در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

کمبود محبت و نشاط در خانواده از عوامل مهم حواس پرتی کودکان

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران کمبود محبت و نشاط در خانواده را از عوامل مهم حواس پرتی در کودکان دانست.

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، حواس پرتی در بین کودکان پدیده شایعی است، که می تواند عوامل و نشانه های گوناگونی را داشته باشد.

این حواس پرتی هم ممکن است در خانه باشد و هم در مدرسه که باید توسط اطرافیان عوامل آن ریشه یابی و برطرف شود.

خواب کمتر از هفت ساعت در شبانه روز

برای آشنایی و روش های علل حواس پرتی کودکان در خانه و مدرسه به سراغ مریم تشویقی روانشناس بالینی و عضو سازمان نظام روانشناسی ایران رفتیم تا در این زمینه نکاتی را بیان کند.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران رفتیم در گفت و گو با خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد: حواس پرتی کودکان در خانه و مدرسه عوامل گوناگونی دارد.

وی نخستین علت حواس پرتی کودکان در خانه و مدرسه را علل درونی و ذهنی بیان کرد و گفت: مشغله های ذهنی دانش آموز، اضطراب و نگرانی، گرسنگی و تشنگی می تواند از علل مهم این اختلال باشد.

تشویقی بی علاقگی و بی انگیزگی نسبت به درس، بیماری ها و ناراحتی های جسمی، فشارهای روانی و خیالبافی، خواب کمتر از هفت ساعت در شبانه روز و از همه مهم تر بیش فعالی را از دیگر علل حواس پرتی کودکان در خانه و مدرسه اعلام کرد.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران وی علل بیرونی و محیطی را دیگر دسته بندی عوامل حواس پرتی کودکان در خانه و مدرسه دانست و بیان کرد: سردی و گرمی هوا، نور شدید و ضعیف و صداهای آزار دهنده می تواند حواس پرتی کودکان را در پی داشته باشد.

اختلال در عملکرد روانی کودک باعث کاهش تمرکز

این روانشناس بالینی در ادامه سخنان خود اتفاقات و حوادث جانبی را از دیگر عوامل حواس پرتی کودکان در خانه و مدرسه برشمرد و در توضیح این بخش از سخنان خود تصریح کرد: گاهی منبع حواس پرتی نه به مسائل درونی پیش زمینه ای و نه مربوط به محرک های بیرونی است بلکه دانش آموز به دلیل یک اتفاق و یک مسئله دچار حواس پرتی می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: انتظارات بیش از حد والدین، کمبود محبت و نشاط در خانواده، برخورد نامناسب یک معلم، مقایسه کودک با دیگر همکلاس ها می تواند عاملی برای حواس پرتی باشد.

تشویقی اضافه کرد: انجام چند کار با هم نیز می تواند علتی برای حواس پرتی کودکان باشد، هنگامی که حجم کار زیاد است و دانش آموز مجبور است هم زمان چند کار را با هم انجام دهد طبیعی است که نمی تواند به اندازه کیفیت یک کار تمرکز داشته باشد، در این شرایط توجه انتخابی تقسیم می شود و تمرکز را برای دانش آموز سخت می کند.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران وجود یک اختلال را از دیگر عوامل حواس پرتی کودکان عنوان کرد و افزود: اختلال در عملکرد روانی کودک نیز می تواند باعث کاهش تمرکز در او شود.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸:۵۳

شناسه خبر: 91671

مطالب مرتبط :
نوجوان

سه پادزهر آسیب‌های روانی در نوجوانان

اگر در کودکی از مشکلات و اختلالات روانی پیشگیری نشود در بزرگسالی چکار باید بکنیم؟

هفته پیشگیری از مسمومیتها

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۶۰درصد بیماران مسموم مراجعه کننده به اورژانس، ناشی ازمسمومیت دارویی هستند/ بیشترین مسمومیت با داروهای اعصاب و روان است

دکتر رخساره معمار معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هفته پیشگیری از مسمومیتها، گفت: ۶۰ درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند و بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی هم مربوط به داروهای اعصاب و روان است.

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان، سالانه به گال آلوده می‌شود/ این بیماری بیشتر در میان کودکان و جوانان شایع است

بیشتر بدانید:

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان، سالانه به گال آلوده می‌شود/ این بیماری بیشتر در میان کودکان و جوانان شایع است

گاهی وقتها برای شما اتفاق افتاده که در برخی از قسمت‌های بدن خود خارشی شدیدی احساس می‌کنید که خارش آن محدوده باعث ایجاد دانه‌های قرمز می‌شود، این بیماری در اثر نفوذ انگلی به نام سارکوپتس در پوست ایجاد می‌شود که به این بیماری گال یا جرب می گویند.

مهدکودک

معاون بهزیستی خوزستان خبر داد

تمهیدات لازم برای بازگشایی مهدکودک ها/ ضدعفونی کامل قبل از بازگشایی و در پایان هر روز

معاون امور اجتماعی بهزیستی خوزستان گفت: ضدعفونی کامل مهد کودک ها قبل از بازگشایی و در پایان هر روز را از جمله تمهیدات در نظر گرفته شده برای بازگشایی این بخش است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب