معاون عملیات سپاه امام صادق علیه السلام:

توجه جدی به پدافند غیر عامل در استان بوشهر/ عمده‌ترین هدف آن ایمن‌سازی و کاهش آسیب‌پذیری است

معاون عملیات سپاه امام صادق (ع) گفت: استان بوشهر به عنوان یکی از استان‌های کلیدی کشور می‌بایست به لحاظ پدافند غیر عامل به صورت جدی به آن توجه شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ عبدالحسن آران، معاون عملیات سپاه امام صادق (ع) ضمن تبریک هفته پدافند غیرعامل گفت: پدافند غیرعامل، تمهیداتی که در زمان صلح صورت می‌گیرد و در واقع اقداماتی غیر مسلحانه‌ای که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابله با تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می‌شود را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: امروزه مردم نیازمند خدمات متفاوتی بوده و نیز به دنبال محیطی آرام و قابل سکونت درون شهرها با آسایش می‌باشند، عمده‌ترین هدف پدافند غیر عامل ایمن‌سازی و کاهش آسیب‌پذیری زیر ساخت‌های مورد نیاز مردم است.

آران در پاسخ به سوال اینکه پیشینه پدافند غیر عامل در استان بوشهر چگونه است توضیح داد:  به طور کلی می‌توان گفت پدافند غیر عامل قدمتی به اندازه تاریخ زندگی بشر دارد، انسان‌های اولیه برای در امان ماندن از تهاجم حیوانات وحشی و دیگر دشمنان خود به غارها و بالای درختان و دیگر مامن‌های طبیعی پناه می‌بردند.

معاون علملیات سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر اظهار داشت: وجود خندق دور شهرها و ایجاد دروازه‌های مستحکم برای پیشگیری از حملات غافلگیرانه دشمن در تمام نقاط جهان امری رایج بوده که به طبع استان بوشهر نیز به واسطه موقعیت حساس جغرافیایی و وجود ذخایر عظیم دریایی و زمینی از این قاعده مستثنی نبوده و نیست.

وی با بیان جایگاه استان بوشهر در پدافند غیر عامل بیان کرد: به لحاظ موقعیت حساس راهبردی و وجود منابع و ذخایر عظیم گازی و نفتی، اقتصادی، نیروگاه اتمی، استان بوشهراز لحاظ پدافند غیر عامل بسیار حائز اهمیت است.

سرهنگ آران افزود:  به طوریکه هر ساله رزمایش‌ها و تمرینات بسیار مهم پدافندی در سطح استان و شهرستان‌ها جهت بالا بردن آمادگی در برابر حوادث و پیشامد‌ها و پایین آوردن خسارات ناشی از پیامدهای طبیعی و غیر طبیعی انجام می‌گیرد که مهم‌ترین آن رزمایش پدافند پرتوی که در اردیبهشت ماه سال 98 با حضور کلیه ادارات و نهادها و سازمان‌های دولتی و نظامی در مرکز استان برگزار شد اشاره نمود.

این مقام مسئول با تشریح اقدامات اخیر پدافند غیر عامل گفت: آموزش‌های تئوری در سطح استان و شهرستان‌ها، ملزم نمودن طرح‌های عمرانی در حوزه‌های نفت و گاز به رعایت پدافند غیر عامل، انجام رزمایش‌های مربوطه در سازمان‌ها و ادارات مختلف از دیگر اقدامات پدافند غیر عامل در استان می‌باشد.

وی با اشاره به اقدامات کرونایی پدافند غیر عامل توضیح داد: ایجاد قرارگاه پدافند زیستی استانی به منظور بالا بردن سطح توان آحاد مردم استان در مقابل ویروس کرونا، ضد عفونی کردن، تولید لوازم بهداشتی و ضدعفونی شامل ماسک، دستکش و مایع ضدعفونی از اهم اقدامات پدافند غیر عامل در مقابله با بیماری کرونا می‌باشد.

معاون عملیات سپاه تاکید کرد: استان بوشهر به عنوان یکی از استان‌های کلیدی کشور می‌بایست به لحاظ پدافند غیر عامل به صورت جدی به آن توجه شود در این بین یک سری محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که شامل همکاری بعضی از نهاد‌ها و ادارات در استان و همچنین عدم موقعیت مکانی مناسب، عدم منابع مالی لازم از محدودیت‌هایی است که در استان پیش روی پدافند غیر عامل می‌باشد که می‌طلبد مسئولین و دست اندرکاران به این مهم اهتمام ویژه داشته باشند.

مصاحبه کننده: سینا ناجی

پایان پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸:۳۱

شناسه خبر: 91660

مطالب مرتبط :
بیانیه ای در محکومیت توهین فرانسه به پیامبر اسلام(ص)

نخبگان بسیج علمی و پژوهشی استان بوشهر؛

بیانیه ای به سه زبان در محکومیت توهین نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام(ص)

در پی توهین نشریه فرانسوی و حمایت رئیس جمهور کشور فرانسه به پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد (ص)، بسیج علمی و پژوهشی بیانیه‌ای به زبان فارسی، انگلیسی، و فرانسه در محکومیت این حرکت ضدانسانی و ضداخلاقی صادر کرد.

یکی از شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه، دانایی است!

مسئول جهاد علمی و پژوهشی ناحیه مقاومت بوشهر؛

یکی از شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه، دانایی است!

مسئول جهاد علمی و پژوهشی ناحیه مقاومت بوشهر گفت: یکی از شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه، دانایی است و همه افراد جامعه باید به دنبال پژوهش درزمینه‌های مختلف علمی باشند، تا در سایه نتایج این پژوهش‌ها، بتوانند شرایط زندگی بهتر را برای خود و دیگران فراهم نمایند.

gfdgd

ماهواره ظفر تصویر شهید سردار سلیمانی را مخابره می کند

ماهواره ظفر که قرار است عصر امروز به فضا پرتاب شود، تصویر شهید سردار قاسم سلیمانی را مخابره می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب