نگاهی به دلایل اتش سوزی های پاییزه در جنگل ها

آتش سوزی های پاییزه تهدیدی بر اکوسیستم های حیاتی

آتش سوزی جنگلی به یک آتش سوزی کنترل نشده اطلاق می‌گردد که در مناطق جنگلی اتفاق می‌افتد،عوامل بسیاری می‌توانند باعث بروز آتش سوزی جنگلی شوند که از جمله‌ی آنها می‌توان به صاعقه، فوران‌های آتش فشانی، و برخی فعالیت‌های انسان اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان ؛ رطوبت هوا یکی از پارامترهای مهم جوی در تعیین پتانسیل شروع و گسترش آتش سوزی در یک ناحیه می باشد بطوری که در مطالعات انجام شده ، رطوبت نسبی هوا ، بیشترین همبستگی را با وقوع و میزان گسترش آتش سوزی دارد . هر چقدر سرعت وزش باد بیشتر باشد ، شدت آتش سوزی نیز زیادتر می گردد ، این امر به این دلیل است که وزش باد باعث جابجایی هوا و در نتیجه رسیدن میزان بیشتری اکسیژن به محیط در حال سوختن می گردد .

باد عامل مهم جابجایی واتش سوزی

 در این زمینه اگر باد از ناحیه خشکی بوزد اثر زیادتری در افزایش آتش سوزی دارد . افزایش دما باعث افزایش تبخیر و تعرق و در نتیجه خشک شدن مواد سوختنی می گردد و می تواند یکی از عوامل موثر در بروز آتش سوزی باشد
 به گفته کارشناس جنگل ومرتع منابع طبیعی هرمزگان مواد قابل اشتعال، اکسیژن، و یک منبع حرارتی ـ اینها سه چیزی هستند که لازمه‌ی وقع آتش سوزی هستند و به «مثلث آتش» معروفند. در دسترس بودن این سه عامل می‌تواند به وقوع آتش سوزی گسترده در جنگل منجر شود و این آتش سوزی معمولاً به عنوان آتش سوزی جنگلی، آتش سوزی بوته‌زار یا آتش سوزی گسترده شناخته می‌شود. آتش سوزی‌های گسترده در سر تا سر دنیا اتفاق می‌افتند و معمولاً به صورت چرخشی رخ می‌دهند.

ویرانی اکوسیستم نتیجه اتش

ناصری همچنین افزود: اگرچه آتش سوزی‌های جنگلی کوچک برای بسیاری از گونه‌های گیاهی مفید و سودمند هستند، اما آتش سوزی‌های بزرگ و گسترده می‌توانند باعث ویرانی اکوسیستم شوند و برخی از گونه‌های مهم گیاهی و جانوری را از بین ببرند. آتش سوزی‌های کوچک نقش مهمی در تولید مثل برخی گونه‌های گیاهی ایفا می‌کنند. وی گفت: قرار گیری در معرض دود ناشی از آتش سوزی در کنار چوب‌های سوخته و حرارت ناشی از آتش می‌تواند به جوانه‌ زنی بذر گیاهان منجر شود.
ناصری درادامه تاکید کرد: آنچه باعث بهت و حیرت می‌شود اندازه‌ی گسترده‌ی آتش سوزی‌های جنگلی و هم چنین سرعت گسترش آنهاست. این نوع آتش سوزی‌ها از آن جا که قادرند جهت خود را تغییر داده و بر موانعی هم چون رود خانه، جاده و آتش ‌شکن‌ فائق آیند در نتیجه می‌توانند به آسانی گسترش یافته و منطقه‌‌ی گسترده‌ای را در کام خود فرو کشند. آتش سوزی جنگلی می‌تواند در اثر چند عامل، هم عوامل طبیعی و هم عوامل انسانی، رخ دهد

دلایل وقوع آتش سوزی در جنگل

مدیرکل منابع طبیعی وابخیزداری هرمزگان در خصوص اتش سوزی های پاییزه جنگلها گفت: دلایل گوناگونی از صاعقه و فوران‌های آتش فشانی گرفته تا بی ‌احتیاطی در زمینه‌ی آتش روشن کردن در مناطق جنگلی می‌توانند باعث بروز آتش سوزی در جنگل شوند. گاهی اوقات یک ته سیگار روشن که در جنگل رها شده باشد نیز می‌تواند باعث بروز آتش سوزی جنگلی شود. ‌در ادامه به عواملی اشاره می‌شود که می‌توانند باعث بروز آتش سوزی در جنگل شوند یا بر شدت آن به قدری بیافزایند که باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و جانوری در مناطق در معرض آتش سوزی شوند.

افزایش دما وبی احتیاطی شهروندان

ذاکری افزود: افزایش دمای هوا تا 40درجه سانتی گراد ، وزش باد گرم از عوامل محیطی و بی احتیاطی شهروندان در روشن کردن آتش و انتقام جویی متصرفان و قاچاقچیان از عوامل انسانی آتش گرفتن جنگل ها و مراتع است.
صاعقه و فوران‌های آتش فشانی

وی افزود: برآوردها نشان می‌دهند که صاعقه در هر ثانیه 100 بار به زمین اصابت می‌کند و عامل تقریباً 12 درصد کل آتش سوزی‌ها در آمریکاست. ‌آتش سوزی‌های جنگلی معمولاً در نتیجه‌ی اصابت صاعقه‌ی خشک یا صاعقه‌ای که با بارندگی همراه نیست رخ می‌دهند. این نوع آتش سوزی‌ها اغلب در مناطق دورافتاده رخ می‌دهند و به همین دلیل است که آتش سوزی‌های ناشی از صاعقه در مقایسه با آتش سوزی‌های ناشی از فعالیت‌های انسان مناطق بیشتری را در بر می‌گیرند. به همین نحو، فوران‌های آتش فشانی هم می‌توانند باعث بروز آتش سوزی در جنگل شوند، زیرا گدازه‌های آتش فشانی هر چیزی را که بر سر راهشان قرار گیرد می‌سوزانند.

آتش سوزی‌های زیر زمینی

ذاکری تاکید کرد: آتش سوزی‌های زیر زمینی یا سوختن بدون شعله‌ی زغال‌های رسوبی یکی دیگر از عوامل مهم شعله‌ور شدن مجدد آتش و هم چنین گسترش آتش سوزی در جنگل محسوب می‌شود. آتش سوزی‌های زیر زمینی که در اصل بر اثر صاعقه یا وقوع آتش سوزی جنگلی حادث می‌شوند می‌توانند تا مدت‌ها پس از خاموش شدن آتش سوزی زمینی به سوختن ادامه داده و در نتیجه می‌توانند باعث شعله‌ور شدن مجدد آتش در جنگل شوند.
آتش سوزی‌های خود به خود

گاهی اوقات آتش سوزی‌های جنگلی می‌توانند خود به خود اتفاق افتند، مخصوصاً هنگامی که هوا به شدت گرم و خشک است و به قدری حرارت تولید می‌کند که می‌تواند باعث احتراق خود به خود شود. هر چیزی از جمله چوب دارای درجه حرارتی است که در آن شعله‌ور می‌شود. این درجه حرارت را نقطه‌ی اشتعال می‌نامند. نقطه‌ی اشتعال چوب 572 درجه‌ی فارنهایت یا 300 درجه‌ی سانتی گراد است.
مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری هرمزگان افزود: انباشت مواد ارگانیک مرده هم چون برگ، ترکه‌های کوچک و شاخه‌های خشک بر روی زمین می‌تواند باعث افزایش حرارت و گرما شود. چوب در دماهای بالا هم چنین می‌تواند گازهای هیدروکربنی از خود متصاعد کند و این گازها هنگام تماس با اکسیژن دچار فعل و انفعال شده و باعث ایجاد حریق می‌شوند. بنا بر این، چوب در شرایط آب و هوایی به شدت گرم و خشک می‌تواند به نقطه‌ی اشتعال رسیده و خود به خود آتش بگیرد.
آتش سوزی‌های جنگلی خود به خود اکثراً در آن دسته از مناطق آب و هوایی مشاهده می‌شوند که از رطوبت کافی برخوردار بوده و مستعد رشد پوشش گیاهی هستند و در عین حال فصول گرم و خشک طولانی مدت را نیز تجربه می‌کنند. مناطق دارای پوشش گیاهی در استرالیا و جنوب شرق آسیا، مناطق جنگلی آمریکا و کانادا، و حوزه مدیترانه از جمله مناطقی هستند که بروز آتش سوزی‌های خود به خود در آن جا امری کاملاً معمول است.

وی تصریح کرد: آتش سوزی‌های جنگلی خود به خود معمولاً در فصول تابستان و پاییز و هم چنین هنگام وقوع خشک سالی اتفاق می‌افتند، زیرا در چنین مواقعی برگ‌ها و ترکه‌های ریخته شده بر روی زمین و هم چنین دیگر مواد ارگانیک به موادی خشک و بسیار قابل اشتعال تبدیل می‌شوند. بادهای قوی می‌توانند این نوع آتش سوزی‌های جنگلی را به مناطق بزرگی گسترش داده و مهار آن را سخت و دشوار سازند.

فعالیت‌های انسانی عامل تخریب

کارشناس باغبانی جهادکشاورزی هرمزگان نیز تاکید کرد: فعالیت‌های انسان، یا به عبارت دقیق‌تر، سهل‌انگاری‌های انسان عامل بیش از 80 درصد آتش سوزی‌های جنگلی به شمار می‌روند. اکثر آتش سوزی‌های جنگلی که در نتیجه‌ی فعالیت‌های انسان رخ می‌دهند را می‌توان آتش سوزی‌های تصادفی نامید. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های انسان که می‌تواند باعث بروز آتش سوزی در جنگل شود ایجاد حریق در راستای پاک سازی زمین از پوشش گیاهی است که گاهی اوقات می‌تواند از کنترل خارج شود.

صادقی گفت: گاهی اوقات کسانی که برای گردش و تفریح به جنگل می‌روند می‌توانند به طور بالقوه عامل بروز آتش سوزی شوند و مثلاً هنگام بازگشت آتشی را که در جنگل روشن کرده‌اند به همان شکل رها کرده یا ته سیگار روشن خود را در جنگل بیاندازند. در بسیاری از مواقع چمن‌های خشک را می‌سوزانند تا رشد چمن تازه را تسریع نمایند و این امر نیز می‌تواند باعث بروز آتش سوزی در جنگل شود.

اتش پیامد های منفی برای جنگلها دارد

مدیرکل محیط زیست هرمزگان هم دراین خصوص افزود: آتش سوزی فراگيرترين عامل تخريب کننده اکوسيستم های جنگلی ست که دارای پيامد های منفی اکولوژيکی، اقتصادی و اجتماعی می باشد. شناسايی عوامل موثر در وقوع و گسترش آتش سوزی در جنگل يکی از سازوکارهای اساسی جهت دستيابی به مديريت کنترل و مقابله با آتش سوزی است.

وی در خصوص نکات مهم در خصوص وقوع و اطفای حریق هم افزود: برای پیشگیری از آتش سوزی ساده ترین راه این است که در انتقال حرارت جلوگیری گردد زیرا در جنگل ها و مراتع مواد قابل اشتغال و اکسیژن به وفور یافت می شود.

مسیحی گفت: هرچه در عرصه های منابع طبیعی خرده چوب؛ تراشه ها؛ شاخ و برگ خشک شده؛ درختان آفت زده؛ پوسیده و بیمار بیشتر باشد احتمال گسترش و شدت آتش سوزی بسیار بیشتر خواهد شد.

وی تاکید کرد: هرچه وزش باد در عرصه های طبیعی تندتر باشد شدت آتش سوزی نیز بیشتر خواهد بود. بادهایی که منشا آنها نواحی خشک باشد باعث کاهش رطوبت در منطقه شده و شدت گسترش حریق را تسریع می نماید.

بیشترین ساعات بحرانی حریق در شبانه روز ۱۲ ظهر تا ۶ عصر می باشد

بحرانی ترین ایام حریق روزهای تعطیل و آخر هفته بوده و همچنین در جنگل های شمال کشور ماه های آبان؛ آذر؛ دی و در جنگل های خارج از شمال  وجنوب کشورماه های خرداد؛ تیر و مرداد می باشند.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان در پایان تصریح کرد: آتش سوزی در جنگل ها و مراتع در فصل تابستان و اوایل پاییز بیشتر از فصل بهار و زمستان است زیرا در فصل تابستان و اوایل پاییز هوا گرم و خشک و رطوبت هوا کم است. در فصل بهار با اینکه مقدار بارندگی زیاد است اما خطر بروز آتش سوزی در برخی مناطق وجود دارد و علت آن این است که گیاهان با طول عمر کم (عمدتا یکسال) در این فصل خشک شده و سریعاً آماده اشتعال می گردند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱:۰۵

شناسه خبر: 91606

مطالب مرتبط :
تولید مس در ایران

تولید مس در ایران

تولید مس در ایران

خاکی که از هوا آب می گیرد!

توسط دانشمندان دانشگاه آوستین صورت پذیرفت:

خاکی که از هوا آب می گیرد!

شما به طور معمول محصولات متنوع و قابل پرورش زیادی در مناطق خشک نمی بینید - به ویژه هنگامی که آبیاری عملی و یا مقرون به صرفه نباشد. اما این حقیقت می تواند با توسعه آنچه که به عنوان "خاک خودآبیار" توصیف می شود، تغییر کند.

۲۲

گزارش خبری/ معاون راهبری ونظارت بربهره برداری آب وفاضلاب کشور در ویدئوکنفرانسی تاکید کرد

تولید آبشیرین کن سیریک با ظرفیت حداکثری

در جلسه ویدئو کنفرانس امام جمعه بندرعباس و مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان با معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، وضعیت آب شهرستان سیریک بررسی شد.

۲۲

شاهکار مهندسان پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اصلاح طراحی و ساخت مبدل‌های درایر واحد بنزین‌سازی

ارزش‌آفرینی ١٨میلیارد ریالی از ضایعات

تولید آب

توسط محققان سازمان انرژی اتمی صورت گرفت؛

ساخت دستگاه تولید آب از رطوبت هوا

محققان سازمان انرزژی اتمی موفق به ساخت دستگاه تولید آب از رطوبت هوا برای نخستین بار در کشور شدند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب