در گفت و گو با كارشناس ارشد سم شناسی مطرح شد

نکات ضروری برای استفاده از مواد شیمیایی و شوینده در خانه/ مخلوط کردن مواد سفید کننده با جرم گیر کشنده است

كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول گفت: مخلوط کردن مواد سفید کننده با جرم گیر سبب ایجاد یک گاز سمی می شود که استنشاق آن سبب ایجاد خفگی در فرد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، استفاده از مواد شیمیایی، مواد ضدعفونی کننده و مواد شوینده در روزهای شیوع کرونا در اغلب خانواده های ایرانی نسبت به گذشته بیشتر شده است.

از همین رو خانواده ها علی الخصوص خانواده هایی که فرزند خردسال در خانه دارند بادی نکات ایمنی را در هنگام نگهداری و استفاده از این مواد را رعایت کنند تا دچار حادثه ای نشوند.

بالاترین عامل ایجادکننده مسمومیت در کودکان

یکی از حوادثی که در هنگام نگهداری از مواد شوینده و ضد عفونی کنند اتفاق می افتد مسمومیت است که به همین منظور به سراغ محمد شاطرپور كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول رفتیم.

كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان با نگاهی به آمار مسمویت ها اظهار کرد: بر اساس آمارهای ارائه شده در کشور، مسمومیت با مواد شیمیایی و شوینده های خانگی خیلی بالا است.

وی در همین ارتباط تصریح کرد: بالاترین عامل ایجادکننده مسمومیت در کودکان خردسال مواد شیمیایی و مواد شوینده خانگی هستند که متاسفانه در برخی از موارد منجر به فوت کودک نیز شده است.

شاطرپور با اشاره به این نکته که در هفته پیشگیری از مسمومیت ها قرار داریم، خاطرنشان کرد: پدر و مادرها در هنگام نگهداری از مواد شیمیایی، مواد ضدعفونی کننده و مواد شوینده در خانه باید مراقب کودکان خود باشند.

از انتقال مواد شیمیایی به ظروف دیگر خودداری شود

وی در ادامه سخنان خود نکاتی را برای جلوگیری از مسمومیت با مواد شوینده و مواد شیمیایی در کودکان نکاتی را بیان کرد و گفت: والدین گرامی توجه داشته باشند که مواد شیمیایی و مواد شوینده شوینده ها و داروهایی مثل شربت متادون (شربت ترک اعتیاد) را همیشه در ظرف اصلی خود نگهداری کنند و از انتقال دادن آنها به ظرف های مواد خوراکی مثل بطری های نوشابه و مانند آن خودداری شود.

كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول در بخش دیگری از سخنان خود توصیه هایی را برای نگهداری این مواد ارائه داد و بیان کرد: مواد شیمیایی، شوینده ها، سفید کننده ها، الکل ها، مواد ضد یخ، حشره کش ها، غذاهای فاسد و دور ریختنی و لوازم آرایشی و بهداشتی مثل لاک پاک کن دور از دسترس کودکان نگه داری کنید.

وی در همین ارتباط عنوان کرد: والدیدین باید مواد شیمیایی، مواد شوینده، الکل ها و موادی از این قبیل را باید در کمدهای قفل دار نگهداری کنند تا دسترسی کودکان به آنها آسان نباشد.

شاطرپور در ادامه سخنان خود اظهار کرد: برای جلوگیری از مسموم شدن کودکان پس از هر بار استفاده از مواد شیمیایی، مواد شوینده و مواد ضد عفونی کننده حتما درب آنها محکم بسته شود.

اسباب بازی بازیافت شده در اختیار کودکان قرار ندهید

كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول توصیه کرد: به منظور جلوگیری از مسمومیت پدرها و مادرها اسباب بازی های پلاستیکی بازیافت شده در اختیار کودکان قرار ندهند.

وی در توضیح این بخش از سخنان خود اضافه کرد: همچنین والدین گرامی اسباب بازی های رنگ آمیزی شده را به علت وجود سرب در رنگ ها، را در اختیار کودکان خود قرار ندهند و از این کار به طور جدی پرهیز نمایند.

شاطرپور گریزی به خطرات در دسترس قرار گرفتن لوازم آرایشی برای کودکان زد و در این زمینه گفت: برخی از لوازم آرایشی مانند دارای مقدار زیادی فلز سرب هستند و استفاده از آن برایکودکان بسیار خطرناک خواهد بود حتی می تواند خطر مرگ را نیز به دنبال داشته باشد.

كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول استفاده از لوازم آرایشی غیر استاندارد را مورد بررسی قرار داد و در این زمینه نیز توضیح داد: این لوازم نیز دارای سرب زیاد هستند و استفاده از آنها برای کودکان خطر آفرین خواهد بود.

لوازم آرایشی در دسترس خردسالان قرار نگیرد

وی تاکید کرد: والدین برای جلوگیری از استفاده کودکان از لوازم آرایشی آنها را در دسترس خردسالان قرار ندهند تا اتفاقی برای آنها به وجود نیاید.

شاطرپور در ادامه به چگونگی شناسایی لوازم آرایشی استاندارد و غیراستاندارد اشاره کرد و ادامه داد: این اقلام باید حتما دارای سیب سلامت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشند.

كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول در همین زمینه یادآور شد: آرم سیب سلامت بر روی لوازم آرایشی حتما باید دو رنگ سبز و آبی باشد.

وی راه دیگر شناسایی لوازم آرایشی استاندارد و غیراستاندارد را مراجعه به آزمایشگاه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول اعلام کرد.

اجتناب از مخلوط کردن مواد سفید کننده با جرم گیر

شاطرپور توصیه های دیگری را برای استفاده صحیح از مواد شوینده و مواد شیمیایی در خانه بیان کرد و افزود: مخلوط کردن مواد سفید کننده با جرم گیر کار خیلی خطرناکی است که باید از انجام این کار خودداری شود.

كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول بیان کرد: مخلوط کردن مواد سفید کننده با جرم گیر سبب ایجاد یک گاز سمی می شود که استنشاق آن سبب ایجاد خفگی در فرد خواهد شد.

وی در بخش پایانی سخنان خود توصیه های دیگری برای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی برای استفاده از مواد شویند و مواد شیمیایی در خانه ارائه کرد.

شاطرپور با تاکید بر این نکته مهم که مسمومیت در اثر بلع نفت، مواد شیمیایی و شوینده ها در کودکان خردسال بسیار خطرناک است، تصریح کرد: اگر این اتفاق رخ داد هرگز نباید کودک مسموم را وادار به استفراغ کرد زیرا این کار باعث خفگی او خواهد شد.

تماس با مرکز اورژانس پیش بیمارستانی 115

كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول اضافه کرد: حتی اگر فرد بزرگسال به صورت سهوی مواد شوینده و یا مواد شیمیایی را خورد نباید او را مجبور به استفراغ کرد زیرا علاوه بر ایجاد خفگی ممکن است مواد دوباره به معده برگردند و مجدد ایجاد مسمومیت کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر کودک و یا فرد بزرگسال به علت خوردن مواد شیمیایی و یا ضد عفونی کننده دچار مسمومیت شد اطرافیان او بلافاصله با مرکز اورژانس پیش بیمارستانی 115 تماس بگیرند.

شاطرپور تماس یا مرکز کنترل مسمومیت ها با شماره تلفن 190 را یکی دیگر از اقدامات لازم پس از ایجاد مسمومیت با مواد شیمیایی و یا مواد ضدعفونی کننده دانست.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۳:۱۶

شناسه خبر: 91599

مطالب مرتبط :
جهاد علیه کرونا

چگونه اتاق فرد کرونایی را ضدعفونی کنیم؟

نحوه ضد عفونی کردن اتاق بیمار کرونایی

در این روزها که امکان ابتلا یکی از افراد خانه به کرونا محتمل است برای جلوگیری از آلوده شدن دیگر اعضای خانواده چه راهکاری مناسب تر است ؟

ضدعفونی با الکل

چگونگی استفاده از مواد شیمیایی در دوران کووید ۱۹

محلول الکلی پس از ۳۰ ثانیه ویروس کرونا را از بین می برد/بخار جوهر نمک کشنده است

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول گفت: هنگامی که دست و سطوح به محلول الکلی آغشته شد باید صبر کنید تا خود به خود خشک شود زیرا محلول الکلی پس از ۳۰ ثانیه می تواند ویروس کرونا را از بین ببرد.

بیو

بازیافت مواد شیمیایی محصول مفیدی را از بیو پلاستیک زباله تولید می کند

یک روش سریعتر و کارآمد تر برای بازیافت بیوپلاستیک بر پایه گیاهان توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه های بیرمنگام و بث ساخته شده است.

تولید مواد ضدعفونی

با شیوع کرونا صورت گرفت

حمله پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد به کرونا ویروس منحوس

در همین دوره شیوع ویروس کرونا در مراکز رشد و پارک علم و فناوری استان مواد ضد عفونی کننده تهیه شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب