‌توانند باعث بروز آتش سوزی جنگلی شوند که از جمله‌ی آنها می‌توان به صاعقه، فوران‌های آتش فشانی، و برخی فعالیت‌های انسان اشاره کرد.

۲۲

گزارش خبری/ معاون راهبری ونظارت بربهره برداری آب وفاضلاب کشور در ویدئوکنفرانسی تاکید کرد

تولید آبشیرین کن سیریک با ظرفیت حداکثری

در جلسه ویدئو کنفرانس امام جمعه بندرعباس و مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان با معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، وضعیت آب شهرستان سیریک بررسی شد.

ی

فراخوان اعلام وضعیت پروژه کسر از خدمت

در راستای انسجام و تسهیل در بهره گیری موثر از توانمندی مشمولان وظیفه دانش آموخته و دانشجو در حوزه تحقیقاتی،سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان هرمزگان دو عنوان پژوهشی اولویت دار در قالب پروژه کسر خدمت سربازی ارائه می نماید.

دکتر رستمی زاده

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان:

مرکز نوآوری سلامت زنجان پلی برای ارتباط ایده سلامت و سرمایه گذار

ظرفیت بالای دانشگاه علوم پزشکی دغدغه ای برای ایجاد مرکز نوآوری سلامت را به وجود آورد تا ظرفیت رشته های دیگر مانند رشته های مهندسی ایده های خود را در حوزه پزشکی و سلامت مطرح کنند و در صورت امکان به مرحله بهره برداری برسانند

به همت مرکز بسیج علمی زینب کبری (س) شاهین شهر؛ 
برپایی نمایشگاه اسوه مقاومت «سردار شهید سلیمانی» درهفته دفاع مقدس

به همت مرکز بسیج علمی زینب کبری (س) شاهین شهر؛

برپایی نمایشگاه اسوه مقاومت «سردار شهید سلیمانی» درهفته دفاع مقدس

مرکز بسیج علمی زینب کبری (س) شاهین شهر و هیات اندیشه ورز این پایگاه همزمان با هفته دفاع مقدس بایک برنامه ریزی هدفمند در قالب نظامی، فرهنگی، پژوهشی و علمی نمایشگاه اسوه مقاومت «سردار شهید حاج قاسم سلیمان» را برپا کرد.

ی

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس:

نگین پالایشی کشور همچنان می‌درخشد/حضور قدرتمند در بازارهای داخلی و جهانی

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس در آستانه‌ی هفته‌ی دولت به تشریح اقدامات یک ساله‌ی این ابرپالایشگاه پرداخت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب