نشاط علمی نانو شیمیست ها با کرونا در شیراز

کرونا هم نتوانست نانو شیمیست های شیرازی را از فعالیتهای علمی باز نگاه دارد و انجمنهای علمی فعال تر از قبل در سال جهش تولید گام بر می دارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فارس " آرش جوابی" رئیس هیات مدیره و دبیر انجمن علمی دانشجویی شیمی کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، از برگزاری مجموعه سمینارهای علمی در حوزه علم نانو شیمی به صورت وبینارهای مجازی خبر داد.

 

 این جلسات از طریق بسترهای اینترنتی و سامانه های آموزش مجازی با مشارکت جمعی از اعضای هیات علمی و اساتید گروه شیمی برگزار می شود که با حضور جمع کثیری از دانشجویان عضو انجمن علمی شیمی این واحد دانشگاهی به ویژه دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی در گروه  کارشناسی ارشد شیمی تجزیه و شیمی آلی برای اولین بار بر پا می گردد که  این مجموعه وبینارها به همت انجمن علمی دانشجویی شیمی کاربردی بر پا می شود.

 

وی افزود: این انجمن به عنوان برترین انجمن علمی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی کل کشور و منتخب هفتمین جشنواره ملی فرهیختگان انتخاب شده است و از همکاری و پشتیبانی با باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز و استان فارس و همچنین حمایت حوزه معاونت پژوهش و فناوری این واحد دانشگاهی خبر داد.

 

 

جوابی در پاسخ به هدف از برگزاری این مجموعه سمینار های نانو شیمی گفت: هدف از برگزاری این مجموعه سمینارهای علمی مجازی را جهت آشنایی بیشتر دانشجویان و محققان و متخصصان علم شیمی و مهندسی شیمی با فناوری نانو، نانوتکنولوژی و نانو شیمی آشنا شده و به بررسی نقش و جایگاه علم شیمی در فناوری نانو خواهند پرداخت.

 

آشنایی بیشتر دانشجویان با کاربرد علم نانو شیمی در زندگی روزمره و سایر فعالیت های علمی پژوهشی اقتصادی و تجاری و همچنین معرفی جدیدترین تحقیقات و پژوهش های نوین و دستاوردها و نوآوری های کاربردی در حوزه علم نانو شیمی از دیگر مباحثی است که بررسی خواهد شد.

 

 

چشم انداز و دیگر اهداف این مجموعه سمینارهای علمی و پژوهشی چیست؟

 

علاوه بر اهداف ذکر شده برای این مجموعه سمینارها اهداف دیگری نیز در این سلسله وبینارهای علمی و پژوهشی دنبال می گردد که

می توان به آشنایی دانشجویان با فرصت های نوین شغلی و کارآفرینی در حوزه علم نانو شیمی، معرفی بخشی از دستاوردهای علمی و پژوهشی،  محصولات تجاری شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد ، هسته های فناور دانشگاه آزاد اسلامی،  معرفی رشته نانو شیمی و سایر گرایش های این رشته تحصیلی و کاربردی و برسی جایگاه این علم در ایران و جهان اشاره کرد.

 

رئیس انجمن علمی شیمی کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز  در افتتاحیه این مجموعه سمینارهای های مجازی تشریح نمود: ارتباط گسترده بخش علوم و فناوری های شیمیایی با تحولات مختلف فنی، علمی، اقتصادی و اجتماعی کشورهای در حال توسعه ایجاب می کند تا طراحی توسعه و بهره برداری از سیستم ها و فرآیندهای صنعتی به صورت بهینه صورت پذیرد.

 

ماهیت فرا رشته ای علوم و فناوری های شیمیایی و توانمندی آن در تولید مواد، ابزارها و سیستم های جدید با قابلیت بالا،  موجب ایجاد فرصت های متنوعی در عرصه های مختلف علمی و صنعتی شده است.

 

 بر همین اساس این مجموعه سمینارها با تمرکز بر رویکرد های نوین علم و فناوری های شیمیایی و نانو فناوری در نظر دارد بستری مناسب جهت هم اندیشی و تبادل اطلاعات و تجارب علمی و اجرایی فعالانه این حوزه در راستای اهداف توسعه محور سرزمین مان ایران ایجاد نماید.

 

او افزود: در راستای اعتلای فرهنگ پژوهش و باتوجه به تاکیدات وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دستورالعمل ها و آیین نامه های نوین پژوهشی ابلاغی از سوی مسئولان ارشد دانشگاه آزاد اسلامی و فراهم بودن امکانات و تجهیزات در مجموعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی برای تحقق زیست بوم فناوری و دانشگاه و برای رسیدن به دانشگاه نسل سوم و چهارم یا در واقع دانشگاه کارآفرین و مسئله محور در خصوص ارتباط بیشتر با صنعت، این سلسله وبینارهای مجازی برگزار می گردد.

 

جوابی در ادامه به معرفی بحث نانو تکنولوژی پرداخت: فناوری نانو یا نانو تکنولوژی (Nanotechnology ) رشته ای از دانش های کاربردی و فناوری است که موضوعات گسترده ای را پوشش میدهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه های در ابعاد کم تر از یک میکرومتر است (معمولا 1تا 100 نانومتر) در واقع نانو تکنولوژی فهم به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم های در این ابعاد است. که اثرات فیزیکی جدیدی عمدتا متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک از خود نشان میدهند.

 

 علم نانو به عنوان پدیده هزاره سوم را نمی توان رشته جدیدی عنوان کرد بلکه رویکردی جدید به کلیه علوم و فنون موجود در مقیاس نانو می باشد. نانوتکنولوژی به طور کلی در تمامی زمینه های خوراک، آب آشامیدنی، تشخیص پزشکیی، بیوتکنولوژی، کامپیوتر و ارتباطات، حمل و نقل، انرژیی، ایمنی بهداشت محیط زیست، مواد، هوافضا و امنیت ملی کاربرد  دارد.

 

 به وضوح مشاهده می شود که بشر با یک انقلاب گسترده تر از دو انقلاب دیگر کشاورزی و صنعتی روبرو گردیده است.

 

جوابی در بخش دیگری از افتتاحیه این مجموعه سمینارها، به تشریح مقدمه علم نانو شیمی پرداخت و ادامه داد: نانو شیمی (Nano chemistry ) یکی از شاخه های دانش شیمی می باشد که به بررسی شیمی مواد در مقیاس نانومتری می پردازد.

 

این دانش در زمینه های مختلفی از جمله سوخت و پلیمر، رنگ، پوشاک، دارو، مواد شوینده شیمیایی و به طور کلی هر آنچه به شیمی و مهندسی شیمی مربوط شود کاربرد دارد. به طور کلی با توجه به فناوری نانو و کار تولید در این مقیاس، برای دستیابی به فرآورده‌های با کیفیت و کمیت بهتر به عبارتی ارزان تر، محکم تر، سبک تر و کارا تر از این فناوری نوین بهره می برند.

 

جایگاه علم نانو در ایران و جهان:

 

مسئول انجمن شیمی دانشگاه آزاد شیراز در ادامه به تشریح جایگاه علم نانو در ایران و جهان پرداخت: و گفت: در حال حاضر نقش علم و تکنولوژی در جوامع مختلف بسیار پر رنگ است و برآیند آن موجب برتری کشورهای برخوردار از آن ها در رده بندی های مختلف علمی و اجتماعی و اقتصادی و غیره. ...می شود.

 

علم شیمی با رویکردی که نسبت به برسی مواد از جنبه های مختلف دارد از اساسی ترین و در عین حال از قوی ترین علوم شناخته می شود.

 

خوشبختانه علم شیمی و موارد وابسته به آن مانند مهندسی شیمی در کشورهای ما جایگاه دیرینه ای دارد.  به طور کلی هم در قدیم دانشمندان به نامی در حوزه علم شیمی به دنیا معرفی کرده ایم .

 

در حال حاضر جایگاه علم شیمی در دنیا یک جایگاه برتر است و نانو تکنولوژی و نانو شیمی شاخه جدیدی از علوم پیشرفته امروزی می باشد. با این حال پیشرفت شایان توجه ای را در سالیان اخیر پشت سر گذاشته است و عمده زیر بنای آن شیمی می باشد.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه کشور عزیزمان ایران طبق آخرین آمارهای معتبر جهانی در رتبه اول منطقه و جزو چهار کشور برتر دنیا در حوزه علم نانو می باشد که عمده مقالات علمی منتشر شده در این حوزه مرتبط با علم شیمی و نانو شیمی است.

 

 

چشم انداز آینده کشورها و مجامع علمی به حوزه نانو تکنولوژی و نانو شیمی:

 

جوابی در ادامه به همگرایی این علوم (شیمی و نانو) و قابلیت های فراوان آن که باعث شده تا اقبال بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا به این سمت متمایل شود. به طوری که برنامه ریزی های فراوان در جهت تاسیس شرکت های دانش بنیان با هدف سود آوری اقتصادی انجام گرفته است.

 

این امر موجب جهش های علمی، اقتصادی و اجتماعی در این جوامع شده است.

 

در کشور عزیزمان ایران نیز با توجه به جایگاه مناسب در رتبه بندی های جهانی (از دیدگاه شیمی و نانو)، انجام پروژه های محصول محور ،اقتصادی و تجاری، همسو با دیگر کشورها امری ضروری است.

 

امروز اهمیت علم نانو در عرصه های گوناگون از جمله علم شیمی، بسیار مورد توجه واقع شده و در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، نقطه امید بسیاری از پژوهشگران و حتی سیاستمداران برای جبران عقب ماندگی های علمی کشور است.

 

 

نقش انجمن های علمی در توسعه علوم جدید و نانو تکنولوژی:

 

آرش جوابی که در هفتمین جشنواره ملی فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی کل کشور موفق به کسب عنوان مقام اول در میان انجمن های علمی دانشجویی می باشد، در زمینه نقش انجمنهای علمی در توسعه علوم جدید و نانو تکنولوژی می گوید: این امر با تشکیل انجمن های علمی و تشکل های پژوهشی جهت تبادل افکار،  سرعت بیشتری خواهد گرفت.

 

 در همین راستا انجمن علمی شیمی کاربردی این واحد دانشگاهی با هدف هم فکری و تبادل اطلاعات با نخبگان، اساتید، دانشجویان، کارآفرینان و فناوران این حوزه با رویکرد عمق بخشی به اطلاعات موجود در زمینه شیمی و نانو شیمی و فناوری های مرتبط اقدام به برگزاری این برنامه نموده است.

 

 

محوریت های مجموعه وبینارهای مجازی نانو شیمی:

 

جوابی در پایان به تشریح محورهای این برنامه پرداخت: این مجموعه سمینارها در چندین روز متوالی ودر موضوعاتی نظیر

 

نانو کامپوزیت ها و پلیمر ها

سنتز مواد آلی از آزمایشگاه تا صنعت

شیمی سبز و دارو رسانی

کاتالیست ها و نانو کاتالیست ها و سنتز و کاربرد آن ها

رنگ _چوب _چرم

الکتروشیمی و حفاظت خوردگی

اسانس و فیتو شیمی

استخراج و جداسازی

انرژی های نو و تجدید پذیز

مدل سازی و استاندارد سازی

نانو آنزیم ها و کاربرد آن ها و غیره. ..می باشد.

 

همچنین در بخش ویژه ای از این برنامه، دانشجویان با سر فصل دروس و واحد های تئوری و عملی دانشگاهی رشته نانو شیمی و قابلیت های ادامه تحصیل در این رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ایران و جهان  آشنا گردیدند.

 

در پایان وی از اساتید، متخصصان و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که در این مجموعه سمینار هابا ارائه ترجمه های مقالات، پوستر های علمی،.طرح های پژوهشی برگزیده در حال انجام و یا پایان یافته، معرفی پایان نامه ها و رساله های معتبر در حوزه نان شیمی. در عرصه ملی و بین المللی شرکت نموده بودند، تشکر نمود.

 

 همچنین از مسئولان محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز که در برگزاری این مجموعه وپینارهای علمی همکاری و حمایت کرده اند، تقدیر کرد.

 

 

گزارش از مهر آفرین وثوقی

انتهای خبر/

زمان انتشار: پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱:۱۸

شناسه خبر: 91666

مطالب مرتبط :
راهکار های پیگیری از کرونا

هموپرفیوژن امیدی برای درمان کووید۱۹

از گوشه و کنار کشور خبرهایی مبنی بر درمانهای گوناگون برای کوبید ۱۹ شنیده می شود که توسط دانشگاههای علوم پزشکی که مرجع تایید یا رد این نسخ درمانی هستند تکذیب یا تایید می گردند.

یس

خبرگزاری علم و فناوری خبر داد :

همکاری دانشگاه آزاد و پارک علم و فناوری قم

دیدار و گفتگوی روسای پارک علم و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی قم در زمینه ایجاد توسعه فناوری و نوآوری در میان فرهیختگان و دانشگاهیان

۱

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان تفت:

قطع زنجیره انتقال کرونا بدون همراهی مردم امکان پذیر نیست

واعظ پور گفت: شهروندان برای قطع زنجیره کرونا باید هنگام خروج از منزل از ماسک استفاده کرده و فاصله فیزیکی دو متری را تحت هر شرایطی رعایت کنند.

۰

کرونا در اوج! چاره ای باید کرد....

غول ناپیدا اما ویرانگر و خانمان سوز و خانه برانداز کرونا این روزها خشمگین تر و سهمگین تر از هر زمانی میتازاند و بشریت کره خاکی را از بین میبرد.

دانشگاه آزاد شیراز

با نیامدن کاندیدای مجلس به دانشگاه، جلسه مناظره تعطیل شد

تنها چند روز به انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز ۲ اسفندماه ۹۸ باقی مانده و هیجان کاندیداها و مردم به اوج خود رسیده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب