عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

کرونا با دست زدن به پوست بیمار به افراد دیگر منتقل نمی شود/ استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی ممنوع

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بیماری کرونا از طریق دست زدن به پوست بیمار به افراد دیگر و اطرافیان منتقل نمی شود مگر اینکه ویروس بر اثر ترشحات بر پوست او نشسته باشد.

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، بیماری کرونا از سال گذشته در جهان شیوع پیدا کرد و نخستین بیماران مبتلا به این بیماری در کشور ایران نیز در روز چهارشنبه 30 بهمن ماه سال 1398 شناسایی شدند.

پس از شناسایی نخستین بیماران مبتلا به بیماری کرونا در کشور ایران، موارد ابتلا بیشتر شد و این ویروس منحوس در سراسر کشور شیوع پیدا کد که به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر هیچ نقطه سبزی در کشور وجود ندارد.

کرونا در مدفوع افراد بیمار مشاهده شده

به منظور پاسخ به برخی از سوالات مطرح شده در ارتباط با بیماری کرونا به سراغ دکتر حسین جزایری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و عضو انجمن تغذیه آمریکا رفتیم تا نکاتی را در این زمینه بیان کند.

مدیر نخستین مرکز تغذیه انترال (گاواژ) و پرنترال در ایران در گفت و گو با خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد: درباره موضوع ماندگاری ویروس کرونا در کفش یا دمپایی هنوز نظریه علمی به اثبات نرسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا فقط از طریق ترشحات دهان و بینی فرد بیمار به دیگران منتقل می شود، یا ممکن از طریق دیگر نیز انتقال یابد، بیان کرد: این بیماری از طریق دیگر مانند دست زدن به پوست بیمار به افراد دیگر و اطرافیان منتقل نمی شود مگر اینکه ویروس بر اثر ترشحات بر پوست او نشسته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در ادامه سخنان خود عنوان کرد: این بیماری در مدفوع افراد بیمار مشاهده شده حتی این موضوع پس از اینکه تست کرونا از بیماران مبتلا گرفته شده و جواب تست آنها گفته که مشکلی ندارند ولی در مدفوعشان ویروس کرونا دیده شده است.

استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی خطرناک است

دکتر جزایری در ادامه سخنان خود تصریح کرد: به همین دلیل است که از محل هایی که می تواند باعث شیوع بیماری کرونا شود سرویس های بهداشتی هستند و سرویس های بهداشتی عمومی می توانند بسیار بسیار خطرناک باشند.

وی در توضیح این بخش از سخنان خود تاکید کرد: سرویس های بهداشتی عمومی منظور آنهایی نیست که در بین راه باشند و مسافران از آنها استفاده کنند بلکه در یک اداره یا مکانی که چند نفر از یک سرویس بهداشتی مشترک استفاده می کنند اگر فردی در آن جمع ناقل بیماری کرونا باشد این احتمال وجود دارد که در مدفوعش نیز ویروس کرونا وجود داشته باشد و از این طریق دیگران نیز بیمار شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پاسخ به سوال دیگری درباره انتقال کرونا از طریق رابطه جنسی نیز گفت: با توجه به این متخصصان تاکید بر اجرای فاصله گذاری اجتماعی دارند پیشنهاد می شود از این کار خودداری کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 91594

مطالب مرتبط :
گل گهر

در گل گهر سیرجان صورت گرفت؛

اهدای ۱۰ دستگاه ونتیلاتور به بیمارستان های درمان کرونا در کرمان

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر که به عنوان معین اقتصادی منطقه سیرجان و بردسیر در مثلث توسعه اقتصاد مقاومتی معرفی شده است در تازه ترین اقدامات خود تعداد ۱۰ دستگاه تنفس مصنوعی را به بیمارستان های مورد درمان کرونا در این مناطق اهدا کرد .

کرونا چشم

هشدار متخصصان نسبت به انتقال ویروس کرونا از راه چشم+عکس

یک متخصص اوپتومتری نسبت به انتقال کروناویروس از طریق چشم هشدار میدهد. او ميگوید: «عینک‌های محافظ برای جلوگیری از ابتلا افراد از طریق چشم، موثرند. همچنین افرادی که از لنز استفاده می‌کنند بهتر است لنز خود را به جای هر هفته هر روز تعویض نمایند.» این علاوه بر آن است که بیماران کرونایی ممکن است ویروس را از طریق سرفه، عطسه و یا صحبت منتقل کنند.

 ویتامین دی D

در گفت و گو با عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز مطرح شد

میزان مورد نیاز بدن به ویتامین دی D/تاثیر این ویتامین در کاهش ابتلا به کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: حتما باید به ویتامین دی D که بدن دریافت می کند توجه کافی داشته باشیم.

کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

ماندگاری کرونا روی پلاستیک و استیل ضد زنگ ۷۲ ساعت است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهوازگفت: بر اساس این تحقیقات انجام شده ویروس کرونای جدید می تواند بر روی سطحپلاستیک و استیل ضد زنگ ۷۲ ساعت دوام خواهد آورد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب