یک روانشناس مطرح کرد

راهکارهایی برای همسرداری بهتر/سخنان همسر خود را قطع نکنیم

یک روانشناس گفت: یکی از مهارت های زیبا در همسرداری که مصداق درک همسر و محبّت به او محسوب می ‌شود این است که در میان کلمات و صحبت‌ های همسرمان چیزی نگوییم و بگذاریم سخنش تمام شود.

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، ارتباط عاطفی زوج ها می تواند زندگی مشترک آنها را بهتر کند و مشکلات را نیز با روش های مختلف در کنار هم حل کنند.

گاهی زوج ها نمی توانند به طور مستقیم خواسته خود را برای طرف مقابل بیان کنند و به تبادل نظر بپردازند که برای این کار روش های گوناگونی را مشاوران توصیه می کنند.

مهارت های زیبا در همسرداری

به همین منظور به سراغ علی شریفی یکی از روانشناسان کشور رفتیم در این ارتباط توضیحاتی را ارائه دهد و راهکارهایی را برای زوج ها به ویژه زوج های جوان بیان کند.

علی شریفی در گفت و گو با خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری با شاره به راهکارهایی را برای زوج ها به ویژه زوج های جوان اظهار کرد: یکی از مهارت های زیبا در همسرداری که مصداق درک همسر و محبّت به او محسوب می ‌شود این است که در میان کلمات و صحبت‌ های همسرمان چیزی نگوییم و بگذاریم سخنش تمام شود.

وی در توضیح این جمله تصریح کرد: با اینکار به او نشان دهید که از صحبت کردن همسرتان رنج نمی ‌برید و شخص عجول و زود قضاوت‌ کن نیستید که البته این صفت باعث محبوبیت شما نیز می شود.

این روانشناس در ادامه به بیان برخی از فوائید این کار اشاره کرد و گفت: این نکته را حتماً به بچه ‌ها متذکّر شوید که هنگام صحبت پدر یا مادر وسط صحبت نپرید و احترام بگذارید.

توجه ویژه مردان نسبت به زنان

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: از برکات بزرگ این کار این است که با تفکّر و منطق، تصمیم‌ گیری خواهید کرد چرا که گاهی عجله در پاسخ دادن باعث فتنه خواهد شد.

شریفی با بیان نکاتی برای برخورد مردها با زن ها یادآور شد: آقایان بدانند که زن‌ ها وقتی دلگير هستند، اگر از علّتش پرسیدید و بگويند: هیچی؛ مهم نيست، می ‌گذرد. يعنی اینکه هيچ جا نرو؛ كنارم بنشين و دوباره بپرس. دوباره پرسيدن‌ هايت حالم را خوب می‌ كند!

این روانشناس با یادآوری نکاتی در این زمینه خاطرنشان کرد: اصلِ توجّه شوهر به همسر خود، حال زن را مساعد می ‌کند حتّی اگر راه حل ندهید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه راهکارهایی برای زوجینی که نمی توانند به طور مستقیم خواسته خود را برای طرف مقابل بیان کنند، نیز عنوان کرد: به زوجینی که از طریق بیان خواسته به طور مستقیم نمی توانند تبادل نظر کنند و نیازهای عاطفی خود را اقناع نمایند توصیه می شود از راه های غیر مستقیم استفاده کنند.

ظرافت در بیان خواسته ها

شریفی نامه نگاری و پیامک را از جمله راهکارهای بیان خواسته های زوجین به صورت غیر مستقیم بیان کرد و گفت: البته بدیهی است که نامه نگاری و پیامک زمانی نتیجه می دهد که در آن ظرافت های روحی همسرمان را رعایت کنیم.

این روانشناس در ادامه سخنان خود مثالی را برای این مسئله عنوان کرد و در همین ارتباط توضیح داد: برای مثال اگر نسبت به دیر آمدن همسر به خانه انتقادی داریم و با گفت و گوی عادی به نتیجه نرسیده ایم بهتر است یک متن عاشقانه و هیجان انگیز به همسر نوشته و جملات نامه را با یادآوری خاطرات خوب شروع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در این نامه ویژگی های مثبت همسرمان و اینکه این ویژگی ها است که ایشان را خاص و مرد یا زن شما کرده، بیان شود و بعد با ظرافت خاص و به نحوی که توپ را در زمین خودمان انداخته باشیم درخواست خود را بیان کنیم.

بیان ویژگی های مثبت همسر

شریفی اضافه کرد: می توانیم در نامه یا پیامک خود بنویسیم که همسر عزیزی که این همه ویژگی مثبت دارد می دانم این ویژگی مثبت هم دارد که حتما زود برگردد خانه و اگر دیر می آید برای رفاه حال من است من هم امروز کل ثانیه ها را می شمارم که همسرم و کوهم را یک ثانیه زودتر ببینم و چشمم به این ساحل آرامبخش روشن شود، همسرم تو اصلا نگران نباش و به کارت برس چون می دانم حتما در اولین فرصت ممکن فضای دلم را با آمدنت روشن خواهی کرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: نتیجه متن بالا خلع سلاح همسر است و حتما به مرور و پس از چند بار این کار را انجام دادن، در وی اثر خواهد گذاشت.

این روانشناس تصریح کرد: وقتی آن شب امتیاز را به دست آوردیم و همسر زودتر از گذشته به خانه بازگشت نباید انتقادهای بعدی شروع شود زیرا به گفته شاعر «از محبت خارها گل می شود».

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶:۲۸

شناسه خبر: 91680

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب