تشخیص عفونتهای بدون علامت کووید ۱۹ با استفاده از تلفن همراه

محققان دانشگاه MITمدل هوش مصنوعی را ابداع کرده اند که افراد بدون علامت را از طریق ضبط سرفه های اجباری از افراد سالم متمایز می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از ام آی تی نیوز؛ افراد بدون علامت که به Covid 19 آلوده هستند، طبق تعریف، هیچ علائم جسمی قابل تشخیصی از این بیماری ندارند. بنابراین کمتر احتمال دارد که آزمایش ویروس را انجام دهند و ناآگاهانه می توانند عفونت را به دیگران منتقل کنند.

اما به نظر می رسد کسانی که بدون علامت هستند ممکن است کاملاً از تغییرات ویروس خلاص نشوند. محققان دانشگاه MIT اکنون دریافتند که افراد بدون علامت ممکن است از نظر سرفه با افراد سالم متفاوت باشند. این تفاوت ها برای گوش انسان قابل رمزگشایی نیستند. اما معلوم می شود که با هوش مصنوعی می توان آنها را برداشت.

در مقاله ای که اخیراً در مجله مهندسی پزشکی و زیست پزشکی IEEE منتشر شده است، تیم تحقیقاتی در مورد یک مدل هوش مصنوعی گزارش کرده است که افراد بدون علامت را از طریق ضبط سرفه های اجباری از افراد سالم متمایز می کند، افرادی که به طور داوطلبانه از طریق مرورگرهای وب و دستگاه هایی مانند تلفن های همراه و لپ تاپ ها ارسال می کنند.

محققان این مدل را روی ده هزار نمونه سرفه و همچنین کلمات گفتاری آموزش دادند. هنگامی که آنها با ضبط های جدید سرفه به مدل تغذیه کردند، به طور دقیق 98.5 درصد سرفه ها را در افرادی که تأیید Covid 19 داشتند، از جمله 100 درصد سرفه های بدون علامت - که گزارش کردند علائم ندارند اما آزمایش ویروس مثبت است، شناسایی کرد.

این تیم در حال کار بر روی ادغام این مدل در یک برنامه کاربر پسند است، که اگر FDA در مقیاس وسیع تصویب کند، می تواند یک ابزار رایگان، راحت و غیرتهاجمی پیش محافظ برای شناسایی افرادی باشد که به احتمال زیاد برای Covid 19 بدون علامت هستند. کاربر می تواند روزانه وارد سیستم شود، در تلفن آنها سرفه کند و بلافاصله اطلاعاتی راجع به آلودگی آنها بدست آورد و بنابراین باید با یک آزمایش رسمی تایید شود.

برایان سوبیرانا، یک محقق تحقیق، در آزمایشگاه  Auto ID MIT، گفت: اگر همه قبل از رفتن به کلاس، کارخانه یا رستوران از این ابزار استفاده کنند، اجرای موثر این ابزار تشخیصی گروهی می تواند از شیوع همه گیری آن بکاهد.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 91675

مطالب مرتبط :
جشنواره

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اردبیل خبر داد:

هفتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری در هفته بسیج برگزار می گردد

هفتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری در هفته بسیج به صورت ویدئو کنفرانس در تمامی شهرستان های استان به صورت همزمان برگزار می گردد.

۲۲

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد:

ضرورت استفاده از ظرفیت مراکز مراقبت در منزل در مدیریت بیماری کووید ۱۹

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تاکید بر بکارگیری توانمندی و ظرفیت مراکز مراقبت در منزل در مدیریت بیماری کووید ۱۹، گفت: این مراکز می توانند کاهش بار مراجعات بیمارستانی را تا حد قابل قبولی به دنبال داشته باشند.

مدال سواد رسانه ای، نشانه ای برای تلاشم در راه نهضت سواد رسانه ای است

عضو مرکز بسیج علمی پژوهشی فاطمه زهرا (س) مبارکه؛

مدال سواد رسانه ای، نشانه ای برای تلاشم در راه نهضت سواد رسانه ای است

ساجده صداقت برگزیده مدال نقره کشوری المپیاد سواد رسانه ای از دانش آموزان فعال و عضو مرکز بسیج علمی پژوهشی فاطمه زهرا (س) ، گفت:مدال سواد رسانه ای نشانه ای است که تمام تلاشم را در راه نهضت سواد رسانه ای بکار بندم و نوجوانان کشورم را در راه کسب سواد رسانه ای تشویق کنم.

منسوجات

استفاده از خطای چاپ سه بعدی برای تولید منسوجات

محققان ام آی تی با استفاده از خطای چاپ سه بعدی برنامه ای را ایجاد کردند که می تواند برای تولید منسوجات با تکنولوژی بالا استفاده شود.

کوانتوم

محققان MIT هشدار می دهند؛

اشعه های کیهانی می توانند رایانه های کوانتومی را بی ثبات کنند

محققان MIT، آزمایشگاه لینکلن و آزمایشگاه ملی شمال غرب اقیانوس آرام (PNNL)هشدار می دهند که اشعه های کیهانی می توانند رایانه های کوانتومی را بی ثبات کنند.

عسل

عسل مؤثرترین درمان برای سرفه و سرماخوردگی

محققان دانشگاه آکسفورد، تأثیر کارایی عسل به عنوان یک روش درمانی اول برای عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی (URTI) را تأیید می کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب