خبرگزاری علم و فناوری

ثبت رکورد جدید در مصرف سوخت:

دور دنیا با ۲ لیتر بنزین! رکورد جدید برای کم‌مصرف‌ترین وسیله نقلیه جهان

دلسبو الکتریک می گوید تمام وسایل نقلیه شرکت کننده در رویداد ۲۰۲۰ آنقدر کارآمد هستند که نسبت به چراغ های جلوی یک ماشین معمولی، انرژی کمتری مصرف می کنند، اما هیچ یک نتوانستند به بازدهی Eximus IV دست یابند، قهرمان سلطنتی دوباره از رقبای خود پیشی گرفت و راندمان انرژی ۰.۵۱۷ Wh/person-km را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از نیواطلس، وسایل نقلیه الکتریکی طی یک دهه اخیر تقریباً مسیری طولانی را طی کرده اند، اما هیچ یک نتوانسته اند به سطح یک ماشین ریلیِ دانشجویی با نام Eximus IV برسد. این وسیله نقلیه در مسابقه سالانه دلسبو الکتریک برای کم مصرف ترین وسایل نقلیه جهان شرکت کرده و رکورد دیگری را ثبت کرده است.

مسابقات دلسبو الکتریک که در سوئد برگزار می شود، دانشجویان را به ساخت وسایل نقلیه الکتریکی باتری دارِ فوق کارآمد برای حداکثر شش مسافر موظف می کند. این وسایل روی ریل هایی قرار می گیرند تا مقاومت در برابر غلتش را به حداقل برسانند و برای طی یک مسیر 3.36 کیلومتری با استفاده از حداقل انرژی ممکن که در بر حسب وات ساعت محاسبه شده و سپس بر تعداد مسافران آن تقسیم می شود، ساخته می شوند.

تیم Eximus از ابتدای ورود به سال 2016 در هر رویدادی که به آن وارد شده اند به پیروزی رسیده اند و با هر رکورد جدید در هر سال، به افزایش اندک اما ممتد بازدهی ادامه داده اند. این پیروزی ها با یک راندمان 0.84 Wh /person-km (وات ساعت به ازای هر نفر در هر کیلومتر) در سال 2016 آغاز و نهایتا  منجر به رسیدن به راندمان رکوردی 0.603Wh/person-km در سال گذشته شد.

دلسبو الکتریک می گوید تمام وسایل نقلیه شرکت کننده در رویداد 2020 آنقدر کارآمد هستند که نسبت به چراغ های جلوی یک ماشین معمولی، انرژی کمتری مصرف می کنند، اما هیچ یک نتوانستند به بازدهی Eximus IV دست یابند، قهرمان سلطنتی دوباره از رقبای خود پیشی گرفت و راندمان انرژی 0.517 Wh/person-km را به دست آورد.

دور دنیا با تنها 2 لیتر بنزین!

پروفسور هنری روجگارد، مدیر ارشد فناوری دلسبو الکتریک می گوید: "از نظر تئوری، Eximus IV می تواند با استفاده از انرژی موجود در تنها یک لیتر بنزین، یک نفر را به دور تقریبا نیمی از دنیا بگرداند!"

The Eximus team have triumphed in every Delsbo Electric event they’ve entered since debuting in 2016تیم Eximus در هر رویداد دلسبو الکتریک که از ابتدای سال 2016 شرکت کرده، پیروز شده است.

این یک رکورد جدید برای صرفه جوترین حمل و نقل یک فرد است، اما همه این ها برای تیم Eximus آسان به دست نیامده. ماشین این تیم در نخستین دور خود، افزایش در مصرف را تجربه کرد که طبق تحقیقات تیم، این افزایش به دلیل فاصله 8 میلی متری بین چرخ ها و یک نقطه خاص در ریل بود. در پی آن، اصلاحات مربوط به فاصله بین دو محور انجام شد و  Eximus IVبرای دستیابی رکورد دوباره به مسیرش بازگشت.

کل مسیر در دلسبو الکتریک با تجهیزات پیشرفته اندازه گیری مجهز شده که داده ها و فیلم ها را دو بار در هر ثانیه ضبط می کند و اطلاعات مفیدی را در مورد عملکرد خودروها ارائه می دهد. با حرکت رو به جلو، موسسان می گویند تجهیزات اضافی مانند سنسورهای باد و دما همزمان با افزایش استقلال عملکرد به عنوان یک فاکتور در این رویداد، برای ردیابی نحوه واکنش خودروها به شرایط متغیر، به آنها افزوده می شود.

 

منبع: دلسبو الکتریک