سیستم تصفیه آب در شهر باستانی مایا

شهر مایای باستان دارای یک سیستم تصفیه آب به طرز شگفت آور و موثر بوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، آب برای بقای اساسی انسان ضروری است اما همچنین می تواند خطرناک باشد. آب آلوده می تواند بیماری های مهلکی را گسترش دهد که امکان ریشه کن کردن کل جوامع را دارد ولی آب سالم و تمیز یکی از بهترین موقعییت ها را برای رشد به بشریت ارائه می دهد.

 

چندین تمدن باستان از جمله هخامنشیان ، یونانی ها ، مصری ها و رومی ها ، آب خود را فیلتر کردند. در نوشته های سانسکریت که مربوط به 2000 سال قبل از میلاد است نیز روش های تصفیه آب ذکر شده است. اکنون باستان شناسان کشف کرده اند که مایاهای آمریکای جنوبی نیز این کار را کرده اند و سیستم تصفیه آب آنها فوق العاده موثر بود.

 

در یک مخزن در زمانی که شهر بزرگ مایا که Tikal بود ، ویرانه های آن در یک جنگل بارانی در گواتمالای امروزی خراب می شود . باستان شناسان زئولیت و کوارتز نیز مواد معدنی که محلی برای این منطقه نیستند را پیدا کردند و هر دو در آن برای کمک به حذف آلودگی هایی مانند میکروب ها ، فلزات سنگین و ترکیبات ازت از آب موثر هستند که در واقع آنقدر موثر است که امروزه از هر دو آنها در سیستم های تصفیه آب استفاده می شود.

 

کنت بارنت تانکرسلی ، انسان شناس از دانشگاه سین سیناتی گفت: "جالب اینجاست که این سیستم امروز نیز موثر است و مایاها بیش از 2000 سال پیش آن را کشف کردند."

 

بویژه زئولیت خیلی جالب است که این یک ترکیب بلوری طبیعی از سیلیکون و آلومینیوم است که از طریق اتمهای اکسیژن مشترک به هم متصل شده و یک شبکه بلوری باز را تشکیل می دهد. این خاصیت جذب و تبادل یونی بسیار خوبی دارد که باعث می شود در تصفیه آب بسیار موثر باشد. اما گرچه یونانیان و رومیان باستان از آن به عنوان پوزولان بعنوان ماده ای برای سیمان در سازه های آبی مانند پل ها و قنات ها استفاده می كردند ، باستان شناسان نیز تصور می كردند كه تا اوایل قرن بیستم از زئولیت برای تصفیه آب استفاده نشده است.

 

نویسندگان نوشتند: "سیستم تصفیه زئولیت آشکار در مخزن  Corriental شهر Tikal قدیمی ترین نمونه شناخته شده تصفیه آب در نیمکره غربی است و قدیمی ترین کاربرد شناخته شده زئولیت برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی در جهان است.”

 

توانایی داشتن آب تمیز برای مایاها از اهمیت زیادی برخوردار بود و خصوصاً برای شهر Tikal بسیار نگران کننده بود چراکه تنها منبع آب این شهر 10 مخزن بود. با توجه به جمعیت زیاد و آب و هوای بسیار متغیر که دوره های خشکسالی فصلی را پشت سر می گذارد ، آب آشامیدنی آنها مستعد آلودگی میکروب ها و سینارو یا سولفور جیوه است که رنگدانه ای که مایاها به شدت از آن استفاده می کرد.

 

کاملاً منطقی است که آنها ابزاری برای تمیز نگه داشتن آب داشته اند ، بنابراین تانکرسلی و تیمش به تحقیق پرداختند. آنها سه بزرگترین مخزن در شهر باستان و همچنین یک حفره محلی را به عنوان کنترل ترکیب مواد معدنی مطالعه کردند.

 

این کشف در مخزن Corriental ، منبع مهم آب آشامیدنی ساکنان شهر Tikal و یکی از بزرگترین مخازن آب آشامیدنی مورد استفاده مایاها برای بیش از هزار سال انجام شد. تیم مخلوط در میان رسوبات موجود در ته مخزن آنچه را که بدنبال آن بودند را یافت: "زئولیت و ماسه کوارتز درشت."

 

زئولیت فقط در مخزن Corriental یافت شد که به هیچ وجه نمی توانست هنگام حفر مخزن به طور اتفاقی آنجا باشد.

 

در حقیقت ، این تیم معتقد است که این ماده معدنی از محلی در 30 کیلومتری (18 مایل) شمال شرقی شهر  Tikalاستخراج شده است. در آنجا سنگ های آتشفشانی یک سفره آب زیرزمینی را تشکیل می دهند که معروف است و آب فوق العاده شفاف تولید می کند. نیکلاس دونینگ ، جغرافی دان دانشگاه سین سیناتی پس از انجام کارهای میدانی در آنجا با منطقه آشنا بود.

 

دونینگ گفت: "این یک خاکستر آتشفشانی در معرض هوا دانه های کوارتز و زئولیت بود که آب را با سرعت خوبی پاشش می کرد و کارگران بطری های آب خود را با آن پر می کردند همچنین از نظر تمیزی و شیرین بودن آب در آن محل مشهور بود."

 

این تیم کوارتز و زئولیت Corriental را از مواد گرفته شده از آبخوان مقایسه کردند و دریافتند که این دو کاملاً با هم مطابقت دارند. آنها همچنین برای تعیین سن رسوب از تاریخ گذاری رادیوکربن استفاده کردند و تاریخ آن را بین 2185 تا 965 سال پیش تعیین کردند.

 

نمی توان به طور دقیق نحوه کارکرد سیستم فیلتراسیون را ناممکن دانست اما با جمع آوری شواهد ، تیم معتقد است که این یک تصویر کاملاً خوب است.

 

محققان در مقاله خود نوشتند: "سیستم تصفیه به احتمال زیاد در پشت دیوارهای سنگی خشک با زئولیت ها و بلورهای کوارتز به اندازه شن و ماسه کریستالی که با پته بافته شده (حصار بافته شده یا پارچه الیاف نخل) یا سایر مواد متخلخل فاسدشدنی که درست در بالادست یا درون مخزن قرار دارند ، محدود شده است و ورودی ها بطور دوره ای در طی سیلاب های ناشی از سیکلون های استوایی به مخزن خارج می شوند ، " و به نظر می رسد که کارساز بوده است. رسوبات جیوه احتمالاً ناشی از آلودگی سیناب ، قبلاً در چندین مخزن دیگر در شهر Tikal پیدا شده بود که اثری از آن در Corriental قابل تشخیص نیست.

 

تانکرسلی گفت: "مایاهای باستان در یک محیط گرمسیری زندگی می کردند و باید مبتکر باشند چون این یک ابتکار قابل توجه است."

 

"بسیاری از مردم به بومیان آمریكا در نیمكره غربی نگاه می كنند كه از نظر مهندسی یا تكنولوژیكی از یكدیگر در جاهایی مانند یونان ، روم ، هند یا چین برخوردار نیستند اما وقتی كه صحبت از مدیریت آب می شود نیز مایاها هزاران سال پیش بودند."

 

این تحقیق در sciencealert منتشر شده است.

 

مترجم: حسین استواری

منبع: sciencealert

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۳:۴۴

شناسه خبر: 91694

مطالب مرتبط :
۰

تولید آنتی بادی های کرونا در کودکان

در موارد مختلف به نظر می رسد بچه ها بدون آزمایش مثبت کرونا ، آنتی بادی های ویروس کرونا را تولید می کنند.

محققان اصفهانی کشتی تصفیه هوا ((AirShip را اختراع کردند/ کسب مدال طلا و جایزه ویژه اختراعات جشنواره ITE ۲۰۲۰ لندن

مدیر مجموعه فناورجنرال تک گفت؛

محققان اصفهانی کشتی تصفیه هوا را اختراع کردند/ کسب مدال طلا و جایزه ویژه اختراعات جشنواره ITE ۲۰۲۰ لندن

محققان اصفهانی کشتی تصفیه هوا (AirShip) را اختراع و با شرکت در جشنواره ITE ۲۰۲۰ لندن موفق به کسب مدال طلا و جایزه ویژه اختراعات این جشنواره شدند. این سیستم تکمیل کننده چرخه فیلترهای از بین برنده آلاینده ها است و با آن می توان مانند کشتی هایی که کف رودهانه را جایروبی می کنند هر چند وقت داخل هوا را جایروبی کرد.

سوراخ لایه اوزون

افزایش عمق سوراخ لایه اوزون

سوراخ لایه اوزون در بالای قطب جنوب در سال ۲۰۲۰ بسیار عمیق تر و گسترده تر شده است.

سعید یوسفی بسیج دانشجویی فارس

اعلام آمادگی دانشجویان نخبه بسیجی فارس برای پاکسازی آب های بندر بیروت از نیترات

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی فارس از آمادگی مرکز تحقیقاتی دانشجویان بسیجی استان فارس برای پاکسازی آب¬های بندر بیروت از نیترات توسط نانو ذرات سلنیوم پوشش داده شده با ویتامین c خبرداد.

شیلد محافظ صورت

توسط یک گروه جهادی انجام شد

اهدای شیلدهای محافظ صورت به اورژانس شهر باستانی صیدون+عکس

تعدادی از شیلدهای تولیدی گروه جهادی سردار شهید محمدرضا علیخانی به اورژانس ۱۱۵ شهر گردشگری و باستانی صیدون تحویل داده شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب