عضو مرکز بسیج علمی پژوهشی فاطمه زهرا (س) مبارکه؛

مدال سواد رسانه ای، نشانه ای برای تلاشم در راه نهضت سواد رسانه ای است

ساجده صداقت برگزیده مدال نقره کشوری المپیاد سواد رسانه ای از دانش آموزان فعال و عضو مرکز بسیج علمی پژوهشی فاطمه زهرا (س) ، گفت:مدال سواد رسانه ای نشانه ای است که تمام تلاشم را در راه نهضت سواد رسانه ای بکار بندم و نوجوانان کشورم را در راه کسب سواد رسانه ای تشویق کنم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، ساجده صداقت برگزیده مدال نقره کشوری المپیاد سواد رسانه ای از دانش آموزان فعال و عضو مرکز بسیج علمی پژوهشی فاطمه زهرا (س) ، گفت: مدال سواد رسانه ای نشانه ای است که  تمام تلاشم را در راه نهضت سواد رسانه ای بکار بندم و نوجوانان کشورم را در راه کسب سواد رسانه ای تشویق کنم.

صداقت با بیان این که دانش آموز رشته ریاضی فیزیک عضومرکز بسیج علمی پژوهشی فاطمه زهرا (س) مبارکه است و در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری در خصوص این سوال که  بنظر شما تلاش برای شرکت در المپیاد سواد رسانه ای چه ضرورتی دارد، اظهار کرد: بعنوان نوجوانی که چند سالی است کار فرهنگی انجام می دهم و با جشنواره ها و المپیادهای دانش آموزی تا حد زیادی آشنایی دارم همیشه این سوال برایم مطرح بود که چرا به دانش آموزان ما مطالبی تحویل داده می شود که کاربرد چندانی برایشان ندارد مطالب که کهنه شده هستند به روز نیستند و به همین جهت قابل لمس نیست و برای دانش آموز جذابیتی ندارد و از دانش آموز ارائه طوطی وار آن را می خواهند که هر کس حافظه و یا هوش ریاضی برتری داشته باشد او دست برتر است.

وی ادامه داد: امسال با المپیاد سواد رسانه ای آشنا شدم مجری این المپیاد باشگاه سواد رسانه ای است که یک مجموعه مردم نهادی متشکل از اساتید فعال در حوزه سواد رسانه است.

صداقت گفت: این باشگاه سال 1395 به منظور ارتقا سطح دانش و مهارت افراد جامعه در تعامل با رسانه ها تاسیس شده اصلی ترین منبع این المپیاد کتاب سواد رسانه ای پایه دهم است و دانش آموزان دهم و یازدهم می توانند در این المپیاد شرکت کنند از این جهت این المپیاد سواد رسانه ای خیلی برای من جذاب بود که در آن از دانش آموزان حفظ کردن و پذیرفتن بی چون و چرای مطالب را نمی خواهند.

دارنده مدال نقره سواد رسانه ای با اعلام رضایت از نحوه برگزاری المپیاد، بیان کرد: اولین المپیاد کشوری بود که مرحله اول آن  بصورت کتاب باز و برخط برگزار شد و دانش آموزان همزمان با آزمون دادن به منابع مختلف دیگر هم دسترسی داشتند در مرحله دوم این مطالعات مقالاتی از نظریه های دانشمندان را مطالعه کردیم و از ما خواسته شد  که نظریه های دانشمندان را نقد و تحلیل کنیم دیدگاه صاحب نظر را به چالش بکشیم و  نظریه رسانه ای را تعمیم بدهیم به مسائل کشور و دنیا و از دیدگاه سواد رسانه ای طرح مسئله کنیم.

صداقت تصریح کرد: در مرحله سوم المپیاد که در قالب یک اردوی یک هفته ای برگزار می شود مطالبی را که بصورت تئوری یادگرفته بودیم عملی تجربه کردیم و از نزدیک با باطن رسانه ها آشنا شدیم که شامل داوری آثار جشنواره فیلم مدرسه، لمس تکنولوژی AR و VR ، بازدید از خبرگزاری فارس، بررسی چالشهای کنداکتور، استفاده از صحبتهای اساتید مطرح در حوزه سواد رسانه ، بازدید از پشت صحنه برنامه های تلوزیونی و ضبط یک قسمت برنامه زنده تلوزیونی از جمله تجربیات نابی بود که هر کدام بُعدی از من را به چالش می کشید و کمک می کرد که دانش آموزان خودشان را بیشتر بشناسند.

وی ادامه داد: مهمتر از اینها ما یک عملیات رسانه ای بزرگ را راه اندازی کردیم، کمپینی راه اندازی کردیم به اسم دبیرستان و در این کمپین می خواهیم برای معلمانی که از حداقل امکانات آموزشی هم برخوردار نیستند تبلتی تهیه کنیم تا بتوانند تدریس خود را انجام دهند در این کمپین نوجوانان مدال آور و خلاق در تلاشند تا با استفاده از تکنیکهای رسانه ای و تولید محتوی مردم را تشویق کنند تا از این کمپین حمایت کنند که هم اکنون هم در جریان است.

دارنده مدال نقره المپیاد رسانه ای در پاسخ به این سوال که عاملی اصلی در موفقیت خود را چه می دانید و تاثیر مدرسه محل تحصیل و معلمان در کسب موفقیت تا چه اندازه است، گفت:  بی انصافی است اگر نقش معلم خوب و مدرسه ای که به درس سواد رسانه ای اهمیت می دهد را نادیده بگیریم اما مهمتر از آن تلاش خود دانش آموز است. باشگاه سواد رسانه ای هم  از مدعیان عدالت آموزشی است و هرسال در تلاش است تا  با ارائه محتوی های آموزشی روی سایت باشگاه  عدالت را برای شرکت کنندگان رعایت کند.

وی بیان کرد: متاسفانه در مدرسه ما آنچنان که باید به کتاب سواد رسانه ای اهمیت داده نمی شد و من با آموزشهایی که باشگاه روی سایت قرار می داد مفاهیم را یاد گرفتم و باعث شد مرحله اول را با نمره مطلوبی قبول شوم اما آن چه که شما را  به مدال سواد رسانه ای می رساند داشتن ذهنی خلاق و  دغدغه مند است که به خوبی تفکر انتقادی را در مواجهه با پیام های رسانه ای بکار ببندد و بتواند پیامهای مختلف را تحلیل کند و  سوال بپرسد. 

وی تاکید کرد: اما کسب مدال سرانجام این المپیاد نیست و نوجوانان بعد از کسب مدال در باشگاه هنر و رسانه نوجوان  عضو می شوند و در آنجا بصورت تخصصی با مهارتهای هنری و رسانه ای آشنا می شوند و بستری فراهم می شود تا استعدادهای خود را رشد دهند.

دارنده مدال نقره المپیاد رسانه ای، خاطرنشان کرد: مدال سواد رسانه ای تنها برای من یادآور خاطرات رشد و بالندگی نیست بلکه نشانه ای است که تمام تلاشم را در راه نهضت سواد رسانه ای بکار بندم و نوجوانان کشورم را در راه کسب سواد رسانه ای تشویق کنم.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۳:۱۳

شناسه خبر: 91681

مطالب مرتبط :
جنگ رسانه ای

یادداشت؛

نقش رسانه ها در خنثی کردن یک تحریف تاریخی

با توجه به پیشینه تاریخی سیاه آمریکا در قبال ایران باید در نظر داشت تاکتیک‌ها در ایالات متحده مهم نیست بلکه مهم شناخت راهبرد‌های آمریکا در منطقه است که تفاوتی بین جمهوری خواه و دموکرات وجود ندارد.

ژن درمانی برای بازسازی عصب بینایی منجر به درمان جدید گلوکوم  خواهد شد

پزشکان اعصاب بالینی در دانشگاه کمبریج گزارش کردند؛

ژن درمانی برای بازسازی عصب بینایی منجر به درمان جدید گلوکوم خواهد شد+عکس

پزشکان اعصاب بالینی در دانشگاه کمبریج از ژن درمانی برای بازسازی آکسونهای آسیب دیده در چشم استفاده کردند که می تواند به توسعه روشهای درمانی جدید برای گلوکوم، یکی از مهمترین دلایل نابینایی در سراسر جهان کمک کند. آنها با بیان مولکول آداپتور پروترودین که به طور معمول در نورون های غیر احیا کننده در سطوح پایین یافت می شود، به این مهم دست یافتند.

آزمایش گزینه جدید درمان سندروم حاد تنقسی کووید ۱۹ « یک هورمون شایع تیروئید»

محققان امریکایی گزارش کردند:

آزمایش موفقیت آمیز گزینه جدید درمان کووید ۱۹ « هورمون شایع تیروئید»

محققان امریکایی یک هورمون شایع تیروئید را بعنوان گزینه جدید برای درمان سندروم تنفسی حاد کووید ۱۹ با موفقیت آزمایش کردند،

ژن درمانی برای بیماری اوتیسم باعث ضعف پاها می شود و توانایی راه رفتن دو نفر را از بین می برد

پزشکان مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو گزارش کردند؛

ژن درمانی برای بیماری اوتیسم باعث ضعف پاها می شود و توانایی راه رفتن دو نفر را از بین می برد

پزشکان مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو گزارش کردند: یک آزمایش بالینی کوچک از ژن درمانی برای سندرم آنجلمن - یک بیماری نادر ژنتیکی مربوط به اوتیسم – بر روی پنج کودک با دوزهای مختلف انجام شد، پس از آنکه دو شرکت کننده توانایی راه رفتن را به طور موقت از دست دادند، به گفته کارشناسان، مسئله ایمنی برای حل و فصل مهم است، وگرنه درمان موثر به نظر می رسد، و آزمایش می تواند استراتژی های درمانی را برای شرایط مغزی مشابه هدایت کند.

همایش تجلیل از۳۰ نخبه بسیجی شهرستان دهاقان برگزار شد

به مناسبت هفته بسیج دانش آموزی؛

همایش تجلیل از۳۰ نخبه بسیجی شهرستان دهاقان برگزار شد

به مناسبت هفته بسیج دانش آموزی همایش تجلیل از۳۰ نخبه بسیجی شهرستان دهاقان شامل قبول شدگان رتبه های زیر هزار رشته‌های مختلف تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آزمون سراسری، برترینهای دانشگاه فرهنگیان همچنین برگزیدگان مسابقات کشوری در رشته زمین شناسی و مسابقات پرورشی برگزار شد.

۲۲۵۵

محققان استرالیایی گزارش کردند؛

فناوری بیونیک بر روی سه بیمار پیوند داده شد/ افراد فلج با افکار خود رایانه ها را کنترل می کنند+ عکس

محققان استرالیایی فناوری را توسعه داده اند که به افراد فلج اندام فوقانی امکان می دهد با استفاده از افکار و حرکات چشم خود پیام، پیام الکترونیکی و انجام کارهای آنلاین را انجام داده و ارسال کنند. این فناوری تا به حال با موفقیت بر روی سه بیمار پیوند داده شده است.

اولین نشست تخصصی بین المللی، چینی درباره منشا ویروس کرونا برگزار شد

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد؛

اولین نشست تخصصی بین المللی، چینی درباره منشا ویروس کرونا/ WHO، دستیابی به بهترین نتیجه علمی در یک محیط سیاسی دشوار است

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه اعلام کرد كه متخصصان بین المللی اولین جلسه خود را، البته عملا، با همتایان چینی خود برگزار كرده اند تا ریشه حیوانات بیماری همه گیر ویروس كرونا را بررسی كنند. این سازمان، اذعان داشت: دستیابی به بهترین نتیجه علمی در یک محیط سیاسی دشوار است.

سرفه

تشخیص عفونتهای بدون علامت کووید ۱۹ با استفاده از تلفن همراه

محققان دانشگاه MITمدل هوش مصنوعی را ابداع کرده اند که افراد بدون علامت را از طریق ضبط سرفه های اجباری از افراد سالم متمایز می کند.

منسوجات

استفاده از خطای چاپ سه بعدی برای تولید منسوجات

محققان ام آی تی با استفاده از خطای چاپ سه بعدی برنامه ای را ایجاد کردند که می تواند برای تولید منسوجات با تکنولوژی بالا استفاده شود.

هفته پیشگیری از مسمومیتها

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۶۰درصد بیماران مسموم مراجعه کننده به اورژانس، ناشی ازمسمومیت دارویی هستند/ بیشترین مسمومیت با داروهای اعصاب و روان است

دکتر رخساره معمار معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هفته پیشگیری از مسمومیتها، گفت: ۶۰ درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند و بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی هم مربوط به داروهای اعصاب و روان است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب