گزارش خبری/ معاون راهبری ونظارت بربهره برداری آب وفاضلاب کشور در ویدئوکنفرانسی تاکید کرد

تولید آبشیرین کن سیریک با ظرفیت حداکثری

در جلسه ویدئو کنفرانس امام جمعه بندرعباس و مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان با معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، وضعیت آب شهرستان سیریک بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان، کشفی معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور صبح امروز در ویدیوکنفرانسی از عزم آب و فاضلاب برای رفع مشکلات سیریک خبر داد و گفت: در این راستا با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی آبفای هرمزگان پروژه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در دستور کار است که مهمترین آن استفاده حداکثری از ظرفیت آبشیرین سیریک است.

وی با بیان اینکه اولین اقدام برای رفع این مشکل افزایش تولید آبشیرین کن سیریک برای رسیدن به ظرفیت اسمی و توسعه آن است، گفت: آبشیرینکن سیریک ظرفیت توسعه و رسیدن به تولید سه هزار و 750 متر مکعب در شبانه روز را دارد که با ارائه تسهیلات لازم به سرمایه گذار پروژه، ظرفیت تولید آب آبشیرین کن سیریک تا پایان امسال افزایش می یابد.

معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه در قبال اعطای این تسهیلات، برنامه زمان بندی افزایش ظرفیت تولید نیز باید از سوی سرمایه گذار اعلام شود، گفت: برای تسریع در رفع این مشکل طی روزهای آتی با شركت طرح های صنعتی رادنيروي كرمان سرمایه گذار پروژه جلسه ای برگزار و تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ می شود.

مشکلات اب سیریک مرتفع می شود

کشفی به مشکلات بخش روستایی سیریک نیز اشاره کرد و گفت: با بازسازی مخازن، ایجاد خط انتقال و همچنین مجتمع جدید می توان بخشی از مشکلات موجود را مرتفع کرد.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس با اشاره به سفر خود به سیریک و مشکلات حوزه آبرسانی گفت: شهرستان سیریک به دلیل موقعیت جغرافیایی آن با محدودیت منابع زیر زمینی مواجه است که می طلبد اقدامات لازم برای تامین آب مورد نیاز منطقه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه آب و فاضلاب هرمزگان اقداماتی در راستای رفع مشکلات در دستور کار دارد، تصریح کرد، شرق استان به دلیل قرار گرفتن در منطقه کاملا خشک با کمبود منابع مواجه است.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان ابراز امیدواری کرد، با فرصتی که در فصل زمستان وجود دارد بتوان با اتخاذ تدابیر لازم مشکل کمبود آب سیریک را به حداقل ممکن رساند.

۱۰هزار مشترک آب وفاضلاب داریم

در ادامه این نشست نیز امین قصمی مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان به وضعیت آب شهرستان سیریک اشاره کرد و افزود: آب و فاضلاب هرمزگان آب 10 هزار و 120 مشترک سه شهر و 74 روستای این شهرستان را با جمعیت بیش از 45 هزار نفر تامین می کند.

وی به چالش های پیش روی تامین آب این شهرستان اشاره کرد و افزود: وجود تنها یک منبع تامین آب چاه های راونگ برای شهرهای کوهستک و گروک و 68 روستای منطقه، وجود تنها یک خط انتقال طولانی به طول180 کیلومتر، افت کمی و کيفي آب چاههاي دشت راونگ و برداشت بيش از حد از منابع آب زیرزمینی، فرسودگی خط انتقال، گسترش روستاهای شهرستان، عدم توسعه متناسب شبکه های توزیع آب روستاها و فرسودگی شبکه های قدیمی از جمله این چالش هاست.

مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان عدم بهره برداری کامل از ظرفیت آبشیرین کن سیریک را از دیگر مشکلات آبفا عنوان کرد و گفت: مشکلات آبگیری و هيدرولوژي دريا، شيب کم ساحل، كاهش كيفيت آب دريا در زمان جزر و مد، بستر لجني ساحل، وجود روغن و چربي در آب به علت تردد قايق ها و لنجهاي صيادي و... باعث شده تا نتوانیم از ظرفیت کامل این آبشیرین کن بهره ببریم.

قصمی ادامه داد، در راستای افزایش ظرفیت تولید آب آبشیریکن سیریک اقداماتی از جمله ساخت سازه معلق در دريا برای استقرار لوله هاي آبگيري، ساخت ايستگاه پمپاژ، نصب و راه اندازي پمپ ها، ساخت و نصب تاسيسات برقي مورد نياز، اجراي خط انتقال به طول 1600 متر و... برای انتقال آب خام دریا از اسکله صیادی بندر سیریک تا سايت آبشيرينكن در دستور کار است.

تکمیل آبگیر نیازمند ۹۰میلیارد ریال اعتبار

وی اعتبار مورد نیاز این پروژه را حداقل 90 میلیارد ریال در این مرحله عنوان کرد و گفت: برای تکمیل آبگير اقداماتی از جمله طراحي و خريد اجزاي سيستم برق رساني به ايستگاه پمپاژ، تامين زیر سازی و بتون ریزی ایستگاه پمپاژ و... تاکنون انجام شده است که امیدواریم با اتمام آن بخشی از مشکلات تامین آب سیریک مرتفع شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان همچنین به آبشیرین کن زیارت اشاره کرد و گفت: آبشیرینکن زیارت با ظرفیت سه هزار مترمکعب در شبانه روز، منبع آبی دیگری است که تا پایان سال جاری به مجتمع روانگ ـ سیریک اضافه خواهد شد.

به گفته وی، مجتمع راونگ سیریک تامین کننده آب شهر کوهستک و 69 روستای سیریک و میناب است.

قصمی ادامه داد، برای رفع مشکل آب سیریک و مجتمع راونگ سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته شده است که امیدواریم با تحقق آن وضعیت آب سیریک به وضعیت مطلوب برسد.

انتهای پیام/

 
 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۴:۵۲

شناسه خبر: 91605

مطالب مرتبط :
۲۲

در بازدید نماینده هرمزگان در مجلس شورای اسلامی از تصفیه خانه آب بندرعباس مطرح شد:

روستاهای مسیر انتقال آب خلیج فارس به کویر ایران باید از این خط بهره مند شوند/احداث آبشیرین کن کمبود آب خمیر و بندرعباس را جبران کرد

نماینده مردم بندرعباس، حاجی آباد، قشم، خمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی از تاسیسات تصفیه خانه آب و فاضلاب هرمزگان بازدید و از نزدیک روند تصفیه خانه و انجام آزمایش های آب را مورد بررسی قرار داد.

۲

با همراهی سپاه امام سجاد (ع)

شبکه آبرسانی ۲۸ روستای هرمزگان با مشارکت آب و فاضلاب و بسیج سازندگی اصلاح و توسعه می یابد

​مدیرعامل شرکت اب و فاضلاب هرمزگان از انعقاد تفاهمنامه همکاری با سازمان بسیج سازندگی سپاه امام سجاد(ع) استان برای آبرسانی به روستاهای هرمزگان خبر داد.

زاهدان

گفتگو خبرگزاری علم و فناوری زاهدان با تولید کننده دستگاه قطع کن نیمه اتوماتیک گاز

تولید دستگاه قطع کن نیمه اتوماتیک گاز در استان سیستان و بلوچستان / دستگاهی که صرفه جویی انرژی را بالامی برد

محمد صادق کیخا نژاد، جوان نخبه زاهدانی می باشد که توانسته است با به کار گیری از دانش و نو آوری روزدنیا به دستاوردی بزرگ در زمینه کاهش سلیندردست یابد.

۳۲

نگاهی به دلایل اتش سوزی های پاییزه در جنگل ها

آتش سوزی های پاییزه تهدیدی بر اکوسیستم های حیاتی

آتش سوزی جنگلی به یک آتش سوزی کنترل نشده اطلاق می‌گردد که در مناطق جنگلی اتفاق می‌افتد،عوامل بسیاری می‌توانند باعث بروز آتش سوزی جنگلی شوند که از جمله‌ی آنها می‌توان به صاعقه، فوران‌های آتش فشانی، و برخی فعالیت‌های انسان اشاره کرد.

۰۱۲

مدیر تعاون روستایی استان سمنان اعلام داشت؛

سمنان | توزیع ۱۵هزار تن کود شیمیایی در در بین فعالان کشاورزی

مدیر تعاون روستایی استان سمنان خبرداد: برای رفع نیاز کشاورزان استان به ویژه در آن دسته از واحدهای تولیدی توزیع کودشیمیایی در سطح استان آغاز گردید.این اقدام تاپایان سال و به حجم ۱۵هزار تن از این نهاده ادامه خواهد داشت.

۲۲

شاهکار مهندسان پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اصلاح طراحی و ساخت مبدل‌های درایر واحد بنزین‌سازی

ارزش‌آفرینی ١٨میلیارد ریالی از ضایعات

۵۵

گزارش خبری

۴۰ هزار متر مکعب به ظرفیت آب هرمزگان اضافه شد

استاندار هرمزگان در جریان بازدید از روند اجرای پروژه آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی بندرعباس، از ظرفیت ۴۰ هزار متر مکعبی شیرین سازی آب در این سایت بهره برداری کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب